Jump to content

Değiştirilmiş Kitap Kuran

Recommended Posts

3 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Beynine kodladığı demek istiyorsun sanırım. Engel olurdu, kötüler de kötülükler de ortadan kalkardı. O zaman tanrı insanı neyle sınayacaktı?

Neden kalksinki, sonucta üremek ve beslenmek icin büyük bir mücadele var. Ademin ilk cocuklari tanriyi en iyi taniyanlar degil miydi? Adem tanriyi bizzat yakindan tanimamis miydi? Seytan denilen varlik bizzat tanri ile konusmamis miydi? Tanri isterse o kodlarin beyinden yavas yavas silinmesine unutulmasina vesile olamaz miydi? Birey  birey olarak yani toplu bir silmeden bahsetmiyorum. Bugün beynimde kitap ile dogarim, sonra birseyler ters gider, gözümü hirs bürür ve seytan yine devreye girer bir sekilde.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 463
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 saat önce, kavak yazdı:

Size istinaen yazdığım iletinin en can alıcı bölümünü makaslamışsınız. Neyse.

Yoo, çevremde her türden insanlar dolaşıyor. Ancak yukarıda sıraladığım ve sadece insanlara özgü sıfatlar dururken ve bunun böyle olduğunu hepimiz hergün yaşarken, ulvilikmiş, ermişlikmiş, elçilikmiş vb. sıfatları olduğununu iddia edenlerin söylemleri havada kalır. Yok eğer bu yalın gerçeğe rağmen  "benim peygamberim, benim hacım, benim hocam, benim şeyhim hiç yalan söylemez" diyenler, sadece kendilerini avuturlar.

Yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek bir şekilde bir eser bırakmayı becerememiş. Yoksa zamanımızın adalet ve ahlak anlayışına uymadığından dolayı mı mevcut tercümelerin doğru olmadığını iddia ediyorsunuz ?
Keza sizin de anlamadığınız yerler de var. Eh, bu tanrının beceriksizliği değil de nedir ?

"Yanlış anlaşılmaya... becerememiş." becerememiş kelimesi yerine istememiş kelimesini koyarsam söylediğinize katılırım. Dolayısıyla tanrı beceriksiz değil.

Bir insan dört dörtlük olabilir. Çünkü iyi özellikler birbirleriyle çelişmez. Dürüst bir insan aynı zamanda cömert de olabilir. Peygamberler dört dörtlük insanlardır. Dört dörtlük olan bir insan peygamber olur.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, deadanddark yazdı:

Neden kalksinki, sonucta üremek ve beslenmek icin büyük bir mücadele var. Ademin ilk cocuklari tanriyi en iyi taniyanlar degil miydi? Adem tanriyi bizzat yakindan tanimamis miydi? Seytan denilen varlik bizzat tanri ile konusmamis miydi? Tanri isterse o kodlarin beyinden yavas yavas silinmesine unutulmasina vesile olamaz miydi? Birey  birey olarak yani toplu bir silmeden bahsetmiyorum. Bugün beynimde kitap ile dogarim, sonra birseyler ters gider, gözümü hirs bürür ve seytan yine devreye girer bir sekilde.

O sözlere sizin söylediğiniz şekilde bakmıyorum. Nasıl baktığım bana kalsın, kuranı savunmayacağım. 

Her şeyin doğrusunu bilirsen bir şeyler ters gidemez. Tanrının varlığını bilerek doğduğunu varsayalım. Dünyaya meyleder misin?

