Jump to content

İslam neden geri kaldı?

Recommended Posts

Bence sorun çözmek için,sorunun başladığı zamana bakmak lazım.Böyle bir zaman varmı.Asrı sadet diyoruz mesela ne zaman sona erdi bu asrı saadet.

Maalesef "asrı saadet" en büyük fetişlerinizdendir. İslamın değişip yozlaştığını zannediyorsunuz oysa İslam temel olarak aynı İslam. Bir zamanlar savaşacak kalabalık toplamada ve bunu sürekli hazır tutmada işe yaradığı için başarılı olmuş. Bu konuda hala başarılıdır. Ama mesele artık dünya değişti. Bu başarının bir getirisi yok. İslam ise değişmedi. Değişme yeteneği de yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 505
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Maalesef "asrı saadet" en büyük fetişlerinizdendir. İslamın değişip yozlaştığını zannediyorsunuz oysa İslam temel olarak aynı İslam. Bir zamanlar savaşacak kalabalık toplamada ve bunu sürekli hazır tutmada işe yaradığı için başarılı olmuş. Bu konuda hala başarılıdır. Ama mesele artık dünya değişti. Bu başarının bir getirisi yok. İslam ise değişmedi. Değişme yeteneği de yok.

Neden savaşıyorlardı.İslamın birincil emri savaş mıydı.
Sitelerde Paylaş

Adams 77 özgün fikirleri olan biri bence.Ateizmle bir ilgisi yok.Düşünen her müslümanın yaşayacağı sancıları yaşıyor.Hepimiz bu sancıları yaşamak zorundayız.Rehberimiz kuran olmalı.Kuranı rehber ,Allahı vekil edinen diğer şeyleri de çözümler.Zaman gerek. 23 yıl boşuna değildi.

İslamdan peygamberi çıkarmak baya özgün bir düşünce !!!

Son zamanlarda da baya bir artış oldu bu konuda ne tesadüf dimi !!!

birileri çıkar, başkaları ile diyalog kuruyoruz diye kilisede ezan okurken ezanın içinden "muhammeden resulullah" kısmını çıkarır.

Dİzilerde ezan okunurken ne tesadüf ise artık gene "muhammeden resulullah" kısmı atlanarak ezan okunmaya devam eder.

Birileri programlara çıkıp namaz yok der. Peygamberin sünnetlerine bunlar yanlış der.

Belkide geri kalma sebebimiz bunlara inanıp yada bunlara özgün düşünce olarak görmemizden kaynaklanıyordur...

Sitelerde Paylaş

Adams 77 özgün fikirleri olan biri bence.Ateizmle bir ilgisi yok.Düşünen her müslümanın yaşayacağı sancıları yaşıyor.Hepimiz bu sancıları yaşamak zorundayız.Rehberimiz kuran olmalı.Kuranı rehber ,Allahı vekil edinen diğer şeyleri de çözümler.Zaman gerek. 23 yıl boşuna değildi.

Sayin atilan2

Benim kisisel olarak destege degil kuranin destege ihtiyaci var. İste islam neden geri kaldi simdi daha iyi anliyorum ne dedigini bilmeyenler namaza yaklasti sonuc ortada zaten kuran kimseye yetmiyor sanki allahtan baska yol gosterici varmis gibi baska kaynaklara yoneliyorlar aslina bakarsan cok gormuyorum daha dune kadar bende boyle idim ama simdi hamd ediyorum eger kullanilacak akli rabbim vermese idi belki bende ayni elestiriyi getirebilirdim sorun insanoglunda yeteri kadar aklini kullanmiyor butun imkan ve olanaklar ama biz herseyi buyultuyoruz gozumuzde yuceltiyoruz oysa rabbini taniyan onu nasil anacagini zikr edecegini onun bize sahdamarimizdan daha yakin oldugunu rahman ve rahim olup bizi heran koruyup gozledigini kendi ihtiyac sahibi degilken biz onun ihtiyaci varmis gibi davranmamiz cok buyuk yanlis. Bunda cok samimiyim millet daha hamd etmek ne demek yada Alemlerin abbine hamd olsun ne demek bilmiyor

Selametle senin gibi agir dusunenlere ihtiyac var

Sitelerde Paylaş

birileri çıkar, başkaları ile diyalog kuruyoruz diye kilisede ezan okurken ezanın içinden "muhammeden resulullah" kısmını çıkarır.

