Jump to content

İlk canlı

Recommended Posts

• İleti 222
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neden biyokimyasal bir konuda kuantum fiziğine ihtiyacım olsun ki?Senden duydum ilk defa.

"Neden biyokimyasal bir konuda kuantum fiziğine ihtiyacım var?" olarak sorman daha yapıcı bir yaklaşım olur.

Cevap: Abiyogenezde kimyasal reaksiyonlar nano seviyede inceleniyor. Kuantum mekaniği olmadan kimyasal reaksiyonların anlaşılması mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Hipotezi bırak deneyler var. Bulunanlar var. Suratınıza tek tek çarpan elde edilmiş veriler var. Ancak o kadar utanmazsınız ki suratınıza gelen tükürüğü yağmur sanıyorsunuz.

Ben hipotezi destekleyecek değil doğrulayacak deneyler istiyorum.Böyle bir deney varsa buyur yaz adını.

Sitelerde Paylaş

"Neden biyokimyasal bir konuda kuantum fiziğine ihtiyacım var?" olarak sorman daha yapıcı bir yaklaşım olur.

Cevap: Abiyogenezde kimyasal reaksiyonlar nano seviyede inceleniyor. Kuantum mekaniği olmadan kimyasal reaksiyonların anlaşılması mümkün değil.

Tamam.Zaten bağlar atomlar ve moleküller arasında oluşuyor.Bunu kimyayla da açıklarsın.Sen bana proteinlerden nasıl bir hücre meydana geldiğini izah et.Bu olay nano seviyede değil artık.

Sitelerde Paylaş

Yaza yaza yorulduk. Gİt arşivere bak oku. Kolay bilgi yok öyle.

Hiçbiri atomlardan,moleküllerden hücre meydana getirememiştir.

Git arşive diye yazana kadar deneyin adını da yazardın.Daha bile kısa olurdu.Bahaneler,bahaneler...

Sitelerde Paylaş

Tamam.Zaten bağlar atomlar ve moleküller arasında oluşuyor.Bunu kimyayla da açıklarsın.Sen bana proteinlerden nasıl bir hücre meydana geldiğini izah et.Bu olay nano seviyede değil artık.

Bağlar? Bu konuyu anladığından emin misin? Nanoteknoloji hakkında bilgin var mı?

Sitelerde Paylaş

Bağlar? Bu konuyu anladığından emin misin? Nanoteknoloji hakkında bilgin var mı?

Biraz var.Cansız maddelerden protein oluşumundan ve bu proteinlerin bir hücreyi tesadüfen meydana getirmesinden bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Biraz var.Cansız maddelerden protein oluşumundan ve bu proteinlerin bir hücreyi tesadüfen meydana getirmesinden bahsediyoruz.

Bilgin varsa bunun kuantum elektro dinamiğiyle açıklandığını biliyorsundur. Bu etki proteinler için de geçerli dolayısıyla hücre için de geçerli.

Tek başına tesadüf kavramı yok. Tesadüf haricinde seçilim mekanizması da var. Bunun da temeli atom ve molekül seviyesindeki kuantum geometrilerinden kaynaklanıyor.

Benim bir sorum olacak. Abiyogenez konusunda hangi yaklaşımlara ağırlık vermek gerektiğini düşünüyorsun? Bir biyolog olsaydın neyi önerirdin?

Sitelerde Paylaş

Hiçbiri atomlardan,moleküllerden hücre meydana getirememiştir.

Git arşive diye yazana kadar deneyin adını da yazardın.Daha bile kısa olurdu.Bahaneler,bahaneler...

http://www.teknoport.com.tr/2010/05/21/ilk-sentetik-hucre/

İlk sentetik hücre

21 Mayıs 2010

Laboratuvar ortamında kimyasal maddelerle üretilen DNA hücre içine yerleştirildi ve hücre belirlenen genetik koda göre davranış gösterdi.

BAkalım senin bahanelerin ne olacak?

