Jump to content

Müslümanlar, iyi bir yaşam için bize muhtaçsınız.

Recommended Posts

• İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bana geçmişten insan haklarıyla ilgili ateist bir belge göster.Kur'an'dan önce.

Sen hayatında hukuk derslerine girdin mi? Orada Roma hukuku diye bir dersleri vardır. İslamdan bin yıl öncesine ait bir hukuk. Hala daha okutulur. Ancak İslam hukuku okutulmaz. Bir hükmü olmadığı için.

Sitelerde Paylaş

Sen hayatında hukuk derslerine girdin mi? Orada Roma hukuku diye bir dersleri vardır. İslamdan bin yıl öncesine ait bir hukuk. Hala daha okutulur. Ancak İslam hukuku okutulmaz. Bir hükmü olmadığı için.

Romada da tanrılara inanırlardı.

Sitelerde Paylaş

Romada da tanrılara inanırlardı.

Tarihteki tüm hukuk kuralları, insanın evrimiyle beraber 21. yy a evrildi. Geç tarihi sonuca gel.

Sen hangi kurallarla yönetiliyorsun?

Ne doğru, ne yanlış?

Günümüzde cariyelik, kölelik kast sistemi insanlığın erdemlerine, hukuk kurallarına ters mi? paralel mi?

Kollektif bilincin yok mu senin?

Sitelerde Paylaş

Tarihteki tüm hukuk kuralları, insanın evrimiyle beraber 21. yy a evrildi. Geç tarihi sonuca gel.

Sen hangi kurallarla yönetiliyorsun?

Ne doğru, ne yanlış?

Günümüzde cariyelik, kölelik kast sistemi insanlığın erdemlerine, hukuk kurallarına ters mi? paralel mi?

Kollektif bilincin yok mu senin?

Bana ateist bilinç ile hazırlanmış bir insan hakları belgesi vermiyorsun hala.

Sitelerde Paylaş

Çevrenize bir bakın. Kullandığınız bilgisayardan, içtiğiniz ilaçlara kadar bilimin tüm nimetleri için ateistlere muhtaçsınız.

Boyle bisey yok. Eger bu onerme dogruysa, butun bilgisayarlardan ilaclara kadar tutun herseyin sadece ve sadece ateistler tarafindan bulunmasi gerekir. Boyle bisey yok.

Buyur bak bilim adamlarinin din hakkindaki goruslerine. http://www.pewforum....and-Belief.aspx Neye inaniyorsunuz diye soruyorlar...

7% cevap yok diyor.

41% hicbirseye inanmiyorum diyor

33% tanriya inaniyorum diyor.

18% evrensel bir ruh (bunu sanirim yanlis cevirdim, ingilizcesi universal spirit)

Uzun lafin kisasi 33+18=51% yani cogunluk bir tanrisal varliga inaniyor.

Ayrica bilimdeki calisma metodu kisiler ustunden degildir. 300-500 yil once bilim adamlari tek tek calisirdi, simdi beraber calisiyoruz. Yani onlarca, yuzlerce makale okuduktan sonra bir fikir edinip, bisey gelisitiriyorsun, 300-500 yil onceki gibi sifirdan bisey yapma yok. Uzaya gonderilen o araci bir kisi gondermiyor, onun arkasinda yuzlerce bilim adami var. O DNA yi bir kisi inceleyemiyor, arkasinda biyologlar, istatistikciler, bilgisayarcilar vs dolu. Yani senin anladigin gibi bir tane ateist, A'dan Z'ye herseyi yapmiyor. Ayrica ateistlerin orani 41%. YAni bir bilimsel projede 100 kisi calisiyorsa, bunlarin ortalama 59 tanesi ateist degil, sen nasil kalkipta butun isi ateistler yapiyor diyebiliyorsun.

Gerçek işler çıkaran bilimadamlarının hemen hemen hepsi ateist.

ispat... Ben bilimsel bir alanda calisiyorum, gercek is cikaranlarin icinde ateistlerde var, olmayanlarda var. goster bakalim gercek is cikaran bilim adamlarinin hemen hemen hepsinin ateist oldugunu,ispatla...

