Jump to content

Müslümanlar, iyi bir yaşam için bize muhtaçsınız.

Recommended Posts

Bilim insanlık malıdır. Hiçbir felsefeye veya inanca ait değildir...

Uyanıklık edip sadece sahiplenmeyelim değil mi? Biraz da elinizi taşın altına koysanız artık diyorum. Evrim yalan, biz maymun muyuz?, Darwin aptaldır. Her şeyi Allah yapar. Dünyayı o döndürür. Güneşi o doğdurur. Ben bilmem, kocam bilir demeyi biliyorsunuz ama.

Serdaar gibi bir bilim adamı mı olur mesela? Bak ne zırvalamış alakasızca; Bilgi sahibini gösterir ve tamamı Allah'ındır.. :blink:

Olmuyor ama böyle.

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İşi sidik yarışına götürmenin ben pek bir faydasını görmüyorum. İslamin altın çağı olan 8-13 yy arasında Ortaçağ Avrupa'sına birçok alanda katkısı olmuştur.

Kimsenin sidik yarıştırdığı falan yok. Ben sizin içinize sindiremediğiniz gerçekleri yazıyorum. Tartışmak istediğim kişiler ise müslümanlar ki amacım onların inançlarının kendilerine setler çektiğini gösterebilmek. Ancak müslümanlar yerine karşımda, akıllarına sinmiş olan dinlerin etkisinden kurtulamamış yeniyetmeleri buluyorum.

Sitelerde Paylaş

Tamam da kardeşim işi boğuntuya getirip cevapsız bırakma. Sorumu yanıtla önce..İslam tarihinde YY dır o büyük düşünürlerden neden hiç çıkmıyor? Bunlar neden 8-12. yy arasında çıkmışlar? O tarihlerden bu yana bu bilim beyinli müslüman insanlara ne olmuş?

Neden 8-12. yy lar? Neden 18. 19. 21. yy değil?

Matematiksel bir fonksyon gibi düşün.x ekseni zaman y ekseni bilim.8-14.yydan beri günümüze azalarak geliyor fonksiyon.Bir gün illaki artmaya başlayacak.Avrupa da ortaçağda karanlıktaydı.bak şimdi neler oldu.

Sitelerde Paylaş

Uyanıklık edip sadece sahiplenmeyelim değil mi? Biraz da elinizi taşın altına koysanız artık diyorum. Evrim yalan, biz maymun muyuz?, Darwin aptaldır. Her şeyi Allah yapar. Dünyayı o döndürür. Güneşi o doğdurur. Ben bilmem, kocam bilir demeyi biliyorsunuz ama.

Serdaar gibi bir bilim adamı mı olur mesela? Bak ne zırvalamış alakasızca; Bilgi sahibini gösterir ve tamamı Allah'ındır.. :blink:

Olmuyor ama böyle.

Serdaar bilim adamıyım demedi ki.

Sitelerde Paylaş

Matematiksel bir fonksyon gibi düşün.x ekseni zaman y ekseni bilim.8-14.yydan beri günümüze azalarak geliyor fonksiyon.Bir gün illaki artmaya başlayacak.Avrupa da ortaçağda karanlıktaydı.bak şimdi neler oldu.

Aman sana hiç sormuyorum zaten. Kelebek bildiğini iddia ettiği için ona soruyorum. Biliyorsa yanıtlasın.

Senin soyut, gerçeklerle ilgisiz, kendince yorumlarını dinleyemem ciddi konularda. Varsa tarihi bilgin ve yorumun onu yaz.

Sitelerde Paylaş

Serdaar bilim adamıyım demedi ki.

E olamaz ki işte. Ben de onu belirttim.

Bu kafa yapısına sahip insanlardan ,yani yobaz müslümanlardan bilim adamı çıkmaz tezimi kanıtlıyorum böylelikle. Serdaar da biçilmiş kaftan. Tam örnek oluşturmuş araya zart diye girerek.

Sitelerde Paylaş

Aman sana hiç sormuyorum zaten. Kelebek bildiğini iddia ettiği için ona soruyorum. Biliyorsa yanıtlasın.

Senin soyut, gerçeklerle ilgisiz, kendince yorumlarını dinleyemem ciddi konularda. Varsa tarihi bilgin ve yorumun onu yaz.