Sitelerde Paylaş

Duruma gore degisir. Vaadleri olan bir tanri, umursamaz bir tanri, ara sira bir bakip cikan tanri hal ve haraketlerimizi kismen sekillendirebilir. Herseyin dogrusunu bilmek cok zor. Kutsal kitaplarda da bunu bulamazsin. Sosyal kurallar cercevesinde varligimizi sürdürüyoruz. Cezaevlerinde binlerce insan yönetim kurallari cercevesinde varligini sürdürüyor. Insan kacirmanin kelle götüren bir suc oldugu yerlerde ki bu yerler islami cok iyi bilen yerler ,insanlar bazen bunu göze alabiliyor.  Mesela sen bir tanri oldugundan emin gorunuyorsun, nedir tanridan beklentilerin? Tam anlayamadim, islam tanrisi mi yoksa gelisine güzel bir tanri mi seninki..... Aklima gelmisken dunyanin yuvarlak olduguna dair o kadar delil varken, yazili ve gorsel ama buna ragmen birileri cikip düzdür deme cesareti bulabiliyor. Kuran beynimizde yazili dogsaydik sanirim yinede bu durumdan süphe duyardik, hastahane yönetiminin ve bizi dogurtan doktorun yakasina yapisirdik.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Duruma gore degisir. Vaadleri olan bir tanri, umursamaz bir tanri, ara sira bir bakip cikan tanri hal ve haraketlerimizi kismen sekillendirebilir. Herseyin dogrusunu bilmek cok zor. Kutsal kitaplarda da bunu bulamazsin. Sosyal kurallar cercevesinde varligimizi sürdürüyoruz. Cezaevlerinde binlerce insan yönetim kurallari cercevesinde varligini sürdürüyor. Insan kacirmanin kelle götüren bir suc oldugu yerlerde ki bu yerler islami cok iyi bilen yerler ,insanlar bazen bunu göze alabiliyor.  Mesela sen bir tanri oldugundan emin gorunuyorsun, nedir tanridan beklentilerin? Tam anlayamadim, islam tanrisi mi yoksa gelisine güzel bir tanri mi seninki..... Aklima gelmisken dunyanin yuvarlak olduguna dair o kadar delil varken, yazili ve gorsel ama buna ragmen birileri cikip düzdür deme cesareti bulabiliyor. Kuran beynimizde yazili dogsaydik sanirim yinede bu durumdan süphe duyardik, hastahane yönetiminin ve bizi dogurtan doktorun yakasina yapisirdik.

İslam tanrısı değil ama sorgulayarak ulaştığım için gelişi güzel bir tanrı da diyemem. "hastahane yönetiminin ve bizi dogurtan doktorun yakasina yapisirdik."?

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, Nuri Kara said:

Beynine kodladığı demek istiyorsun sanırım. Engel olurdu, kötüler de kötülükler de ortadan kalkardı. O zaman tanrı insanı neyle sınayacaktı?

1- Ne demek "neyle sınayacaktı"..?..Hoşgeldin aciz tanrı. Acizlik vurgusu 1

2- Sınamak da ne demek? Sınamak da bir acizliktir. Bilmeyen sınar. Tanrı neden sınıyor? Acizlik vurgusu 2

İnsandan yola çıkılarak betimlenmiş; insansı vasıf, haslet ve edimler vb. ile kurgulanmış "antropomorfik", yani "insansı" tanrı. Bu kurgular esnasında tanrının, o  heyula gibi sıfatları unutulup, gözardı ediliyor nedense? Mesele başka türlü olduğunda ise, saymak ve dayanak gösterilmekle bitirilemiyor. Ha, bu yorumları yaparken tanrınızı yerin dibine soktuğunuzun da farkına bile varamıyorsunuz aynı zamanda..  İşte bu tip mantık safsatalarından müteşekkil hatalarınız, çifte standardınız ve insansı yanılgılarınız, kafanızda "tanrınıza" halen yer kalmasını sağladığı gibi, aynı zamanda da bunda gayet haklı olduğunuzu sanmanıza yol açıyor. Oysa bunların hepsi sadece bu forumda bile defalarca kere konuşulmuş, yazılmış çizilmiş şeyler..

Biraz büyük düşünün. Ufkunuzu mantığınızı, bakış açınızı geliştirin. Yazdığınız şeyin birkaç adım sonrasını düşünüp, önceki söylemlerinizle tutarlı olup olmadığını da kontrol edin. Biraz samimi olur, biraz da sonuçlarından çekinmeyi bırakırsanız gerisi gelir.

Yanlış anlaşılmaya... becerememiş." becerememiş kelimesi yerine istememiş kelimesini koyarsam söylediğinize katılırım. Dolayısıyla tanrı beceriksiz değil.