Ateist düşüncenin kendisi başlıca bilimi hızlandıran, tetikleyin etken. Çünkü bir ateistin tanrı gibi bir sınırı olmadığı için sürekli nedenlerin arkasında başka nedenler arıyor ve nedense hep de buluyor. Bizler sınır tanımadığımız için bizlerin hep arkasında olacaksınız. Önümüze geçmenizin imkanı yok. Bizler sizlerin bile yaşam standartlarını yükseltiyoruz. Medeni kalabilmenizin sebepleri bizleriz. Teknik anlamda birebir buradaki ateistler olmasa da.

O yüzden bize teşekkür etmelisiniz.

Ateist dusuncenin kendisi bilimi nasil hizlandiriyormus? Ateistin tanri sinirinin olmamasi ona niye bir avantaj saglasin. Sen tanriya inanan herkesi bu forumdaki gibi saniyorsun. Oyle bisey yok. Bilgisayar bilimlerinde calisan birinin hindu, budist, musluman, hristiyan olmasi onun yaptigi isi zerre etkilemez. Hatta bazi alanlarda dini inanclari bilim yapmalarini destekler. 3-5 tane yobaz dinci cikip bilimi engelliyorsa, sen bunu diger inanlara nasil genelliyorsun. Bak bilim yapanlarin 51%'i bir tanriya inaniyor, ispatla bakalim tanriya inanmayan 41%'in, tanriya inanan 51%'ten daha cok is cikardigini?

Sen cikip dersenki medeniyetin ilerlemesinde ana faktor bilim. Katilirim. Ama kalkip medeni kalmamizin sebepleri bizleriz dersen, yavas ol derim. Oyle bisey yok, cunku medeniyetin ilerlemesini ateist ve ateist olmayan butun bilim insanlarinin eseri. Desenki muslumanlar iyi yasam icin bilime muhtacsiniz, haklisin, sadece muslumanlar degil, diger butun insanlarda iyi yasam icin bilime muhtac. Ama sen kalkip muslumanlar iyi yasam icin bize muhtacsiniz dersen bilimsel gerceklere takla attirip, butun krediyi ateistlere yazmis olursun. Takla attirdigin bilimsel gercekte bilim insanlarinin dini gorusleri. Kaldiki yukarida verdigim linki incelersen, genc bilim insanlarinin arasinda tanriya inanma oraninin butun bilim insanlarinin geneline gore yuksek oldugunu anlarsin, trendin ateistlesme degil, aksine bir tanrinin varligina inanma oldugunu gorursun....

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin bir müslüman olarak, öyle bir yazıda işine geldiği gibi açıklama yapmana ve kendine göre çevirmene şaşmamak lazım.

Specifically, more than eight-in-ten Americans (83%) say they believe in God and 12% believe in a universal spirit or higher power. Finally, the poll of scientists finds that four-in-ten scientists (41%) say they do not believe in God or a higher power, while the poll of the public finds that only 4% of Americans share this view.

O yazıda bir tablo da var. Tabloda ne diyor? "who dont believe in god but" ı birebir tercüme eder misin? Orada bir de ukalaca "ispatla bakalım tanrıya inanan" diyorsun.

Bok çukurundan kurtulmanızın imkanı yok. Başta dürüst değilsiniz.

Sitelerde Paylaş

Bir de araştırmada en çok dikkati çeken durum 18-34 yaşında olanlar akademisyenler arasında tanrıya inananların oranının daha çok olduğu ve yaş ilerledikçe tanrıya olan inancın azaldığı. Bilgi arttıkça inanç azalıyor. Tezimin doğru olduğunu bu bile tek başına gösterir.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben bilimsel bir alanda calisiyorum,

Benim karım iktisatta yardımcı doçent. Ona geçenlerde Dünya mı Güneş'in çevresinde dönüyor, Güneş mi Dünya'nın diye sordum ve bilemedi. İşte siz böyle bilimadamlarısınız. Afrika dergilerinde makale yayınlamaya çalışırsınız. Bunun adına da yurtdışı makalelerimiz var dersiniz. Sizin ciğerinizi bilirim. İşe yaramaz bilim adamlarındansınız.

Sitelerde Paylaş

Senin bir müslüman olarak, öyle bir yazida isine geldigi gibi açiklama yapmana ve kendine göre çevirmene sasmamak lazim.

Specifically, more than eight-in-ten Americans (83%) say they believe in God and 12% believe in a universal spirit or higher power. Finally, the poll of scientists finds that four-in-ten scientists (41%) say they do not believe in God or a higher power, while the poll of the public finds that only 4% of Americans share this view.