Dİzilerde ezan okunurken ne tesadüf ise artık gene "muhammeden resulullah" kısmı atlanarak ezan okunmaya devam eder.

Birileri programlara çıkıp namaz yok der. Peygamberin sünnetlerine bunlar yanlış der.

Belkide geri kalma sebebimiz bunlara inanıp yada bunlara özgün düşünce olarak görmemizden kaynaklanıyordur...

Allah seni ne güzel konuşturuyor.

Sitelerde Paylaş

Kerem kardeşim. seni fazla tanımadığım için soruyorum, Kuran ayetleri hakkında kafan patlayıncaya kadar düşünürmüsün, Yoksa mealler , tefsirler ,hocalarım, şeyhim vs . ne diyorsa odur gibi bir çizgin mi var. tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayin kerem34

Dinden hic elci aradan cikarilirmi

Allah bizimle elci yada bir perde arkasindan konusuyor sen hangi mantik ile simdi

Elciyi aradan cikariyorsun hele anlat senin dinin nakil ve gelenek olabilir ama ben

Alemlerin rabbinden indirilene uyarim zaten peygamberde baska birseye uymadi atilan2

Arkdasin bahsettigi gibi 23 senelik bir yasam var kuran ve vahiyle peygamberde bizim gibi

Kul idi oda kuran ile sorumlu idi kuran dishi yada vahiy disinda hicbirsey sokmadi sokamazdida

İste senmi simdi peygamberi aradan cikariyorsun kurana sahip cikmayarak yoksa korumasiz ve sahih

Olmayan bir suru hadisi icinde barindiran kulliyata uymadigim icin benmi

Allah kuluna yetmiyormu ?

Sitelerde Paylaş

Sayin atilan2

Benim kisisel olarak destege degil kuranin destege ihtiyaci var. İste islam neden geri kaldi simdi daha iyi anliyorum ne dedigini bilmeyenler namaza yaklasti sonuc ortada zaten kuran kimseye yetmiyor sanki allahtan baska yol gosterici varmis gibi baska kaynaklara yoneliyorlar aslina bakarsan cok gormuyorum daha dune kadar bende boyle idim ama simdi hamd ediyorum eger kullanilacak akli rabbim vermese idi belki bende ayni elestiriyi getirebilirdim sorun insanoglunda yeteri kadar aklini kullanmiyor butun imkan ve olanaklar ama biz herseyi buyultuyoruz gozumuzde yuceltiyoruz oysa rabbini taniyan onu nasil anacagini zikr edecegini onun bize sahdamarimizdan daha yakin oldugunu rahman ve rahim olup bizi heran koruyup gozledigini kendi ihtiyac sahibi degilken biz onun ihtiyaci varmis gibi davranmamiz cok buyuk yanlis. Bunda cok samimiyim millet daha hamd etmek ne demek yada Alemlerin abbine hamd olsun ne demek bilmiyor

Selametle senin gibi agir dusunenlere ihtiyac var

Samimi fikrimi söylemekle beraber ,her müslüman için aşağı yukarı aynı görüşe sahibim. Birde Kuranın desteğe ihtiyacı var ifadesi hatalı olmuş. Bizim Kuranın desteğine ihtiyacımız var demek daha doğru olur sanırım.
Sitelerde Paylaş

Sayin kerem34

Allah bizimle elci yada bir perde arkasindan konusuyor sen hangi mantik ile simdi

Elciyi aradan cikariyorsun hele anlat senin dinin nakil ve gelenek olabilir ama ben

Alemlerin rabbinden indirilene uyarim zaten peygamberde baska birseye uymadi atilan2

Arkdasin bahsettigi gibi 23 senelik bir yasam var kuran ve vahiyle peygamberde bizim gibi

Kul idi oda kuran ile sorumlu idi kuran dishi yada vahiy disinda hicbirsey sokmadi sokamazdida

İste senmi simdi peygamberi aradan cikariyorsun kurana sahip cikmayarak yoksa korumasiz ve sahih

Sitelerde Paylaş

Sayin atilan2

Kuranin destege ihtiyaci derken yanlis anladin gabi destek manasi onu yayginlastirma onu ele alma

Onu on plana cikarma ilk kaynak haline getirmektir onu dogrulama destek zaten kuran destegi bu sekilde aciklar

Gunumuz turkcesi ile haklisin yanlis anlasiliyor hatali kullanmak istemedim asil manasinda dusundugum

