Jump to content

Hristiyanlık Hakkında Merak Ettiklerimiz

Recommended Posts

"Hiçlik" ne zor sorudur ne zorlu bir yerdir,hiçliği kimsenin tatmasını istemem.

Hristiyanım ve bu konuyu açacağım hristiyan arkadaşlarıma bakalım nereye varacağız

Hiçliğine kadarda aşağılarız değilmi.

"sen bir hiçsin" deriz hatta

İsa'yıda ne kadar aşağıladık değilmi

Ama tanrının da bir hiç olduğu hiç aklımıza gelmedi.

Halbuki hiçlik ne ulu bir yerdir.

Herşeyi içinde barındırır ama bir hiçten kaynaklanmışdır.

Hiç yaratılmamışdır.Hiçi yaratamazsın.Birşeyleri yaratabilirsin.

Adı üzerinde bir hiçdir.

Tanrı bir hiç olduğundan ve insan en aşağılık olarak hiçi gördüğünden

Tanrı tekrar aramıza gelse gene ondan öç alırdık,İsa'ya yaptığımız gibi.

Bu nedenle her türlü şiddete hayır demeliyiz

kimbilir eziyet ettiğimiz tanrı yada tanrıdan olabilir

çünki o bir hiç olamyı bile kabul etmişdir.

Üstelik herşey tanrının olduğuna göre

hiçde tanrıdandır

Tanrıyı ne Yarattı sorusuna cevap vermiyor ama yinede teşekkürler.

Tanrının kaç oğlu var, Daha doğrusu çocuğu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 373
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen ne güzel masal anlatıyorsun öyle bakiim.Hristiyan olucaz . Masallara kansak.

anlamamissin.

hristiyangenç arkadaş, yokmu tanıdığın bir rahip, Bu ateler islamı sevmezler ama hrisyanlığa sempatiyle bakıyorlar.Potansiyel hristiyan bunlar.Buraya bir rahip şart ilgiyi sende görüyorsun.

Kiskandin mi?

Korkma, siz "seytani" diye sorularima cevap vermiyorsunuz, burdada cevap gelmeyebilir ;)

Yazınız için teşekkür ederim.

Bir yerde farklı düşünüyorum ki Muhammed şeytana bile pabucunu ters giydirmiş,şeytandan daha ileri gitmişdir diyorum.

Protestanlık çok şey kattı hristiyanlığa.Vaftiz şart değildir.Olsa iyi olur.

Bahsettiğiniz güneş tanrısı,üçlü birlik daha eskiden bir devirde daha olmuş.Bir soru "tanrı dünyaya daha öncede inmiş olabilirmi" diğer bir soru,İsa Rab birdir dedi.Biz ise üçlü birlik var diyoruz.İsa üçlü birlik var demedi.Ben ve Baba biriz dedi.Benim aracılığım olmadan kimse Babaya gidemez dedi.Benim aracılığım olmadan cennete kimse gidemez demedi.Bu nuanslar ne kadar değerlidir bilmiyorum.

Hristiyanlık insancıl bir dindir.

Ateist olmaklada insancıl olunur,deist yada agnostik olandada insanlık bulunur.

Bu iş bir zamanlar Yahudilerin sünnet şart demsine ve hristiyanlarında şekil değil öz önmelidir deme savaşına benzedi.

Şimdi düşünüyorum.Bir insan tanrıyı affedermi.Hep tanrımı insanı affedecek.İnsanda Tanrıyı affedebilir.Bu küfür değildir kanımca.Çünki Tanrıyla arkadaşlık kuracağız.Tabiki onun keyfisinin kahyası değiliz ama "tanrıyı affetmek" bu konuda düşünmeye değer değilmi

Isa hic bir zaman kilise gibi bir organizasyonun kurulmasini istemedi. Isteseydi elcileriyle yahudi tapinagina gitmez, kendi kilisesini yaptirirdi(Muhammed gibi).Bir gün Petrus’la Yuhanna, saat üçte, dua vaktinde tapınağa çıkıyorlardı. (Elçilerin İşleri 3:1) Isa ölecegini bildiginden böyle bir istegi olsa söyler ve aciklardi!!!

Isa, dünyaya yakinda geri döneceginden havarilerine söyle seslenir: “Öteki ulusların arasına girmeyin. Samiriyeliler’in kentlerine de uğramayın. 6Bunun yerine, İsrail halkının yitik koyunlarına gidin. (Matta 10 5:6) Ilk kilise kim tarafindan yapilmistir? Tabiki Birinci Konsil (İznik Konsili) tarafindan.325 senelerinde. Ve bu kilise sekilcilikle ugrasmaktadirlar. Ana görevleri vaftiz, "Communion" (Christian) gibi rituellerldir!

