Jump to content

Ateistler bu ayeti yorumlayın

Recommended Posts

Mükemmele yakın değil, Mucizedir?

Beşer daha iyisini yapamadıkça..

O da şundan kaynaklanıyor..

Dünya'nın çekirdeğinde bir manyetik alan var. Kendini içe doğru çekiyor.

Bir de kutuplar dışındaki diğer yerleri de Güneş çekiyor.

Kutuplarda sadece manyetik alan varken, diğer taraflarda o manyetik alana zıt yönde bir çekim kuvveti var.

Onun için ekvator tarafı biraz daha şişkin.

Ben bu kadar küçük bir fark olduğunu bilmiyordum, ama bu kadar küçükmüş..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 320
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O da şundan kaynaklanıyor..

Dünya'nın çekirdeğinde bir manyetik alan var. Kendini içe doğru çekiyor.

Bir de kutuplar dışındaki diğer yerleri de Güneş çekiyor.

Kutuplarda sadece manyetik alan varken, diğer taraflarda o manyetik alana zıt yönde bir çekim kuvveti var.

Onun için ekvator tarafı biraz daha şişkin.

Ben bu kadar küçük bir fark olduğunu bilmiyordum, ama bu kadar küçükmüş..

Bu eğiklik nasıl hiç değişmiyor Ona hayret ediyorum

Bir izahı var mı hocam?

Sitelerde Paylaş

Bu eğiklik nasıl hiç değişmiyor Ona hayret ediyorum

Bir izahı var mı hocam?

Hayret etmene gerek yok zira değişiyor.. :)

Dünya ekseni 15 cm kaydı

Büyük deprem Dünya’nın eksenini de değiştirdi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) bilim adamları, önce deprem sonra tsunami şeklinde gelen çifte felaketin, Dünya eksenini 15 santim kaydırdığını, eksendeki bu kayma sonucu 24 saatlik bir günün 1.6 mikrosaniye (mikrosaniye bir saniyenin milyonda biri) azaldığını açıkladı.

Böylece Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş süresi ve bir günün süresi kısaldı.

- NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’dan bilim adamı Richard Gross, kendi hesaplamalarına göre dünya ekseninin 15 cm kaydığını açıklarken, bu oranın 2010 yılındaki Şili depreminden iki kat büyük olduğuna dikkat çekti. Gross’a göre Japonya depreminde Dünya’nın ekseni, 139. doğu boylamına kaydı. Şili depreminde ise 112 doğu boylamına kaymıştı.

- 2004’teki 9.1’lik Sumatra depreminde ve 2010’daki 8.8’lik depremde eksen kayması olmuştu. Sumatra depreminde Dünya’nın bir günü 6.8 mikrosaniye kısaldı, eksen kayması ise 7 santimetre gerçekleşti.

- Şili depreminde Dünya’nın ekseninde 8 santimetrelik kayma oldu, dünyanın bir günü 1.26 mikrosaniye kısaldı

http://www.hurriyet....ya/17256188.asp

Bak demek ki o 1 cm bile kaysa efsanesi boşmuş.

Zaten eksen eğikliği 4,5 milyar yıl içinde sabit kaldı mı zannediyorsun?

Bundan sonra da sabit kalmayacak.

Şimdi sakın 15 cm'den bir şey olmaz deme.

Bunu milyarlarca yıl olarak düşün.

tarihinde kaşif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sıkmadı mı artık bu uğraşlar sizi gerçekten iyi niyetle soruyorum.

Siz önce o suyu içilen tatlı denizi getirin , ondan sonra diğer mucizelere geçeriz.

Ben de arar dururum bu iki denizi, nerede bu iki deniz mucizeci arkadaşlar ?

Bu 2 denizin olmadığını bugün biliyoruz, o halde ne sonuca varmalıyız?

