Jump to content

Recommended Posts

Dinin esas hali kurandır.Kuran tek başına iddialı değil yeterli bir kitaptır.Hadisler kuranın ayrıntı açıklayıcılarıdır.Kuran namazı ve vakitlerini söyler, peygamber kılarak gösterir,müslümanlar hadis olarak rivayet eder.

Bu sadece Türkiye'deki birtakım müslümanların bakış açısı atılan. Yalnızca Kur'an diyen kitle hadislerin tümünü reddeder ve her müslümanın böyle kabul etmesi gerektiğini, Kur'an'ın, İslam'ın özü ve tek gerçek kaynak olduğunu söyler.

Sen tam olarak öyle de söylemiyorsun. Hadisler Kur'an'ın açıklaması madem, hiç değilse sahih denilen hadisleri kesin olarak kabul etmek gerek. Oysa çoğunuz hoşunuza gitmeyenleri kabul etmiyorsunuz. Ayrıca sadece Kur'an ve hadislerden de ibaret değil İslam.

Kur'an'da namaz yoktur atılan. Salat vardır ve salatın namaz olmadığını savlayan epeyce bir alim...

Kısacası bu dinin bu kadar canlı olmasının nedeni yoruma açık olması, herkesçe farklı biçimde yorumlanmasıdır. Ne tuhaftır ki alimler bile kendi aralarında anlaşamaz, her bir başka bir şeyi savunur. Sonra da kalkıp Kur'an aslında apaçıktır derler. Kur'an da böyle söyler ama anlayabilene aşkolsun...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hadislerin zaten işinize gelenlerini kabul ediyor gelmeyenleri uydurma olarak nitelendiriyorsunuz anladıkta buna değinen bir ayet vardı alenen izin vermesede yasaklanmayan kölelik gibi işte hatırlıyorum neyse bulursam yazacağım...

Sitelerde Paylaş

Hadislerin zaten işinize gelenlerini kabul ediyor gelmeyenleri uydurma olarak nitelendiriyorsunuz anladıkta buna değinen bir ayet vardı alenen izin vermesede yasaklanmayan kölelik gibi işte hatırlıyorum neyse bulursam yazacağım...

İşine gelen diye birşey yok.Kuran belirler herşeyi.
Sitelerde Paylaş

Atılan2'nin kıvraklığı...

İşine gelen diye birşey yok.Kuran belirler herşeyi.

Önce her şeyi Kuran belirler diyor.

Evet o zaman Kurana göre nasıl namaz kılacaksın anlatmaya başla.

Kuran ana hükümleri belirler, Kuran namazı uygulamalı olarak kim öğretecek onuda belirler.

Sonra her şeyden ana hükümlere dönüyor.

E o zaman hadislere bakacaksın değil mi?

Bakacaksın ne olmuş.

En sonunda da bakacağız tabii hadislere diyor.

:lol:

Sitelerde Paylaş

Bu sadece Türkiye'deki birtakım müslümanların bakış açısı atılan. Yalnızca Kur'an diyen kitle hadislerin tümünü reddeder ve her müslümanın böyle kabul etmesi gerektiğini, Kur'an'ın, İslam'ın özü ve tek gerçek kaynak olduğunu söyler.

Sen tam olarak öyle de söylemiyorsun. Hadisler Kur'an'ın açıklaması madem, hiç değilse sahih denilen hadisleri kesin olarak kabul etmek gerek. Oysa çoğunuz hoşunuza gitmeyenleri kabul etmiyorsunuz. Ayrıca sadece Kur'an ve hadislerden de ibaret değil İslam.

Kur'an'da namaz yoktur atılan. Salat vardır ve salatın namaz olmadığını savlayan epeyce bir alim...

Kısacası bu dinin bu kadar canlı olmasının nedeni yoruma açık olması, herkesçe farklı biçimde yorumlanmasıdır. Ne tuhaftır ki alimler bile kendi aralarında anlaşamaz, her bir başka bir şeyi savunur. Sonra da kalkıp Kur'an aslında apaçıktır derler. Kur'an da böyle söyler ama anlayabilene aşkolsun...

Ben kimin ne dediğine bakmıyorum pek. Allaha inanıyorsak, Kurana da inanmamız gerekir. Kurana da inanıyorsak, Hz Muhammedin peygamber ve kuranı öğretici olduğuna inanmamız gerekir. Allah, Kuranı koruduğunu söylemişse buna da inanammız gerekir. Allahın sahih hadisleride koruduk dediğini zannetmiyorum. Fakat , Kuranla çelişmiyorsa Sahih hadisde bir bilgidir. Reddetmeye gerek yok. Tabi ki Hz Muhammet nasıl uygulamış bilmek isteriz.

