Jump to content

Türkler Nasıl Savaşır? (Bir Amerikalı'nın gözünden)

Recommended Posts

Türkler Nasıl Savaşır? (Bir Amerikalı'nın gözünden)

chongchon+nehri+ge%C3%A7ilirken-aralik+1950.jpg

Emekli Yarbay Anthony Herbert, Amerika'nın en tanınmış savaş kahramanlarından birisidir. Kore Savaşı patlak verdiğinde, orduya katılmılştır. Kunuri'de ilk büyük Çin taarruzu sırasında geri çekilen kendi birliği tarafından, Türk Tugayı'na irtibat görevlisi olarak verilmiştir. Kuşatılan ve yokolma tehlikesiyle karşılaşan Türk birliğiyle beraber kuşatmayı yarmak için mücadele etmiştir. Kunuri'de Türk askeriyle birlikte verdiği mücadeleden ötürü, sonradan Türk Ordusu tarafından madalya ile ödüllendirilmiştir. Kore Savaşı'nı, savaşın en çok madalya kazanan askeri olarak tamamlamıştır. Vietnam Savaşı'nda da görev almış ve Yarbay rütbesine yükselerek tabur komutanı olmuştur. Vietnam Savaşı sırasında gösterdiği başarılarla adı Amerikan halkı tarafından daha fazla duyulmuş ve bir savaş kahramanı haline gelmiştir. 1973 yılında Soldier isimli kitabında anılarını anlatmış ve anılarında Amerikan Ordusu'nun Vietnam'da işlediği insanlık suçlarından bahsetmiştir. Anılarıyla birçok Amerikalı'nın tepkisini çekmiş olsa da, o bugün hala bir kahraman olarak anılır.

İşte, parlak bir askeri kariyere sahip olan Herbert, henüz genç bir askerken, 1950 yılının soğuk bir Kasım günü, Kunuri bölgesinde etrafı kuşatılmış bir Türk bölüğüyle birlikte yaşadıklarını anılarında anlatmıştır. Aşağıda anlatılanlar, "Türk askeri nasıl savaşır?" sorusuna, bir Amerikalı'nın verdiği cevaptır.

Türkler bir bölük kadardılar. Bulunduğumuz tepe üzerine mevzilerimizi hazırladık ve gelecek emirleri beklemeye koyulduk. Ben Türkçe bilmiyordum ve onlardan da İngilizce konuşan kimse yoktu. Böylece sessiz ve soğuk bir gece geçirdik. Ertesi sabah kendimizi Çinliler tarafından kuşatılmış halde bulduk. Gergindim. Hiç savaş tecrübesi olmayan bir birlikle beraberdim ve onlarla konuşamıyordum. Onlar ise daha mutlu olamazlardı. Oturup piknik yaptılar. Ne tarafa baksalar, düşman vardı. Hangi tarafa ateş etseler Çinlileri öldürebilirlerdi. Onlar da, tüm sabahı Çinlileri öldürerek geçirdiler. Ben ise, bir kenarda oturmuş, buradan nasıl çıkacağımızın planlarını yapıyordum. Güneş yükseldiğinde herkesin cephanesi iyice azalmıştı ama Türkler yine de inanılmaz derecede sakindiler. Bir avcı zinciri oluşturdular, süngülerini taktılar ve sırıtarak yüzlerini kuzeye döndüler. Döndükleri yönü gördüm ve anında anladım ki, gitmek istediğim yön orası değildi. Ayağa fırladım ve yumruğumu güneye doğru savurmaya başladım. Türklerin oluşturduğu muharebe hattı güneye doğru çark etti ve birden kendimi tüm Kore Savaşı içerisinde gördüğüm en mükemmel eski usül süngü hücumunun içinde buldum. Buradan şu dersi çıkardım:
Türkler asla tuzağa düşürülemez. Başı belada olan kişiler, onları kuşatanlardır.
O gün, onları süngülerini kullanırken görmek ilham vericiydi. Onlar birer dervişti. Sıradışı bir teknikleri vardı ve bize Fort Benning'de(Amerikan Piyade Okulu) öğrettikleri gibi değildi. Düşmanın üzerine atlıyorlar, süngüyü düşmanın karnına sokuyorlar, etraflarında dönüyor ve tüfeğin kabzasına sol elleriyle bastırarak düşmanın bağırsaklarını deşiyorlardı. O güne dair, en canlı şekilde hatırladığım şey ise, o hücumu izlerken Tanrı'ya veya Birleşmiş Milletler'e veya Türkler'in bizim yanımızda savaşmasına sebep olan her kimse, o kişiye karşı duyduğum minnet duygusudur.

