Jump to content

Recommended Posts

Şüphesiz, Allah, Adem'i, Nûh'u, İbrahim ailesini (soyunu) ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı.Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Hz.Adem ve Hz.Nuh'un aileleri ayette yazmıyor.Hz.İbrahim ve Hz.İmran'ın da çocukları kafir değildi.Yani ortada sizin düzeltmeniz gerek bir durum yok.

İşine geldiğinde dikkatli okuyorsun, hoşuma gittin :)

Orada düzeltilmesi gereken bir husus olup olmadığını Sn Starbuck07 cevap verir. Ben sana net soru sorayım; sen yukarıda yazdıklarımdan sonra hele de bu iletiyi yazdıktan sonra hala Muhammed'in İbrahim'in soyundan geldiğinde ısrar ediyor musun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 274
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

''O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.'' Ali'İmran 7

Aslında sizin gibilerin amacı 1400 yıl önceden belirtilmişti.

Bu cümlecik dinden çıkmamı sağlayan sözlerdendir. Bir tanrı niye insanlara gönderdiği kitaba manasını sadece kendisinin bilebileceği ayetleri koyar?

Cevap basit; ayetlerde çelişkiler çıktıkça, iş savunulmayacak hale gelince Muhammed bu ayeti "indirmiş" bir de gerçeği sorgulayanları fitnecilikle suçlamış.

Bizim gibi aklı hür vicdanı hür insanlar 1400 yıl önce de vardı.

Sitelerde Paylaş

Sn Xseddx bey, hassatiyeniz için teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti parantez için aldığınız ancak kitapta olmayan ifadeler içinde göstermenizi beklemekteyim.

İbrahim peygamberin babası Azer (Tareh) kafirmi idi?

Sitelerde Paylaş

''O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.'' Ali'İmran 7

Aslında sizin gibilerin amacı 1400 yıl önceden belirtilmişti.

Her peygamberim diyen sahtekara inanmayanlar o devirde de vardı, adamlar Muhammed'in saçmaladığını gösterince Muhammed de durumu kurtarmak için bunlar fitneci deyip çıkmış için içinden. Basit insanlar yanlışları, hataları veya yalanları yüzüne vurulunca en kolay yolu yani karşısındakini suçlamayı seçer.

Sitelerde Paylaş

Sn Xseddx bey, hassatiyeniz için teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti parantez için aldığınız ancak kitapta olmayan ifadeler içinde göstermenizi beklemekteyim.

İbrahim peygamberin babası Azer (Tareh) kafirmi idi?

Soy kelimesini kastediyorsun sanırım.Soy bir kişinin torunları,sülalesidir.Soyunun tüm elemanları diye genelleme yapmak pek doğru olmaz bence.

Azer kafirdi diye biliyorum.

İşine geldiğinde dikkatli okuyorsun, hoşuma gittin :)

Orada düzeltilmesi gereken bir husus olup olmadığını Sn Starbuck07 cevap verir. Ben sana net soru sorayım; sen yukarıda yazdıklarımdan sonra hele de bu iletiyi yazdıktan sonra hala Muhammed'in İbrahim'in soyundan geldiğinde ısrar ediyor musun?

Evet.Hz Muhammed Hz.İbrahim'in oğlu Hz.İsmail'in torunlarındandır.

Bu cümlecik dinden çıkmamı sağlayan sözlerdendir. Bir tanrı niye insanlara gönderdiği kitaba manasını sadece kendisinin bilebileceği ayetleri koyar?

Cevap basit; ayetlerde çelişkiler çıktıkça, iş savunulmayacak hale gelince Muhammed bu ayeti "indirmiş" bir de gerçeği sorgulayanları fitnecilikle suçlamış.

Bizim gibi aklı hür vicdanı hür insanlar 1400 yıl önce de vardı.

