Jump to content

EVREN HOLİSTK MİDİR?

Recommended Posts

Evrende negatif çekim ve pozitif itim gücü belirli yasalara göre

her yerinde hüküm sürdüğüne göre, evren bir bütün olarak

kendi kendini örgütleyen kaotik bir sistemdir; hatta torus şeklindedir.

Buna göre evrenin holistik yani bütünsel davranışları var mıdır?

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada sanki kavram karmaşıklığı var.

Doğru ifadeler bir sonuca ulaşmak için uygun olmayan bir şekilde bir araya getirilmiş.

Bacakları koparılan pirenin sağır olması gibi...

Sitelerde Paylaş

Burada sanki kavram karmaşıklığı var.

Doğru ifadeler bir sonuca ulaşmak için uygun olmayan bir şekilde bir araya getirilmiş.

Bacakları koparılan pirenin sağır olması gibi...

herkes haklı galiba ama anlatmak anlamaktan zor

neyse uzatmıyayım da

kısaca soru şöyle

evrenin bütünsel davranışları var mıdır?

evrenin torus yani simit şeklinde olduğu söyleniyor

torus aynı zamanda bir enerji akış biçimidir

ve kendi kendini örgütleyen bir sistemdir

yani kaotik bir sistemdir, ama neticede bir sistemdir

bu sistemdeki evrensel enerjiler

negatif olan çekim enerjisi ile pozitif olan itim enerjileridir

bu enerjilerin ekinliği evrenin her yerinde (ama az, ama çok geçerlidir)

böyle olunca evren denilen bu enerji sisteminin bir bütünlüğü vardır

o zaman evrenin bütünsel davranışlarından da söz edebilmeliyiz öyle değil mi

nasıl ki bir hortumun veya kasırganın veya

(kuantum enerji birimleri olan) zerrelerin bütünsel davranışlarından söz edebiliyoruz

bu kadar anlatabildim

nickim oshodur

elimden gelen budur

Sitelerde Paylaş

Evren torus şeklinde derken evreni biçimlendiriyorsun evrenin biçimi varsa bundan arda kalan yerlerde ne var diye sorarlar insana. Evrenin bütünsel bir davranışı hiç bi örnek gelmiyor aklıma. Sadece belli kısımlarında fizik kanunları çerçevesinde ilişkilendirilmiş hareketleri mevcut mesela biz güneşin çekim alanındayız ama bilmem kaç milyar ışık yılı ötedeki güneşin bizimle ne gibi bir ilişkisi olabilir ki?

Sitelerde Paylaş

Evren torus şeklinde derken evreni biçimlendiriyorsun evrenin biçimi varsa bundan arda kalan yerlerde ne var diye sorarlar insana. Evrenin bütünsel bir davranışı hiç bi örnek gelmiyor aklıma. Sadece belli kısımlarında fizik kanunları çerçevesinde ilişkilendirilmiş hareketleri mevcut mesela biz güneşin çekim alanındayız ama bilmem kaç milyar ışık yılı ötedeki güneşin bizimle ne gibi bir ilişkisi olabilir ki?

Evren genişliyor ya...

Bütün galaksiler dışarı doğru itiliyorlar. Ve çoğu bizden uzaklaşıyorlar.

Hepsini iten bir karanlık enerji var. Bütün evren bu genileme hareketine katılıyor.

Bize yaklaşan galaksiler de var ama onların lokal fenomen olduğu sanılıyor.

Galaksiler hem evrenle beraber genişliyorlar, hem de bazıları birbirlerine yaklaşıyorlar.

Örneğin dev Andromeda galaksisi bizim galaksiye doğru ilerliyor. Bir kaç milyar yıl sonra bizi yutacak.

Sitelerde Paylaş

Evet, genişlemenin bütünsel bir hareket olduğunu ;

ve çekim gücünün etkisiyle de evrenin dağılmayan bir bütünlüğe

(şişme deniz simiti gibi) sahip olduğunu düşünüyorum;

yani sonsuz büyüklükte bir zerre, bir parçacık gibi,

Evrenin torus şeklinde olması ile ilgili fazla bir bilgim yok ama;

torusun temel alındığı durumda bütünsel davranışla ilgili

şöyle bir spekülasyon yapılabilir mi acaba diye düşünüyorum:

Torus örüntüsü içindeki enerji, merkez etrafında daireler çizerek bir uca akar ve diğer uctan çıkar. Kendini ayarlayan kaotik bir sistemdir ve dengelidir. Yani merkezdeki delik bir ucta karadelik, diğer ucta akdelik gibi davranır.

Not: Evrenin torus şeklinde olduğu bana ait değil bilim insanlarına ait bir spekülasyon;

sorumlusu onlar.

Sitelerde Paylaş

Evrenin aşırı uçlarında (kutuplarında) mevcut galaksiler ve yıldız kümeleri birbirlerine çok benzemektedirler.

Bunun mantıklı bir açıklamasını yapmak çok zordur. Aralarında 13,4 milyar yıl ve katrilyonlarca km mesafe olan bu uçlar neden birbirlerine bu kadar çok benzemektedirler?

Bu gözlem neyin kanıtıdır? Evrenin holistik olduğunun mu?

