Jump to content

Bilinçli veya bilinçsiz toplumsal ikililik

Recommended Posts

• İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Seninle yazışmanın anlamı yok. Gerçekten bocaladığın yerde hakarete başvuruyorsun.

İnanmadığı için kimse baskı görmez diyecek kadar küçülebiliyorsan bu da senin sorunun. Bugün bu ülkede değil inanmamak, tam istenildiği gibi inanmadığı ve uygulamadığı için zulüm gören milyonlarla dolu.

Çirkin tarz da senin. Ayıp ediyorsun

Yaptığın şeyin hala farkında değilsin. Konuyu alıp nerelere taşıdın, nasıl çarpıttın ve özür dileyeceğine hala devam ediyorsun.

Ülkedeki politik temelli dini baskı ateistlere değil, AKP'li olmayan herkesedir. Bu insanların hepsi birden inançsız değildir. 7'sinden 70'ine herkes şimdi dini baskı altında zaten.

Konumuz ise bu olmadığı gibi, sen kişisel örnek olarak bir de beni verdin. Bundan daha büyük çirkinlik var mı?

Sana hakaret ettiğimi nereden çıkarıyorsun? Ayıp değil mi bu yalanı söylemek?

Bocalayan sensin ki konuyu çarpıttın, alakasız biçimde beni örnek verdin ve şimdi de ülkedeki politik baskıya getirdin.

Biz bu başlıkta ne konuştuk, ne anlattık, neler yazdık, sen neler yaptın...

Sitelerde Paylaş

Evet bir süredir kafamı kurcalayan bir sorun daha sizinle paylaşmak istedim...

Toplumsal ikililik nedir?

Kısaca bir yere ait olma duygusundan kaynaklanın bir sömürüdür

Ya siyahsındır, ya beyaz

Ya fenerlisindir, ya galatasarylı

Ya türksündür, ya kürt

Son ve bizi ilgilendirenide

Ya dindarsındır, ya da ateist

Tabiki bir yere veya ideolojiye ait olmak ve onu savunmak güzeldir ama bunun kötüye kullanımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşırı ölçüde yaygın

Fenerli ve galatasaraylı taraftarların birbirlerini öldürmesi

Kürtlerin haklarını savunmak uğruna ters milliyetçilik yapılması

Ateistlerle müslümanları birbirine düşman etmek gibi çabalardan bahsediyorum

Bu konuda biz ateistler olarak bunun yapan kitleyi müslümanlar olarak göstersekte ateistler arasında da bu davranış aşırı şekilde yaygın bulunuyor

Özellikle son günlerde facebookta gözlemlediğim gruplar arasında (bunlar arasında ateistforum facebook grubuda var malesef) karikateist benzeri gruplar var...

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım bir ateist olarak mücadelem sadece dini ideolojiye ve bu ideolojiye körü körüne bağlı olan yobazlara karşıdır. Ancak inanan kesmin %70inden fazlası halk arasındaki tabirle "sözde müslümandır." Bu kötü bir şeymidir? evet ama yobazlık kadar kötü değildir çünkü bu insanlar;

Eşlerini dövme taraftarı değildir,

4 veya daha fazla eş alma çabaları yoktur,

Mürted veya kafirleri öldürmeye kalkmazlar,

V.b kuranda geçen çağdışı yöntemleri hayatlarında uygulamazlar

Öyleyse facebooktaki bu grupların müslümanlara karşı bu kadar hakaret ve aşağılama içeren paylaşımları nedendir?

Cevap belli toplumsal ikililik yaratma çabaları

Bunun ister kabullenin ister ret bilinçli veya bilinçsizce ateistlerle müslümanlar arasında uçurum yaratılmaya, düşmanlık oluşturulmaya çalışılıyor.

Müslümanlar düşmanım değil hiç bir zaman olmadı ve hiç bir zamanda olmayacak onları hor görmüyorum, küçük düşürmüyorum ve hakaret etmiyorum biliyorum ki hataları bu konu üzerinde sadece yeterince kafa patlamamaktan ibaret...

Bu da benim yazım anlamak istediğini anlayıp gerisini yok saymak yobazların tarzıdır bırak bunları...

Sitelerde Paylaş

Yaptığın şeyin hala farkında değilsin. Konuyu alıp nerelere taşıdın, nasıl çarpıttın ve özür dileyeceğine hala devam ediyorsun.

Ülkedeki politik temelli dini baskı ateistlere değil, AKP'li olmayan herkesedir. Bu insanların hepsi birden inançsız değildir. 7'sinden 70'ine herkes şimdi dini baskı altında zaten.

