Jump to content

Et yiyor musunuz?

Recommended Posts

• İleti 136
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

et candır, hayvan için yapabileceğim bişey yok :(

hayvan düşmanı olduğumu filan düsünmeyin hayvanları severim :)

not: allah yok din yalan

Aslında bence var.

- Öncelikle et yemenin sağlıklı olmadığı bilincine varmanız gerekli.

Özellikle endüstriyel et üretimi sağlıksız yaşam ve kesim şartları, aşırı ilaç kullanımı, doğal beslenme yerine suni hormon ve hayvansal artık barındıran yemler vb birçok problem barındırmakta.

- Fizyolojik olarak et yemeye ihtiyacınız olmadığının bilincine varmanız gerekli.

Hiç değil belki ama çok az miktarda hayvansal gıda tüketerek, hayvansal proteini almak için et yerine süt ve yumurta tüketmeye, daha dengeli beslenme yoluna giderek sağlıklı yaşayabilirsiniz.

- Bizim de aslında diğer hayvan türleri gibi bir hayvan türü bilincine varmanız gerekli.

İnsanın koyun, kedi, eşek veya kertenkeleden teorik olarak hiç farkı yok. Onların ne kadar yaşam hakkı varsa bizim de o kadar var. Bizim ölümümüz ne kadar trajik bir olaysa, başka bir hayvanın ölümü de o kadar trajik bir olaydır.

Bu dünyayı diğer türlerle paylaşıyoruz, paylaşmak zorundayız. Dünyada sadece kendi türümüzle baş başa olmamız mümkün değil. Tüm türler gezegende uyum içinde yaşamak zorundalar ve insan harici türler bunu başarıyorlar. İnsan canlıların en güçlüsüdür. Güçlü olmanın gereği güçsüzü sömürmek değil, güçsüzün daha iyi şartlara sahip olmasını sağlamaya çalışmaktır. Güçlü olanın güçsüzü ezmesi, kullanması, sömürmesi ve kendi çıkarlarını her şeyin üzerinde tutması faşizmdir.

- Sadece damak tadınız için, sadece yemeyi sevdiğiniz için hayvanların acı çekerek, işkence görerek ölmesine kayıtsız kalmayın. Hiç bir şey elinizden gelmiyorsa kişisel tüketiminizi azaltabilirsiniz. Bu hem siz hem de onlar için daha iyi olacak.

Sitelerde Paylaş

İnsan ot yemek zorunda da değildir ama bunu unutma. Sen nasıl et yememe karşıysan bende senin ot yemene karşıyım. Otta bir canlı değil mi?

Olayı neden kişiselleştirdiğiniz anlamadım. Ben sadece fikirlerimi yazdım buraya. Katılırsınız veya katılmazsınız, dilerseniz de makul sebeplerinizi, fikirlerini buraya yazarsınız, herkes öğrenir.

Sitelerde Paylaş

Olayı neden kişiselleştirdiğiniz anlamadım. Ben sadece fikirlerimi yazdım buraya. Katılırsınız veya katılmazsınız, dilerseniz de makul sebeplerinizi, fikirlerini buraya yazarsınız, herkes öğrenir.

2. maddenizde zaten yeterince kişisel bir yargı kullanmışsınız.

Sizin gibi düşünemiyor diye öldürmeyin demişsiniz. Otlar bizim gibi mi düşünüyor? Üstelik zaten fikirlerimi yazdım.

Sitelerde Paylaş

2. maddenizde zaten yeterince kişisel bir yargı kullanmışsınız.

Sizin gibi düşünemiyor diye öldürmeyin demişsiniz. Otlar bizim gibi mi düşünüyor? Üstelik zaten fikirlerimi yazdım.

Peki o halde madem yazdıklarımı okudunuz? Neden hayvanların öldürülmesine karşı olduğumu net olarak söyleyebilir misiniz?