Sitelerde Paylaş

http://www.teknoport...sentetik-hucre/

İlk sentetik hücre

21 Mayıs 2010

Laboratuvar ortamında kimyasal maddelerle üretilen DNA hücre içine yerleştirildi ve hücre belirlenen genetik koda göre davranış gösterdi.

O deneyde hücre yaratmamışlar.Bakteri genomundan yola çıkarak oluşturdukları kopya genomu bir hücreye aktarmışlar.Klonlama gibi bir şey yani.Peh..

Bir yerden bunları buldum:

Projenin başlangıç genomu, yaklaşık 500 adet geni kodlayan 600.000 baz çiftinden oluşan Mycoplasma genitalium'a aitti. Bu genomdan, bakterinin çoğalmasına ve yaşamasına engel oluşturmayan 100 adet gen çıkarıldı. 2008 yılında, bu bakterinin genomunu taklit eden ve ekstra işaretli DNA dizileri ihtiva eden sun'î bakteri kromozomu inşa edilip, benzer türler arasında aktarımı mümkün hâle getirildi. Ancak genom kütüphanesi değiştirilen Mycoplasma genitalium oldukça yavaş çoğalmaya başladı. Bunun üzerine hızlı çoğalan ve bir milyon baz çifti ihtiva eden Mycoplasma mycoides üzerinde çalışılmaya karar verildi. 2009 yılında bu türün sun'î kromozomu, kademeli olarak lâboratuvarda inşa edildi. Maya hücresinde bu kromozom hem birleştirildi, hem de çoğaltıldı. Sonra da, Mycoplasma capricolum isimli bir başka bakteriye aktarıldı. Ancak başarılı olunamadı. Çünkü bakteri çoğalma özelliğini kaybetti. Üç ay boyunca sentetik genom ile fıtrî genomun farklı parçaları kombine edilerek, hatalı olan harfler bulunmaya çalışıldı. Hatanın sun'î genomdaki çoğalmayı düzenleyici ve yürütücü genlerin birinde (dnaA) tek bir harfin silinmesi veya unutulmasından kaynaklandığı bulundu. Asıl fıtrî genomdaki dizi referans alınarak sentetik genom düzeltildi. Mayıs 2010'da sun'î genomu kabul eden ve o genomu kullanarak hem çoğalan, hem de genomun içindeki yeni ve farklı protein bilgilerini okuyan bir bakteri kolonisi elde edildi. Ancak aktarılan genom, M. mycoides bakterisine ait olduğundan, onun proteinleri sentez edilirken, M.capricolum'a has proteinler sentez edilmemişti. Bakteri çoğaltma kabındaki koloni, M.capricolum'a değil, M.mycoides kolonisine ait özellikler taşıyordu. Sadece genetik bilgi kütüphanesi değiştirilerek, bir bakteri hücresi, benzer bir bakteri hücresine dönüştürüldü. Bu başarıda hücrenin üç ana unsurundan sadece genetik bilgi sentetik olarak aslına bakılarak, makinelerde çoğaltılmış ve maya hücresinde birbirine eklenerek klonlanmıştı. Metabolik yapıtaşları, hücre zarı, enerji sistemleri ve sitoplâzma gibi diğer yapıların fonksiyonel bütünlüğünün bozulmadığı, hazır fıtrî bir hücre sistemi kullanılmıştı. Bu proje için 40 milyon dolar harcandı ve 20 bilim insanı yaklaşık 13 yıl gece-gündüz demeden çalıştı. JCVI enstitüsü bu çalışmalar sırasında birkaç tane patent aldı ve Sentetik Genomix isimli şirket kurdu. Bundan sonraki hedef ise, bu bakterinin genomunu değiştirerek, insanlık için faydalı ilâçları ve molekülleri, biyomalzemeleri bu bakteriye ürettirip ürettiremeyeceklerini test etmektir.

11_3.jpg

Kaynaklar

- Pennisi, E. (2010). Synthetic Genome Brings New Life to Bacterium. Science. Vol.328.21 may.2010. pp.958-959. www.sciencemag.org

- Gibson, G.D. Glass I.J. et al. (2010). Creation of a Bacterial cell controlled by a Chemically Synthesized Genome. Sciencexpress. 20 May 2010. Pp:1-5. www.sciencexpress.org.

