Jump to content

Futbolun karanlık yüzü

Recommended Posts

Bir söz vardır bilmem bilir misiniz..

Futbol sadece futbol değildir..

Gerçekten de öyle..

Futbolun bir değil birden çok yüzü var..

Bugün futbolun karanlık yüzü olan futbol terörünü konuşacağız..

Hiç bir tribün grubunun içinde bulundunuz mu ?

Yada hiç başka bir şehire sadece tuttuğunuz takımı desteklemek için gittiğiniz oldu mu?

İzmir'de yaşıyorum ve yıllarca Altay takımını destekledim..

Tribünde taraftar grupları içinde bulundum ve taraftar gruplarıyla başka şehirlere maçlara gittim.

İçinde bulunduğum grup Altay ' ın alsancak tayfa taraftar grubuydu..

Futbolun karanlık yüzünü daha iyi anlatabilmek adına başımdan geçen bazı olaylardan bahsedeceğim..

Yıllar önce henüz 14-15 yaşlarındayım..Ve izmirde Altay-karşıyaka maçı var...

Taraftar grubumuz bir açıklamada bulunup halkapınar köprü altında buluşacağımızı söyledi..

Maçtan önce oraya gidecektim..Altay formamı giydim tek başıma takımıma destek verme adına

buluşma yerine gittim..Buluşma yerine gittiğimde ortam gergindi..Ve üzerinde Altay forması olan sadece ben vardım..Eğer taraflar arasında bir kavga çıkarsa salak yapıp kaçma imkanımda yoktu..

Forma sayesinde dayak yiyebilirdim..Neysee zaman geçiyordu..Orda ki büyüklerden biri satırı çıkardı..gözlerime inanamadım..Televizyonda görürdüm ama ilk defa böyle bir şeye şahit oluyordum..Benim yaşımda küçük olan bir çocuk daha vardı..Grubun lideri bizi çağırdı..Ufak olduğumuz için ayak işlerini yaptıracaklardı..Bize bir yer gösterdi orda ki kalın odun sopaları ve taşları onların yanına taşımamız gerektiğini söyledi..Taşımaya başladık zaman geçtikçe korkuyordum..Kavga cıkarsa henüz çok küçüktüm..zaman geçiyordu artık herkez gelmişti..Sopalar taşlar vee (satır döner) gibi bıçaklar hazırdı..Stada yürümenin vakti gelmişti..Grubun lideri en son bir konuşma yapmak için gruba yöneldi..Hepimize bakarak şöyle dedi :

Birazdan stada yürüyeceğiz..Karşımıza 1000 tane karşıyakalı çıksada 2000 tane karşıyakalıda çıksada onlarla dövüşücez..Kaçmak yok..Dedi ve ardından ekledi kaçanı s.kerim....

Korka korka yürümeye başladım..Dışardan bakılınca gözükmüyordu ama grubun çoğunda kesici aletler vardı..Stada yürüdük...İyi ki karşımıza karşıyakalılar çıkmadı...Henüz 14-15 yaşında ki halimle o ortamda napardım..Stadın yanına geldiğimizde..Atatürk stadının çınarlı tarafındaki parkta oturduk..Bıçakları staddan sonra almak için otların yeşilliklerin altına koyuyorlardı..Ve yine gözlerime inanamadığım bir olay yaşandı..Ceplerden uyuşturucular çıktı...Herkez kafasını bulmak için uyuşturucu ve bira içmeye başladı..Banada sormuşlardı içiyomusun diye içmediği söylemiştim ve iç diye ısrar etmediklerine cok sevindiğimi hatırlıyorum...Sonra karşıyakalılar geldi polisin olması büyük bir şanstı..Herkez birbirine vurmaya başladı cevredeki dükkanların camları aşağıya indi..Polis jopları çıkardı..Vurmaya başladı havada karşıyakalılara atılan bir bıçağın kafamın hemen üstünden geçtiğini hatırlıyorum..Sanki herkez çıldırmış gibiydi..Polisler şiddete başvurarak grupları uzaklaştırmayı başardılar..Stada girdik..Küfürler havada uçuşuyordu..O yaşta tüm bunları görmek benim için büyük bir olaydı..