Konumuz ise bu olmadığı gibi, sen kişisel örnek olarak bir de beni verdin. Bundan daha büyük çirkinlik var mı?

Sana hakaret ettiğimi nereden çıkarıyorsun? Ayıp değil mi bu yalanı söylemek?

Bocalayan sensin ki konuyu çarpıttın, alakasız biçimde beni örnek verdin ve şimdi de ülkedeki politik baskıya getirdin.

Biz bu başlıkta ne konuştuk, ne anlattık, neler yazdık, sen neler yaptın...

Tamam haklısın. Saçmalayan ve çirkin tarzı olan benim (bu arada bunlar bizim buralarda hakaret olarak kullanılıyor)

Sitelerde Paylaş

Konu iyi başlamıştı ama kişiselleşmiş.

Kişiselleşen mevzuları bir kenara bırakırsak, bence yukarıdaki herkesin haklılık payı var. Aşırıya kaçan ateistlerin çeşitli zararlar verdiği de doğru, ateistlere karşı zulüm ve ayrımcılık yapıldığı da. Ateistlerle ilgili ilginç sosyolojik bir olgu var: Ateistler hem dünyanın en çok ezilen hem de en güçlü azınlıklarından birisidir. Pek çok azınlık korkar, siner, kaçar ama ateistler Sokrates'ten beri doğrularını savunmaktan çekinmezler. Konunun başındaki toplumsal ikilik meselesi işte bu güçlü azınlığın cesaretinden kaynaklanıyor. Ateistlerin ifade özgürlüğünü kullanmaları bile iktidarları korkutuyor. Aşırıya kaçan ateistlerin çoğu maalesef karşı karşıya bulundukları siyasi durumun farkında değil. Bu yüzden sorumsuzca davranabiliyorlar.

Sitelerde Paylaş

mammal arkadaşım,

Ateistler güçlüdür çünkü olup biteni görür ve bilirler. Bilmek insanı güçlü kılar. İşte ben de hep bunu anlatmaya çalışır dururum kendimce. Ateist ne olup bittiğini bildiği için daha sağlam, daha güçlü, daha soğukkanlı ve aynı anda hoşgörülüdür. Kimseden yobaza ve dine hoşgörü göstemesini beklemiyorum, ben kaskatıyım ve hoşgörüsüzüm zaten ama inanan her insan da yobaz değildir. İnsanlar neden inanır ve bu yüzden nasıl ezilip kullanılır, biliyoruz, bilmeliyiz.

Ateistlerin ifade özgürlüğü tamamen ellerinden alınıyor, ülkede özellikle son birkaç yıldır ciddi bir ateist avı başladı ve ateistler kendilerini ifade edebildikleri tek alan olan internetten de uzaklaştırılmak isteniyor. Bunları yıllardır, özellikle de hükumet destekçisi ateistlere söyleyip dururuz. Ateistforum, uğraşılan sitelerin başında gelir, eski arkadaşlar burada neler yaşandığını iyi bilir. Fakat kesinlikle gözardı edilmemesi gereken bir şey vardır, o da bu baskının sadece ateistlere olmadığı. İktidara muhalif, özellikle de Atatürkçü laikler baskı altındadır, ezilmektedir. Ateistlerin ülkedeki din bakısından muaf olması zaten beklenemez ama özellikle ve sadece ateistlerle uğraşıyorlar demek hiç gerçekçi olmaz.

Fakat bu başlıkta konuşulan şey bu değil. Bu başlıkta konuşulması istenen, başlığı açan arkadaşın açıkça anlattığı gibi ateistlerin ateizmi anlatır ve savunurken kullandıkları yöntemler, yaptıkları hatalar ve bunlar nedeniyle aslında zarar veriyor oldukları.

Kısacası kendimizi, kendi hatalarımızı görmezsek ateizmi temsil ettiği düşünülen bu sitelerin ülkedeki tüm ateistlerin toplumdan kopuk, uçuk, hastalıklı ve patolojik narisisizmden muzdarip züppeler gibi algılanmasına neden olmasına katıkıda bulunmuş oluruz.

Bütün ateisler böyle değil, hatta çoğunluk böyle değil ama sesi çok çıkan bu azınlık bir şekilde engellenmeli, bu sitelerin eğilimleri de yöneticileri tarafından doğru biçimde belirlenip kontrol edilmeli. Bu site de dahildir buna.