Anthony Herbert - Soldier

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bence bu tür şeyler eziklik göstergesidir, sokakta var bizim serseri sokaklarsa kalıyor ama görsen nasıl dövüşüyor uu gel senide dövsün :) bu nedir yahu seni takan adam yerine koyan var mı yok ?

paris hilton Türk erkekleri seksi demiş :) parisin gözünden işte Türk erkekleri..ve 750 tl maaşlı işçimiz bundan kıvanç duyar he valla paris beni begendi...eleştiri yapsa alın...

Türkler tuzağa düşürülemez ulan Türkiyede yaşamasan diyeceğim kimi anlatıyor bu yahu, kendi geminide batırırsın, korede tuzağada düşersin, sarıkamışta yok yere 90.000 kişide şehit olur ama zekiyiz tabi, askerdende kaçarsın, bedellide yaparsın, ağlarsın cesurda olursun, kendi, insanınıda sömürürsün kazıkta atarsın parasınıda çalarsın aç olsan ekmekte vermezsin tecavizde edersin, ancak iyi şeylerde olur elbette insana ait olan özelliklerdir bunlar, lafa geldimi biz Allahtan başka kimseden korkmayız he he gel gurtlağına bıçak dayasınlar bakalım altına sıçma garantisi benden....İnsan bu yahu her millette kahramanlık övündüğü tarih bolsa var emin ol.....Türk insanı nedir ne değildir Amerikalıdan çok daha iyi biliyoruz,.. Türk milleti zekidir çalışkandır namuzludur..bırakın melodramı kardeşim....fazıl say türk insanı sömürülüyor der ulan kendini beğenmiş olur mahsun vay benim yigit halkım der doğru sözlü olur trilyonda kazanır sende fakir fakir övün dur..

Bir Türkün gözünden Almanyayı anlatsak suç olur hep kötüleyelim bize birşey deyince övünelim; sen onu bırak Avrupanın kıçını yalamak sonuç verirse aç bakalım Türkler mi Almanyaya kaçacak Almanlar mı ülkemize gelecek görür övünç duyarsın.....Rezalet yahu......yani Ülkenin geçmişiyle övünmek hakkın ama bir amerikalı şöyle demiş ulan işte patron hergün sana zulmeder tokat bile atar, hakkını bile arayamazsın kıçına tekmeyi yersin,Allahın kuluda seni ciddiye falan almıyor, ufak eleştiride kız saçma övmede onere ol, vay efendim beni övdüler ne mükemmel savaşırmışım be, ulan gördünüz mü bak bizi nasıl anlattı, he he öylesin maşallah Allah nazarlardan saklasın :)))

tarihinde internettin_hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milletin bagirsagini desmisler, Elin adami bunu anlatinca birde kasila kasila anlatiyor. Cok buyuk is basarmislar, aferin, gidin kesin birbirinizi.

Insan bi dusunur, ne isimiz var bizim anasinin gozu Korede. Kim icin, ne icin milleti olduruyoruz, oluyoruz diye. Ama nerde bunlarda onu dusuncek kafa. Eziklik artik adamin icine nasil oturduysa, milletin karnini desenlerle gurur duyuyor.

Sitelerde Paylaş

Milletin bagirsagini desmisler, Elin adami bunu anlatinca birde kasila kasila anlatiyor. Cok buyuk is basarmislar, aferin, gidin kesin birbirinizi.

Insan bi dusunur, ne isimiz var bizim anasinin gozu Korede. Kim icin, ne icin milleti olduruyoruz, oluyoruz diye. Ama nerde bunlarda onu dusuncek kafa. Eziklik artik adamin icine nasil oturduysa, milletin karnini desenlerle gurur duyuyor.

Bahsettiğimiz konu orada neden bulunduğumuz değil.

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğimiz konu orada neden bulunduğumuz değil.

ABD nin kıçını kollamak için gitmişsin, adamlar çekilirken seni de cephede kurbanlık koyun gibi bırakmışlar, arkasından bir de yağlama yapmışlar. Sen de gelip yağlamayı burada paylaşıyorsun. Aslında onun amacına aracılık ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

Acaba biz Tüğrklerin ağzından başka milletler için söylenmiş güzel övgü dolu sözlerimiz varmıdır literatürde,örneğin şu ''Fransızla ne güzel öpüşürler onların öpüşmesi bir sanattır insan seyrederken kendisinden geçer vs..'' Yada '' Almanlar ibadet eder gibi bira içerler onların hele Octoberfest leri yokmu ne muhteşem bir zamandır'' '' Ruslar bizi nebiçim dağıttı helal olsun o Katerinaya ki Baltacıyı önce kafaladı sonra kovaladı,Ruslar gerek adalet,gerek ahlaken milletlerin önünde gelmektadir'' Ha varmı bizim ağzımızdan böyle bir literatür...Ama 1500 lü yıllarda İstanbul'u gezen Fransız gezginlerin anılarından ne muhteşemliğimiz ne faziletimiz,ne ahlak ne dürüstlük dünyada birtek bizdeymiş gibi anlatılır..