Sitelerde Paylaş

O, birinin suyu lezzetli ve tatlı, diğerininki tuzlu ve acı olan iki denizi salıverip aralarına da görünmez bir perde ve karışmalarını önleyici bir engel koyandır. ﴾53﴿

Araya giren çok kısa fakat son derece önemli uyarı ve bilgilerin ardından ilâhî kudretin kanıtları olan kevnî bilgilere ve delillere devam edilmektedir. 53. âyetteki bahr kelimesi, meâlinde de gösterdiğimiz gibi “deniz” anlamındadır. Ancak –Muhammed Esed’in de haklı olarak belirttiği üzere– (II, 736) Kur’an’da bu kelime yer yer nehir veya büyük su kütlesi için de kullanılmaktadır. Âyette de ifade buyurulduğu gibi yüce Allah’ın yasaları uyarınca tatlı sular, ırmaklar denizlere akmakta; bununla birlikle, günümüzde deniz araştırmalarının açıkça kanıtladığı üzere bazı denizlerde tatlı su ile tuzlu suyun karışmadığı görülmekte, âyetteki ifadeyle âdeta bu iki su kütlesinin arasında “bir engel, aşılmaz bir perde” bulunmakta; bilimin bu yeni keşfinin Kur’an tarafından çok açık ifadelerle ortaya konması Kur’an’ın açık bir mûcizesi olarak değerlendirilmektedir (bilgi için bk. Maurice Bucaille, s. 288-290).

Sitelerde Paylaş

Abicim bana Rahman suresindeki 2 denizin ismini söyleyin, gerisi boş

Yukarıyı okusana köftehor arkadaşım.Bir de ben anlatayım sana.Maviler benim yazım.

Rahman 19-20:

(Suları acı ve tatlı olan) iki denizi(suyu tatlı deniz nehir anlamındadır bkz.bahr) salıvermiştir; birbirine kavuşuyorlar.(Fakat) aralarında bir engel(geçiş zonu,geçiş bölgesi,berzah) vardır, birbirine geçip karışmıyorlar(2 deniz bildiğimiz anlamda karışsa bütün özellikleri aynı olurdu fakat öyle değil).

Sitelerde Paylaş

Klasik bahane sorusudur bu?

Düşünülmesi gereken 1500 sene önce bunun nasıl bilindiğidir?

Kaptan kusto daha yeni farkına vardır..Halbukii

Evet bu Kur'anın gayb haberlerinden bir tanesidir...

Niyeti iyi olmayanlar Kur'anın bu haberini gölgelemek için, konuyu saptırırlar, kendilerini de saptırırlar..

Dalaletle meşgul olmayana bir şey yapamazlar..

Sitelerde Paylaş

Yukarıyı okusana köftehor arkadaşım.Bir de ben anlatayım sana.Maviler benim yazım.

Rahman 19-20:

(Suları acı ve tatlı olan) iki denizi(suyu tatlı deniz nehir anlamındadır bkz.bahr) salıvermiştir; birbirine kavuşuyorlar.(Fakat) aralarında bir engel(geçiş zonu,geçiş bölgesi,berzah) vardır, birbirine geçip karışmıyorlar(2 deniz bildiğimiz anlamda karışsa bütün özellikleri aynı olurdu fakat öyle değil).

:lol:

Demek deniz, nehir anlamındadır :lol:

Yapacak bir şeyiniz de yok gerçi hakaret etmek ve saçmalamanın dışında

Sitelerde Paylaş

:lol:

Demek deniz, nehir anlamındadır :lol:

Yapacak bir şeyiniz de yok gerçi hakaret etmek ve saçmalamanın dışında

Forumda cahiller türemiş.

bahr kelimesi, meâlinde de gösterdiğimiz gibi “deniz” anlamındadır. Ancak –Muhammed Esed’in de haklı olarak belirttiği üzere– (II, 736) Kur’an’da bu kelime yer yer nehir veya büyük su kütlesi için de kullanılmaktadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...