Anlatmak istediğimiz şey budur ve bu konu çok önemlidir.

tarihinde Mrs. Missing tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bütün ateisler böyle değil, hatta çoğunluk böyle değil ama sesi çok çıkan bu azınlık bir şekilde engellenmeli, bu sitelerin eğilimleri de yöneticileri tarafından doğru biçimde belirlenip kontrol edilmeli. Bu site de dahildir buna.

Anlatmak istediğimiz şey budur ve bu konu çok önemlidir.

Bana da böyle güzel güzel anlatsan ben de anlardım :)

Kesinlikle katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

hangi ateistlerden söz diyoruz.

marksist ve milliyetçi hatta belki de liberal ateistlerin kendi oluşumları,forumları ve açık siyasi tavırları var.

ve sonuçta hapse atılmak,öldürülmek gibi sonuçlarına da katlanıyorlar.

yani sertleşmelerinin nedeni bu.

yine de muhammet'i devrimci önder gören perinçek,kılıçdaroğlu gibilerini unutmamalı.

ama bu forumdaki gibi yalın ateistlerin birleşmek ve açık siyasi tavır almak gibi bir amacı yok.

yani sertleşmenin anlamı da yok.çünkü pasif tavır almışlar..daha doğrusu mecbur kalmışlar belki de.

çünkü yüzde 5 'lik örgütlü cemaatler yüzde 70'i ardından koştururken..

yüzde 5'lik örgütlü-örgütsüz ateist kitle bunu başaramıyor.bir şeyler eksik..

laiklik ilkesi(mirası) önemli.

ama yargı ve ordu cemaat imamlarının hızla yayıldığı bir ortamken bu pasif tavır anlamsız gören olacaktır.

sadece ara sıra,79 iran devriminden sonra örtünmeyi protesto eden iran'lı kadınlar gibi etkisiz gösterilere katılınır.

sonuçta bugün iran'da milyonlarca ateist-agnostik var.

kim farkında ..çünkü açık ve görünür değiller.

not:kılıçdaroğlu ateist değil.

ama chp, sıradan sünni için din karşıtı- materyalist bir partidir.

Sitelerde Paylaş

hangi ateistlerden söz diyoruz.

marksist ve milliyetçi hatta belki de liberal ateistlerin kendi oluşumları,forumları ve açık siyasi tavırları var.

ve sonuçta hapse atılmak,öldürülmek gibi sonuçlarına da katlanıyorlar.

yani sertleşmelerinin nedeni bu.

yine de muhammet'i devrimci önder gören perinçek,kılıçdaroğlu gibilerini unutmamalı.

ama bu forumdaki gibi yalın ateistlerin birleşmek ve açık siyasi tavır almak gibi bir amacı yok.

yani sertleşmenin anlamı da yok.çünkü pasif tavır almışlar..daha doğrusu mecbur kalmışlar belki de.

çünkü yüzde 5 'lik örgütlü cemaatler yüzde 70'i ardından koştururken..

yüzde 5'lik örgütlü-örgütsüz ateist kitle bunu başaramıyor.bir şeyler eksik..

laiklik ilkesi(mirası) önemli.

ama yargı ve ordu cemaat imamlarının hızla yayıldığı bir ortamken bu pasif tavır anlamsız gören olacaktır.

sadece ara sıra,79 iran devriminden sonra örtünmeyi protesto eden iran'lı kadınlar gibi etkisiz gösterilere katılınır.

sonuçta bugün iran'da milyonlarca ateist-agnostik var.

kim farkında ..çünkü açık ve görünür değiller.

not:kılıçdaroğlu ateist değil.

ama chp, sıradan sünni için din karşıtı- materyalist bir partidir.

sanırım bu neden ateistlerinde mezhepler ayrılmasından kaynaklanıyor

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım bir ateist olarak mücadelem sadece dini ideolojiye ve bu ideolojiye körü körüne bağlı olan yobazlara karşıdır. Ancak inanan kesmin %70inden fazlası halk arasındaki tabirle "sözde müslümandır." Bu kötü bir şeymidir? evet ama yobazlık kadar kötü değildir çünkü bu insanlar;

Eşlerini dövme taraftarı değildir,

4 veya daha fazla eş alma çabaları yoktur,

Mürted veya kafirleri öldürmeye kalkmazlar,

V.b kuranda geçen çağdışı yöntemleri hayatlarında uygulamazlar

Öyleyse facebooktaki bu grupların müslümanlara karşı bu kadar hakaret ve aşağılama içeren paylaşımları nedendir?

