Jump to content

Ateistler bu ayeti yorumlayın

Recommended Posts

SON KEZ SÖYLÜYORUM KUR'AN'DA BAHR KELİMESİ SU BİRİNKİSİ ANLAMINDA KULLANILMIŞTIR.KELİMELERİN KULLANIMLARINI BİLMEK İÇİN KUR'AN'IN TAMAMINA BAKMAK GEREKİR.BU NEDENLEDİR Kİ SUYU İÇİLEN,SUYU TATLI OLAN BAHR NEHİR ANLAMINA GELİR.NEHİRLERİN DENİZE DÖKÜLDÜĞÜ YERLERDE DE GEÇİŞ ZONU VARDIR.AYET BUNU İFADE ETMEKTEDİR.AFEDERSİNİZ AMA BUNU ANLAMIYORSANIZ YAPACAK BAŞKA HİÇBİR ŞEY YOK.

Bir daha 2 deniz adı ver diyen olursa bilgisayarı kıracağım.3.yazışım.

Bahr kelimesi nerede su birikintisi anlamında kullanılmış ? Böyle bir ayet var mı ?

tarihinde murtimuro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 320
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bahr kelimesi nerede su birikintisi anlamında kullanılmış ? Böyle bir ayet var mı ?

Bir yerde bunu okumuştum:Muhammed Esed’in de haklı olarak belirttiği üzere– (II, 736) Kur’an’da bu kelime yer yer nehir veya büyük su kütlesi için de kullanılmaktadır.

Ben aradığım ayetlerde böyle bir kullanım bulamadım.Ama adamın günahını almayalım belki görmediğim bir ayette geçiyordur.

Başka bir açıklama buldum.Bu sefer doğruluğu kesin.Tağlip sanatı:

Arapçada tağlip sanatı diye bir edebî sanat vardır. Bu, asgarî müşterekte birleşen iki şeyden söz edilirken, onlardan yalnız daha çok revaçta olan, daha güçlü görünen varlığın adını kullanma sanatıdır.

Yani deniz ve ırmaktan bahsederken bahr (deniz) kelimesi ırmak için kullanılabilir.

Bu sadece 1 açıklama.Daha başka açıklamalar da var.Bana en mantıklısı bu göründü.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranda bir çok ayete baktım. Nehir için kullanılan kelime enhara veya nehar.Deniz için bahri veya bahr kullanılmış. Hem nehir hem de denizin geçtiği bir ayete bakabiliriz örnek olarak.

27. Sure (Neml Suresi), 61. Ayet

Yahut yeryüzünü karar kılma yeri yapan, içinde nehirler akıtan, onun için oturaklı dağlar yapan ve iki denizin arasına bir engel koyan mı? Allah ile birlikte başka bir ilah mı var!? Hayır onların çoğu bilmiyor.

61. Ayet : Emmen ceallel erda kararav ve cealle hılaleha enharav ve ceale leha ravasiye ve ceale beynel bahrayni haciza e ilahüm meallah bel ekseruhüm la ya'lemun

Burada nehir için enhara deniz için bahr kullanılmış..Yani nehir için hiç bir yerde bahr kullanılmamış. Bu kesin.

Sitelerde Paylaş

Bir şey soracağım.Mesela akdeniz ve karadenizin tuzluluk oranı farklıdır.Bu 2 deniz birbirine bildiğimiz anlamda(homojen olarak) karışsaydı tuzluluk oranları eşit olurdu.Neden eşit değil?

Sanirim:

Karadenizin, tuzlu Okyanusla fazla su alisverisinde bulunamamasi ve bu yüzden daha cok tatlisu nehirleriyle "beslenmesi"

Karadenizin daha tuzsuz olmasina neden oluyor!

Sitelerde Paylaş

Sanirim:

Karadenizin, tuzlu Okyanusla fazla su alisverisinde bulunamamasi ve bu yüzden daha cok tatlisu nehirleriyle "beslenmesi"

Karadenizin daha tuzsuz olmasina neden oluyor!

Sıcaklık gibi sebepleri de var.Onu biliyorum.Fakat neden 1 bardak tuzlu su ile 1 bardak tatlı suyu karıştırdığımızdaki gibi hohojen karışmıyor?Berzah yani engelden kasıt bu olabilir.

İkisi arasında berzah (engel) vardır, ikisi birbirinin sınırını geçemez (birbirinin özelliğini, düzenini bozamaz).

Sitelerde Paylaş

Hala bulamadınız mı şu 2 denizi. Buyurun size kolaylık. Aşağıdan seçin de biz de öğrenelim şu meşhur 2 denizi.