Tanriyi affetmekle neyi affediyorsun?

Anladigim kadariyla senin icin isanin söyledikleri cok önemli?!

Hangi mezhepten oldugunu sormustum, cevap verirsen sevinirim :)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaratılış 5

Adem soyunun öyküsü: Tanrı insanı yarattığında onu kendine benzer kıldı. 2Onları erkek ve dişi olarak yarattı ve kutsadı. Yaratıldıkları gün onlara “İnsan” adını verdi. 3Adem 130 yaşındayken kendi suretinde, kendisine benzer bir oğlu oldu. Ona Şit adını verdi. 4Şit’in doğumundan sonra Adem 800 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 5Adem toplam 930 yıl yaşadıktan sonra öldü.

6Şit 105 yaşındayken oğlu Enoş doğdu. 7Enoş’un doğumundan sonra Şit 807 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 8Şit toplam 912 yıl yaşadıktan sonra öldü.

9Enoş 90 yaşındayken oğlu Kenan doğdu. 10Kenan’ın doğumundan sonra Enoş 815 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 11Enoş toplam 905 yıl yaşadıktan sonra öldü.

12Kenan 70 yaşındayken oğlu Mahalalel doğdu. 13Mahalalel’in doğumundan sonra Kenan 840 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 14Kenan toplam 910 yıl yaşadıktan sonra öldü.

15Mahalalel 65 yaşındayken oğlu Yeret doğdu. 16Yeret’in doğumundan sonra Mahalalel 830 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 17Mahalalel toplam 895 yıl yaşadıktan sonra öldü.

18Yeret 162 yaşındayken oğlu Hanok doğdu. 19Hanok’un doğumundan sonra Yeret 800 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 20Yeret toplam 962 yıl yaşadıktan sonra öldü.

21Hanok 65 yaşındayken oğlu Metuşelah doğdu. 22Metuşelah’ın doğumundan sonra Hanok 300 yıl Tanrı yolunda yürüdü. Başka oğulları, kızları oldu. 23Hanok toplam 365 yıl yaşadı. 24Tanrı yolunda yürüdü, sonra ortadan kayboldu; çünkü Tanrı onu yanına almıştı.

25Metuşelah 187 yaşındayken oğlu Lemek doğdu. 26Lemek’in doğumundan sonra Metuşelah 782 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 27Metuşelah toplam 969 yıl yaşadıktan sonra öldü.

28Lemek 182 yaşındayken bir oğlu oldu. 29“RAB’bin lanetlediği bu toprak yüzünden çektiğimiz eziyeti, harcadığımız emeği bu çocuk hafifletip bizi rahatlatacak” diyerek çocuğa Nuh adını verdi. 30Nuh’un doğumundan sonra Lemek 595 yıl daha yaşadı. Başka oğulları, kızları oldu. 31Lemek toplam 777 yıl yaşadıktan sonra öldü.

32Nuh 500 yıl yaşadıktan sonra Sam, Ham, Yafet adlı oğulları doğdu.

Isa 75. kusakti vs gibi bir cok bilgileri birlestirerek insanligin 6.000 yasinda oldugunu hesaplar, James Ussher.

Her seyin baslangici M.Ö. 23 Ekim 4004tür!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Annals_of_the_World_page_1.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Ussher_chronology

Sitelerde Paylaş

Hiçlikte zaman yoktur,zamanın dışındadır..............Tanrıda zamanın dışındaır.

Hiçlik yaratılamaz.......................Tanrıda yaratılamaz

Hiçliğin bir başı bir sonu yoktur,varlıkların bir başı bir sonu vardır..................Tanrınında bir başı bir sonu yoktur.

Hiçlikte sonsuzluk vardır.......Tanrıda da sonsuzluk vardır

Kimbilir bu düşünceye antitez çıkana kadar,daha ne gibi benzerlikler yakalıyacağım

Hatırladım.Ben hiçlikten,"hiçlikte heplik var" diyerek çıkmıştım.

Ben hiç olmayı başaramamaış,hiçlikle mucadele etmiştim.Hiçlik beni korkutmuştu,halen korkuyorum.

Tanrının hiç olabileceği fikrine bir rüyamda sebep oldu.