Birde bir deplasman anım vardı..

Biber gazı yediğim ve atv ana habere çıktığım maç...

Bunu daha kısa anlatmaya çalışacağım..

Atatürk stadının önünden taraftar otobüsleri kalkıcaktı..

Oraya gittim..Tüm Altaylılar oradaydı..

Hemen arkadaşlarımın yani alsancak tayfa taraftar grubunun yanına gittim..

Ellerinde bira marşlar söylüyorlardı...Yine bazı taraftarlarda kesici aletler vardı..

Stadın karşısına çimlere oturduk..konuşuyorduk..

İzmir belediyesine ait çimleri sulamak için olan kalın hortumlar vardı..

Hemen biri cebinden bıçağını çıkartıp onları yaklaşık birer metre arayla kesti..

Çatışma çıkarsa lazım olur herkeze var diyip sırıtarak onları otobüse koydu..

Otobüste uyusturucu içip marşlar söylüyorlardı..

Tabakta olan bir uyuşturucuyu burnundan pipetle çeken insanlar vardı...

Yolda bira almak için bir markette durduk ufak bir markete otobüste olan herkez doluştu..

GÖzlerime inanamadım herkez ceplerine bisküviler çikolatalar dolduruyorlardı..

Yine büyük bir abi benle birlikte birkaç kişiye dolabın önünde durmamı söyledi..

Dolabın önünde dururken oda arkada biraları çalıyordu...

Ve dondurma dolabından birsürü bir kglik dondurma çaldılar..

Denizliye gidene kadar çalınan biraları içip dondurma yedik..

Denizliye vardığımızda otobüs bir viraşa girdi..

Stadı gördüğüm an takkkk diye bir ses duydum..

Sol tarafıma baktığımda cam kırılmıştı..

Arkadan birsürü taş otobüse geliyordu..

Hemen emanetleri alıp otobüsten inmeye çalıştık..

Otosbüste herkez insin inmeyeni s.kerim diye biri bağırıyordu..

Otobüsten indiğimiz gibi kavga başladı..

Birden cevik kuvvet polisi sanki karşılarındakiler insan değilmiş gibi coplamaya biber gazı sıkmaya başladı..

Ve kaçamadım..Otobüsün yanına sıkıştım...Bir polis sağıma diğer polis soluma geçti..

5-6 cop darbesinden sonra arkadan gelen üçüncü polis suratıma biber gazını boşalttı..

Polislerin arasında yere yığıldım..Polisler kaldırmadılar bile bazı arkadaşlarım gelip beni polislerin arasından çıkardılar..

Gözümü çok az açabildiğim zaman kameraların o anı ve yere yığılırken ki halimi cektiklerini gördüm..

Sonraa yarım saat gözlerimi açamadım..

Maç bitiminde sehirin dısından dolaştırıp sehir dısına çıkardılar otobüsleri..

Eve geldiğimde ailemin ana haber bültenlerini izlememesi için binbir türlü yol buldum..

Sonra haberlerde kendimi görmüştüm..

Asıl dayak yediğim kısmı yayınlamamıslardı sonrasını kısa bir kısmını yayınlamışlardı.

İzmire dönene kadar kollarım suratım her tarfım yanmıştı..

Birde son anı olarak bu yaz ki Altay-göztepe maçından bahsedeceğim..

İki takım taraftarlarının ezeli rekabetleri vardır..

Stada giderken olurda kalabalık bir göztepeli grubuna denk gelirim diye atkımı poların altına görünmüycek şekilde koymuştum..

stadın girişinde polislerin iyi önlem almasından dolayı hiç bir olay çıkmadı..

Stadın içinde iki takım taraftarlarının küfürleri meşaleler falan vardı.

Çıkışta ise kavga çıkacaktı bunu herkez hissediyordu..

