Jump to content

Ateizm ve Muhafazakarlık....

Recommended Posts

Geçen youtube'da bir program seyrediyordum. Zevkliydi. Neden sonra konu muhafazakarlığa geldi ve konuşacılardan biri sanırım Ateistti, diğerine de ateş püskürdü. Muhafazakarlıktan bahsedildi, muhafazakar yapıdan bahsetti.

Toplum bilmediği için gözlemlediğim çevrede şöyle bir kanı var. Ateistler, yoldan çıkmış, namus kavramından yoksun, ahlak yoksunu kimseler. Belki Ateist kişilerin kendileri tanıtamamasından kaynaklanır bu. Asıl sorum şu olacak. Muhafazakar Ateist olur mu? Oluyorsa Ateistlerin ne kadarı muhafazakardır, azınlığı mı, yoksa çoğunluğu mu? Ateizm, namus kavramına, onur'a, adalete önem verir mi?

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sn baki fani önce muhafazakarlığın dinsel mi evrimsel mi olduğunu araştırmanı düşünmeni öneririm.

evrim sürecinde kıskananların nesilleri devam edebilmiştir. canlı kendi dölünü korur.

dölünü garantiye almak için de kıskanma mekanizması oluşmuştur.

türban neden büyük sorundur. çünkü gücünü hem dinden hem evrimden alır.

o halde neslini devam ettirmek isteyen her canlı doğal olarak farklı oranlarda da olsa muhafazakardır.

ateistler de canlı olduğuna göre.!

devlet sosyal çatışkıların ortak çözüm sistemidir.

adaleti devlet sağlar.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Şöyle düzelteyim sorumu; ''Ateist olmanın bir ön koşulu var mı?'', ''Ritüeli var mı?'', ''Belli Ahlaki bir kalıbı var mı?'', ''belli bir siyasi görüşü ya da iddiası, felsefi görüşü var mı?''

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nasıl ki saydığın özellikler hemen her dindar arasında farklılık gösterirse, ateistler arasında da farklılık gösterir. Ateistlerin tek ortak noktası Tanrı'nın olmadığı, dinlerin yalan olduğu düşüncesidir.

Ama genelleme yapmamı istersen ateistlerin onur ve adalete daha fazla önem verdiğini ve daha dürüst olduklarını düşündüğümü söyleyebilirim. Namus kavramına vereceğim cevap senin namus derken neyi kast ettiğine bağlı olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Nasıl ki saydığın özellikler hemen her dindar arasında farklılık gösterirse, ateistler arasında da farklılık gösterir. Ateistlerin tek ortak noktası Tanrı'nın olmadığı, dinlerin yalan olduğu düşüncesidir.

Ama genelleme yapmamı istersen ateistlerin onur ve adalete daha fazla önem verdiğini ve daha dürüst olduklarını düşündüğümü söyleyebilirim. Namus kavramına vereceğim cevap senin namus derken neyi kast ettiğine bağlı olacaktır.

Anlıyorum ki, Ateizm kişilere göre farklı algı da. Tek öznel şey, Tanrı yok! Yanlış mı anladım?

Sitelerde Paylaş

Şöyle düzelteyim sorumu; ''Ateist olmanın bir ön koşulu var mı?'', ''Ritüeli var mı?'', ''Belli Ahlaki bir kalıbı var mı?'', ''belli bir siyasi görüşü ya da iddiası, felsefi görüşü var mı?''

''Ateist olmanın bir ön koşulu var mı?'', Yok

''Ritüeli var mı?'', Yok

''Belli Ahlaki bir kalıbı var mı?'', Yok

''belli bir siyasi görüşü ya da iddiası, felsefi görüşü var mı?'' - İddiası var: Tanrı yoktur, dinler yalandır

Sitelerde Paylaş

Baki benim namus kavramım: Namus kafada başlar ilkin, bu dindeki kadını kapama, insan sıfatından çıkarmak namussuzluğun en dibidir bana göre, bir insanın yüzü vardır bedeni vardır ve onu görünmez yapmaya çalışırsan bu ne demektir kadın ve toplum için sence?

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Baki benim namus kavramım: Namus kafada başlar ilkin, bu dindeki kadını kapama, insan sıfatından çıkarmak namussuzluğun en dibidir bana göre, bir insanın yüzü vardır bedeni vardır ve onu görünmez yapmaya çalışırsan bu ne demektir kadın ve toplum için sence?

İnmanahçım ,Bence de namus kafada başlar. Din de ki kapanma konusuna gelince, bence önce insanlar dedikoduyu bırakıp ilk çenelerini kapamalı. BAŞörtüsü yanlış anlaşılmış bence... tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistler, kurumsallaşmak istiyor mu, yoksa herkes tek tabanca mı kalma eğiliminde?