Kuranı sadece bir yıldır inceliyorum ve birkaç anlamadığım nokta dışında üstünde durduğum tüm konuları anlayabiliyorum. Kuran da hacı, hoca, alim, seyh şıh, dini kurum, ruhban sınıfı falan yok. Herkez kendi iletişim kurabilir kuranla. Ama anlaşılan o ki, bazı kimseler kendi otoritesini kurmak için her kes anlamaz deyip tekeline almış Kuranı. Ateistlerde bilerek veya bilmeyerek bu tekelcilere destek veriyorlar. Sende dahil. Kuranda olmayan birşeyi bana dayatmaya çalışıyorsun. Kuran olmaz sa islam olmazdı zaten.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben kimin ne dediğine bakmıyorum pek. Allaha inanıyorsak, Kurana da inanmamız gerekir. Kurana da inanıyorsak, Hz Muhammedin peygamber ve kuranı öğretici olduğuna inanmamız gerekir. Allah, Kuranı koruduğunu söylemişse buna da inanammız gerekir. Allahın sahih hadisleride koruduk dediğini zannetmiyorum. Fakat , Kuranla çelişmiyorsa Sahih hadisde bir bilgidir. Reddetmeye gerek yok. Tabi ki Hz Muhammet nasıl uygulamış bilmek isteriz.

Kuranı sadece bir yıldır inceliyorum ve birkaç anlamadığım nokta dışında üstünde durduğum tüm konuları anlayabiliyorum. Kuran da hacı, hoca, alim, seyh şıh, dini kurum, ruhban sınıfı falan yok. Herkez kendi iletişim kurabilir kuranla. Ama anlaşılan o ki, bazı kimseler kendi otoritesini kurmak için her kes anlamaz deyip tekeline almış Kuranı. Ateistlerde bilerek veya bilmeyerek bu tekelcilere destek veriyorlar. Sende dahil. Kuranda olmayan birşeyi bana dayatmaya çalışıyorsun. Kuran olmaz sa islam olmazdı zaten.

Hadisin Kur'an'la uyumlu olup olmadığı konusu başlı başına sorun zaten. Kimse anlaşamaz bu konuda.

Kime göre uygun kime göre değil? Kimler ayıklayacak ve referansları ne olacak? Tahrim suresinin açıklamaları mesela.. Bir dolu alim açıklamalarda hemfikir ama inanların acayip canını sıkıyor, o hadisleri reddetmek istiyorlar. Bu kez de çok öznel olan ayetler havada kalıyor vs vs..

Ben kimseye Kur'an'da olmayan bir şeyi dayatmam. Kur'an'ı bile dayatmam. Kur'an benim umurumda bile değil doğrusu.

Hatta İslam'la ilgili uygulamalardan bahsederken, eğer o uygulama Kur'an'da yoksa onu da belirtirim çünkü derdim çiş yarışı değil. O kitap zaten çok saçma ve İslam ondan ibaret değil. Eğer öyle olsaydı etkisini kırmak belki biraz daha kolay olurdu.

Bütün dinler aynıdır. Hiçbiri kutsal kitaplarından ibaret değildir. İnanç ve din farklı şeylerdir aslında ve İslam çok yönlü bir dindir.

tarihinde Mrs. Missing tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye hemen savunmaya geçiyorsunuz onuda anlamadım? bence nekrofili kötü bir eylem değil ben mide bulandırıcı buluyorum (böcek yemek gibi) yapmak isteyenide anlamam ama bir kötülük göremiyorum sonuçta o cansız bir beden. Ben öldükten sonra cesedime tecavüz edilse ne olur? psikolojik bunalıma girecek halim yok herhalde...

Sadece bununla ilgili bir ayet görmüştüm diye hatırlıyorum ve merak ediyorum hepsi bu...

Sitelerde Paylaş

Niye hemen savunmaya geçiyorsunuz onuda anlamadım? bence nekrofili kötü bir eylem değil ben mide bulandırıcı buluyorum (böcek yemek gibi) yapmak isteyenide anlamam ama bir kötülük göremiyorum sonuçta o cansız bir beden. Ben öldükten sonra cesedime tecavüz edilse ne olur? psikolojik bunalıma girecek halim yok herhalde...

Sadece bununla ilgili bir ayet görmüştüm diye hatırlıyorum ve merak ediyorum hepsi bu...

Senin nasıl gördüğün önemli değil ki dostum. Müslümanın nasıl gördüğü önemli ve müslümanların % 99 u haklı olarak bunu dinlerine yapılmış bir hakaret ve iftira (Kuran'da olmadığını bildiği için) kabul eder.

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin yazdığı islami fıkıh kitabı "Tahrir el Vesile"den ibretlik bir alıntı: "Müslüman bir erkek, koyun, inek, deve gibi hayvanlar ile seks yapabilir. Ancak boşaldıktan sonra hayvanı öldürmelidir. Hayvanın etini kendi köyündeki insanlara satamaz fakat komşu köylerin insanlarına satarsa sorun yoktur."

Fotoğraf

Ayetullah Ruhullah Humeyni Tahrir el-Vesile kitabında çocuklarla cinsel ilişkinin nasıl olmasını anlatıyor: "Daimi veya geçici nikaha girmekten bakılmaksızın onun 9 yaşının tamam olmasına kadar onunla cinsel ilişkiye girmek olmaz. Diğer haz alma eylemlerine kaldığında ise hatta o bebek olsa bile şehvetle dokunmaya, kucaklamaya ve erkek cinsi organını onun kalçalarına yerleştirme olur. Eğer erkek kadınla onun 9 yaşının tamam olmasına kadar bu tür cinsel ilişkiye girerse,  ona 1 ceza tedbiri görülmez".  Tahrir el Vesile 12 nci Makale.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...