Stadın karşısında duraklara gittik ..Yanda ki parkta bazı çiçeklere zarar gelmemesi için cevresine ipler cekmişlerdi..Ve iplerin köşelerinde tahtadan yapılmış kazıklar çakılıydı..

Herkez onları söküp sopa niyetine eline aldı..

Göztepeliler staddan erken cıkmıştı..Ve evlerine gitmek için otobüsleri alsancaktan geçecekti..

Herkez eline sopa taş bıçak vs.. gibi aletler alıp küfürlü marşlar söyleyip alsancakta beklemeye başladı..

Tabi polisler otobüsleri durdurup oradan geçmesine izin vermedi..

Alsancağa girdik ve alsancak durağına yürümeye başladık..Taraftarlardan birine o durakta göztepeliler var diye haber geldi..

Artık nereye ne yapmaya gittiğimizi biliyorduk..

Durağa gittiğimiz an göztepelilerden birinin döner bıçağı cıkardığını gördüm..

Altaylılarda eksik kalır mı onlarda bıçakları bi çıkardılar..

Ortalık karıştı sivil vatandaşlar çoluk çocuk herkez korktu..

Kimin kime vurduğu belli değil..

Sonra olaya polis her zaman ki yöntemiyle müdahale etti.

Önüne kim geçerse vurmaya başladı..

Maçtan eve gidene kadar heryerde taşlanma tehlikesi geçirdik..

Bizim mahhallede oturan bir arkadaşımın koluna bıçakla vurmuşlar çizmişler bana gösterdi..

Sonra bende eksik kalmadım iki tane suratının ortasına geçirdim diye anlatıyordu..

Daha o kadar çok anım var ki..

İzmirde ferıumun önünde fenerbahçeli bir taraftarın parmağını döner bıçağıyla nasıl kopardılar bunu mu anlatsam..

Yoksa iki sene önce karşıyakalı taraftarların kafamıza nasıl bira şişesi yağdırdığını mı ?

O kadar çok ki ?

Peki niye böyle..

Neden futbol bir savaş olmuş durumda..

Futbol yani futbolu tribünden seyretmek bir çeşit afyon gibi..

Sizi bir holigana kolayca dönüştürebiliyor..

Karşı takım taraftarlarını can düşmanınız gibi görmeyi sağlayabiliyor..

Peki türk halkının yaşayışlarını inceleyelim..Geçmişe baktığımızda

darbeler yoksulluk ve din biraz şiddete eğilimini arttırmış..

Şuan ki türk halkının yaşayışlarını incelediğimizde sorun pekte farklı değil..

Sadece televizyon zevkine bakalım türk halkının..

Gündüz saçma sapan programlar..

Akşam eve geldiklerinde haberlerde çatışmalar küfürler..

Hep şiddet..

Ve akşam olunca diziler sahneye çıkar..

Reyting için sürekli ağlayan birbirlerini kesen insanlar yayınlarlar..

Sürekli şiddetle içiçedir türk halkı..

Geçmişimizi hatırlayalım bize nasıl anlatırlardı..

Türk halkının şahane orduları diğer ülkelerin türklerden korkusu anlatılırdı..

Türk demek savaşçı demek bize bunu anlatırlardı..

Bayrağı akkıttığımız kanlarla suladığımızı anlatırlardı..

Türkler savaşcıdır..Ve günlük hayatlarına yaşantılarına baktığımızdada

şiddetle büyüyen insanlardır..

Durum bu şekilde olunca bu tür kavgalara şaşırmamamız gerekiyor..

Dünyadada bu tür tribün kavgaları var ama ben türkiyede ki gibi döner bıçağını alıp maça giden insanlar avrupa da görmedim..

Şu belgeselle bunu daha iyi anlaya biliriz..

http://www.youtube.com/watch?v=vstNKoHH7kE

http://www.youtube.com/watch?v=7vPmPZFERKU

Futbolun sadece bir spor olduğunu bu toplum nasıl fark eder bilemiyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Birde şu var ki bu sorunların ortaya çıkmasında önemli bir etken..