Cevap belli toplumsal ikililik yaratma çabaları

Bunun ister kabullenin ister ret bilinçli veya bilinçsizce ateistlerle müslümanlar arasında uçurum yaratılmaya, düşmanlık oluşturulmaya çalışılıyor.

Müslümanlar düşmanım değil hiç bir zaman olmadı ve hiç bir zamanda olmayacak onları hor görmüyorum, küçük düşürmüyorum ve hakaret etmiyorum biliyorum ki hataları bu konu üzerinde sadece yeterince kafa patlamamaktan ibaret...

Hocam,

Daha yeni dindar nesil yetistirecegiz dendi. Ofkesine, kinine bagli nesil geliyor....4+4+4 muhabbeti uygulamaya gecti. Sozde secmeli ama uygulamada zorunlu din dersleri geldi. Yani bir kesim asiri aktif bir sekilde calisiyor. Buna karsi senin 70% sozde muslumanlarin neredeyse en ufak tepkisi yok. Ben cocukken Metin Akpinar - Zeki Alasya'nin kabareleri falan vardi, orada komedi diye guldugumuz seyler su anda gercek oldu. Yani gidisat kotu. Bizde imam vurun derse, cemaat oldurur. Zaten internet ortamlarinda vs asiri dinci kesimlerin cosmasinin ana sebebi bir zitlik, tartisma cikartip 70% sozde muslumanlari, amanin ateistler geliyor muhabbetiyle iyice kafalamak. En ufak bir ikilimde zaten 70%lik kesim akli durdurup, cennet sevdasina asiri dincilerin yaninda saf tutar. Yani durum kotuye gidiyor. Disaridan Turkiyeye mudahale olmazsa benim tahminim bi 15-20 yil sonra geri donulemeyecek bir durumda olacak memleket. Su andaki gunler iyi gunler. Birkac saat once youtube'da Celal Sengor ve iki dincinin evrim, din vs tartismasini izledim. Universite ogrencileride arada bir eline mikrofonu alip konusuyordu. Acikcasi uzun zamandan beri Turkiyede degilim, universite ogrencilerinin kuramadigi neden-sonuc iliskisi, cikarimlar, dini algilamalari falan tam felaketti. Bir anda nolmus bu memlekete boyle 10 senede oldum. Bide bunun ustune 15-20 sene daha ekle, olacaklari dusun. Aslinda bu 70%lik yumusak dincileri uyandirmak lazim, yoksa is isten gecerse, osmanliyi yeniden kurma hevesiyle memleket iyice icinden cikilmaz hal alabilir. Amerika hala dincilerin tasmasi bende, yeri geldiginde bunlari asagi indiririm falan diye dusunuyor, ama yanliyor. Yani biran once memleketteki yobazlara karsi orgutlenmek lazim. Bunlar yeterli cogunluga ulastiginda, birak internetteki hayati, bildigin hayati insanlara zehir ederler. Cok degil 1-2 yila kamuda turban tartismasi patlatip, 70-80%lik sozde muslumanlarin destegini aldiklarinda, bu is iyice karisir.

Ateistlerle musluman kesim arasinda dusmanlik yaratilmasi zaten senaryo geregi. Yani sonucta ocu olarak insanlra gostermeleri gereken bisey var.

Not: Deistim.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hocam,

Daha yeni dindar nesil yetistirecegiz dendi. Ofkesine, kinine bagli nesil geliyor....4+4+4 muhabbeti uygulamaya gecti. Sozde secmeli ama uygulamada zorunlu din dersleri geldi. Yani bir kesim asiri aktif bir sekilde calisiyor. Buna karsi senin 70% sozde muslumanlarin neredeyse en ufak tepkisi yok. Ben cocukken Metin Akpinar - Zeki Alasya'nin kabareleri falan vardi, orada komedi diye guldugumuz seyler su anda gercek oldu. Yani gidisat kotu. Bizde imam vurun derse, cemaat oldurur. Zaten internet ortamlarinda vs asiri dinci kesimlerin cosmasinin ana sebebi bir zitlik, tartisma cikartip 70% sozde muslumanlari, amanin ateistler geliyor muhabbetiyle iyice kafalamak. En ufak bir ikilimde zaten 70%lik kesim akli durdurup, cennet sevdasina asiri dincilerin yaninda saf tutar. Yani durum kotuye gidiyor. Disaridan Turkiyeye mudahale olmazsa benim tahminim bi 15-20 yil sonra geri donulemeyecek bir durumda olacak memleket. Su andaki gunler iyi gunler. Birkac saat once youtube'da Celal Sengor ve iki dincinin evrim, din vs tartismasini izledim. Universite ogrencileride arada bir eline mikrofonu alip konusuyordu. Acikcasi uzun zamandan beri Turkiyede degilim, universite ogrencilerinin kuramadigi neden-sonuc iliskisi, cikarimlar, dini algilamalari falan tam felaketti. Bir anda nolmus bu memlekete boyle 10 senede oldum. Bide bunun ustune 15-20 sene daha ekle, olacaklari dusun. Aslinda bu 70%lik yumusak dincileri uyandirmak lazim, yoksa is isten gecerse, osmanliyi yeniden kurma hevesiyle memleket iyice icinden cikilmaz hal alabilir.