O yazida bir tablo da var. Tabloda ne diyor? "who dont believe in god but" i birebir tercüme eder misin? Orada bir de ukalaca "ispatla bakalim tanriya inanan" diyorsun.

1. Musluman kitabina inanan biri degilim. Isiniz gucunuz insanlari belli guruplara gore ayirip, etiketlemek. Sana gore ateist olmayan kafadan musluman olmuski, durumun vahim.

2. Cumlenin yarisini almissin, Cumlenin tamami su.

Who don't believe in god, but do believe in universal spirit or higher power.

Turkcesi: Tanriya inanmayan ama evrensel ruh ya da yüksek güç inaniyorum.

Yukari verdiigm tabloya bak. Ne dedim. Uzun lafin kisasi 33+18=51% yani cogunluk bir tanrisal varliga (some form of deity) inaniyor. Isin gucun yalan dolan. Durust duzgun insan olsan, o cumlenin hepsini koyarsin, isine gelen kismi koymussun. Yetmemis birde makalenin icinde 51% icin tanrisal varliga inanan lafi geciyor, onu okumadin sanirim, algida secicilikte bu olsa gerek.

Bok çukurundan kurtulmanizin imkani yok. Basta dürüst degilsiniz.

Durust olmayan sensin.

1. Burada bile yazinin icinden kisim kirpip amadan sonraki kismi koymayarak insanlari yaniltiyorsun.

2. KOnununu ozunu hala gozden kacirmaya calisiyorsun. Bilim insanlarinin sadece 41%'i tanriya inanmiyor...Senin iddia ettigin gibi is cikaranlarin hemen hemen hepsinin ateist olduguna dair bir veri yok. Sana kanitla dedik, cevap vermemissin, buyur bahsettigin gibi durust biriysen, iddiani kanitla, yoksa gerisi demagoji ile burada ingilizce bilmeyen insanlari kafalamak.

Bir de arastirmada en çok dikkati çeken durum 18-34 yasinda olanlar akademisyenler arasinda tanriya inananlarin oraninin daha çok oldugu ve yas ilerledikçe tanriya olan inancin azaldigi. Bilgi arttikça inanç azaliyor. Tezimin dogru oldugunu bu bile tek basina gösterir.

E dusunebilmek lazim tabi. 18-34 arasindakilerin tanriya inancinin yuksek olmasi ne demek? Senin kafa boyle calisiyor muhtemelen bunlar buyudukce dini inanclari degisecek diye dusunuyorsun. Yaslolarda tanriya inanmama orani yuksek, bunlarin olmeleri yakin, onlar oldukce, tanriya inanma orani artacak diye dusunuyorum.

Benim karim iktisatta yardimci doçent. Ona geçenlerde Dünya mi Günes'in çevresinde dönüyor, Günes mi Dünya'nin diye sordum ve bilemedi. Iste siz böyle bilimadamlarisiniz. Afrika dergilerinde makale yayinlamaya çalisirsiniz. Bunun adina da yurtdisi makalelerimiz var dersiniz. Sizin cigerinizi bilirim. Ise yaramaz bilim adamlarindansiniz.

O senin esinin cahilligi. Buda senin hayatta verdigin en onemli karari bile yanlis verdiginin kaniti.

Demekki ateistler arasindada boyle insanlar cikabiliyormus. Insanlari tanimiyorsun, genelleme yapiyorsun. Valla sen beni tanimadan sallamaya basladin, kendincede bu sozlerinle hakaret ettigini falan saniyorsun ama benim pek seni taktigim yok. herseyden once ingilzice kisimda cuvallaman kotu. Bak ayni makalede neler yazmis...

According to the poll, just over half of scientists (51%) believe in some form of deity or higher power; specifically, 33% of scientists say they believe in God, while 18% believe in a universal spirit or higher power.

