Jump to content

Ruhçulara Bir Soru

Recommended Posts

bu sorunun ruhla ilgisini anlamadim. metal yorgunlugu deriz mesela. vucut yasadikca atom duzeyinde degisim ve etkilesim icindedir. bu etkilesim daima bozulmaya dogru gider. entropi kanunu. hastaliklarda bir cesit molekuler degisimlerdir. hayatin hayat olmasi icin degisim gerekli.

evet arkadaş haklı

Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

mesela kanser karbon atomunun izotopudur. vucudun işleyişi kimyasal bir süreçtir. Vücudumuz reaksiyonlarla çalışır. sadece bu reaksiyonları ileri düzey biyokimya ve organikkimya bilerek anlayabileceğimiz için; biz gruplayıp - sistemleyip birbirimize aktarıyoruz. hücre-organ-sindirim gibi. oysa bu kadar basit değil.

Bingbang düzen vs. olaylarını senin bildiğin gibi bilmiyorum.

Yaşlandıkça atom düzeyinde değişim ne demek ya?Atomlar bozuluyor mu yani?

Peki neden big bang entropi kanununa göre düzensizlik değil de düzen meydana getirmiş?

Sitelerde Paylaş

mesela kanser karbon atomunun izotopudur. vucudun işleyişi kimyasal bir süreçtir. Vücudumuz reaksiyonlarla çalışır. sadece bu reaksiyonları ileri düzey biyokimya ve organikkimya bilerek anlayabileceğimiz için; biz gruplayıp - sistemleyip birbirimize aktarıyoruz. hücre-organ-sindirim gibi. oysa bu kadar basit değil.

Bingbang düzen vs. olaylarını senin bildiğin gibi bilmiyorum.

Kimyasal süreçleri az çok biliyorum tamam ona bir şey demedim.

Kanser bir atom değil ki. :wacko:

Ne dediğini anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir deney yapılabilir mi?Pek olası gelmedi bana.Ama varsayım olarak düşünürsek insan 2 resmi de görür.Sadece görüntüleri birleştiremeyebilir.Bu ruhun varlığını neden çürütsün ki?

Senin gibiler için inmiş bir ayet var aşağıda.OKU

Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: "Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir." İsra 85

Böyle bir deney yapılmamış olsa buraya aktarmazdım değil mi? Gafil bilgisizler olduğunuzu daha önce söylemiştim. Hurafelere ulaşmak kolay, bilgiye ulaşmak zordur. İşte bu yüzden aynı zamanda tembelsiniz.

Bu deneyin sizin hayal ettiğiniz ruhla çok yakından alakası var. Size göre insan bir bütün ve bu bütünlüğü ruh sağlıyor. Ancak yukarıdaki deney insanın bir bütün olmadığını kanıtlıyor. Eğer insanı parçalara ayırırsan parçalanmış şekilde davranacaktır. Onu hala daha bütün tutacak ruh gibi bir varlık bulunmayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir deney yapılmamış olsa buraya aktarmazdım değil mi? Gafil bilgisizler olduğunuzu daha önce söylemiştim. Hurafelere ulaşmak kolay, bilgiye ulaşmak zordur. İşte bu yüzden aynı zamanda tembelsiniz.

Bu deneyin sizin hayal ettiğiniz ruhla çok yakından alakası var. Size göre insan bir bütün ve bu bütünlüğü ruh sağlıyor. Ancak yukarıdaki deney insanın bir bütün olmadığını kanıtlıyor. Eğer insanı parçalara ayırırsan parçalanmış şekilde davranacaktır. Onu hala daha bütün tutacak ruh gibi bir varlık bulunmayacaktır.

Tamam da insan parçalandığında o halde yaşayamaz ki.O deneyde yaşadı mı yoksa? :)

Sitelerde Paylaş

Ağır epileptik hastaların bazen hemisferleri birbirinden ayrılması gerekebilir. Cerrahi yolla ayırla işlemi yapılır. Bu durumda kişinin artık sağ ve sol tarafı birbirinden habersizdir. Ancak beyinde bazı bölgeler sadece bir tarafta bulunur. Örneğin konuşma merkezi sol beyindedir.

Yapılan deneyde kişinin sağ gözüne çeşitli resimler gösterilmiş. Resimlerin içinde bir de çıplak kadın resmi varmış. Kişi kadını görünce gülmeye başlamış. Ona neyi görüp güldüğünü sormuşlar. Tüm deney boyunca hiçbirşey görmediğini söylemiş.

Yani kişinin sağ beyni resimleri algılamış ve tepki vermiş. Ancak sol beyin tüm olan bitenden habersiz ve konuşma ve anlama bölgesi solda olduğu için diğer tarafta ne gördüğünü dahi bilmiyormuş. Deneyin sonucunun bu şekilde çıkması normal. İnsanın tüm davranışları beyinde kodlanmıştır. Beyin hasarı alıp da ölmeyip ancak hasarın bölgesine göre bazı yetilerini kaybedenler, herşeyin beyinde olup bittiğine en iyi örnektirler.

