Jump to content

Ateistler bu ayeti yorumlayın

Recommended Posts

Birbirine salıp katılan iki denizi mi soruyorsun.

deniz nedir onu bi açıklarsan bende sana yardımcı olurum.

Furkan ve Rahman suresindeki 2 denizi soruyorum. Hani apaçık Kuran da yazan ayetlerdeki 2 deniz. Amma yazacakların ayetlere uygun olsun, önüne tek tek mercanı, inciyi, karışmamalarını, birinin tatlı diğerinin acı olmasını YIĞMAYAYIM.

Lütfen diyorum, Allah aşkına diyorum, anlarsın umarım

Sitelerde Paylaş
  • İleti 320
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah size Kitab (Kur'an)da: "Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, o kâfirlerle oturmayın. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz" diye hüküm indirdi. Muhakkak ki Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır EVET TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİME SESLENİYORUMM BURDA ALLAHIN AYETLERİ İLE DALGA GEÇİLİYOR ALAY EDİLİYOR HAKARET EDİLİYOR BEN KAFİR OLMAK İSTEMİYORUM BENİM ÜYELİĞİMİDE SİLİN SİZ NORMAL TARTIŞMIYORSUNUZ DİREK ALAY EDİP HAKARET EDİYORSUNUZ BEN ŞUANA KADAR BURDA ONU ANLADIMM

Sitelerde Paylaş

Furkan ve Rahman suresindeki 2 denizi soruyorum. Hani apaçık Kuran da yazan ayetlerdeki 2 deniz. Amma yazacakların ayetlere uygun olsun, önüne tek tek mercanı, inciyi, karışmamalarını, birinin tatlı diğerinin acı olmasını YIĞMAYAYIM.

Lütfen diyorum, Allah aşkına diyorum, anlarsın umarım

Valla yığsan güzel olur, Ayet oladan konuşmayı sevmem.Sen verki ayetleri sorun çıkmasın.
Sitelerde Paylaş

Allah size Kitab (Kur'an)da: "Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, o kâfirlerle oturmayın. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz" diye hüküm indirdi. Muhakkak ki Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır EVET TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİME SESLENİYORUMM BURDA ALLAHIN AYETLERİ İLE DALGA GEÇİLİYOR ALAY EDİLİYOR HAKARET EDİLİYOR BEN KAFİR OLMAK İSTEMİYORUM BENİM ÜYELİĞİMİDE SİLİN SİZ NORMAL TARTIŞMIYORSUNUZ DİREK ALAY EDİP HAKARET EDİYORSUNUZ BEN ŞUANA KADAR BURDA ONU ANLADIMM

Dostum geldin kaçıyorsun, Biraz cihat et bakalım. senin komşunun çocuğu bunların yalan dolanına kanacak,Gelecek nesili hiç mi düşünmüyorsun.
Sitelerde Paylaş

KARDEŞİM NESİNE CİHAT EDEYİM adamlar allahla öyle dalga geçiyoki peyganberimize öyle sallıyoki yolda dilenciye öyle davranmazz.insan inanmasada inanan kişin yaratıcısına saygı gösterir.ben inanmıyom der allaha.allahta zaten zorlamayın diyor.burda o fikrini söyler sen fikrini söylersin.bize sallasınlar sıkıntı yok ama allaha peyganbere kurana aşağılar gibi sallayınca insanın zoruna gidiyorr

Sitelerde Paylaş

KARDEŞİM NESİNE CİHAT EDEYİM adamlar allahla öyle dalga geçiyoki peyganberimize öyle sallıyoki yolda dilenciye öyle davranmazz.insan inanmasada inanan kişin yaratıcısına saygı gösterir.ben inanmıyom der allaha.allahta zaten zorlamayın diyor.burda o fikrini söyler sen fikrini söylersin.bize sallasınlar sıkıntı yok ama allaha peyganbere kurana aşağılar gibi sallayınca insanın zoruna gidiyorr

Yahu senin Allah'ın, peygamberin ve Kuran'ın da aşağılanmayacak, dalga geçilmeyecek gibi değil ki? Biraz gözünü açıp aklını başına toplasan sen bizden daha fazla dalga geçerdin.

Sitelerde Paylaş

Dostum bu kadar meali boşuna vermişsin.Kıssadan hisse şudur.