ALINTI:

Bazı ayetlerin müteşâbihatın te’vilinin (hangi anlama yorumlanabileceğinin) sadece Allah tarafından bilindiği yahut Allah’ın bilmesi yanında, ilimde yüksek mertebeye erişmiş kişiler tarafından da bilinebileceği şeklinde iki farklı tefsire imkân veren bir ifade yer almaktadır.

Elbette Allah'ın bildiği her şeyi sana anlatmasını bekleyemezsin.Böyle düşünmen kötü,bir veya birkaç ayet yüzünden inkar etmen doğru değil.

Sitelerde Paylaş

Evet.Hz Muhammed Hz.İbrahim'in oğlu Hz.İsmail'in torunlarındandır.

Kaynak sormayacağım :lol:

Şimdi ayet (Ali imran 33), İbrahim'in soyunu üstün kıldım diyor. Muhammed, İbrahim'in soyundan ise, Muhammed'in amcası ve Kuran'a göre kafirlerin kafiri olan Ebu Leheb'i ne yapacaksın?

Allah sallamış mı oluyor bu durumda yoksa sen mi sallıyorsun?

Not: Yerinde olmak istemezdim :D

Sitelerde Paylaş

Kaynak sormayacağım :lol:

Şimdi ayet (Ali imran 33), İbrahim'in soyunu üstün kıldım diyor. Muhammed, İbrahim'in soyundan ise, Muhammed'in amcası ve Kuran'a göre kafirlerin kafiri olan Ebu Leheb'i ne yapacaksın?

Allah sallamış mı oluyor bu durumda yoksa sen mi sallıyorsun?

Not: Yerinde olmak istemezdim :D

Ayette ''bu kişilerin soyundaki tüm insanlar üstün kılındı'' gibi bir ifade yok.Soy olarak üstün kılındığından bahsediyor.Mesela bir futbol takımı dünyanın en iyisidir fakat bu o takımdaki 25 oyuncunun da dünyanın en iyisi olduğunu göstermez.Sadece 9 tanesi dünyanın en iyisidir mesela.

Asıl ben senin yerinde olmak istemezdim.Dünyanın en zengini,en güçlüsü bile olsan istemezdim.

Sitelerde Paylaş

xseddx,

Güldüm, okuyan karar versin :lol:

Sn koltuk bey izin verirseniz tebessümümü paylaşmak istiyorum :) .

Sn Xseddx bey amacım sizi incitmek veya istihza değil, umarım yanlış anlamazsınız.

tarihinde starbuck07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam işte neden.Komik bir şey mi söyledim? Tebessüm mutlu olunduğunda yapılır gerçi.Yoksa gerçeği anlayıp tekrar müslüman mı oldunuz?Eğer olduysanız o tarikatlerden uzak durun sizi soğuturlar İslam'dan.

Sitelerde Paylaş

ALINTI:

Bazı ayetlerin müteşâbihatın te’vilinin (hangi anlama yorumlanabileceğinin) sadece Allah tarafından bilindiği yahut Allah’ın bilmesi yanında, ilimde yüksek mertebeye erişmiş kişiler tarafından da bilinebileceği şeklinde iki farklı tefsire imkân veren bir ifade yer almaktadır.

Elbette Allah'ın bildiği her şeyi sana anlatmasını bekleyemezsin.Böyle düşünmen kötü,bir veya birkaç ayet yüzünden inkar etmen doğru değil.

Allah, evrenin tüm sırlarına hakim olabilir. Ama kalkıp insanlar için Islam'ı seçtim, bu amaçla da Kuran denen kitabı gönderdim diyorsa o kitapta bir tane bile gizli, saklı, anlaşılamaz veya yanlış anlaşılabilir cümle olmaması gerekir. Peki böyle mi?

Sitelerde Paylaş

Allah, evrenin tüm sırlarına hakim olabilir. Ama kalkıp insanlar için Islam'ı seçtim, bu amaçla da Kuran denen kitabı gönderdim diyorsa o kitapta bir tane bile gizli, saklı, anlaşılamaz veya yanlış anlaşılabilir cümle olmaması gerekir. Peki böyle mi?