Bak bunuda sen cevir... Ha bu arada senin derdini simdi anladim. Makalenin ilk kisminda 51% tanrisal varliga inaniyor dedim, sondan bir onceki paragrafta 51% tanriya inaniyor demisim. Dogrusu 51% tanrisal varliga yada ilahi varliga inaniyor olacak. Biraz durust ve ahlakli olsan, bana sunu dersin. O 51'in icindeki 18% genel ruh yada yuksek bir guce inaniyor. Bende kabul ederim. Sonucta o paragrafta tanri kelimesi yerine ilahi varlik demek gerekiyor. Gerci bu birseyi degistirmiyor. Bana sorulsa bende o 18%'lik icinde yer alirdim, tanriya inanmam ama yuce guce inanirim. Zaten orada o alternatifin olmasinin amaci klasik dinlere (hristiyan, yahudi, musluman vs...) inanmayip, tanrisal bir varliga inanlari bulmak. Ama zaten bu hicbirseyi senin acindan biseyi degistirmiyor. Ha tanriya inanmis, ha bir ruha inanmis, ha yuksek bir guce inanmis, sonucta ateist degil. Senin tezin is yapan bilim insanlarinin hemen hemen hepsinin ateist oldugu. Bu yuzden muslumanlarin ateistlere muhtac oldugu. Bu tezin ilk kismi zaten dogru degil, dogru olsa bile ikinci cikarimi, ilkine dayanarak soyleyemezsin. Neyse tezinin ikinci kismina gecmeyelim, sadece ilk kisma bakalim. Ben zaten ilk kismin dogru olmadigini biliyorum. Adamlar sormus, 41%'i ateist cikmis. Senin iddiani ispatlamak icin yapman gereken bu 41%'in hemen hemen herseyi yaptigi, ateist olmayan 59%'inde hemen hemen hicbisey yapmadigi. Sozunde suydu.

Gerçek isler çikaran bilimadamlarinin hemen hemen hepsi ateist.

ispati bekliyorum...

İşte siz böyle bilimadamlarısınız. Afrika dergilerinde makale yayınlamaya çalışırsınız. Bunun adına da yurtdışı makalelerimiz var dersiniz. Sizin ciğerinizi bilirim. İşe yaramaz bilim adamlarındansınız.

Ispat... :)

her zamanki gibi camur at izi kalsin anlayisi yanlis. Bu arada esine hakaret etmissin, evde tartisin edinde, bir insanin bu sekilde toplum icinde hor gorulmesi dogru degil. Kendini onun yerine koy biraz. Kocasi onun ilkokul 4'te ogretilen biseyi bilmedigini herkese acik bir forumda beyan ediyor. Yanlis is bunlar.

Sitelerde Paylaş

Boyle bisey yok. Eger bu onerme dogruysa, butun bilgisayarlardan ilaclara kadar tutun herseyin sadece ve sadece ateistler tarafindan bulunmasi gerekir. Boyle bisey yok.

Yanlış mantık yürüterek yanlış sonuçlara ulaşmışsın.

İddiamız, bilimsel çalışmaların ateist bilim adamları tarafından yapılması, teknolojik gelişmelerin sorumlusunun ateistler olması, her bir icadın ateistlerce bulunmuş olması değil ki. Bilimsel buluşları yapanlar içinde her inanıştan insan vardır.

Ama, bilimsel araştırma yol ve yöntemi "tanrı tanımaz"dır. Ateist bilimsel etiği araştırmalarında uygulayamayacak derece dindar olanlar, din Allah etkisi altında araştırma yapmaya soyunanlar bilgiyi çarpıtır ve gerçeklere ulaşamaz. Dolayısıyla bilim adamı da olamaz. Bilime katkıda bulunamaz.

Bilimsel metodolojide, aynı din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıyla benzer bir anlayış vardır. Laiklik gibi düşünün.

Bilimsel düşünceye din - tanrı karışırsa, objektiflik yerini subjektif, göreli bir kişisel sonuca götürür bilim adamını. Bilimsel araştırmaya girişecek kişi, labaratuvarına veya gözlem evine vs. ye girerken inanç gömleğini kapıda çıkarmalıdır. Yoksa dünya düzdür , evrim yoktur, Havva vardır, maymun değiliz, dünyayı allah döndürüyor araştırmaya gerek yok, v.s. gibi absürd, saptırılmış, dinle yıkanmış ve hiçte bilimsel olmayan, ileri taşımayan sabuklamalarla karşılaşırız. Bilimsellikle değil.

Bilimsel metodoloji nedir okuyun;

"Bir bilginin (knowledge) bilimsel olabilmesi içinnesnel (objective) bilgi olması gerekir. Bunın için de önce tasvir edilmesi (betimleme: description), sonra tarif edilmesi (tanımlama: definition), akabinde ölçülmesi (measurement) ve nihayette tasnif edilmesi (sınıflama: classification) gerekir. Bu şekilde elde edilen bilginin bir "bir işe yarama potansiyeli" olması gerekir ki üzerinde çalışılmaya değsin.