Denizin suyu içilir.1400 yıl önce bunu kimse söyleyemezdi, sen hala söylemeye cesaret edemiyorsun.Belki yakın gelecekte deniz suyu içmeye başlıyacağız.

Bu su basit bir yöntemle bile sağlanırken daha gelişmiş yöntemlerlede sağlanır.Kuran buna dikkat çekmiştir.Nehirdeki,kaynaktaki tatlısıyu zaten herkez biliyor.

Birde deniz içinde tatlı su kaynakları olduğu yönünde bilgi okumuştum, emin değilim.

http://arsiv.sabah.c.../21/gnd100.html

Yunanistan'ın Halkida Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Stamatios Avlonitis, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ni ziyaret ederek, ''Ters Ozmoz'' yöntemi ile ''Su Arıtımı ve Deniz Suyundan Tatlı Su Üretimi'' üzerine bir konferans verdi.

Sende okuduğunu anlamakla ilgili bir problem var . Saçma bir iddia deyip sıyrılacağın yerde hala tırmalıyosun :D

O, iki denizi (birbirine) salıb katandır. Şu tatlı ve susuzluğu gidericidir. Bu ise tuzlu ve acıdır. (Allah) aralarına bir perde, (ihtilâfları) memnu olmak üzere bir sınır koymuşdur.

''Şu tatlı ve susuzluğu gidericidir''

Bu ifadede ki ''tatlı susuzluğu gideren'' denizin suyunu söyle hepimiz rahatlıyalım ? Veya tuzlu sudan tatlı su elde edilmesine işaret eden kısmı göster ki bizde hatamızı düzeltelim ?

Sitelerde Paylaş

Sende okuduğunu anlamakla ilgili bir problem var . Saçma bir iddia deyip sıyrılacağın yerde hala tırmalıyosun :D

O, iki denizi (birbirine) salıb katandır. Şu tatlı ve susuzluğu gidericidir. Bu ise tuzlu ve acıdır. (Allah) aralarına bir perde, (ihtilâfları) memnu olmak üzere bir sınır koymuşdur.

Bu ifadede ki ''tatlı susuzluğu gideren'' denizin suyunu söyle hepimiz rahatlıyalım ? Veya tuzlu sudan tatlı su elde edilmesine işaret eden kısmı göster ki bizde hatamızı düzeltelim ?

allah suyu damıtmış öyle koymuş ondan öyle çok şeyetme :D

Sitelerde Paylaş

Kuranda bir çok ayete baktım. Nehir için kullanılan kelime enhara veya nehar.Deniz için bahri veya bahr kullanılmış.

27. Sure (Neml Suresi), 61. Ayet

Yahut yeryüzünü karar kılma yeri yapan, içinde nehirler akıtan, onun için oturaklı dağlar yapan ve iki denizin arasına bir engel koyan mı? Allah ile birlikte başka bir ilah mı var!? Hayır onların çoğu bilmiyor.

61. Ayet : Emmen ceallel erda kararav ve cealle hılaleha enharav ve ceale leha ravasiye ve ceale beynel bahrayni haciza e ilahüm meallah bel ekseruhüm la ya'lemun

Burada nehir için enhara deniz için bahr kullanılmış..Yani nehir için hiç bir yerde bahr kullanılmamış. Bu kesin.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir de ayetlere bakalım.

25. Sure (Furkân Suresi), 53. Ayet

O, birinin suyu lezzetli ve tatlı, diğerininki tuzlu ve acı olan iki denizi salıverip aralarına da görünmez bir perde ve karışmalarını önleyici bir engel koyandır.

35. Sure (Fâtır Suresi), 12. Ayet

İki deniz aynı olmaz. Şu tatlıdır, susuzluğu giderir; içimi kolaydır. Şu ise tuzludur, acıdır. Bununla beraber her birinden taze et yersiniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarırsınız. Allah'ın lütfundan istemeniz ve şükretmeniz için gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün.

Rahman ﴾18﴿ (Suları acı ve tatlı olan) iki denizi salıvermiştir; birbirine kavuşuyorlar. 19﴿ (Fakat) aralarında bir engel vardır, birbirine geçip karışmıyorlar. 20﴿ O halde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz? 21﴿ O denizlerin her ikisinden de inci ve mercan çıkar.