Not: Deistim.

güzelde bu 70% lik yumuşak dincileri neyle hangi dinle uyandırmak gerek

Sitelerde Paylaş

Facebooktaki ateist grupların tavrıyla örgütlenmeye gidilmez daha çok olmayan duruşumuza karşı darbe vuruyorlar çünkü...

Daha önce bir arkadaşın dediğin gibi ateistleri örgütlemek kedileri gütmeye benziyecek gibi islam ve sağ görüşte biat etme kuralları uygulanır bu sebeple müslümanları örgütlemek daha kolaydır zaten doğuştan biat etme mantalitesi kafalarına kazındığı için...

Ateistler bir kere gözünü açtıkları için kolay kolay kimsenin sözüne bakmazlar...

Bu sebeple ne yapılmalı gerçekten bilmiyorum ancak hatrı sayılır ölçüde takipçisi olan ateist grupların ve forumların galeyana gelmemesi ve temsilcimiz olarak derdimizi iyi anlatması gerek... Aksi takdirde dediğim gibi 80-90 larda metalci gençlere yapılan muamelenin daha kötüsüne maruz kalacağız bu ülkede ve bu intiba üzerimizden 50 yıl çıkmaz...

Sitelerde Paylaş

güzelde bu 70% lik yumuşak dincileri neyle hangi dinle uyandırmak gerek

Bu biraz siyasi konu. Sonucta yobaz takimin karsisindaki siyasi partiler gereginden cok zayif. Goz gore gore adamlar egitim sistemini kafalarina gore degistirdi. Bisey yapmadilar. Acikcasi ben ne yapilacagini bilmiyorum, ama durumdan hic memnun degilim.

Bu sebeple ne yapılmalı gerçekten bilmiyorum ancak hatrı sayılır ölçüde takipçisi olan ateist grupların ve forumların galeyana gelmemesi ve temsilcimiz olarak derdimizi iyi anlatması gerek... Aksi takdirde dediğim gibi 80-90 larda metalci gençlere yapılan muamelenin daha kötüsüne maruz kalacağız bu ülkede ve bu intiba üzerimizden 50 yıl çıkmaz...

Su anda zaten 80-90li yillarda metalci genclere yapilan muameleyi ayni kesim size gosteriyor. Memleketin buyuk kismi muhafazakar, kendisinden farklisini sevmez, istemez, etrafta gormek istemez. Hele din konusunda bir iki sey soylediginde zaten bileti keser. Yani bahsettigin intiba zaten ateistlerin ustunde var.

Sitelerde Paylaş

Bu biraz siyasi konu. Sonucta yobaz takimin karsisindaki siyasi partiler gereginden cok zayif. Goz gore gore adamlar egitim sistemini kafalarina gore degistirdi. Bisey yapmadilar. Acikcasi ben ne yapilacagini bilmiyorum, ama durumdan hic memnun degilim.

Su anda zaten 80-90li yillarda metalci genclere yapilan muameleyi ayni kesim size gosteriyor. Memleketin buyuk kismi muhafazakar, kendisinden farklisini sevmez, istemez, etrafta gormek istemez. Hele din konusunda bir iki sey soylediginde zaten bileti keser. Yani bahsettigin intiba zaten ateistlerin ustunde var.

sanırım siyasette aynı din gibi insanları kullanıyor ikisi arasından farklı bir durum yok

zaten dünya yeteri kadar değişim geçirdi olması gereken noktada değil

ortada bir yanlış varsa onun bir doğrusu vardır yapılacak iş bu doğruyu bulup ortaya çıkarmaktır.

tabi buda çok kolay bir iş olmasa gerek bunun içinde herkes elini taşın altına sokmaz

gerçeklerin üzeri pis çöp yığınları ile doldurulmuş kokudan kimse yaklaşamıyor

birileri bu gerçekleri ortaya çıkarmak için kolları sıyırması gerek

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...