Kitap yanlış anlaşılmaya mahal veriyor mu? Veriyor. Hem de en adi ve talihsiz sonuçlara yol açıncaya değin. Hangi tip bir insan, ya da başka bir deyişle "şuncacık insan" dahi, rehber olması amacı ile gönderilmiş bir metni bilerek ve isteyerek yanlış anlaşılacak şekilde düzenler? Sübyancılığa cevaz verdiğini düşündürecek, kadınlara şiddet uygulanmasını, köleliği ve çok eşliliğin meşru kabul edilmesine yol açacak raddede? Ayrıca tanrının bunu isteyerek yaptığını nereden biliyorsunuz? Ona mı sordunuz? Onun adına mı karar verdiniz? Yanlış anlaşılmaya mahal veren her bir ifade, her bir ibare ve her bir satır için?

Burada 3 ihtimal var. 1- Tanrı beceriksizdir. 2- Tanrı bunu isteyerek yapmıştır. (Kötülük problemi) 3- Kitabı tanrı yazmamıştır. Her insan bunlardan istediğini birini seçmekte hür ve özgür olup, bunun için kabahatlendirilemez. Bu konu da burada çivilenip kapanır. Seç beğen al. Her biri ayrı batak.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Markos 13

31 Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.”

bu ayete rağmen İncil tahrif edildi der.

HİCR-9: Şüphesiz o Zikr’i (Kur’an’ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.

buna inanır.

halbuki ikisinide söyleyen müslüman bakış açısına göre Allah olmalıdır .

onlara göre İncil'i tahrif edenler bu ayeti bilerek İncil'e eklemişlerdir.

fakat HİCR-9 un tahrif edilerek Kur'an'a ekleneceğine ihtimal dahi vermez.

niye ? deyincede Allah öyle dedi der.İncil'de de söylemişti ama inanmamıştın.ölçün ne ? sana vahiy inmeye devam mı  ediyor ?

Buzdolabının bile garanti belgesi var .garantisiz  malı alırmısın ? almazsın..

hristiyanlar enayi mi ? bi tek siz mi akıllısınız ?

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Markos 13

31 Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.”

bu ayete rağmen İncil tahrif edildi der.

HİCR-9: Şüphesiz o Zikr’i (Kur’an’ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.

buna inanır.

halbuki ikisinide söyleyen müslüman bakış açısına göre Allah olmalıdır .

onlara göre İncil'i tahrif edenler bu ayeti bilerek İncil'e eklemişlerdir.

fakat HİCR-9 un tahrif edilerek Kur'an'a ekleneceğine ihtimal dahi vermez.

niye ? deyincede Allah öyle dedi der.İncil'de de söylemişti ama inanmamıştın.ölçün ne ? sana vahiy inmeye devam mı  ediyor ?

Buzdolabının bile garanti belgesi var .garantisiz  malı alırmısın ? almazsın..

hristiyanlar enayi mi ? bi tek siz mi akıllısınız ?

İsa Mesih'e gerçekten tabi iseniz, sizin ya da bizim düşüncemizi değil, Onu hakem kılalım. Nasılsa hepimiz ikinci kez geleceğine inanıyoruz. O zaman Hz. Muhammed'in peygamberliğini tasdik ederse ve siz de gerçekten ona tabii iseniz Hz. Muhammed'e inanmış olursunuz.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Yeni Üye yazdı:

İsa Mesih'e gerçekten tabi iseniz, sizin ya da bizim düşüncemizi değil, Onu hakem kılalım. Nasılsa hepimiz ikinci kez geleceğine inanıyoruz. O zaman Hz. Muhammed'in peygamberliğini tasdik ederse ve siz de gerçekten ona tabii iseniz Hz. Muhammed'e inanmış olursunuz.

Tastik Etmiyor.asıl problem o.İsa "tamamlamaya geldim" diyor.çarmıhta "tamamlandı" diyor.Kur'an' da ise Allah nurumu "tamamladım" , "sizin için islamı beğendim" diyor.demekki 1400 sene önce İncil'de "tamamlandı" diye yazıyormuş.yazmayan bir şeyin tersi söylenir mi ?