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Richard Gott ve Michu Kaku gibi zaman yolculuğunu ileri sürenBilim insanları evrenin katlanabileceğini, delinebileceğini, kesilip parçalanabileceğini söylemektedirler.Kurt delikleri gibi varsayımsal yollarla uzayın bir dokusundan başka bir dokusuna geçmek mümkünolsa bile bunların delme, yırtma, katlama gibi anlamlara gelebileceğini düşünmüyorum;karadelikler bile evrende bulunan delikler anlamına gelmez. Bunları şunun için söylüyorum:Evren bir bütündür parçalanamaz, delinemez, yırtılamaz diye düşünüyorum.Varsayalalım ki bir parça ayırdık, aradaki yer nedir? Ancak bigbang öncesi (Hawking’in ilk durum dediği) hiçlik durumuna ulaşılabilseo zaman deldik, yırttık diyebiliriz; bu ise mümkün değildir.Öyle ise evrenin bütünlüğü bozulamaz. Öyle ise şişme gibi başka bütünsel davranışları da vardır,diye düşünüyorum. Tabii evrenin bütünsel davranışları gözlenebilir mi ya da nasıl gözlenir bilmiyorum.Bigbanden itibaren evrenin tarihi ortaya çıkarılabilir mi?

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evren genişliyor ya...

Bütün galaksiler dışarı doğru itiliyorlar. Ve çoğu bizden uzaklaşıyorlar.

Hepsini iten bir karanlık enerji var. Bütün evren bu genileme hareketine katılıyor.

Bize yaklaşan galaksiler de var ama onların lokal fenomen olduğu sanılıyor.

Galaksiler hem evrenle beraber genişliyorlar, hem de bazıları birbirlerine yaklaşıyorlar.

Örneğin dev Andromeda galaksisi bizim galaksiye doğru ilerliyor. Bir kaç milyar yıl sonra bizi yutacak.

Saygıdeğer haci burada ilginç bir gerçeği bana gösterdin diyebilirim. Senin sıkı bir bigbang savunucusu olduğunu biliyorum evrenin tek bir noktadan genişlemekte olduğunu savunuyorsun bana görede oldukça mantıklı. Bu tek bir noktadan başlayan genişlemede galaksilerin birbirine yaklaşabilmesi pek mümkün gibi gözükmüyor?.Eğer bigbang teorisinden yola çıkacak olursak bize yaklaşmakta olan andromeda galaxisi farklı bir evrenin galaxisidir diyebilir miyiz?

Evrenin aşırı uçlarında (kutuplarında) mevcut galaksiler ve yıldız kümeleri birbirlerine çok benzemektedirler.

Bunun mantıklı bir açıklamasını yapmak çok zordur. Aralarında 13,4 milyar yıl ve katrilyonlarca km mesafe olan bu uçlar neden birbirlerine bu kadar çok benzemektedirler?

Bu gözlem neyin kanıtıdır? Evrenin holistik olduğunun mu?

Bu da gerçekten çok ilginç bi kutuptaki yıldız takımının diğer kutuptakinin aynısı olması demek aslında o yıldızlara farklı bir yönden bakıyoruz demek gibi birşey. Buda evrenin holistik olduğununun göstergesi olabilir yada simetrik bir evrene sahibiz. :blink:

Sitelerde Paylaş

nerelerin de mesela ?

Sitelerde Paylaş

Saygıdeğer haci burada ilginç bir gerçeği bana gösterdin diyebilirim. Senin sıkı bir bigbang savunucusu olduğunu biliyorum evrenin tek bir noktadan genişlemekte olduğunu savunuyorsun bana görede oldukça mantıklı. Bu tek bir noktadan başlayan genişlemede galaksilerin birbirine yaklaşabilmesi pek mümkün gibi gözükmüyor?.Eğer bigbang teorisinden yola çıkacak olursak bize yaklaşmakta olan andromeda galaxisi farklı bir evrenin galaxisidir diyebilir miyiz?

Bu da gerçekten çok ilginç bi kutuptaki yıldız takımının diğer kutuptakinin aynısı olması demek aslında o yıldızlara farklı bir yönden bakıyoruz demek gibi birşey. Buda evrenin holistik olduğununun göstergesi olabilir yada simetrik bir evrene sahibiz. :blink:

Galaksilerin büyük çoğunluğu birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar.

Ama bazıları birbirlerine yaklaşmakta ve çarpışmaktadırlar. Onların maddenin yerel davranışlarını simgelediği görüşü hakimdir.

Tabii bu bir düzensizliğin simgesidir. Evren sanıldığı gibi, çok düzenli bir yapıya sahip değildir. Bundan başlangıç koşullarındaki ufak değişiklikler sorumludur.

Kutupların birbirlerine benzemesi daha da ilginç bir fenomendir. Bu benzeme genç evrenin aniden ve hızla genişlediğinin gösterisidir.

Genişleme yavaş olsaydı, evrende düzensizlik daha çok ve benzerlikler daha az olacaktı.

Sitelerde Paylaş

nerelerin de mesela ?

Einstein'in denklemlerinden bir eğrilik(uzay dokusunun eğriliği)

olduğu hesaplanabilmektedir. Uzay dokusu içinde bulunan kütlelerden etkilenmekte,

bu yalnızca yerel bir etki olmayıp çekim dalgaları şeklinde bütün evrene yayılmaktadır.

Şişme de bütün evrende görülen itim etkisidir.

Sitelerde Paylaş

Einstein'in denklemlerinden bir eğrilik(uzay dokusunun eğriliği)

olduğu hesaplanabilmektedir. Uzay dokusu içinde bulunan kütlelerden etkilenmekte,

bu yalnızca yerel bir etki olmayıp çekim dalgaları şeklinde bütün evrene yayılmaktadır.

Şişme de bütün evrende görülen itim etkisidir.

Boş laf bunlar, Einstein bu teoride sadece bir durak, birilerinin adını zikredip konuyu bildiğini iddia ediyorsun ama bir bok bildiğin yok.

Sitelerde Paylaş

Boş laf bunlar, Einstein bu teoride sadece bir durak, birilerinin adını zikredip konuyu bildiğini iddia ediyorsun ama bir bok bildiğin yok.

Bu kadar ahlaksız olmak zorunda mısın?

Başka türlü kendini ifade etmekten aciz, zavallı mısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...