Sitelerde Paylaş

Başkası bizim bağırsağımızı deştik diye anlatsa yani tersi olsa adamlara vay katil, bunlar böyle şerefsiz dersin, ulan karnımızı ne deşmiş helal karısı çoluğu çocuğuda aç kaldı helal olsun lan demezsin...bu objektifllik değildir...sokağa çık her 10 kişiden 5 seni döver :) dayak yediklerinide burada ballandıra ballandıra anlat ki objektifsin diyelim değil mi ?

Sitelerde Paylaş

bunu gururla söyleyen arkadaş ,kunuri çatışmalarında amerikalıların telsizle tabiki ingilizce olarak çabuk geri çekilin bildirimini anlayacak ingilizce bilen subayımız olmadığı için geri çekilmediğimizi o kadar şehidimizi boşuna verdiğimizi biliyormu acaba?birde amerikalıların neden illede türk askeri istediği?nazım hikmetin 23 sentlik asker şiirini bir okuyun anlarsınız.adnan menderesin sırf natoya girmek için o fakirleri ölüme yollayışını.nereyse sinirimden ağlıyıcağım siz gurur duyuyorsunuz . bir kerede bir şey icat edelim hayata bir katkımız olsun onunla gurur duyalım devamlı ölümlerle savaşlarla gurur duyuyoruz pes yani.

tarihinde maviyolculuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bunu gururla söyleyen arkadaş ,kunuri çatışmalarında amerikalıların telsizle tabiki ingilizce olarak çabuk geri çekilin bildirimini anlayacak ingilizce bilen subayımız olmadığı için geri çekilmediğimizi o kadar şehidimizi boşuna verdiğimizi biliyormu acaba?birde amerikalıların neden illede türk askeri istediği?nazım hikmetin 23 sentlik asker şiirini bir okuyun anlarsınız.adnan menderesin sırf natoya girmek için o fakirleri ölüme yollayışını.nereyse sinirimden ağlıyıcağım siz gurur duyuyorsunuz . bir kerede bir şey icat edelim hayata bir katkımız olsun onunla gurur duyalım devamlı ölümlerle savaşlarla gurur duyuyoruz pes yani.

Farklı bir açıdan bakmışsın tebrik ederim kardeşim haklısın....bugün senin atıyorum iranla hiç zorunun çıkar grupları için şehit vatan namuz aileni ktu gibi şeylerle savaşa sürükleyip ölmen yada çocuğun ölmesi gerçekten sevinilecek bir olay değildir....Çanakkale savaşı gibi birşey olur övünürsün ülke elden gidiyor ancak burada durum öyle değil......Savaş varsa 7'den 70 e herkesin savaşması taraftarıyım yoksa öyle o savaşsın bizde izleyelim onur duyarız yok öyle yama...senin çocuğun ölsün ne için ibonun oğlu iyi yaşayacakmışta ondan...yazık..ülkenin kaymağını yiyen grup savaşsında hakkını versin...gariban tesellisi yapmamak ve bu olaylardan utanmak kullanıldığımız için kızmalıyız...

Sitelerde Paylaş

ABD nin kıçını kollamak için gitmişsin, adamlar çekilirken seni de cephede kurbanlık koyun gibi bırakmışlar, arkasından bir de yağlama yapmışlar. Sen de gelip yağlamayı burada paylaşıyorsun. Aslında onun amacına aracılık ediyorsun.

Ben savaşı haklı gördüğüm için paylaşmadım ki konuyu.Beni abdli yaptınız hemen.Asıl sizin sevinmeniz lazım.Bir sürü müslüman öldü savaşta.

Başkası bizim bağırsağımızı deştik diye anlatsa yani tersi olsa adamlara vay katil, bunlar böyle şerefsiz dersin, ulan karnımızı ne deşmiş helal karısı çoluğu çocuğuda aç kaldı helal olsun lan demezsin...bu objektifllik değildir...sokağa çık her 10 kişiden 5 seni döver :) dayak yediklerinide burada ballandıra ballandıra anlat ki objektifsin diyelim değil mi ?

Tarafsızım.Biz zulüm etseydik oonu da kabul ederdim emin ol.

Sitelerde Paylaş

Ben savaşı haklı gördüğüm için paylaşmadım ki konuyu.Beni abdli yaptınız hemen.Asıl sizin sevinmeniz lazım.Bir sürü müslüman öldü savaşta.

Sapık mısın ruh hastası mısın? İftiracı bir yaratık mısın? Ya da herkesi kendi gibi mi sanıyorsun?

Ağır hakaret edeceğim, akıllı ve ahlaklı ol.

Ruhundaki patlak zarı diktir ve öyle yazı yaz forumda.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...