Türkiye'de gençlerin eğlenebilecekleri zaman geçirebileceklerii sosyal faliyet yapabilecekleri yerler yok..

Gençler spora konserlere bu tür yerlere gitmeliler..

Ama gençler için sosyal faaliyet az olunca gençler bu tür seylerle stres atıyor...

Sitelerde Paylaş

Yazdıkların bilinen gerçeklerin sadece bir kesiti.

Ama bu futbolun değil, toplumun, insanın karanlık yüzüdür aslında.

Futbol tüm diğer spor dalları gibi harika bir olay.

Bozukluk bizim zihniyetimizde; kendi ihmallerimizi görmemezlikten gelme alışkanlığımızda.

Yoksa çözüm basit: Beni emniyet amiri yapacaksınız ve bu hıyarları benim elime vereceksiniz ve neler olacak göreceksiniz.

Sitelerde Paylaş
yöneticinin biri itiraf etmişti.

bu pislikler olmadığı zaman seyirci sessiz sedasız izliyormuş maçı..

yani istanbul takımları bu baldırı çıplak ayak takımlarına muhtaç..

takımların gaza gelmesi lazım..

ama faturayı da polis örgütü ve biz ödüyoruz.

çünkü güvenlik durumu çok kötü..

özellikle büyük maçlar... savaş mı maç mı belli değil..

futbol,din gibi çok zararlı bir şey.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=52756entry923233

Sitelerde Paylaş

Dünya geneline bakarsak bu tip olayların Türkiye'de aşırıya kaçtığı bir gerçektir.

Holiganizm bir kültürdür , İngiltere'den Rusya'ya , İtalya'dan Arjantin'e Brezilya'ya kadar dünyanın her yerinde görülür.

Hele ki iki taraftar grubu arasında bir siyasi çekişme varsa önü alınamaz durumlar ortaya çıkabilir. Roma Lazio , Boca River plate gibi.

Rusya'da yüzlerce kişi maç öncesi kavga eder ama birtane ölü çıkmaz , adamlarla bıçak , satır kültürü yok yumruk yumruğa . Ama sal bakalım Türkiye'de 2 taraftar grubunu kaç ölü çıkıyor ordan. Fazla abartıyoruz herşeyi , İstanbul'da öldürülen leeds taraftarlarını hatırlayın.

Hayatım deplasmanlarda geçti diyebilirim dahada geçiyor , aşırı bi bağlılık var oturduğum semtte takımımıza karşı bazen bir kaf kaf çekmek için binlerce km yol gittim , bazen truva yapıp alınmadıgımız maçlara girdim. Benim için sahada yeşil kırmızı formayı görmek o mücadeleyi hissetmek tarifsiz bir haz. Karşıyaka Göztepe maçı oldugu günler Alsancak'ta az köşe kapmaca ,kovalamaca oynamadık , iyi birşeymi asla . Ama bugün olsa yine yaparmıyım evet yaparım. Bunu sadece yaşayan bilebilir. Sevgiler.

Namazı kılmadık, dinsiz dediler.

Orucu tutmadık, kafir dediler.

Allah'a yol verdik , hep yanındayız.

Biz müslüman değiliz , Kaf Sin Kaf'lıyız. ( Çalıntıdır :lol: )

Sitelerde Paylaş

Futbol bir anlamda erkek yaşamının güzel ve anlamlı bir örneği, özetidir.

Bunca hır gürün tek amacı vardır: sokmak!

Ne var ki evrimini tamamlayamamış bazı ilkeller bu işi fetişleştiriyorlar.

Holiganizm denilen şey bu tür bir amacı aşma; yolunu şaşırma sendromu özünde.

Sitelerde Paylaş

Cephane 27'ninde dediği gibi bu tür kişilerin yönetimdeki bazı üst düzey yöneticilerden bedava bilet aldığına şahit olmuştum..

Karşıyakalınında dediği gibi insanların bir haz alma bundan bir zevk alması söz konusu..