Sitelerde Paylaş

Peki o halde madem yazdıklarımı okudunuz? Neden hayvanların öldürülmesine karşı olduğumu net olarak söyleyebilir misiniz?

Et sağlıklı değil demişsiniz ama buyrun etin faydaları:

Besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. 100 gram ette 15 ila 20 gram protein bulunur. Etin içinde ayrıca fosfor, demir ye bakır gibi madensel tuzlar, A, D vitaminleri ve B vitamini bileşikleri vardır. Özellikle karaciğer demir ve bakır mineralleri, A ve D vitaminleri yönünden daha zengindir.

Et kan yapar ve kansızlığı önler. Bedeni canlı ve güçlü kılar. Zihinsel gelişmeyi sağlar.

Gelelim 2. maddeye. Hayvanlar bizim gibi düşünemiyor, bizim kadar güçlü değil ve bizden zayıf oldukları için onları yemenin ve sırf tadı güzel diye öldürmenin insani olmadığını söylemişsin. Fakat bana bir bitki söylermisin, düşünüyor olsun, bizden güçlü olsun, bizden kuvvetli olsun?

Doğanın dengesi bunun üzerine kuruludur. Nasıl bir çita, zebrayı yiyorsa, bizimde eti yenilebilir hayvanları kesip yememiz doğaldır.

İserseniz 1-2 cümle ilede özetleyebilirim.

Sitelerde Paylaş

Et sağlıklı değil demişsiniz ama buyrun etin faydaları:

Besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. 100 gram ette 15 ila 20 gram protein bulunur. Etin içinde ayrıca fosfor, demir ye bakır gibi madensel tuzlar, A, D vitaminleri ve B vitamini bileşikleri vardır. Özellikle karaciğer demir ve bakır mineralleri, A ve D vitaminleri yönünden daha zengindir.

Et kan yapar ve kansızlığı önler. Bedeni canlı ve güçlü kılar. Zihinsel gelişmeyi sağlar.

Gelelim 2. maddeye. Hayvanlar bizim gibi düşünemiyor, bizim kadar güçlü değil ve bizden zayıf oldukları için onları yemenin ve sırf tadı güzel diye öldürmenin insani olmadığını söylemişsin. Fakat bana bir bitki söylermisin, düşünüyor olsun, bizden güçlü olsun, bizden kuvvetli olsun?

Doğanın dengesi bunun üzerine kuruludur. Nasıl bir çita, zebrayı yiyorsa, bizimde eti yenilebilir hayvanları kesip yememiz doğaldır.

İserseniz 1-2 cümle ilede özetleyebilirim.

Et yemeden de insan yaşayabilir. Hatta et yemeyen insanlar daha sağlıklı ve daha uzun yaşar. Az bir miktar etin belki faydası olabilir. Fakat günlük beslenmede etin yerin çok sınırlı olmalıdır. O alacağınız faydaları bitkisel beslenmeyle de alabilirsiniz. Böylece et tüketiminin ve özellikle endüstriyel et tüketiminin zararlı etkisinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Hayvanlar çevresine karşı duyarlı, duyguları olan, acı çeken sosyal canlılardır. Bitkiler çevresinde ne olup bittiği ile ilgilenmez, duyguları yoktur, acı çekmezler ve sosyal değillerdir. Sizin yemek için bir domates kopardığınızda, domatesin canı acımaz. Fark burada.

Doğal denge içerisinde tüm hayvanlar ihtiyaç duyduğundan fazlasını tüketmez. Hayvanları kesip yememiz ihtiyaç değildir. Dolayısıyla hayvanları ihtiyaç fazlası olarak tüketmek doğal değildir.

Ben fanatik olarak et yemeye karşı değilim. Önemli olan hayvanlara acı çektirmeden, hayatlarına saygı duyarak beraber yaşayabilmek. Yorumlarda da yazmıştım. Bir canlı eğer doğal şekilde doğup, doğal ortamında, doğal besinlerle büyüyorsa ve doğal yollarla çoğalması da izin verildikten sonra aşırı olmamak koşuluyla tüketmeye karşı da değilim.