Yeni bir din,kitap,peygamber gelebilir.ama önceki dini,kitabı inkar etmeyerek.

Tevrat'dan sonra İncil gönderildi.İncil'de İsa " Kutsal yasayı geçersiz kılmaya değil,tamamlamaya geldim " der.bu yüzden Hristiyanlar Tevrat'ı da kutsal bilir,harfiyen inanır.fakat Kur'an tam tersini yapar.Tevrat ve İncil tahrif oldu  , Allah islam ,Kur'an ile tahrif olan dinini düzeltti,tamamladı der..

kendinden önceki kitapları Yalanlayan ,o kitaplara inananları kafir ilan eden tek din islamdır. Allah gönderdiği kitabı yalanlayabilir mi ? O kitaplara inananlara "kafir" diyebilir mi ? Söz konusu islamsa der. Üstelik hem bunu yapar hemde Tevrat ve İncil'de "Nur" var der.sonrada o "nur"lara inanları suçlar.

buyur izah et.

Sitelerde Paylaş
On 28.12.2018 at 20:46, fezadabirtürk yazdı:

kendinden önceki kitapları Yalanlayan ,o kitaplara inananları kafir ilan eden tek din islamdır. Allah gönderdiği kitabı yalanlayabilir mi ? O kitaplara inananlara "kafir" diyebilir mi ? Söz konusu islamsa der. Üstelik hem bunu yapar hemde Tevrat ve İncil'de "Nur" var der.sonrada o "nur"lara inanları suçlar.

Kur'an önceki kitapları yalanlamaz. Kuranın kitap ehline mesajı açıktır. Anlamadıysanız tekrar yazayım.

De ki: "Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim." Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahid olun, biz gerçekten Müslümanlarız."

Ey Kitap Ehli, dininiz konusunda taşkınlık etmeyin, Allah'a karşı gerçek olandan başkasını söylemeyin. Meryem oğlu Mesih İsa, ancak Allah'ın elçisi ve kelimesidir. Onu (OL' kelimesini) Meryem'e yöneltmiştir ve O'ndan bir ruhtur. Öyleyse Allah'a ve elçisine inanınız; "üçtür" demeyiniz. (Bundan) kaçının, sizin için hayırlıdır. Allah, ancak bir tek İlah'tır. O, çocuk sahibi olmaktan Yücedir. Göklerde ve yerde her ne varsa O'nundur. Vekil olarak Allah yeter.

Ve eğer onlar Tevrat'ı, İncil'i ve kendilerine Rablerinden indirileni (Kur'an'ı) ayakta tutsalardı, elbette üstlerinden ve ayaklarının altından (sayısız nimeti) yiyeceklerdi. İçlerinde aşırı olmayan (mutedil) bir ümmet vardır. Onlardan çoğunun yaptıkları ise ne kötüdür!

İçlerinde zulmedenleri hariç olmak üzere, Kitap Ehliyle en güzel olan bir tarzın dışında mücadele etmeyin. Ve deyin ki: "Bize ve size indirilene iman ettik; bizim İlahımız da, sizin İlahınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuz."

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Kur'an önceki kitapları yalanlamaz. Kuranın kitap ehline mesajı açıktır. Anlamadıysanız tekrar yazayım.

De ki: "Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim." Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahid olun, biz gerçekten Müslümanlarız."

Ey Kitap Ehli, dininiz konusunda taşkınlık etmeyin, Allah'a karşı gerçek olandan başkasını söylemeyin. Meryem oğlu Mesih İsa, ancak Allah'ın elçisi ve kelimesidir. Onu (OL' kelimesini) Meryem'e yöneltmiştir ve O'ndan bir ruhtur. Öyleyse Allah'a ve elçisine inanınız; "üçtür" demeyiniz. (Bundan) kaçının, sizin için hayırlıdır. Allah, ancak bir tek İlah'tır. O, çocuk sahibi olmaktan Yücedir. Göklerde ve yerde her ne varsa O'nundur. Vekil olarak Allah yeter.