Ezeli rakibine gol atmak onlara tribünde küfürler saçmak belkide kendi egomuzu tatmin ediyor ve rahatlatıyor..

Ve kalabalık olduktan sonra insanların kendine güveni artıyor.

Taraftarlık çok farklı bir şeydir..

Dost takımlar birde düşman takımlar vardır..

İnsanlar bu mücadeleden zevk alır..

Ve bazende bu mücadelede kan dökülür..

Bir karşıyaka taraftarının maça giderken silahla vurulup öldürüldüğünü hatırlıyorum..

Ne yazık değil mi..Bu tatlı rekabetler nelere dönüşüyor...

Sitelerde Paylaş

Yazdıkların bilinen gerçeklerin sadece bir kesiti.

Ama bu futbolun değil, toplumun, insanın karanlık yüzüdür aslında.

Futbol tüm diğer spor dalları gibi harika bir olay.

Bozukluk bizim zihniyetimizde; kendi ihmallerimizi görmemezlikten gelme alışkanlığımızda.

Yoksa çözüm basit: Beni emniyet amiri yapacaksınız ve bu hıyarları benim elime vereceksiniz ve neler olacak göreceksiniz.

Sunduğunuz çözüm yolu yıllardan beri denenmekte..

Polis taraftarlara öyle sert müdahale ediyor ki

sanki karşındaki insan değilmiş gibi...

Polis döverek biber gazı sıkarak taraftarları kontrol altına almaya çalışıyor yıllardır..

Ve sanırım bunun başka yoluda yok.

Sitelerde Paylaş

Sunduğunuz çözüm yolu yıllardan beri denenmekte..

Polis taraftarlara öyle sert müdahale ediyor ki

sanki karşındaki insan değilmiş gibi...

Polis döverek biber gazı sıkarak taraftarları kontrol altına almaya çalışıyor yıllardır..

Ve sanırım bunun başka yoluda yok.

Aranınca yol çok, bulunur elbet.

Ama arayacak irade yok; çözümü bulacak ve uygulayacak çapta adam yok.

Çözümü görecek göz de yok.

Bir de bu çetelerin siyaset ve kulüplerle olan organik bağları var ki asıl düğüm buradadır.

Ahlakın yerlerde süründüğü bir toplumda hiç bir soruna çözüm getirilemez.

Asıl sorun burada

Sitelerde Paylaş

Diktatörlerin beslenme yöntemi üç F den biri futboldur..Üç F İspanya diktatörü Francoya mal edilmekle birlikte komşusu Portekizli diktatör Salazar'ın halkı uyutma yöntemiydi

1-Fado Portekiz ulusal müziği ve eğlence kaynağı '2 - Fatıma Portekizin hacılık kaynağı ve 3. sü Futbol Türkiyede benzer trio uygulanıyor ama birileri ülke yönetimiyle FB yönetimini şaşırdı..Hiç bir diktatör 20 yılı geçmemiştir,elbette birilerininde sonu gelecek..

Sitelerde Paylaş

Diktatörlerin beslenme yöntemi üç F den biri futboldur..Üç F İspanya diktatörü Francoya mal edilmekle birlikte komşusu Portekizli diktatör Salazar'ın halkı uyutma yöntemiydi

1-Fado Portekiz ulusal müziği ve eğlence kaynağı '2 - Fatıma Portekizin hacılık kaynağı ve 3. sü Futbol Türkiyede benzer trio uygulanıyor ama birileri ülke yönetimiyle FB yönetimini şaşırdı..Hiç bir diktatör 20 yılı geçmemiştir,elbette birilerininde sonu gelecek..

Kim uyguluyor?

CIA mi MİT mi MOSSAD mı?

Hayatınız komplo teorisi olmuş be.

Kimsenin birşey uyguladığı falan yok.

Herşey doğal seyrinde akıp gidiyor.

Sitelerde Paylaş

Aranınca yol çok, bulunur elbet.

Ama arayacak irade yok; çözümü bulacak ve uygulayacak çapta adam yok.

Çözümü görecek göz de yok.