Bu ayetlerde iki ayrı denizden sözedildiği çok açık. Çünkü iki ayrı deniz salınıyor ve birbirlerine karışmıyor, aralarında bir engel var. Yani bu durum suyun damıtılmasıyla falan izah edilemez. Her iki denizden de inci ve mercan çıkıyor.

Şimdi tekrar soralım ? Tatlı suyu olan, içinden inci, mercan ve süs eşyası çıkan bu deniz nerede ?

Sitelerde Paylaş

bu ayet ile yine diğer ayetlerde yakalanan açıkları kapatmak için kullanılan "yorum ile teşhiste hata" sistemine iyi bir örnek dile getirmiş. arkadaş bu kuran da bir kelime doğru düzgün bir anlama gelmez mi? yok gelmiyor çünkü gerektiğinde kaçış için yorum hatası diye kaçış kapısı lazım.

Sitelerde Paylaş

Peygamberimiz tebliğ ederken,Övgüler yağdırdılar mı sanıyorsun.En azından peygamberimiz ne sıkıntılar çekmiş onu anlarsın.Neyse yolcu yolunda gerek zorla olmaz bu işler.
Sitelerde Paylaş

He atılancım he, tek bir su var o da tuzlu su

dostum sana öğreteceğim bu işi ömrüm yeterse.

Şimdi ilk bardaklarımıza ad verelim.

Tatlı su bardağının adı ali, tuzlusu bardağının adı veli olsun.

konu hakkında ayet gelsin.

O, iki bardağı (birbirine) salıb katandır. ali tatlı ve susuzluğu gidericidir. veli i ise tuzlu ve acıdır.

buraya kadar bir sorun varmı.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

senide eğitime alalım.Kalınlıktan dolayı anlatmak zor oluyor.

Elinde bir bardak tatlı su bir bardak tuzlu suvar.

tatlı su bardağı ali, tuzlu su bardağı veli.

Şimdi;

O, iki bardağı (birbirine) salıb kat. Bu Ali tatlı ve susuzluğu gidericidir. Şu Veli ise tuzlu ve acıdır.

bunu özümse ikinci derse geçeceğim.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir de ayetlere bakalım.

25. Sure (Furkân Suresi), 53. Ayet

O, birinin suyu lezzetli ve tatlı, diğerininki tuzlu ve acı olan iki denizi salıverip aralarına da görünmez bir perde ve karışmalarını önleyici bir engel koyandır.

35. Sure (Fâtır Suresi), 12. Ayet

İki deniz aynı olmaz. Şu tatlıdır, susuzluğu giderir; içimi kolaydır. Şu ise tuzludur, acıdır. Bununla beraber her birinden taze et yersiniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarırsınız. Allah'ın lütfundan istemeniz ve şükretmeniz için gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün.

Rahman ﴾18﴿ (Suları acı ve tatlı olan) iki denizi salıvermiştir; birbirine kavuşuyorlar. 19﴿ (Fakat) aralarında bir engel vardır, birbirine geçip karışmıyorlar. 20﴿ O halde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz? 21﴿ O denizlerin her ikisinden de inci ve mercan çıkar.

Bu ayetlerde iki ayrı denizden sözedildiği çok açık. Çünkü iki ayrı deniz salınıyor ve birbirlerine karışmıyor, aralarında bir engel var. Yani bu durum suyun damıtılmasıyla falan izah edilemez. Her iki denizden de inci ve mercan çıkıyor.

Şimdi tekrar soralım ? Tatlı suyu olan, içinden inci, mercan ve süs eşyası çıkan bu deniz nerede ?

İki deniz,

Birinin suyu acı, birinin suyu tatlı,

İki deniz salıverilmiş, birbirine kavuşuyorlar,

Aralarında bir duvar, görünmez bir perde var.

her ikisinden,et yeniyor(balık, midye kalamar vs)

her ikisinden süs eşyası çıkarılıyor, inci mercan .

İçinde, etli canlılar, istirdye,mercan yaşayan, tatlı su barındıran, tuzlu su barındıran iki deniz.Tatlı ve tuzlu su birbirine kavuşuyor,ama aralarındaki görünmez bir engelle ayrılıyorlar.

tesbitler bunlar.Varmı başka ayet bu konuda.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...