Ve eğer onlar Tevrat'ı, İncil'i ve kendilerine Rablerinden indirileni (Kur'an'ı) ayakta tutsalardı, elbette üstlerinden ve ayaklarının altından (sayısız nimeti) yiyeceklerdi. İçlerinde aşırı olmayan (mutedil) bir ümmet vardır. Onlardan çoğunun yaptıkları ise ne kötüdür!

İçlerinde zulmedenleri hariç olmak üzere, Kitap Ehliyle en güzel olan bir tarzın dışında mücadele etmeyin. Ve deyin ki: "Bize ve size indirilene iman ettik; bizim İlahımız da, sizin İlahınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuz."

Pardon bir hata yaptım.Her ne kadar İsa "tamamlamaya geldim" desede aslında İncil'de Tevrat'ı yalanlar.

Tevrat'da denir ki Kıyamete yakın israiloğullarının Tanrısı Yahve yeryüzüne geldiğinde fare,domuz gibi iğrenç hayvanları yiyenlerle karşılaşır..burdanda anlıyoruz ki Yahve 'nin gözünde Domuz herzaman iğrençtir,yenmesi yasaktır.fakat İsa "ağızdan giren hiç bir şey kirletmez" diyerek dolaylı olarak domuzu temiz kılar.(hristiyanlar bu yüzden domuz yer)

Tevrat'da Tanrı Yahve dünyanın  son günlerini kastederek" son günlerde her ulustan on kişi bir yahudinin eteğinden tutup "bizi inandığınız Tanrınıza götürün " diyecek "der..fakat İncil'de kurtuluş yahudilere özgü değildir ,samimi olarak İsa'nın Tanrı ,tek kurtarıcı ,Rab olduğuna iman eden herkes kurtulacaktır.bunun gibi Tevrat ve İncil arasında daha pek çok uyuşmazlık vardır..fakat buna rağmen İncil'de İsa "Kutsal yasayı geçersiz kılmaya değil,tamamlamaya geldim" der.bu çelişkiden dolayı yahudilerin çoğu İsa'nın bekledikleri Mesih olduğuna iman etmez.iman etmemelerinin tek sebebi bu değildir .Yahudilere göre Mesih geldiğinde dünya barış içinde yaşayacak,israiloğulları bir araya gelecek,aslan bile ot yiyecektir.o derece dünyada huzur ve barış olacaktır.İsa geldiğinde bunları yapmadığından ,Yahudilere göre İsa asla Mesih olamaz.

Kısacası ; tasdik eder görünsede ,İncil aslında Tevrat'ı onaylamaz.Tevrat'da İncil'i onaylamaz.

Aynı şey Kur'an' da da vardır.Kur'an' da "Tevrat ve İncil'de Nur vardır "denir, bu iki kitap ve içindeki peygamberler yere göğe sığdırılmaz ,ama İsa'nın "tek kurtarıcı Tanrı " "Tanrının oğlu " .vs..olduğu kabul edilmez,hatta bu şekilde inananlara "kafir" denir..ve en önemlisi İsa'nın Tanrılığı için gerekli olan "çarmıh" ı inkar eder.halbuki İncil'de İsa çarmıha gerilerek yücelmiştir.İsa çarmıha gerilerek insan doğasını terkeder ve göğe yükselerek Tanrı Yahve ile eşitlenir.yani Tanrı olur.

Tevrat'da " Yahve " israiloğullarının Tanrının oğulları olduklarını söyler.kurtuluş sadece  İsrailoğullarından gelir der.yani araplar,türkler vs değil ancak yahudiler kurtarıcı olabilir.bu yüzden Musa,Yusuf,Yunus,Davut,Eyüp,İsa hepsi yahudidir..fakat Muhammed araptır.

Kur'an' da Israiloğullarından hiçde iyi bahsedilmez.bir ayette israiloğullarının lanetlendiğini bile söyler..buna rağmen Tevrat'da ne denir biliyormusun ? "İsrailoğullarına lanet edene lanet " olsun denir...peki İncil'de ne denir ?  İncil'de yazılanları kim yalanlarsa ,yalanlayan melek bile olsa ona lanet olsun denir..bu durumda Kur'an hem Tevrat hemde İncil tarafından lanetlenmiş oluyor.bu çok açık.

