Jump to content

Ana Dil - Yabancı Dil

Recommended Posts

İngilizce'nin evrenselliğine bir şey demiyorum.Kökeni bizimkine göre daha yeni bir dil.Birkaç dilin karışımıyla oluşmuş ama dünyada egemen.Keşke türkçe egemen olsaydı.

Bence %100 türkçe eğitim öğretim verilmeli.Yabancı dil ayrı öğretilir.Bu her medeni devlette böyledir,böyle olmalıdır.Yoksa halimiz ortada işte.ODTÜ,Boğaziçi gibi üniversiteler bu amaçlarla belirli planlarla kurulmuştur.

Çok iyi derecede İngilizce bilmek şart çünkü bilginin (Internet) ve bilimin dili İngilizce. Ülke olarak kalkınacaksak bunun tek yolu bilim yaparak olacak. Bilim yapmak içinde başkalarının yaptıklarını anlamamız gerekiyor. Neredeyse tüm bilimsel makaleler, kitap ve diğer kaynaklar Ingilizce olduğu için İngilizce bilmeden bir kaynak taraması bile yapamazsınız.

ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerin Türkçe'ye zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta tam tersine, ODTÜ'de okuyan bir çok öğrencide daha yoğun bir dil bilinci oluştuğunu biliyorum.

Türkçe'de kullanılan bilgisayar terimlerini yaratan Prof. Dr. Aydın Köksal, Galatasaray lisesi mezunu. Üniversiteyi'de Fransa'da okumuş bir kişi. Kısaca tüm öğrenimini başka bir dilde yapmış bir kişi Türkçe'ye 2000'den fazla terim kazandırmış.

tarihinde gokmavi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünyada evrensel tek bir dil var o da matematik.Normal anlamda tek bir dil olamaz.O halde kültürel varlığımızı korumak için dilimizi korumalıyız.İngilizce ise lisans eğitiminin yanında ayrı bir ders olarak verilmelidir ve konuşma dilimizden bye bye,pardon,televizyon gibi kelimeler çıkartılmalıdır.Ama bu dediklerimin hiçbiri olmayacak çünkü çok cahiliz.Daha kürt türk birarada duramıyoruz.Dış güçlere nasıl direneceğiz.

müzik dili de evrenseldir.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

yok rusça bilmiyor. hatta ingilizcesi bile berbat derecede denebilir... arkadaşım kızdı güya birlikte yaşayacaktık ama sattı cevap bile vermiyor telefonlarıma. o kadar da umut vermişti ama işte slavlara güvenilmemesi gerektiğini anladım aslında iyi oldu. yani sırpça hırvatça boşnakça filan gereksiz mi diyorsunuz?!

Slav kızları böyle oluyor.

Gece getiriyon, sabaha tüm hafızası bir gün önceye geri dönüyor. :)

Bozma moralini kardeş. :)

Bence Ruysça öğren.

Almanya-Avusturya-İtalya sınırına kadar Rusça İngilizce'den daha geçer bir dildir.

Romanya ve Macaristan dışında.

Baltıkların hepsiyle Rusça konuşabilirsin.

Ama orda pis bir milliyetçilik var.

Rusça biliyorlar ama Rus olmayanlar Rusça konuşmamaya çalışıyor.

Polonyalılar pek bilmez..

Rusya'nın dışına çıkınca dil bilgisi daha da azalıyor.

Rusların hepsi biliyor tabii kii..

Ukrayna'da da geçer Rusça.

Ukraynalıların dili Rusların diline çok benziyor.

Türkçe-Azerice gibi..

Orta Asya'yla da iletişim kurablirsin.

Yüzde 90'ı Rusça biliyor oranın.

Kimisi kendi dilini bile bilmiyor.

Yani Rusça iyidir.

tarihinde CinciHoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığın ana fikrine katılıyorum.

İnsanlığın evriminin işlediği güzergah hepimize gösteriyor ki, dünyamız gelecek yüzyıllarda bu günlerdeki gibi çeşitli olmayacak.

Irklar ve diller her geçen gün elene elene minimize bir hal olacak.

Zaten karışık olan ırklar yakında hepten karışacak. Dünyanın geleceğinde yaşayacak nesil, tamamen melezlerden oluşacak..

Aynı şekilde diller de her geçen gün yok olacak. Bu bağlamda tüm bu anadil çalışmaları bu processi yavaşlatamayacak bile.

Ve bence tüm bunlar çok güzel gelişmeler, bunu böyle kabul edip, uyum göstermezsek komik duruma düşeriz.

Şahsım adına konuşmam gerekirse, anadilim Türkçe'nin yanında , gündelik tüm işlerimi görecek, akademik olmayan her türlü sohbete dahil dahil olabilecek kadar İngilizce'de biliyorum, ve bir kaç aydır Rusça öğreniyorum. Benim dünyam için gerekli olan bu üç dil zaten.

Dünyamda yer alan ülkeler ise; ABD,Kanada,Avustralya, Britanya ve tüm eski Sovyet ülkeleri. 20 sene önce biri böyle bir cümle kursa deli derlerdi fakat, dünya çok değişti ve değişmeye devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

İstediğin dili öğren ama hepsini yerinde kullan.Türkiye'de bye bye diyorsun ingiltere'de güle güle diyor musun?Türkçe'yi bozmaya çalışmayın.

