Jump to content

İslam neden geri kaldı?

Recommended Posts

• İleti 505
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

”Allah ve Resulüne itaat edin birbirinizle çekişmeyin. Sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Muhakkak Allah sabredenlerle beraberdir. (Enfal 46)

Ayete bir daha bakın:

Allah ve Resulune

Allah ve Resulune

Allah ve Resulune

Resulullah kime itaat eder cübbeli kardeşim.
Sitelerde Paylaş

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir Hadis-i şerif'lerinde buyururlar ki:

"Şüphesiz ki dininizin evveli peygamberlik ve rahmettir. Bu, Allah'ın dilediği kadar sizde bulunacak, sonra Allah -celle celâlühu- onu kaldıracak (asrı saadet dönemi)

ve arkasından peygamberlik yolunda (ve doğrultusunda) halifelik olacak. Bu da Allah'ın dilediği kadar aranızda bulunacak. (4 halife dönemi)

Sonra Allah -celle celâlühu- hilafeti kaldıracak ve ısırıcı azgın hükümdarlık olacak. Bu da Allah'ın dilediği kadar aranızda bulunacak. (padişahlık dönemi) (emeviler-abbasiler-memlükler-osmanlı)

Sonra Allah -celle celâlühu- onu da kaldıracak ve akabinde zorbalığa dayalı hükümdarlık olacak; Allah'ın dilediği kadar aranızda bulunacak. (atatürk dönemi) (laik ordular dönemi desek daha doğru olur)

Sonra Allah -celle celâlühu- bunu da kaldıracak ve yine peygamberlik yolunda hilafet olacak. İnsanlar arasında Peygamber'in sünnetiyle amel edecek. İslâm, yeryüzündeki komşularına dal ve kol salacak. Gökte ve yerde eyleşenler İslâm ümmetinden râzı olacaklar. Gök tek bir iklim bırakmayıp hepsine yağmur indirecek, yer hiçbir bitki ve bereketini bırakmayıp hepsini ortaya çıkaracak." (Ahmed bin Hanbel)

Sitelerde Paylaş

Allahın süt gibi bembeyaz ve lekesiz dinini yaşamak için bunlar yapılmalı.Fakat ,asıl anlam ortaya çıkarılsa bile tüm müslümanlar ,ana konular hariç aynı fikirde mi olacaklar sence.

Dusuncelerini begeniyorum bazi fikirlerinde hem fikirim

Zaten rabbini taniyan kimse neyi nasil yada ne olmasi gerektigini bilir

Ana konular derken neyi kast ettin bilmiyorum ama

Allah dinin sevip yerlesik kilanlara ibadetinin yollarini gosterirmis

İmani konularda sikinti yoksa geri konular asilir

Ten rengi sac rengi goz rengi gibi ama hepimiz insaniz butunluk onemli

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar bazı konularda farklı düşünüyr olabilir. Sahaberden de farklı görüşler içersinde olan olmuştur. Ancak hiç biri hakta sapmamıştır

Hak ile batıl açıkca birbirinden ayrılmıştır.

Kerem kadeşim, sen kurana böyle sarıldıkça ,ayetleri düşündükçe seni yolundan çevirebilirler mi diye sormuştum bunu da cevaplarsan güzel olur.
Sitelerde Paylaş

Cübbeli abim tarikata gireceğimi pek düşünmüyorum :)

Yanlış düşünceler içinde olanlar var. Bunları kabul etmem mümkün değil. peygamber eşittir Allah diyen üstüne birde peygamber Allah'ın yeryüzündeki ete kemiğe bürünmüş halidir diyen bir cemaate girmem mümkün değil. Ya da yetiş ya gavsım diyen bir tarikata girmem.

Bu konulari asmissin ama halen onlarin dusundugu gibi bir anlayis icindesin

Sen tarkatlari arastir bakalim kokeni nereye dayaniyor ve ibadetleride

Kardes akilci ol elestirilere kulak tikama arastir rabbine sigin dogruluklarini olc tart ne bilim

Biseyler yap belki eksiklerin vardir duzeltirsin dusun hatali isen rabbin sana nasil yol gosterecek bir dusun

Sitelerde Paylaş

Kerem kadeşim, sen kurana böyle sarıldıkça ,ayetleri düşündükçe seni yolundan çevirebilirler mi diye sormuştum bunu da cevaplarsan güzel olur.

Kimse çevrilemez tabiki. Ancak olayı sadece kurana indirgemekte doğru değil.Peygamberi unutmamak lazım. Yoksa işte biri çıkar ben kuranı okudum böyle yazıyor böyle yorumladım da der. Malum arkadaş gibi mesela.Çıkar kuranda namaz yok der.Kadın erkek beraber oyun oynayabilir der. Çünkü kuranda yazmıyor der.

Peygamberi,sünnetlerini arka plana atmayalım lütfen.

Sitelerde Paylaş

60- Hani bir zamanlar Musa, kavmi için su istemişti, biz de "asanla taşa vur!" demiştik, bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kısım insan kendi su alacağı yeri bildi. Allah'ın rızkından yiyin ve için de bozgunculuk ve saldırganlık yaparak yeryüzünü fesada vermeyin.

”Ve (O İsrailoğulları) sabrettikleri zaman onlardan rehberler kılmıştık ki bizim emrimizle doğru yola sevk ederlerdi. Ve ayetlerimize yakinen (şüphesiz) inanmışlardı.(Secde 24)

Bu ayetleri es geçenlere Allah soracaktır elbet.