Gördüğün gibi ,Kur'an Tevrat ve İncil'i onaylamıyor,onaylıyor gibi gözüküyor ,ama  hasır altından Tevrat ve İncil'i yalanlıyor.

İsa'nın çarmıha gerilmesi,dirilmesi,göğe alınması,İsa'nın Tanrının oğlu olması ,(aynı zamanda )Tanrı olması,yegane "tek" kurtarıcı olması İncil'in,Hristiyanların "amentü" südür..nasıl kelimei şahadet islamın amentüsü ise , onların amentüsüde budur..Kur'an İncil'in amentüsünü inkar eder.amentüsünü İnkar ettikten sonra Kur'an İncil'i onaylasa ne yazar  ? 

yazdıklarım Tarafsız bildiklerimdir..ben kendimi agnostik olmaya daha yakın görüyorum.şüpheci bir yapım var.bana hristiyan demişsin.hristiyan olduğumu zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

De ki: "Piyasadaki bütün kitaplarda insanların parmağı vardır."

Artı de ki: "Parmak bu, boru değil. Hepsi faklıdır; hepsi öyle yada böyle yamukluk yapmışlardır."

Hasılı de ki: "Zeytin dalına andoldun; ben düzgün bir parmağım, diyenler, zeytinin ne olduğunu bilmeyenlerdendir."

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Hafızlık diye bir şey var yüzyıllardır Kuran-ıKerim nesilden nesile hep ayn ışekilde aktarıldı. Nesilden nesile aktarılmış İncilya da Tevrat hafızının var olduğunu ispatlayabilirmisiniz?  Yılmazdan alıntı, "Müzik aleti olmadan okunan tek kitap Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'an-ı Kerim'in ezberlenmesi de mucizedir. Dünyada tek bir kitap var, o da Kur'an-ı Kerim'dir hafızı olan. Papazlara 'sizde hafız var mı' diye sordum, 'ne demek?' dedi, 'İncil'i ezbere okuyabilecek dünyada bir papaz var mı?' 'Deli misin, İncil nasıl ezberlenebilir?' dedi. Dünyada İncil'in, Tevrat'ın hafızı yok. Yani Tevrat'ı ezbere okuyabilecek dünyada bir haham yok. 40 sene Türkçe kitabını öğreten öğretmen, o kitabın hafızı olamıyor. Ama 6 yaşındaki Türk, Alman, Japon, Çin, Kürt kardeşlerimiz, hiç Arapça bilmediği halde 114 sureyi nasıl ezberliyor? Zekadan değil o. Kur'an Allah sözüdür, içine tek bir insan sözü karışmadığı için, Allah'ın sözü olduğu için o kitabın hafızı var ve kıyamete kadar da hafızların eliyle muhafaza edilecek ve kıyamete kadar Kur'an-ı Kerim'i hiçbir güç değiştiremeyecek" dedi. - 

tarihinde muslumanAyse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, muslumanAyse yazdı:

Hafızlık diye bir şey var yüzyıllardır Kuran-ıKerim nesilden nesile hep ayn ışekilde aktarıldı. Nesilden nesile aktarılmış İncilya da Tevrat hafızının var olduğunu ispatlayabilirmisiniz?  Yılmazdan alıntı, "Müzik aleti olmadan okunan tek kitap Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'an-ı Kerim'in ezberlenmesi de mucizedir. Dünyada tek bir kitap var, o da Kur'an-ı Kerim'dir hafızı olan. Papazlara 'sizde hafız var mı' diye sordum, 'ne demek?' dedi, 'İncil'i ezbere okuyabilecek dünyada bir papaz var mı?' 'Deli misin, İncil nasıl ezberlenebilir?' dedi. Dünyada İncil'in, Tevrat'ın hafızı yok. Yani Tevrat'ı ezbere okuyabilecek dünyada bir haham yok. 40 sene Türkçe kitabını öğreten öğretmen, o kitabın hafızı olamıyor. Ama 6 yaşındaki Türk, Alman, Japon, Çin, Kürt kardeşlerimiz, hiç Arapça bilmediği halde 114 sureyi nasıl ezberliyor? Zekadan değil o. Kur'an Allah sözüdür, içine tek bir insan sözü karışmadığı için, Allah'ın sözü olduğu için o kitabın hafızı var ve kıyamete kadar da hafızların eliyle muhafaza edilecek ve kıyamete kadar Kur'an-ı Kerim'i hiçbir güç değiştiremeyecek" dedi. - 