Bir de bu çetelerin siyaset ve kulüplerle olan organik bağları var ki asıl düğüm buradadır.

Ahlakın yerlerde süründüğü bir toplumda hiç bir soruna çözüm getirilemez.

Asıl sorun burada

Haklısınız..

Dünyada bilmiyorum ama türkiye'de bu konuda bazı politikalar uygulandı..

Önce polisler copla ve her türlü şiddetle fanatikleri caydırmaya çalıştı..

Sonra bu durum devam edince taraftar grupları arasında sivil bir polis bulundurulması

Ve bu sivil polis sayesinde taraftar gruplarının yapacaklarına engel olunması sağlanmaya çalıştı..

Buda pek tutmadı..

En son futbol maçlarında taşkınlık yapanlara ağır para cezaları verilmesi düşünüldü..

Ve stadda taraftarları çeken polis kamerası kuruldu.Böylece taşkınlık yapan taraftarların hemen tespit edilip ağır para cezası verilmesi sağlandı..

Vee bunların hiçbirisi işe yaramadı..

Holiganlığın önüne geçilemedi..

Geçengün haber sitelerinde rastlamıştım..

Beşiktaş ile galatasaray arasında tekerlekli sandalye basketbol maçı yapılmıştı..

Yani engellilerin oynadığı spor müsabakasıydı..

O maçtada büyük olaylar çıkmıştı dünyaya rezil olmuştuk..

Yani insanların bu kadar gözü nasıl dönebiliyor..

Futbolu tribünden izlemek bir afyondur diye düşünüyorum..

İnsanlar o ortamda kendini bir canavara dönüştürebiliyor..

Sitelerde Paylaş

.

Doğru söylüyorsunuz

Herşey doğal seyrinde AKıP gidiyor.

Değilmi yani?

Dünyayı algılama açınıza bir bakmak lazım..

Ne yani şimdi Karşıyaka-Alyat maçlarındaki şiddetten de mi AKP sorumlu diyorsun?

Hangi cesaretle demiyorum çünkü cahil cesaretiyle ahkam kestiğin çok açık.

Bir kere Karşıyaka sakinlerinin en az %80'i kemik CHP'lidir.

Bunlar partinin başındaki lidere bakmadan, direkt CHP'ye fiks oy atan kemik Atatürkçü kesimdir.

Bu kültür düzeyi görece yüksek kesim içinde bile holiganizm varsa bunun gericilik dışında nedenleri olmalıdır ki bu başlıkta ele alınan mesele de budur.

Senin ne İzmirden ne de dünyadan haberin yok.

Laf olsun torba dolsun seninki.

Sitelerde Paylaş

Bir kere Karşıyaka sakinlerinin en az %80'i kemik CHP'lidir.

Bunlar partinin başındaki lidere bakmadan, direkt CHP'ye fiks oy atan kemik Atatürkçü kesimdir.

Bu kültür düzeyi görece yüksek kesim içinde bile holiganizm varsa bunun gericilik dışında nedenleri olmalıdır ki bu başlıkta ele alınan mesele de budur.

Kesinlikle doğru , Karşıyaka halkı faytonla ulaşımını sağlasa , kuyulardan su çekse dahi Chp'den başka partiye oy vermez.

Dediğin gibi gericilikle hiçbir alakası yok , Semtçilik diyebiliriz . Tarihi bir kültür 70 yaşındaki anneannem bile sarı kırmızı birşeyi yan yana görmeye tahamül edemiyorsa , 100. yıl kutlamasına formasını giyip meşale yakmaya çıkıyorsa bunun altında başkar birşey var hocam. Aidiyet duygusu.

Sitelerde Paylaş

Adına aidiyet de denilebilir fakat bu duygu holiganizmi aklamaz.

Ben buna sürü psikolojisi derim.

Vandalizm derim.

Tanımlaması kolay ama çözüm bulması zor bir mesele.

Yine de aydın insanlara yakışacak davranışlar değil.

Hele ki bir Karşıyakalıya hiç yakışmamış.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...