Bu safhalardan geçmeyen bilgiler ve onların temsil ettiği varlıklar özneldir (subjective), dogmatik vasıflıdır ve bilmin tarifi ve metodolojisi dışındadırlar. Bunlar inanç, itikat veya iman konusudur; değiştirilemez, tartışılamaz çünkü sınanamazlar. Dini, metafizik ve mistik bilgiler bu özelliktedir. Bunların bilime enjeksiyonu ancak kaos yaratır."

Bilimsel düşünce non-teisttir. Ateistik etik kuralları vardır.

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yanlış mantık yürüterek yanlış sonuçlara ulaşmışsın.

İddiamız, bilimsel çalışmaların ateist bilim adamları tarafından yapılması, teknolojik gelişmelerin sorumlusunun ateistler olması, her bir icadın ateistlerce bulunmuş olması değil ki. Bilimsel buluşları yapanlar içinde her inanıştan insan vardır.

Cariye,

Senin soylediklerinin buyuk kismina katiliyorum. Sen bilimsel calismalarinin hepsinin ateistlerden cikmadigini kabul ediyorsun, ama konuyu acan kisi gercek isleri cikaranlarin hemen hemen hepsi ateist dedi. Bu lafi soyleyince ateist olmayanlarin bisey yapmadigini ima ediyor. Benim itirazim buna. Zaten bilimsel calismada inanc gomlegii cikarir demissin, yuzde yuz katiliyorum. Butun mesela bu. Bir kitapta yazani dogru kabul edip, onun ustune bilim gelistirmek imkansiz. Biri su kutsal kitapta soyle yaziyor vs dedigi anda onun calismasi aninda cope gider, kimse ciddiye almaz.

Biri cikip ateistlerin orani su kadar, bilim insanlarinin 41%'i ateist, demekki genel populasyona gore ateistler bilime goreceli olarak daha fazla katki yapiyor deseniz, onada katilirim. Ama gercek isler cikaran bilim insanlarinin hemen hemen hepsi ateistler dediginizde, itiraz ederim. Sana itiraz ettigim yok, konuyu acanin butun bilimsel ilerlemeyi ateistlere yazmasina itiraz ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Cariye,

Senin soylediklerinin buyuk kismina katiliyorum. Sen bilimsel calismalarinin hepsinin ateistlerden cikmadigini kabul ediyorsun, ama konuyu acan kisi gercek isleri cikaranlarin hemen hemen hepsi ateist dedi. Bu lafi soyleyince ateist olmayanlarin bisey yapmadigini ima ediyor. Benim itirazim buna. Zaten bilimsel calismada inanc gomlegii cikarir demissin, yuzde yuz katiliyorum. Butun mesela bu. Bir kitapta yazani dogru kabul edip, onun ustune bilim gelistirmek imkansiz. Biri su kutsal kitapta soyle yaziyor vs dedigi anda onun calismasi aninda cope gider, kimse ciddiye almaz.

Biri cikip ateistlerin orani su kadar, bilim insanlarinin 41%'i ateist, demekki genel populasyona gore ateistler bilime goreceli olarak daha fazla katki yapiyor deseniz, onada katilirim. Ama gercek isler cikaran bilim insanlarinin hemen hemen hepsi ateistler dediginizde, itiraz ederim. Sana itiraz ettigim yok, konuyu acanin butun bilimsel ilerlemeyi ateistlere yazmasina itiraz ediyorum.

Seni anladım. Tabii bunları genelleyemeyiz, ama gerçeklik payı olduğunu her zaman biliriz.

Genel olarak yaklaşımımız ılımlı olsa da, bilim adamları inanç bazında yüzdeye vurulursa, ateist, deist , agnostik ,kısaca non teist olanların, en büyük buluşları yaptığını, tarihe isimlerini altın harflerle kazıdıklarını görürüz.

Şu anda bana herkes tarafından tanınan, ismen bilinen kaç tane bilim, teknoloji adamı zikredebilirsin? Bunlar kimlerdir ve inançları var mıdır? Bir kaçını yazalım.

Einstein ? Darwin? Feynman? Hawking? Gates? Steve Jobs?

Büyük adamlar çoğunlukla ateisttir.

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...