Sitelerde Paylaş

Bilgin varsa bunun kuantum elektro dinamiğiyle açıklandığını biliyorsundur. Bu etki proteinler için de geçerli dolayısıyla hücre için de geçerli.

Tek başına tesadüf kavramı yok. Tesadüf haricinde seçilim mekanizması da var. Bunun da temeli atom ve molekül seviyesindeki kuantum geometrilerinden kaynaklanıyor.

Benim bir sorum olacak. Abiyogenez konusunda hangi yaklaşımlara ağırlık vermek gerektiğini düşünüyorsun? Bir biyolog olsaydın neyi önerirdin?

İlk canlının oluştuğu şartları tekrar etmeye çalışırdım.Biliyorum çok zor ama bunu yapmadan söylediğim her şey varsayımdan ibaret kalır.

Sitelerde Paylaş

http://www.teknoport...sentetik-hucre/

İlk sentetik hücre

21 Mayıs 2010

Verdiğin linkin ilk paragrafı

"Laboratuvar ortamında kimyasal maddelerle üretilen DNA hücre içine yerleştirildi ve hücre belirlenen genetik koda göre davranış gösterdi.

Geriye sadece yapay DNA dizilimini bir hücreye nakletmek kalmıştı ki o da oldu. Amerikalı genetikçiler, insan yapısı DNA’yı kullanarak yaşayan bir hücre yaratmayı başardı."

İşin en başına gidersek hücreyi oluşturmak için gerekli olan kimyasal maddeler nasıl oluşmuş ?

O kimyasallarıda başka maddeler oluşturmuş ise o maddeler nasıl oluşmuş.

Bu sinsile şeklinde devam edebilir. Herşeyin ilk ayağı, yoktan var olmuş olabilirmi. İlk basamak yoktan var olduktan sonra diğer basamaklar bu sayede oluşmuş olabilirmi.

Cevabınız hayır ise nedeni nedir ?

Sitelerde Paylaş

İşin en başına gidersek hücreyi oluşturmak için gerekli olan kimyasal maddeler nasıl oluşmuş ?

O kimyasallarıda başka maddeler oluşturmuş ise o maddeler nasıl oluşmuş.

Bu sinsile şeklinde devam edebilir. Herşeyin ilk ayağı, yoktan var olmuş olabilirmi. İlk basamak yoktan var olduktan sonra diğer basamaklar bu sayede oluşmuş olabilirmi.

Cevabınız hayır ise nedeni nedir ?

Abiyogenez tartışılıyor. Bu yazılanlar ayrı bir başlığın konusu olabilir.

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz bilmiyorsanuz ben ne yapayım. Benim görevim sizi eğitmek mi? Daha önce Miller deneylerini ve onu takip eden kişilerin deneylerini yazdım buraya. RNA world hakkında birçok yazı var arşivde. Merak eden, öğrenmek isteyen açar okur.

Her şeyi bilseydik bu forumda olmazdık.

Sitelerde Paylaş

İlk canlının nasıl meydana geldiğini açıklayan en kabul gören hipotez hangisi?Yukarıda yazdığım heterotrof hipotezi mi yoksa???

İlk canlının nasıl ortaya çıktığının çeşitli teorileri var ama hangisinin daha olası olduğu konusunda fikir birliği yok.

Hepsi ve başka bir teori ilk canlıdan sorumlu olabilir.

Bu konuda kesin bilgi yok..

Farzetmekle bu sorunu çözemezsiniz.

Sitelerde Paylaş

İlk canlının yaratıldığı muhakkak,, halen de devam ediyor....

İnsanı topraktan yaratmakla, sudan yaratmak arasında fark yok....

Elmayı ağaçtan almakla topraktan yaratmak arasında da fark yok...

Görmek isteyenler deney yapsınlar yeter...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...