Jump to content

Recommended Posts

Şii ayetullahı Murtaza El Kezvini, Kuran değişmiştir diyor ve Ali İmran 33 ayetini örnek olarak veriyor. Kezvini, ayetten " ve Muhammed'in ailesi" kısmının sahabe ve halifeler tarafından çıkarıldığını, iddia ediyor. Bu öfkeli ve boru boru konuşan adamdan önce bu ayet hakkında, iddiadaki boyutu hiç düşünmemiştim. Bu ayet daha çok beni, belli soyların diğer soylara üstün kılması rahatsız ederdi. Irkçılığa veya hanedancılığa şiddetle karşı olduğum için tepki duyduğum bir ayetti.

Ama bu amcanın bu ayete ilişkin başka bir kızgınlığı var? Ve ilk bakışta anlaşılmasa da üzerinde düşününce "adam haklı beyler" diyesim geldi. ADAM HAKLI... Pekii haklı olduğunu nereden biliyoruz?

İlk önce niçin "ve Muhammed'in ailesi" kısmının Kuran'dan çıkarılmış olabileceğini ve bu ayetullahın niçin bu kadar kızdığını düşünürsek doğruya daha kolay ulaşırız.

Ali İmran 33 - Allah; Âdem'i, Nûh'u, İbrahim Ailesi'ni, İmran Ailesi'ni seçerek âlemlere üstün kılmıştır;

Sitelerde Paylaş
  • İleti 274
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bizim tahmin ettiğimizden bile daha erken çatırdayacak gibi bu din, ama bu gün ama yarın, çok çok uzak tahminler yürütüyoruz, tamam bu dinin efsane ve yalanları tamamen yok olmayacak bu çok uzak bir tahmin ama temeli eşelenmeye başladı bile..

Sitelerde Paylaş

İmran Musa peygamberin babasıdır.

Efsaneye göre İmran Firavun uyurken başında beklermiş.

Bir gün yine böyle beklerken bir kuş kanadının altında bir kadın getirmiş.

İmran o kadınla çiftleşmiş ve ondan Musa doğmuş....

Neden imrandan bahsettim. Bazıları imran Muhammed'dir diyebilirler. Onun için bahsettim.

Kur'an'da Muhammed adı 4 kere geçer.

Muhammed övülen kişi anlamına gelir ve İsa için kullanılan bir ünvandır.

Kur'an bile Muhammed'in yaşamadığının kanıtıdır.

Bu ayette, diğerlerinde olduğu gibi, Muhammed adı yoktur. Çünkü Kur'an'ı Muhammed yazmamıştır.

Kur'an Muhammed'e vahyolmamıştır. Muhammed yaşamamıştır. Kur'an Aramice'den Arapçaya çevrilmiştir.

Bu ayette Muhammed'in adı çıkarılmamıştır.

Şiiler ve Aleviler Kur'an'ın değiştirildiğine inanırlar.

Nedeni de kendi inançlarını mevcut Kur'an'ın desteklememesidir.

19'cuların da Kur'an ile sorunları vardır.

Bizim sorunumuz yok Kur'an'la.. Kur'an toplumun kollektif bilincinin ürünüdür. Tabii sağdan soldan çalmalarla zenginleştirilmiş bir üründür bu.

Sitelerde Paylaş

Şii ayetullahı Murtaza El Kezvini, Kuran değişmiştir diyor ve Ali İmran 33 ayetini örnek olarak veriyor. Kezvini, ayetten " ve Muhammed'in ailesi" kısmının sahabe ve halifeler tarafından çıkarıldığını, iddia ediyor. Bu öfkeli ve boru boru konuşan adamdan önce bu ayet hakkında, iddiadaki boyutu hiç düşünmemiştim. Bu ayet daha çok beni, belli soyların diğer soylara üstün kılması rahatsız ederdi. Irkçılığa veya hanedancılığa şiddetle karşı olduğum için tepki duyduğum bir ayetti.

Ama bu amcanın bu ayete ilişkin başka bir kızgınlığı var? Ve ilk bakışta anlaşılmasa da üzerinde düşününce "adam haklı beyler" diyesim geldi. ADAM HAKLI... Pekii haklı olduğunu nereden biliyoruz?

İlk önce niçin "ve Muhammed'in ailesi" kısmının Kuran'dan çıkarılmış olabileceğini ve bu ayetullahın niçin bu kadar kızdığını düşünürsek doğruya daha kolay ulaşırız.

Ali İmran 33 - Allah; Âdem'i, Nûh'u, İbrahim Ailesi'ni, İmran Ailesi'ni seçerek âlemlere üstün kılmıştır;

kuranın aslı orijinali neydi kaç ayetti. değişen hangi kuran!! sayın koltuk.
Sitelerde Paylaş

Kur'an'ın aslı olarak bir Ur Kur'an'dan bahsediliyor.

Hepsi o kadar.

Eğer Muhammed yaşamadı ve Kur'an'ı yazmadı ise ki bu bilgi kesin, bir Ur Kur'an olmalı.. Yakıldığı söylenen o Kur'an olabilir.