Sitelerde Paylaş

"Allah-u Teâlâ ilmi size ihsan buyurduktan sonra (hafızanızdan) zorla çekip almaz. Lâkin âlimleri, ilimleri ile beraber cemiyet içinden alır, ruhlarını kabzeder. Artık kara câhil bir zümre kalır. Halk bunlardan dini ihtiyaçlarını sorarlar, onlar da (Âyet, Hadis gözetmeden) kendi düşünce ve arzularına göre fetva verip, hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırlar." (Buhârî Tecrîd-i sarîh: 2174)

cübbeli ,kurşun dökmek caizdir çünkü şeyhimin annesi babası kurşun dökerdi diyen bir kişinin tarikatındadır

Sitelerde Paylaş

Cübbeli abim tarikata gireceğimi pek düşünmüyorum :)

Yanlış düşünceler içinde olanlar var. Bunları kabul etmem mümkün değil. peygamber eşittir Allah diyen üstüne birde peygamber Allah'ın yeryüzündeki ete kemiğe bürünmüş halidir diyen bir cemaate girmem mümkün değil. Ya da yetiş ya gavsım diyen bir tarikata girmem.

Neden böyle bir kanıya vardın.O tarikatta bunlar var mı bilmem ama, olsa bile bunların islama aykırı olduğu sonucuna nasıl vardın.
Sitelerde Paylaş

Kurandan çözüm bulabilmemiz için,kuranın anlaşılabilir ,apaçık bir kitap olduğu tüm müslümanlarca kabul edilmelidir.

Hayır. Kuran'dan çözüm bulabilmeniz için Kuranın anlaşılabilir, apaçık ve gerçekten işe yarayan bir kitap olması gerekir. Bunun diğerlerince kabul edilmesi hiç önemli değil. Zaten okuyanın işine yarrdı ve anlardı. Anladığını da uygulardı.

Sitelerde Paylaş

60- Hani bir zamanlar Musa, kavmi için su istemişti, biz de "asanla taşa vur!" demiştik, bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kısım insan kendi su alacağı yeri bildi. Allah'ın rızkından yiyin ve için de bozgunculuk ve saldırganlık yaparak yeryüzünü fesada vermeyin.

”Ve (O İsrailoğulları) sabrettikleri zaman onlardan rehberler kılmıştık ki bizim emrimizle doğru yola sevk ederlerdi. Ve ayetlerimize yakinen (şüphesiz) inanmışlardı.(Secde 24)

Bu ayetleri es geçenlere Allah soracaktır elbet.

Muadh bu ayetler ne anlatıyor?

Sitelerde Paylaş

Neden böyle bir kanıya vardın.O tarikatta bunlar var mı bilmem ama, olsa bile bunların islama aykırı olduğu sonucuna nasıl vardın.

Peygamber eşitti Allah diyen bir düşüncenin yanlış olduğunu kuranı ve peygamberini tanıyıp bilen birinin bu islama uygundur demesi normal değil.

İhlas suresi yeterde artar bile buna cevap olarak

1 De ki; O Allah bir tektir.

2 - Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir

3 - Doğurmadı ve doğurulmadı

4 - O 'na bir denk de olmadı.

Sitelerde Paylaş

Peygamber eşitti Allah diyen bir düşüncenin yanlış olduğunu kuranı ve peygamberini tanıyıp bilen birinin bu islama uygundur demesi normal değil.

İhlas suresi yeterde artar bile buna cevap olarak

1 De ki; O Allah bir tektir.

2 - Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir

3 - Doğurmadı ve doğurulmadı

4 - O 'na bir denk de olmadı.

Sitelerde Paylaş

Kimse çevrilemez tabiki. Ancak olayı sadece kurana indirgemekte doğru değil.Peygamberi unutmamak lazım. Yoksa işte biri çıkar ben kuranı okudum böyle yazıyor böyle yorumladım da der. Malum arkadaş gibi mesela.Çıkar kuranda namaz yok der.Kadın erkek beraber oyun oynayabilir der. Çünkü kuranda yazmıyor der.

Peygamberi,sünnetlerini arka plana atmayalım lütfen.

Kardes kuranda namaz var ama senin bildigin gibi degil sanki bugun insanlar kadin erkek dugunlerde oynamiyormu bunlar namazda kiliyor haccada gidiyor simdi onlara benmi dedim bunu zaten birinin cikip demesine gerek yok zaten hersey ortada onlar kurani okudularmi musluman degilmi beni elestirecegine onlari elestir iste islama atilmis en buyuk atom bombasi bu millet ne dedigini bilmeyerek namaza yaklasiyor namaz senin hayatin ne dedigini bilmez isen nasil yasayacaksin guzel kardesim azicik cevrene bak insanlar ne durumda bunlar namaz oruc zekat hac etmiyorlarmi ama yasantilari ortada bencil bir hayat paylasmayan birine yardim olsun diye giyip eskittigi esyasini veriyor kuran sana boylemi diyor temiz olan hic kullanilmamis olani yiprarmamis olani paylas diyor ama sen buna bile cozum buluyorsun eskisi yardim amacli veriyorsun sirf yenisini alma bahanen olsun iste insan kendini bilmiyor neler yapiyor

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...