Jump to content

Aile İçin İletişimin Önemi..

Recommended Posts

Aile içersinde sevgi temelli bir iletişim olmalı. Nedir Sevgi Temelli İletişim? 3 's'' ile özetleyebiliriz; 1. si sevdi saygı, 2. sabır, 3. sadakattir.

Aile içerisinde verilen mesajlar çok önemlidir. Bireylerin birbirini umursamaması, görmezlikten gelmesi, çabalarını takdir etmemesi, birbiriyle yeterince ilgilip sohbet etmemesi, aile içerisinde ki sevgi ve saygı ortamını zamanla bitirir.

Bununla beraber eşler arasındaki kültür farkı, kullanılan dil, ailelerden getirilen alışkanlıklarda çok önemlidir. Mesela, lavobada ki traş artıkları, diş macunu kullanımı, yere atılan pantolanlar veya dağınıklık gibi..

Dışa odaklı olma, başkalarının ağzına bakma, aileye dışarıdan müdahalelerin önünü açar ve huzursuzluk yaratır. Özellikle kendine güveni tam olmayan bieylerin düştüğü bir durumdur. Önemli olan, başkası ne der? düşüncesidir...

Konuyla ilgilenen olursa devam edeveğim saygılar...

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ailede bir sorumluluk paylaşımı olmalıdır. Annenin, babanın, çocukların aileye karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmede karşılıklı iletişim ve yardımlaşma olmalıdır. Örneğin hep beraber akşam yemeği için ortaklaşa sofra kuruluyor,herkes yardım ediyor. (aile yardımlaşması, bütünleşmeye yardımcı olur). Evin küçük oğlu Ahmet ellerini yıkamaya gidiyor ve ellerini yıkarken ağlıyor. Kim bakacak?

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ailelerde elbette her zaman güllük gülistanlık olmaz, yerince sıkıntılı zamanlarda olacaktır. Mesela, Bulaşıklar yıkanmamış sular kesik, yemek yapılmamış tüp bitmiş, çocuklar yemek bekliyor. Baba işinde can sıkıcı olaylar yaşıyor ve burnundan soluyor.

Çocuk ilk haberi getirir Baba sular yok, tüp bitti , karnım aç...

BU EVDE KAVGA ÇIKAR MI? KAVGA NASIL ÖNLENİR? ANNE NE YAPMALI?

1 - Kadın kocasını hiçbir problem yokmuş gibi tebessüm ederek karşılayacak

2- Kocasına sarılıp hoş geldin diyecek, yanaklarına öpücük konduracak

BABA NE YAPMALI?

3- İşteki yaşadığı olumsuzluğu evin kapısında bırakacak ve tebessüm eden bir yüzle içeri girecek

4- Haberi yetiştiren afacanı öpecek

O da eşine sarılıp yanağına bir öpücük konduracak. Böylelikle tebessümün gücü, yanınızda bulunur.

Güne tebessüm ederek başlamak, bireylerin kahvaltı ederken birbirlerine tebessüm edebilmesi, kişilere motivasyon ve güç verir...

Sitelerde Paylaş

Kavgaların ekserisi ekonomik olmaktadır, bu kakollara intikal eden suçlar incelendiğinde görülebilecektir. Büyük ölçüde aile içi şiddeti de tetikler. İsteklerimiz hiç bitmez ve kendimizi üstteki kişler ile kıyaslama yerine altta ki kişilere bakalım. Bu ölçümüz olmalı..

Sitelerde Paylaş

Aile içinde iletişimde en önemli nokta kişilerin birbirlerinden ne istediklerini çok iyi bilmeleri ile alakalıdır.Örnek olarak ben çalışıyorsam ve eşim çalışmıyorsa akşam eve geldiğimde tabiki güler bir yüz ile karşılanmayı beklerim..Ayrıca evimin temiz ve evde yemeğinde hazır olmasınıda isterim.Zaten evlenmeden önce bir çok şeyin konuşulup ona göre evlenilmesi gerektiğine inanıyorum.Ama bu konuşma samimi olmalı sonrasında taraflar birbirlerine karşı farklı davranışlar içine girmemelidirler.

Aile içindeki şiddetin temelinde ekonomik nedenlerden daha çok kişilerin yukarıdada bahsettiğim gibi evlilikten ne beklediklerinin iyi bilinmesi gerekmekte.Yani kadın sen yanımda ol ben seninle kuru soğan yemeye razıyım dedikten sonra evlendiğinde bu davranışın aksinde bir davranışta bulunmamalı.

Aynı şekilde erkekte kadına karşı dürüst olmalı.Eşini aldatmamalı,zor anlarında destek olmalı anlayışlı olmalı.

Sitelerde Paylaş

Ailede önemli olan güçtür. Güçlü olana duyulan teslimiyet efendi-köle ilişkisi aileyi mutlu kılar. Mutluluk doğru-yalnış ilişkisi değildir. Mutluluk efendi - köle ilişkisidir. Beni sevmezsen beni saymazsan bir tane çakarım , yaklaşımı; hadi empati kuralım sevgi ışığında yemek yiyip saygı ile birbirimizi dinleyelim yaklaşımıdan daha iyidir.

Sitelerde Paylaş

Ailede önemli olan güçtür. Güçlü olana duyulan teslimiyet efendi-köle ilişkisi aileyi mutlu kılar. Mutluluk doğru-yalnış ilişkisi değildir. Mutluluk efendi - köle ilişkisidir. Beni sevmezsen beni saymazsan bir tane çakarım , yaklaşımı; hadi empati kuralım sevgi ışığında yemek yiyip saygı ile birbirimizi dinleyelim yaklaşımıdan daha iyidir.

Rhodium, birgün çocuklarında büyüyüp, gırtlağına yapışırsa efendi köle ilişkisine ulaşmış olursun....

Sitelerde Paylaş

Bana kalırsa çocuklar evde normal bir ortamda büyütülmelidir . Aşırı nezaket kötüdür . Evdeki dışarıya benzer ortam , çocuk dışarı çıktığında oluşan hayatına yardımcı olacaktır . Bunlar tecrübedir . Çocuk evde yaramazlık yapmalı (gerekince) , etrafındaki şeylere karşı uyanık olmalıdır . Çocuk evde hayatı öğrenmelidir . Bence en önemlisi budur .

Sitelerde Paylaş

Dışa odaklı olma, başkalarının ağzına bakma, aileye dışarıdan müdahalelerin önünü açar ve huzursuzluk yaratır. Özellikle kendine güveni tam olmayan bieylerin düştüğü bir durumdur. Önemli olan, başkası ne der? düşüncesidir...

Konunun uzmanı olmayarak, genelde ailelerde gözlemlediğim de budur, güzel tespit.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...