Sitelerde Paylaş

Kuranın aslı, orjinali Allah katındadır.Levhi mahfuzdadır da diyebiliriz.Arapça açıklanmış bir kuran ise hz Muhammede vahyedilmiştir. Öncesinde Hz Ademe, hz Nuha, hz İbrahime ,hz Musaya,hz İsaya da kendi dillerinde vahyedilmiştir.
Sitelerde Paylaş

Kuranın aslı, orjinali Allah katındadır.Levhi mahfuzdadır da diyebiliriz.Arapça açıklanmış bir kuran ise hz Muhammede vahyedilmiştir. Öncesinde Hz Ademe, hz Nuha, hz İbrahime ,hz Musaya,hz İsaya da kendi dillerinde vahyedilmiştir.

senin tanrın diğer insanlarla bir sınava giren bir insanı nasıl aynı sınavın elçisi seçebilir. bu sınava giren diğer insanlara haksızlık değil mi. senin tanrın bu adaletsizliği nasıl yapar. sınavda olandan, sınav elçisi olmaz.!

Sitelerde Paylaş

İslam tartışılmadığı için müslümanlar bu halde günmüzde. Allaha şükür ki artık sürgün bitti ve kuranın nuru hızla ortaya çıkıyor.

Hala nur diyor, pardon sürgün müydü kocaaaaaa allahının sözleri? Bak sen şu işe hele, her gün yeni bir palavra üretip terane atmakta bu olsa gerek.. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

senin tanrın diğer insanlarla bir sınava giren bir insanı nasıl aynı sınavın elçisi seçebilir. bu sınava giren diğer insanlara haksızlık değil mi. senin tanrın bu adaletsizliği nasıl yapar. sınavda olandan, sınav elçisi olmaz.!

Güzel bir soru. tatmin edici bir cevabım şuan için yok. Peygamberler özel bir konumda.Ama şeytanda özel bir konumdaydı, kafir oldu. cehennemi seçti. peygamberlerin de cehennemi seçme özgürlüğü vardır her insan gibi diye düşünüyorum.
Sitelerde Paylaş

Zor sorular Sn Ferdi. Cevabını bilenin olduğunu sanmıyorum. Kuran'ın ilk kitap halinde toplanırken birçok müdahaleye maruz kaldığını düşünüyorum. Yapılan müdahalelerin çoğunun da pozitif yönde olduğu, Kuran'ı biraz ehlileştirmeye yönelik olduğunu, söyleyebilirim.

Örneğin; recm ayetinin keçiye yedirilerek Kuran'dan çıkarılması, Muhammed'in kendi arzularını tatmin ve kişisel çıkarı için indirdiği Ahzap suresindeki ayetlerin çoğunun atılması gibi. Ahzap'ta kalan ayetler bile bugün müslümanların başını çok ağrıtıyor. Bu surenin Bakara kadar uzun olduğu yönünde rivayet var.

Sitelerde Paylaş

İmran Musa peygamberin babasıdır.

Efsaneye göre İmran Firavun uyurken başında beklermiş.

Bir gün yine böyle beklerken bir kuş kanadının altında bir kadın getirmiş.

İmran o kadınla çiftleşmiş ve ondan Musa doğmuş....

Neden imrandan bahsettim. Bazıları imran Muhammed'dir diyebilirler. Onun için bahsettim.

Kur'an'da Muhammed adı 4 kere geçer.

Muhammed övülen kişi anlamına gelir ve İsa için kullanılan bir ünvandır.

Kur'an bile Muhammed'in yaşamadığının kanıtıdır.

Bu ayette, diğerlerinde olduğu gibi, Muhammed adı yoktur. Çünkü Kur'an'ı Muhammed yazmamıştır.

Kur'an Muhammed'e vahyolmamıştır. Muhammed yaşamamıştır. Kur'an Aramice'den Arapçaya çevrilmiştir.

Bu ayette Muhammed'in adı çıkarılmamıştır.

Şiiler ve Aleviler Kur'an'ın değiştirildiğine inanırlar.

Nedeni de kendi inançlarını mevcut Kur'an'ın desteklememesidir.

19'cuların da Kur'an ile sorunları vardır.

Bizim sorunumuz yok Kur'an'la.. Kur'an toplumun kollektif bilincinin ürünüdür. Tabii sağdan soldan çalmalarla zenginleştirilmiş bir üründür bu.

Fakat 19. lar Nisa 33 34, Ahzap 50 Tahrim Suresi gibi çok tartışılan ayetleri değil, (Yani çağdaşlığa uymadığı için değil) Tevbe suresinin son iki ayetini 19 sistemine uymadıgı için inkar ediyor.Yani o tartışılan ayetleri kabul ediyorlar. Enteresan bence. Hadisleri aklına uymadığı için inkar ediyorsun da, niye Kur'an'daki o ayetleri inkar etmiyorsun?

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Ayette İbrahim Ailesini(soyunu) diyor.Hz.Muhammed de Hz.İbrahim'in soyundandır.

1) İmran ailesi kimin soyundan?

2) Mollanın kafası senin kadar basmıyor mu da bu uyanıklığı aklına getirmiyor?

3) Molla niçin tepkili, ayet onun dediği gibi olsa ne olurdu?

Not:Bunlar başlangıç soruları

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bozacının şahidi şıracı. 12 imamı günahsız sayan zihniyetin bunları söylemesi normal.Bir dinsizin de yolda mal bulmuş gibi buna sarılması da normal aslında.

Halifelere suç atıyor. Hz. Ali halife olmadımı. Hz Ali böyle birşey olsa müdahele etmezmiydi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...