Sor bakalım varsa bilgim cevaplarım.

Yukarıdaki yorumum da doğru.Her medeniyetin iyi ve kötü dönemleri olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Sor bakalım varsa bilgim cevaplarım.

Yukarıdaki yorumum da doğru.Her medeniyetin iyi ve kötü dönemleri olmuştur.

Okusana konuyu da anla o zaman. Bir daha mı yazayım yani yazdıklarımı.

Ay ne zor size laf anlatmak be. İçim tükendi yeminle ha!

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

E olamaz ki işte. Ben de onu belirttim.

Bu kafa yapısına sahip insanlardan ,yani yobaz müslümanlardan bilim adamı çıkmaz tezimi kanıtlıyorum böylelikle. Serdaar da biçilmiş kaftan. Tam örnek oluşturmuş araya zart diye girerek.

Sen de olamazsın bilimadamı.Çok sabırsız ve aksisin çünkü.

Benim uykum geldi.Hadi selametle...

Sitelerde Paylaş

Bilimin Türkçe kelime kökü bilmekten gelir.

Örneğin yarın Güneş'in doğacağını biliriz. Güneş'in doğacağına inanmayız. Burada inanmak sözü kullanılmaz. Ancak her ne kadar kesine yakın bir bilgi bile olsa gene de %100 kesin değildir. Ama tüm hazırlıklarımızı bu bilgiye göre yaparız.

Gene bir örnek verecek olursak 2036 yılında yapılan hesaplara göre eğer Apophis adlı göktaşı Dünya'ya çarpacağı bilgisi kesine yakın olsaydı gene buna göre hazırlıklarımızı yapardık. Demek ki bilmek, içinde olduğumuz durumu daha iyi anlamamızı ve gelecekte karşılaşacağımız koşullara hazırlık yapabilmemizi sağlar.

Merak duygusunun evrimsel kökeni de bundan gelir. Merak eden canlı edindiği bilgileri daha sonra kullanarak hayat savaşında daha başarılı olur.

Sitelerde Paylaş

İnanç nedir peki?

Hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığımız bazı konularda gerçek olabileceğini düşündüğümüz yorumlar yaparız. Bu yorumlar inançları oluşturur. Bunlar test edilmemiştir. Çoğu hayal ürünü olabilir.

İşte bilim ile inancı karşı karşıya getiren durum zaten tanımlarında gizlidir. Birşeyi bilirseniz ona inanmanız gerekmez. Bilmek için test etmek, doğrulamak gerekir. Bilim de tam oalrak bu metodu kullanır. Bilim aynı şartlarda tekrarlandığı zaman aynı verileri veren deney ve gözlemlerdir. Bazen kontrollü deneysel gözlemleri, bazen ise doğrudan gözlemleri içerir. Örneğin astronomi bilimi hemen hemen tamamen gözlemlere dayalıdır.

Ne kadar çok olayı ve durumu bilirseniz inançlarınız da o derece azalır. İnançların yerlerini artık bilmek alır.

Sitelerde Paylaş

Birşeyden haberin yok ne klasik İslam tarihinden bahsediyorsun sen. Az indexe girmiş makaleleri karıştır oku, belki bilim hakkında dünya görüşün gelişir. Konusu da önemli değil okuduğunun. Yürü git işine kime ne laf anlatıyorum. Müslümanınkinin hadi sebebi var da ateistin cahili de hiç çekilmiyor.

Sen bu yukardakileri index'e (bu arada endex diye bir şey yok. Senin o demek istediğinl index yazılır kaz kafalı!) bakarak mı söyledin yoksa kaynağı şaibeli bir yazıyı okuyarak mı?

Azıcık harbi ol!

Eğer İslam dünyası senin iddia ettiğin gibi hareketli dişli sisteminde bu kadar ileri olsaydı bunun somut biçimlerini bugün görmemiz gerekirdi.

Söz gelimi o dönemden kalmai mille çalışan bir makine görmemiz gerekirdi.

Oysa bu tür bir makine, sadece müslümanların iddialarında görüyoruz.

Ne kazılarda bu tür bir icat var ne de patent kayıtlarında.

Arap sanayisinde de bu tür buluşlara rastlayamıyoruz.