İcin oyle yazmisim

Sitelerde Paylaş

Sayin atilan2

Kuranin destege ihtiyaci derken yanlis anladin gabi destek manasi onu yayginlastirma onu ele alma

Onu on plana cikarma ilk kaynak haline getirmektir onu dogrulama destek zaten kuran destegi bu sekilde aciklar

Gunumuz turkcesi ile haklisin yanlis anlasiliyor hatali kullanmak istemedim asil manasinda dusundugum

İcin oyle yazmisim

Ok benim gibi yanlış anlayabilecek herkez içinde açıklamış oldun.
Sitelerde Paylaş

Kerem kardeşim. seni fazla tanımadığım için soruyorum, Kuran ayetleri hakkında kafan patlayıncaya kadar düşünürmüsün, Yoksa mealler , tefsirler ,hocalarım, şeyhim vs . ne diyorsa odur gibi bir çizgin mi var.

Herhangi bir cemaatin içinde değilim. Dolayısı ile bir şeyhim falan yok :) cemaatler içinde yanlış gördüğüm şeyler var lakin her söylenen söze bakar tartarım.

Kuranı bir bütün olarak değerlendiriyorum hep. Tabiki ayetler üzerinde düşünürüm araştırırım.

Geçen bir belgesel izlemiştir. İslam korkusu üzerine. islam düşmanı bir rahibe soruyorlar islam hakkındaki görüşlerini. Diyor ki;

Müslümanlara atom bombası atıp komple yeryüzünden silemeyiz. Bunun için yapmamız gereken islam ile şeriatı birbirinden ayırmamız gerekiyor.

Geçmişte de bugünde yapılan bu. Dışarda müslüman olduğunu söyleyen ancak şeriatla yönetilmek istemeyen insanlar dolu. İslamı light yapmaya çalışıyorlar.

Bunu da islamdan şeriatı ve peygamberi çıkararak yapıyorlar.

Eskiler yaptığı yanlışlıklar elbet olabilir ama bizim çok daha dikkat etmemiz gerekiyor. Ben düzgün anlıyorum diyerek ortaya da yeni bir din çıkarmamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Demogojiye güzel bir örnek olmuş. Hadi Kuran'dan hadisten bulduğun çözümleri uygulayıp İslam dünyasını ıslah edin de boş laf olmadığını ispat edin. Bunu yapamıyor musunuz? Tabi ki yapamazsınız. Çünkü boş laf.

Kurandan çözüm bulabilmemiz için,kuranın anlaşılabilir ,apaçık bir kitap olduğu tüm müslümanlarca kabul edilmelidir.
Sitelerde Paylaş

Kerem kardeşim. seni fazla tanımadığım için soruyorum, Kuran ayetleri hakkında kafan patlayıncaya kadar düşünürmüsün, Yoksa mealler , tefsirler ,hocalarım, şeyhim vs . ne diyorsa odur gibi bir çizgin mi var.

Asil meselede bu zaten arkadas peygamberin mirasini birakmis baska miraslara bel baglamis nedense fark edememiski kurani yanliz allah aciklar baskalarina kul ve kole olmayalim diye yata hatalarina ortak olmayalim diye aklinij kullananlara yardim edecegini bilmiyor galibal

Sitelerde Paylaş

Sayin kerem34

Güzel kardeşim gene demagoji yapıyorsun.

Bu forumda yazdığın yorumlarının özünde peygambersiz bir din anlayışının olduğu net bir şekilde çıkıyor.

Hayır alnımızda safmı yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Üzüldüğüm ne biliyor musun? Papazın, hahamın bize muhammeden resulullahı çıkarın, 3ümüz de aynıyız, eşhedü enla ilahe illellah yeter demeleri değil.

Üzüldüğüm, bunu islam alimlerinden bazılarının söylemesi. Vatikanlaşmaya yüz tutmuş diyanet işleri içinden birinin söylemesi. İşte bunlar kafirlerin ta kendileridir ! Yani kafir, diğer anlamıyla (gerçeği bilmesine rağmen) örten, gizleyen.

Peki bu islam alimleri bilmezler mi:

Kuran'daki 38 ayetlik koskoca Muhammed suresini nereye saklayacaklar? Halının altına mı?

Efendiler!

Mızrak çuvala sığmaz. Er geç bu ..ştların yalanlarını herkes görecek ! Ya görecek ya görecek. Görmemekte ısrar varsa, gelecek azaptan da kaçış yok vesselam.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...