Jump to content

çukur ayna palavrası

Recommended Posts

kaç tane şekil gösterdim.

küresel aynalarda gözle görülür bir dağınıklık var göremiyor musun.

bunu itiraf etmek bu kadar mı zor.

parabol aynalarda odakta noktasal kesişim var.

nasıl ikisine de aynıdır diyebiliyorsun şaşıyorum.

.

piyasada son 5 yıldır hiç parabol olmayan uydu anteni duydun mu.

çünkü eski tip küresel antenler üretimleri ucuz da olsa verimsiz idi.

bu yüzden çok daha büyüktü.

şimdi hem uyduların yayın gücü arttı

hem de çanak antenler parabolik olduğu için

daha küçük hem daha verimli.

İyi de artık benim birşey dediğim yok. Sözü DMA'ye terkediyorum.

Küresel aynalarda küresel sapmaya bağlı olarak foküsün mükemmel olmadığından bahsediliyor.

Parabol aynaların mükemmele daha yakın olduğu vurgulanıyor.

Senin iddialarının hiçbirini hiçbir yerde okumadım. Hiçbir yerde yazmıyor..

İddialarını hatırlamak istiyorsan ilk iletiyi oku...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bu tartışmalar da iyi oldu. Optik hakkında birşeyler öğrendik.

Bir husus daha var..

Küresel aynalardaki sapmayı göstermek için verdiğin kaynaktaki şekiller biraz abartılmış olabilir. Hatta çok abartılmış olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bu tartışmalar da iyi oldu. Optik hakkında birşeyler öğrendik.

Bir husus daha var..

Küresel aynalardaki sapmayı göstermek için verdiğin kaynaktaki şekiller biraz abartılmış olabilir. Hatta çok abartılmış olabilir.

hayır hiç abartılı değil. ilk iletimdeki şekildeki açılardan bile az.

ben o açıları tam olarak çizdim. özellikle bilinen açıları seçmiştim.

geliş norm açısı 60 derece olan ışın direk tepe noktasına yansıyor.bırak odaktan geçmeyi.

başlıktaki ilk şekli lütfen yeniden iyice inceleyin. orada hepsi var aslında.

açılar her şeyi anlatıyor. açılar ile belirtilen bir veride soruda. şeklin çok ta önemi yoktur.

asıl olan açıları anlayabilmektir.

.

ilk iletimdeki iddianın sözleri ve aynı iddianın şekille gösterilmesi :

.

ilk iddia sözler :

çukur aynaya paralel gelen ışınlar odakta kesişir bilgisi yanlıştır.

yarıçapı ve merkezi olan çukur aynada, aynaya gelen paralel ışınlar odakta kesişmez

.

ilk iddiaki şekil ve onu doğrulayan şekil

post-36733-0-86512100-1358378413_thumb.j

post-36733-0-73569200-1358378464_thumb.j

Sitelerde Paylaş

haci o kesinlikle parabolik ayna başka ihtimali yok. gerçekten. zaten bu aynaları gözle anlayabilseydik. parabol aynalar yıllar önce kolayca yapılabilirdi. günümüzde yeni yeni yapılmaya başlandı. küresel aynaları yapmak kolaydı. sabit bir nokta ile kolayca yapılıyordu. parabol için şablon hazırlamak ve onu uygulamak pratikte imkansıza yakındı. onun için küresel aynalar hatalı da olsa uygulanabilir olduğu için tercih edildi. artık parabol aynalar uygulanabilir olduğu için uydu antenleri bile parabolik. bundan 15 yıl önce parabolik anten hem yoktu olsa bile hem aşırı pahalı idi öyle hatırlıyorum. şimdi tüm antenler parabolik.

tarihinde Ferdi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

haci o kesinlikle parabolik ayna başka ihtimali yok. gerçekten. zaten bu aynaları gözle anlayabilseydik. parabol aynalar yıllar önce kolayca yapılabilirdi. günümüzde yeni yeni yapılmaya başlandı. küresel aynaları yapmak kolaydı. sabit bir nokta ile kolayca yapılıyordu. parabol için şablon hazırlamak ve onu uygulamak pratikte imkansıza yakındı. onun için küresel aynalar hatalı da olsa uygulanabilir olduğu için tercih edildi. artık parabol aynalar uygulanabilir olduğu için uydu antenleri bile parabolik. bundan 15 yıl önce parabolik anten hem yoktu hem aşırı pahalı idi öyle hatırlıyorum. şimdi tüm antenler parabolik.

Yani o vidoyu asan yalancı mı demek istiyorsun?

Yoksa parabolla küre arasındaki farkı bilmeyen bir meczup mu?

İşin zor Ferdi... Bu engeli aşmadan devam etmemelisin.

Senin tezini çürütüyor..

Sitelerde Paylaş

o videodaki aynanın küresel olduğunu belgelemeden başlıktaki iddiayı çürüttüm diyemezsin. bunca belgeye şekil deyip geçiştiriyorsunuz. benim çizdiğimi kabul etmediniz. saatlerdir araştırma yapıyorum. bütün işimi bıraktım. bunları yetersiz mi görüyorsun. ya da bu şekillerin yalan olduğuna mı inanıyorsun. yalan diyorsan doğruluğunu göstermeye çalışırız. doğru diyorsan o zaman çelişkiyi senin çözmen gerek. o aynanın parabolik olmadığını belgelemen gerekiyor. dosya ismi belgelemek için yeterli değil.