Biz şu anki en iyi yönetim şekli olan tam laik ve demokratik bir sistem isteriz ve bu düşünceme çoğu ateistte katılır sanırım, sen bizim tanrının yalan uydurma olduğunu bilmemizi kendince küçük görüyor ve bizi başı boş illada bir dogmaya yamamaya çalışıyor gibisin, sende dogma var ve sadece bunla varolabileceğine şartlısın, sen kendini kandırabilirsin bizi ilgilendirmez ama bu dogmalar gelipte bize dayatılırsa burda mücadele hakkımızı sonuna kadar savunuruz zira sizin kapınız inanç kapısı olmaktan çıkmıştır tarih boyunca, kim dine inanç demişse koca bir halt etmiştir, din yaşam biçimidir inanç biçiminden ziyade, her bir bireye dayatılan despotluktur..
Sitelerde Paylaş

Ateistler, kurumsallaşmak istiyor mu, yoksa herkes tek tabanca mı kalma eğiliminde?

Mevcut iktidar Türkiye'de ateistlerin kurumsallaşmasına yol açacak gibi görünüyor. Ama büyük ihtimalle iş işten geçtikten sonra olacak bu.

Dini referanslar ve dini güdülerle modern devletleri yönetmenin sonuçları çok acı olabilir. Hatırlarsan W. Bush, Tanrı'nın ona Irak'ı işgal etmesi gerektiğini söylediği için Irak'a girdiğini söylemişti. ABD gibi elinde ki silahlarla tüm dünyayı bir kaç kez yok edebilecek bir ülkenin başkanının söylediği cümleye dikkatini çekerim.

Tayyip'in Suriye düşmanlığının mezhep kökenli olmadığına nasıl emin olabiliriz?

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Biz şu anki en iyi yönetim şekli olan tam laik ve demokratik bir sistem isteriz ve bu düşünceme çoğu ateistte katılır sanırım, sen bizim tanrının yalan uydurma olduğunu bilmemizi kendince küçük görüyor ve bizi başı boş illada bir dogmaya yamamaya çalışıyor gibisin, sende dogma var ve sadece bunla varolabileceğine şartlısın, sen kendini kandırabilirsin bizi ilgilendirmez ama bu dogmalar gelipte bize dayatılırsa burda mücadele hakkımızı sonuna kadar savunuruz zira sizin kapınız inanç kapısı olmaktan çıkmıştır tarih boyunca, kim dine inanç demişse koca bir halt etmiştir, din yaşam biçimidir inanç biçiminden ziyade, her bir bireye dayatılan despotluktur..

inmanahçım. Biz dogmaların aslını öğrendik. Öğretildi bize birileri tarafından. Bununla beraber. Tanrının insanda var olduğu da öğretildi. Cehane'nin di sanırım, bir duvar yazısı vardı, hoşuma gitti. Ben, sizin bildiğiniz o tanrıya değil, sende ki ,gökmavideki, Q.N. deki tanrıya inanıyorum. Hepiniz bu evrenin birer düşüncesisiniz.. tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mevcut iktidar Türkiye'de ateistlerin kurumsallaşmasına yol açacak gibi görünüyor. Ama büyük ihtimalle iş işten geçtikten sonra olacak bu.

Dini referanslar ve dini güdülerle modern devletleri yönetmenin sonuçları çok acı olabilir. Hatırlarsan W. Bush, Tanrı'nın ona Irak'ı işgal etmesi gerektiğini söylediği için Irak'a girdiğini söylemişti. ABD gibi elinde ki silahlarla tüm dünyayı bir kaç kez yok edebilecek bir ülkenin başkanının söylediği cümleye dikkatini çekerim.

Tayyip'in Suriye düşmanlığının mezhep kökenli olmadığına nasıl emin olabiliriz?

Haklı olabilirsin Gökmavi. Kurumsallaşmak Ateizm'i bir kalıba sokmaz mı?
Sitelerde Paylaş

Baki sen bir panteist bir deist çoğu zaman tasavvufi takılıyorsun ama dönüp dolaşıp arabın bismillahirahmannirrahim'ine geldiğin noktada senden irrite oluyorum kusura bakma canım benim..2+2=4 yani..

Bismillahirrahmanirrahim, senin anladığın arabic mana değil benim için İnmanahçım. Ben besmelede yaradılışı görüyorum. Tasavvufi bir mana dır. Diyaelektrik misali. Rahman (+), Rahim (-) bir İSİM de toplanıyor...
Sitelerde Paylaş

Bismillahirrahmanirrahim, senin anladığın arabic mana değil benim için İnmanahçım. Ben besmelede yaradılışı görüyorum. Tasavvufi bir mana dır. Diyaelektrik misali. Rahman (+), Rahim (-) bir İSİM de toplanıyor...

senin kaç tanrın var. eğer tek tanrı diyorsan yanılıyorsun. senin tanrının tanrıları var. ilahlar yaratmış. Zuhruf45 Senden önce gönderdiğimiz peygamberlerimize de sor: Biz Rahman'dan başka ibadet olunacak ilahlar yapmış mıyız?

Sitelerde Paylaş

senin kaç tanrın var. eğer tek tanrı diyorsan yanılıyorsun. senin tanrının tanrıları var. ilahlar yaratmış. Zuhruf45 Senden önce gönderdiğimiz peygamberlerimize de sor: Biz Rahman'dan başka ibadet olunacak ilahlar yapmış mıyız?

Rahman, koruyan kollayan manasındadır.Rahim ise veren, dünyaya getiren. Birisi baba'dır ,birisi de anne ve neticede ikisi de İnsandır.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...