Sitelerde Paylaş

Ağır epileptik hastaların bazen hemisferleri birbirinden ayrılması gerekebilir. Cerrahi yolla ayırla işlemi yapılır. Bu durumda kişinin artık sağ ve sol tarafı birbirinden habersizdir. Ancak beyinde bazı bölgeler sadece bir tarafta bulunur. Örneğin konuşma merkezi sol beyindedir.

Yapılan deneyde kişinin sağ gözüne çeşitli resimler gösterilmiş. Resimlerin içinde bir de çıplak kadın resmi varmış. Kişi kadını görünce gülmeye başlamış. Ona neyi görüp güldüğünü sormuşlar. Tüm deney boyunca hiçbirşey görmediğini söylemiş.

Yani kişinin sağ beyni resimleri algılamış ve tepki vermiş. Ancak sol beyin tüm olan bitenden habersiz ve konuşma ve anlama bölgesi solda olduğu için diğer tarafta ne gördüğünü dahi bilmiyormuş. Deneyin sonucunun bu şekilde çıkması normal. İnsanın tüm davranışları beyinde kodlanmıştır. Beyin hasarı alıp da ölmeyip ancak hasarın bölgesine göre bazı yetilerini kaybedenler, herşeyin beyinde olup bittiğine en iyi örnektirler.

''Size göre insan bir bütün ve bu bütünlüğü ruh sağlıyor.''

Ben ruh hakkında fazla bir şey bilmiyorum.Bu dediğin doğru mu onu da bilmiyorum.Bilen birileriyle konuşmalarına devam etmende fayda var.Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Kişi nasılsa karşısındakini öyle bilirmiş. Konuyu bilen müslüman yok. Bilgisiz olduğunuzu söylemiştim.

''Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.'' İyiki senin dediğin gibi bilgisizim.Öğrenmek için sebebim olur.

Ruhla ilgili söylediklerin insanların fikirleri.Kur'an'da yazan şeyler falan değil yani.Üzerinde çalışıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bu deney ruhun var olup olmadığını kanıtlamaz. Panteist/panenteist görüşe yakınım. Bana göre beyne uygulanan bu işlem ruh/yaşam enerjisi vb neyse artık ona da uygulanan bir işlem. Madde ile bütünleşmiş olan ruh milyarlarca yılda geldiği bu noktada müdahale ediliyor ve işleyişi bozuluyor. Sonuçta farklı iki karakter ortaya çıkıyor. Bu demek değildir ki bakın ruh yok. Sadece düzeneğin sekteye uğratılması var. Akıl/kişilik ruhun özelliği değil.

Sitelerde Paylaş

Ruh denince akla illa gözle görülmeyen bir varlık mı gelmesi gerekiyor. Mevcut beynimiz ruhumuz olamaz mı? Ve bu beyin(ruh) gelecekte sahip olduğu datalarla tekrar yüce bir yaratıcı tarafından yaratılamaz mı?

tarihinde areyougood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ruh denince akla illa gözle görülmeyen bir varlık mı gelmesi gerekiyor. Mevcut beynimiz ruhumuz olamaz mı? Ve bu beyin(ruh) gelecekte sahip olduğu datalarla tekrar yüce bir yaratıcı tarafından yaratılamaz mı?

Beynin karekterinse olabilir. Gerçi karekterin görünmez ama hissedilir. Ya küfürle anılırsın ya da sevgiyle...

Beyin de karakter de insan öldüğünde, insanla birlikte yok olur.Anılan sadece adı üstünde anılardır.

Sitelerde Paylaş

Bimek denilen eylemi gerçekleştirememiş bazı gafiller ruh denilen safsataya inanmaktalar. Bir de deli gibi savunuyorlar. Hatta ruh ile beyin etkileşim halindeymiş. Tüm sinapslerin, nöromuskuler kavşakların ortaya çıkarıldığı bu çağda bu bilgisizlik.

Her neyse ruha inananlara bir sorum var: Beyin iki loptan oluşur. Sağ hemisfer (yarıküre) ve sol hemisfer(yarıküre). Diyelim ki canlı bir bireyin beynini bu yarıkürelerin ortasından bir bıçak ile kişi ölmeyecek şekilde kestik. Kişinin sağ ve sol beynini birbirinden ayırdık. Sonra bu kişinin sağ ve sol gözüne ayrı ayrı ekranlar koyarak çeşitli resimler göstermeye başladık. Sol gözün gördüğü resmin ne olduğunu sağ kulağına fısıldayarak sorduk. Kişiden nasıl bir yanıt gelmesini beklersiniz?

Basit bir ruh var mıdır yok mudur deneyi.

Buna benzer deneyler yapıldı. Mesela, alın lob'undan bir parça çıkırarılan denek hayvanları yiyeceğin nerede olduğunu hatırlayamamıştır. Yine Kaza sonucu alın lob2u zedelenmiş insanların önceden bildikleri bilmecelerin cevaplarını veya çözüm yollarını hatırlayamadıkları görülmüştür. Ayrık beyin deneyleride vardır. (Gazzaniga, 1971,1972 ) Nette araştırabilirsiniz.. (Ellenberry ve Sperry, 1980) tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...