Carpim tablosunu ezberle desen ezberlemez bu embesiller.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, muslumanAyse yazdı:

Kuranı ezberlemiş kişiler varsa bu ezberleyen kişilerin güçlü bir hafızası olduğu anlamına gelir, her halttan mucize üretmeye üstünüze yok.

Koskoca telefon rehberini ezberlemeyi başaran otizm hastaları var, telefon rehberi kutsalmı oldu şimdi?!?

Bu arada bırakın kuran'ın geçmişte değiştirilme iddiasını, günümüzde bile farklı kuran versiyonları mevcuttur.

Standard bir müslüm olarak size belletildiği üzere tüm dünyada tek bir kuran versiyonu olduğunu sanıyorsunuz ama yanılgı içerisindesiniz.

https://answering-islam.org/Green/seven.htm

Verdiğim linkte toplamda 7 ayrı versiyondan bahsedilmiş ama bunlardan daha az popüler olan başka versiyonların mevcut olduğunu da eklemişler
ve 2 farklı versiyonu ele alıp kritiği yapılmış bunlar Türkiye'de bulunan 1924 Mısır standard "imam hafs" versiyonu ve genellikle kuzey afrika, 
cezair, tunus, sudan ve batı afrika topraklarında yaygın kullanılan "imam warsh"  versiyonu kuranlar

karşılaştırma yaparken ana hatlarıyla 4 farklı kategoride uyuşmazlıklar tesbit edilmiş, bunlar; 

-temel harf / grafiksel farklılıklar
-vurgu farklılıkları
-sesli harf farklılıkları
-besmele farkları

Bahsedilen birbirinden farklı versiyon kuranları satın alabilirsiniz, buyrun satın almak için linkler;

http://www.easyquranstore.com/tajweed-quran-in-other-narrations-rewayat/
http://www.neelwafurat.com/itempage.aspx?id=lbb136244-96455&search=books
http://www.iqrashop.com/Le_Saint_Coran_pack_de_2_masahifs_avec_les_2_lectures_de_Albazi_et_de_Qonbol_d_apres_Ibn_Kathir--Livre_livres-Saint_Coran-8099-.html
http://audio.islamweb.net/audio/index.php?page=rewayat&rewaya=2
https://tr.scribd.com/document/10883768/01b-ورش-جزائر

tarihinde Ebu Kafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hat yazıları ve kıraatler farklı olabilir süreler ayetler aynı konular aynı bana hiç dijital örnek göstermeyin photoshopla oynandığını Murat Bardakçı bir makalesinde yazmıştı elin gavurunun photoshopkulanmadığını nerden bilecem ama hodri meydan youtube tan bir tane kuran suresi eklenmiş çıkarılmış ayet okuyan hafız linki verin

Sitelerde Paylaş

Baştan sona değişmesi icap etmiyor zaten, eğer kitabın tanrı tarafından korunduğunu iddia ediyorsan en ufak bir değişikliği bile telore etmeyecektir.

Kaldı ki anlamına bile etki eden değişiklikler söz konusu, linkten incele, inanmazsan internetten wars versiyonu kuranı satın al kendin kontrol et.

farklı bir versiyon olması bile bir ışık yakması lazım kafanda değilmi?

zaten geçmişe gidersek olay kopup gidiyor, bulunan en eski kuran versiyonlarından birisi, sanaa kuranı ve günümüz kuranı ile arasındaki ciddi farklar için;

https://en.wikipedia.org/wiki/Sanaʽa_manuscript#cite_note-4

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...