Anlaşılmaz değil sadece akılsızlar yanlış anlar.Allah'a dua et de sana her bildiğini anlatsın.Tövbe tövbee!

Eğer aklını kullanabiliyorsan o ayetlerin barındırdığı sırlara vakıf olabilirsin.Mesela alttaki ayette ana rahminde bebeğin aşamalardan geçtiği anlaşılabilir ama o zaman bu bilinmiyordu.Taa Leonardo DaVinci zamanında ceninin resimleri çizilmiştir.Belki ilerde edineceğimiz bilgilerle başka ayetlerin de farklı anlamlarına erişebiliriz.

Şüphesiz yerde ve gökte Allah'a hiçbir şey gizli kalmaz. O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. Ondan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Sitelerde Paylaş

Sn Optimum bey, aslına bakarsanız yine Kur'an sizi yalanlıyor.

Bakınız Adem ailesi (Oğlu ilk katil v eilk insan kafir ) Nuh ailesi (Oğlu kafir) İbrahim ailesi (Babası kafir).

Sizin iddia ettiğiniz gibi olsaydı, Allah'ın bu ailelerin ismini zikrettiği sırada bu isimleri ayırması gerekliydi.

nuh'un oğlu evlatlıktan reddedilmiştir (bkz. hud 46) ibrahim'in babası ibrahim'in soyundan değildir (hiç baba oğlunun soyundan olur mu?) . hem istisnalar kaideyi bozmaz. michael jackson da beyazdı ancak kimse jackson ailesinin siyah olmadığını iddia etmez :)

Sitelerde Paylaş

Tamam işte neden.Komik bir şey mi söyledim? Tebessüm mutlu olunduğunda yapılır gerçi.Yoksa gerçeği anlayıp tekrar müslüman mı oldunuz?Eğer olduysanız o tarikatlerden uzak durun sizi soğuturlar İslam'dan.

Komik olan İbrahimin soyunu üstün tutup da o soydan olan Ebu Leheb'e Allahın beddua etmesidir.

Yetmiyor kulları da 5 vakit 1400 yıldır beddua ediyor.

:lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Anlaşılmaz değil sadece akılsızlar yanlış anlar.Allah'a dua et de sana her bildiğini anlatsın.Tövbe tövbee!

Eğer aklını kullanabiliyorsan o ayetlerin barındırdığı sırlara vakıf olabilirsin.Mesela alttaki ayette ana rahminde bebeğin aşamalardan geçtiği anlaşılabilir ama o zaman bu bilinmiyordu.Taa Leonardo DaVinci zamanında ceninin resimleri çizilmiştir.Belki ilerde edineceğimiz bilgilerle başka ayetlerin de farklı anlamlarına erişebiliriz.

Şüphesiz yerde ve gökte Allah'a hiçbir şey gizli kalmaz. O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. Ondan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

O zaman kadınlar düşük yapmıyor muydu? Daha ne kadar komik duruma düşeceksiniz merak içindeyim.

Sitelerde Paylaş

O zaman kadınlar düşük yapmıyor muydu? Daha ne kadar komik duruma düşeceksiniz merak içindeyim.

Düşük yapınca cenin direk dışarı çıkıyor mu sanıyordun? Cenin resimleri gerçeğe yakın olarak leonardo da vinci sayedinde görüldü.Leonardo insan anatomisini araştırırken ölü hamilelerin içine bakmış.Düşük nasıl bir şey öğren bakayım.

Sitelerde Paylaş

Düşük yapınca cenin direk dışarı çıkıyor mu sanıyordun? Cenin resimleri gerçeğe yakın olarak leonardo da vinci sayedinde görüldü.Leonardo insan anatomisini araştırırken ölü hamilelerin içine bakmış.Düşük nasıl bir şey öğren bakayım.

Yahu korkutmayın beni, bunlar nasıl kafalar böyle, iman edecem yeter artık :) Leonardo nerede görmüş bu cenin dediğin kimsenin şeklini bilmediği şeyi :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...