Dünya üzerindeki denizlerin listesi

Atlas Okyanusu

•Baffin Körfezi

•St. Lawrence Körfezi

•Fundy Körfezi

•Karayip Denizi

•Meksika Körfezi

•Sargasso Denizi

•Kuzey Denizi

•Baltık Denizi

•Orta Baltık Denizi

•Bothnia Körfezi

•Bothnia Koyu

•Bothnia Denizi

•Finlandiya Körfezi

•Hebrides Denizi

•İrlanda Denizi

•Celtic Denizi

•Akdeniz

•Adriyatik Denizi

•Ege Denizi

•Mirtoon Denizi

•Girit Denizi

•Trakya Denizi

•Alboran Denizi

•Marmara Denizi

•Karadeniz

•Azak Denizi

•Katalan Denizi

•Ligurian Denizi

•Tyrrhenian Denizi

•Sidra Körfezi

•Biscay Körfezi

•Gine Körfezi

Arktik Okyanusu

•Hudson Körfezi

•James Körfezi

•Barents Denizi

•Kara Denizi

•Beaufort Denizi

•Amundsen Körfezi

•Grönland Denizi

•Norveç Denizi

•Chukchi Denizi

•Laptev Denizi

•Doğu Sibirya Denizi

•Beyaz Deniz

•Lincoln Denizi

Hint Okyanusu

•Kızıldeniz

•Aden Körfezi

•Basra Körfezi

•Umman Körfezi

•Arabistan Denizi

•Bengal Körfezi

•Andaman Denizi

•Timor Denizi

•Umman Denizi

Büyük Okyanus

•Şili Denizi

•Bering Denizi

•Alaska Körfezi

•Salish Denizi

•Cortez Denizi (Kaliforniya Körfezi)

•Okhotsk Denizi

•Japon Denizi

•Seto Inland Denizi

•Doğu Çin Denizi

•Güney Çin Denizi

•Sulu Denizi

•Celebes Denizi

•Bohol Denizi (Mindanao Denizi)

•Filipin Denizi

•Camotes Denizi

•Flores Denizi

•Banda Denizi

•Arafura Denizi

•Timor Denizi

•Tasman Denizi

•Sarı Deniz

•Bohai Denizi

•Coral Denizi

•Carpentaria Denizi

•Bismarck Denizi

•Solomon Denizi

•Ceram Denizi

•Halmahera Denizi

•Molucca Denizi

•Savu Denizi

•Java Denizi

•Tayland Denizi

Güney Okyanusu

•Weddell Denizi

•Ross Denizi

•Büyük Avustralya Denizi

•Saint Vincent Körfezi

•Spencer Körfezi

•Scotia Denizi

•Amundsen Denizi

•Bellingshausen Denizi

•Davis Denizi

Okyanuslarla bağlantısı olmayan denizler

•Aral Gölü

•Hazar Denizi

•Lut Gölü

•Taberiye Gölü

•Salton Denizi

•Büyük Tuz Gölü

Sitelerde Paylaş

Bir şey soracağım.Mesela akdeniz ve karadenizin tuzluluk oranı farklıdır.Bu 2 deniz birbirine bildiğimiz anlamda(homojen olarak) karışsaydı tuzluluk oranları eşit olurdu.Neden eşit değil?

bekle bir şeyedelim onu

şimdi güneyden kuzeye doğru gidildkçe bakıya bağlı olarak denizlerin tuzluluk oranları değişir. bu da en küçük sularda bile fark yaratır.ayrıca denize dökülen akarsular,kayaç yapısı hatta canlılar bile etkilidir de ben daha tatlı deniz suyu görmedim neredeymiş o?

Sitelerde Paylaş

bekle bir şeyedelim onu

şimdi güneyden kuzeye doğru gidildkçe bakıya bağlı olarak denizlerin tuzluluk oranları değişir. bu da en küçük sularda bile fark yaratır.ayrıca denize dökülen akarsular,kayaç yapısı hatta canlılar bile etkilidir de ben daha tatlı deniz suyu görmedim neredeymiş o?

baltık denizinin tuzluluk oranı binde 8 dir.

Sitelerde Paylaş

baltık denizinin tuzluluk oranı binde 8 dir.

Baltik denizi, 10.000 senelik "taze-yeni" bir denizdir, buzullarin geri cekilmesinden olusmustur, eriyen buzullarin tatli suyu Baltik denizine akmistir ve okyanusla sonradan birlesmistir.

Bu yüzden tuz orani düsüktür!

Sitelerde Paylaş

Süper bir şey buldum.Bakalım ne diyeceksiniz.Mir'at-ül Memalik(16.yy)Seyyid Ali Resi'in hatıraları:

....Bahreyn adalarında deniz gayetle sığdır ve derya altında tatlı su kaynakları

vardır. Dalgıçlar, tulumlarla dalıp bu tatlı suyu doldururlar. Murad Reis bana da ikram etti. Gayetle lâtif ve soğuk bir

su idi. Zaten bu adalara Arapça'da «Bahreyn» yani «iki derya» denmesine sebep, derya altında başka bir derya

hâlinde tatlı su kaynamasıdır. Oradan şimdi «Kays Adası» denen eski adıyla “Hürmüz Adası”na vasıl oldum....

İşte 2 deniz.İki derya yani.Basra körfezinin altından çıkan tatlı su kaynakları !!!

Eser için googlea bunu yazın:Miratül-Memalik pdf

http://www.yenimuciz...urat-t15.0.html

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Baltik denizi, 10.000 senelik "taze-yeni" bir denizdir, buzullarin geri cekilmesinden olusmustur, eriyen buzullarin tatli suyu Baltik denizine akmistir ve okyanusla sonradan birlesmistir.

Bu yüzden tuz orani düsüktür!

Sonuçta düşük değil mi?İnkar etmek için kıvranıyorsun.Kaç yılında oluştuğundan bize ne. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...