Birisi bizim bir arkadaşa goodbye dedi.

Arkadaş da güle güle dedi.

Aslında biliyor da o an çok türkçe düşündüğünden o şekilde cevap verdi.

Yani yurt dışında da kullanabiliyorsun. :D

Sitelerde Paylaş

Şahsım adına konuşmam gerekirse, anadilim Türkçe'nin yanında , gündelik tüm işlerimi görecek, akademik olmayan her türlü sohbete dahil dahil olabilecek kadar İngilizce'de biliyorum, ve bir kaç aydır Rusça öğreniyorum. Benim dünyam için gerekli olan bu üç dil zaten.

Dünyamda yer alan ülkeler ise; ABD,Kanada,Avustralya, Britanya ve tüm eski Sovyet ülkeleri. 20 sene önce biri böyle bir cümle kursa deli derlerdi fakat, dünya çok değişti ve değişmeye devam ediyor.

Ben de Rusça, Almanca ve Japonca öğrenmeye çalışacağım.

Japonca'yı anime izleyerek geliştirme derdindeyim.

Rusça'yı bir kaç arkadaşın yardımıyla, Almanca'yı da kendi kendime..

Bakalım ne kadar becereceğim.

Sitelerde Paylaş

Dil öğrenmek sadece kültür emperyalizmidir , başka da bir boka yaramaz.

Altının geleceğinin öngördükten sonra ateistforuma tekrar teşrif eden büyük üstadı selamlar, yine aklı başında kimsenin katılmayacağı bir görüşünü paylaştığı için hürmetlerimi sunarımç

Sitelerde Paylaş

Hisse.net deki akhenaton ben değilim deme inanmam.

Uzun süredir ilk defa nette yazıyorum, ayrıca kumar oynama özelliğim olmadığı için o sitelerde yazmam.

http://www.idefix.co...9XD03VUE8LL3FZU

hisse seneti, borsa filan bunlardan gerçekten para kazanılıyor mu?

Akp gelene kadar evet çok kazandım ama bu kazançlar hep spekülasyona dayalıydı, kumarda sadece kasa kazanır.

tarihinde FadihatudDehr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akp gelene kadar evet çok kazandım ama bu kazançlar hep spekülasyona dayalıydı, kumarda sadece kasa kazanır.

ben hiç anlamam bu işlerden, ama öyle görünüyor ki tuhaf bir çekiciliği var insanlara ve bazen bana da.. bir tanıdığım evini kaybetti bu oyunlarda ki memur yani kaybettiği miktarı kaç yıllık birikimiydi.. bulaşmamak lazım hele de benim gibi bilmiyorsa.. spekülasyona dayalı kazanç ne demek acaba? tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben hiç anlamam bu işlerden, ama öyle görünüyor ki tuhaf bir çekiciliği var insanlara ve bazen bana da.. bir tanıdığım evini kaybetti bu oyunlarda ki memur yani kaybettiği miktarı kaç yıllık birikimiydi.. bulaşmamak lazım hele de benim gibi bilmiyorsa.. spekülasyona dayalı kazanç ne demek acaba?

Haddini bilen adama çok büyük ihtimalle bir şey olmaz. Büyük ulusal bir krize falan denk gelmezsen (ki gelsen bile yine toparlayacaktır) adı sanı bilinen büyük şirketlere paranı dağıt, (yine büyük ihtimalle) minimum 5 yıl sonra banka mevduat faizinden fazla para kazandıracaktır.

Batan elemanlara pek acımam: cin olmadan şeytan çarpmaya kalkarlar. La sen kimsin, spekülatif hisse alıyosun "tüyo" aldığını düşünüyosun, yedirtirtler mi sana? Masum örnekler de vardır tabi ama ne iş yaptığını bilmediği şirketin hissesini alanları veya tanımadığı adamın tavsiyesiyle borca girip hisse alanları görüyorum. Bunlar tabi batar.

Sitelerde Paylaş

Batan elemanlara pek acımam: cin olmadan şeytan çarpmaya kalkarlar. La sen kimsin, spekülatif hisse alıyosun "tüyo" aldığını düşünüyosun, yedirtirtler mi sana? Masum örnekler de vardır tabi ama ne iş yaptığını bilmediği şirketin hissesini alanları veya tanımadığı adamın tavsiyesiyle borca girip hisse alanları görüyorum. Bunlar tabi batar.

işte insandaki kazanma hırsına yenik düşüyor mantığı, zaten batacağını bilse oynamaz, kendini bir an ekonomi uzmanı sanıyor zaar.. yani haklısın aslında tespitinde, yedirir mi hiç.. ama yine de ciddi anlamda batan kötü oluyor hocam, e tabi varın yoğun bir evini de pek anlamadığın borsa da oynamak neyin kafası oda ayrı üstelik bashettiğim kişi eğitim sektöründen..
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

yok rusça bilmiyor. hatta ingilizcesi bile berbat derecede denebilir... arkadaşım kızdı güya birlikte yaşayacaktık ama sattı cevap bile vermiyor telefonlarıma. o kadar da umut vermişti ama işte slavlara güvenilmemesi gerektiğini anladım aslında iyi oldu. yani sırpça hırvatça boşnakça filan gereksiz mi diyorsunuz?!

Yavaş.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...