Ne var ki osurmayı marifet sayan senin gibi utanmaz yalancılar, uyarıldıkları halde hala aynı boktan nakaratı yinelemekten beis duymuyorlar işte.

Oysa insan denilen canlı onurluysa kendisini sorgular ve "vay anasını, fena gaza gelmişim lan" der.

Kendisini düzeltir.

Gerçeğin peşinde koşar.

Tabii bunlar insan için geçerli şeyler ...

Sitelerde Paylaş

Ancak malesef bilgiye giden yolun önünü kesen birşey vardır. O da inançlardır. Öğrenebilmek için inançlardan sıyrılmak gerekir. Daha önce dediğim gibi eğer bilmiyorsanız inanırsınız. Eğer bilmek istiyorsanız inançlarınızı unutmalı ve oaly,durum karşısındaki önceki değerlendirmelerinizi yok saymalısınız. Aksi halde asla bilemezsiniz.

Sitelerde Paylaş

Ancak malesef bilgiye giden yolun önünü kesen birşey vardır. O da inançlardır. Öğrenebilmek için inançlardan sıyrılmak gerekir. Daha önce dediğim gibi eğer bilmiyorsanız inanırsınız. Eğer bilmek istiyorsanız inançlarınızı unutmalı ve oaly,durum karşısındaki önceki değerlendirmelerinizi yok saymalısınız. Aksi halde asla bilemezsiniz.

Doğru ama bunlar için önce gerçeği bilme arzusu duymak gerekir.

Gerçeğe ulaşmak ise her zaman muazzam bir bilimsel çaba ve beyin enerjisi gerektirmiştir.

Oysa insan beyni düşük enerjiyle iş görmek üzere evrimleşmiştir.

Bu nedenle, biz insanlar sürekli basit genellemeler yaparız; uzun bir yazıyı okumaktansa fantezi içerikli ama içi boş bir iletiyi görmeyi tercih ederiz.

Bu nedenle sadece %1'lik bir kısmımız kütüphanede araştırma yaparken ezici çoğunluğumuz futbol maçlarıyla ya da seks siteleriyle mastürbasyon yapmakla meşguldür.

Ve en önemlisi de bu nedenle dinleri icat etmişizdir.

Sitelerde Paylaş

Birşeyden haberin yok ne klasik İslam tarihinden bahsediyorsun sen. Az indexe girmiş makaleleri karıştır oku, belki bilim hakkında dünya görüşün gelişir. Konusu da önemli değil okuduğunun. Yürü git işine kime ne laf anlatıyorum. Müslümanınkinin hadi sebebi var da ateistin cahili de hiç çekilmiyor.

Sen bu yukardakileri index'e (bu arada endex diye bir şey yok. Senin o demek istediğinl index yazılır kaz kafalı! 1) bakarak mı söyledin yoksa kaynağı şaibeli bir yazıyı okuyarak mı?

Azıcık harbi ol!

Eğer İslam dünyası senin iddia ettiğin gibi hareketli dişli sisteminde bu kadar ileri olsaydı bunun somut biçimlerini bugün görmemiz gerekirdi.2

...

1 sana pek diyecek birşey bulamıyorum!

2 bu benim iddiam değil, önce iyi okumayı öğren sonra konu altında kim neyi idda ediyor bir yeri not et de öyle cevap ver.

Sakin ol şampiyon, terin soğusun biraz.

Sitelerde Paylaş

Olmuyor ama böyle.

Serdar'dan bilim adamı olmasa bile, polis olur, asker olur, avukat olur.. vs. Bir yönüyle topluma hizmet eder işte. Herkes bilim adamı mı olacak Cariye?
Sitelerde Paylaş

1 sana pek diyecek birşey bulamıyorum!

2 bu benim iddiam değil, önce iyi okumayı öğren sonra konu altında kim neyi idda ediyor bir yeri not et de öyle cevap ver.

Sakin ol şampiyon, terin soğusun biraz.

Kimin iddiası?

Wikipedinin mi?

Wikipedinin Türkçe sayfasınındır allah bilir.

Sen Wikipedinin Türkçe versiyonlarını mı sağlam kaynaklar mı sanıyorsun yoksa?

Söyle o zaman kaynaklarını.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...