Sitelerde Paylaş

Et yemeden de insan yaşayabilir. Hatta et yemeyen insanlar daha sağlıklı ve daha uzun yaşar. Az bir miktar etin belki faydası olabilir. Fakat günlük beslenmede etin yerin çok sınırlı olmalıdır. O alacağınız faydaları bitkisel beslenmeyle de alabilirsiniz. Böylece et tüketiminin ve özellikle endüstriyel et tüketiminin zararlı etkisinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Hayvanlar çevresine karşı duyarlı, duyguları olan, acı çeken sosyal canlılardır. Bitkiler çevresinde ne olup bittiği ile ilgilenmez, duyguları yoktur, acı çekmezler ve sosyal değillerdir. Sizin yemek için bir domates kopardığınızda, domatesin canı acımaz. Fark burada.

Doğal denge içerisinde tüm hayvanlar ihtiyaç duyduğundan fazlasını tüketmez. Hayvanları kesip yememiz ihtiyaç değildir. Dolayısıyla hayvanları ihtiyaç fazlası olarak tüketmek doğal değildir.

Ben fanatik olarak et yemeye karşı değilim. Önemli olan hayvanlara acı çektirmeden, hayatlarına saygı duyarak beraber yaşayabilmek. Yorumlarda da yazmıştım. Bir canlı eğer doğal şekilde doğup, doğal ortamında, doğal besinlerle büyüyorsa ve doğal yollarla çoğalması da izin verildikten sonra aşırı olmamak koşuluyla tüketmeye karşı da değilim.

1-Dediklerinize kesinlikle katılıyorum. Bende et fanatiği değilim, hergün soframda et yok, yiyorsak ayda 1 kere yiyebiliyoruz.

2-Eğer bayıltarak hayvanlar kesilirse acı çekmeden ölüceklerini sizde tahmin edebilirsiniz. Ben de hayvanların vahşice kesilmesinden memnun değilim.

3-İlk maddede de dediğim gibi zaten soframıza ayda 1 gelir. Onu da lezzetli olduğu için yeriz.

4-Bende bitkisel beslenmeye karşı değilim. Sadece böyle bir topic açıp insanları et yememeye çağırmanız beni biraz rahatsız etti. Uygun koşullarda hayvana acı çektirmeden kesildiği sürece, aşırıya kaçmamak suretiyle her insan istediği kadar et yiyebilir

Sitelerde Paylaş

video nafile,"inekte benim gibi düşünebilse benim yerimde olsa güçsüz bir canlıyı öldürmez miydi?" diye sorar Müslüman.

Sizi anlıyorum.

Bataklığa saplanıp kalmış, çırpındıkça daha çok batan biri, kendi gibi bataklığa saplanmış diğer canlılar için böyle düşünür.

Halbuki doğada yaşayan canlılar ihtiyacı olmayanın yaşam hakkını elinden almaz. Müslümanın doğal olmayan, gezegendeki tüm canlıların kendisi için yaratıldığı, hatta tüm evrenin kendisi için yaratıldığı gibi ahmakça düşünce tarzı buna müsaade etmez.

Çok haklısınız...

Sitelerde Paylaş

Insan türü hem et hem ot tuketebilir. Bunlardan bir kısmını yiyelim de diğerlerini yemeyelim demek için rasyonel bir sebep yok. Tamamen duygusal yaklasirsak hiçbir şey yememek en doğrusu olur. Kendi ömrünün sonuna gelmiş bir canlı bulunacak, o ölünce yenecek... Mantık bunu kabul etmezse, et yememek saçma görünür. Biz de diğer canlılar gibi 'hayatta kalmak için öldürür'uz. Hem hayvanları hem bitkileri öldürüp yeriz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...