Sitelerde Paylaş

o videodaki aynanın küresel olduğunu belgelemeden başlıktaki iddiayı çürüttüm diyemezsin. bunca belgeye şekil deyip geçiştiriyorsunuz. benim çizdiğimi kabul etmediniz. saatlerdir araştırma yapıyorum. bütün işimi bıraktım. bunları yetersiz mi görüyorsun. ya da bu şekillerin yalan olduğuna mı inanıyorsun. yalan diyorsan doğruluğunu göstermeye çalışırız. doğru diyorsan o zaman çelişkiyi senin çözmen gerek. o aynanın parabolik olmadığını belgelemen gerekiyor. dosya ismi belgelemek için yeterli değil.

Parabol ayna yapmanın zorluğuna sen değindin. Buradaki ayna açıkça concave. Ucuz bir ayna.. Küresel içbükey. Parabol olmadığını görebiliyorsun.

Olayı concave ayna olduğunu kabul ederek açıklamak zorundasın. Bu düzeneği sahtekarlık olarak ilan etme lüksün yok.

Bize abartılı şekilleri göstererek savını savunamazsın. Bu videoda spherical abberation (küresel sapma) iyi görülmüyor diyebilirsin. Ben öyle diyorum.

Ama foküs olmaz diyemezsin. Mükemmel bir foküs var.

Senin iddian daha başından yanlış.Bütün kitapların yanlış olduğunu iddia ettin. O da yanlış. Küresel sapma dışında bir sorun yok.

Ayrıca senin sandığın gibi, parabol ayna ile küresel ayna arasında o kadar büyük fark yok.

Parabol ayna küresel olanın biraz daha hassas olanı. Biraz daha net olanı..

Parabolda foküs olur kürede olmaz diye bir iddia yok.

Bize senin iddianın benzerini literatürde arayıp bulman ve göstermen gerekiyor.

Yani küresel içbükey aynalarda focus point yoktur diyen bir makale göstermen gerekiyor.

Ben senden çok şey istemiyorum.

Çok az şey istiyorum.

Sitelerde Paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=tVWYZiM1rAU

videoya bakın

.

alttaki açıklama videoya aittir.

.

Yayınlanma tarihi: 9 Ara 2012

Parabolic reflector. Simulation of parallel beams of light striking a parabolic reflector (concave mirror) whose curvature increase with time. The light beams are brought to a focus in front of the reflector. As the curvature increases, so the focal point approaches the reflector. The ability of parabolic reflectors to concentrate parallel rays to a single focus is crucial in reflecting telescopes (which use huge parabolic mirrors to collect distant starlight). Satellite dishes (and radio telescopes) use parabolic collectors to collect radio waves. The detector is placed at the focus.

tarihinde Ferdi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hacı fark yoksa neden uydu antenleri bile artık parabolik. ben odakta kesişmez dedim ve haklıyım. hala boş konuştuğumu düşünüyorsun öyle mi. ilk iddiayı yaz ve neresinin çürük olduğunu göster. ben küresel aynada odakta kesişme olmaz. dedim. işe yaramaz demedim. olayın teorisi yanlış dedim. ve haklıyım. kurtarırın yok. benim ilk iddiamı tekrar yazıyorum. konuyu bulandırmaya çalışıyorsun. ilk iddia : yarıçapı ve merkezi olan çukur aynada, aynaya gelen paralel ışınlar odakta kesişmez

Sitelerde Paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=tVWYZiM1rAU

videoya bakın

.

alttaki açıklama videoya aittir.

.

Yayınlanma tarihi: 9 Ara 2012

Parabolic reflector. Simulation of parallel beams of light striking a parabolic reflector (concave mirror) whose curvature increase with time. The light beams are brought to a focus in front of the reflector. As the curvature increases, so the focal point approaches the reflector. The ability of parabolic reflectors to concentrate parallel rays to a single focus is crucial in reflecting telescopes (which use huge parabolic mirrors to collect distant starlight). Satellite dishes (and radio telescopes) use parabolic collectors to collect radio waves. The detector is placed at the focus.

Tamam.. Buna bir itirazımız yok. Aslında itiraz eden sensin. Concave aynalarda focus point yoktur diyen sensin.

Aynı şeyi söyleyen bir kaynak bulmalısın.

Sitelerde Paylaş

videoya bak bu küresel ayna olsaydı odak bölgesinde birikme ayna oynatıldığı halde bile bozulmazdı.
küresel aynalarda ayna oynatılsa dahi çok odak bölgeli olduğu için diğer odak bölgesinde birikme olacaktı.
ancak parabol aynalar odak noktaları tek olduğu için ayna oynatılınca kesişme kaybolur
dilerim bunu anlarsın. tarihinde Ferdi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam.. Buna bir itirazımız yok. Aslında itiraz eden sensin. Concave aynalarda focus point yoktur diyen sensin.

Aynı şeyi söyleyen bir kaynak bulmalısın.

ben öyle demiyorum. konumuz fizik ve matematik ise her harfin önemi vardır. lütfen saptırma. ben"yarıçapı ve merkezi olan çukur aynada, aynaya gelen paralel ışınlar odakta kesişmez" diyorum
Sitelerde Paylaş

Spherical mirrors have an aberration. There is an intrinsic defect with any mirror which takes on the shape of a sphere; this defect prohibits the mirror from focusing light to a precise point. The defect is most noticeable for light striking the outer edges of the mirror. Rays which strike the outer edges of the mirror fail to focus in the same precise location as light rays which strike the inner portions of the mirror. While light striking the interior of a mirror may focus to a point, any light striking the edges fails to focus at that same point. The result is that the images of objects as seen in spherical mirrors are often blurry.

Burada bir objenin net veya bulanık görünüşü tartışılıyor.

Küresel aynalardaki sapma aynanın dış uçlarına çarpan ışınlardan dolayı oluyor.

İç kısımlarında bir sapma olmuyor. Odak noktası net oluşuyor.

Yani sen küresel aynalarda odak noktası yoktur iddiasını kanıtlayamadın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...