Rüyamda,Mısır tanrılarından Anibus garip birşeyler yapıyordu yıldırım hızında.

Ne yapıyorsun dedim.

-"Ben kötü yerim,böylece insanlar birbiriyle muhabbet ederler" dedi.

-Kötümü kötülükmü ?

-Kötü,kötü,kötü dedi

Peki benden istediğin birşey varmı ?

*Evet,yokolmak istiyorum

-Şaşırdım,benden istediğine göre yoketme gücüm vardı demekki,peki seni yok ettim dedim

Önümden yokoldu,mutluydu

Başka bri tanrı başka zamanda rüyama girdi ve dediki "Kötü yiyen tanrıyı sen yokettin öyleyse bu görev senin"dedi.Ama bu görev çok ağırdı,dua ettim görev alındı.

Şimdi atılmayın hemen "Ben demiştim;dinler şizofrenikdir diye işte alın kanıtı diye".Özellikle sözüm Cehane27'ye :)

Varacağım nokta hep Anibus'un mutlu mutlu nereye gittiğini düşündüm.

Şimdi hiç olmazsa bir cevap buldum.Tanrıya gitmişti.Bir hiç olarak

Sitelerde Paylaş

anlamamissin.

Kiskandin mi?

Korkma, siz "seytani" diye sorularima cevap vermiyorsunuz, burdada cevap gelmeyebilir ;)

Isa hic bir zaman kilise gibi bir organizasyonun kurulmasini istemedi. Isteseydi elcileriyle yahudi tapinagina gitmez, kendi kilisesini yaptirirdi(Muhammed gibi).Bir gün Petrus’la Yuhanna, saat üçte, dua vaktinde tapınağa çıkıyorlardı. (Elçilerin İşleri 3:1) Isa ölecegini bildiginden böyle bir istegi olsa söyler ve aciklardi!!!

Isa, dünyaya yakinda geri döneceginden havarilerine söyle seslenir: “Öteki ulusların arasına girmeyin. Samiriyeliler’in kentlerine de uğramayın. 6Bunun yerine, İsrail halkının yitik koyunlarına gidin. (Matta 10 5:6) Ilk kilise kim tarafindan yapilmistir? Tabiki Birinci Konsil (İznik Konsili) tarafindan.325 senelerinde. Ve bu kilise sekilcilikle ugrasmaktadirlar. Ana görevleri vaftiz, "Communion" (Christian) gibi rituellerldir!

Tanriyi affetmekle neyi affediyorsun?

Anladigim kadariyla senin icin isanin söyledikleri cok önemli?!

Hangi mezhepten oldugunu sormustum, cevap verirsen sevinirim :)

"bu mabedi yıkar üç günde geri inşaa ederim."Öyleyse kiliselere ihtiyaç yok,bedenlerimiz kilisemi oluyor yoksa Yahudilerin ibadethanelerinemi gideceğiz,kafam karıştı.

Eski Ahide göre,Tanrı ile insan arası vahşet derecede bozulmuş.Irza geç,parçala,bebeği öldür..."aman tanrım neler duydum,tanrım bebeği senin kendi doğallığınla yarattın,üstelik verdiğin on emride sevdim,peki bu vahşet sana yakışmaz.Hep sen mi beni affedeceksin,İncilde İsa'nın sözlerini okudum işte bu sensin dedim.Sen busun bende seni affettim.İkinci antlaşma hiç bozulmasın" diye dua ettim.

Hristiyan kardeşler "tanrıyı affetmek" fikrine ılık bakacaklar (tanrıyla arkadaşlık da var serde diye) yada bana meczup gözüyle bakacaklar.Bakalım beni ne bekliyor?

Evet illada İsa'nın sözleri,önce ve önemlilikle İsa'nın sözleri çünkü onlar direk tanrının sözleridir.Kutsal ruhdan esinlenme tarihde yanlışlıklar yaptırdığına göre konu açılana kadar önce ve önemle illa İsa'nın sözleri

Protestan,katolik ve ortodoksların üçünüde tutarım.

Bir mormonla tanıştım benim hristiyan olduğumu öğrenince kendini bana anlatmadı.Anlatsaydı mormonlarıda tutabiliridm.Yehova şahitleride yanaşmıyor bana:(,onlarında haklı olduğu yerler vardır.

Sitelerde Paylaş

sayın mrs.missing, ben arkadaşa dedim ki, müslüman olan papazların sayısı arttıyor , bu konuda ne düşünüyorsunuz.

siz bir sürü müslüman da hırıstiyan oluyor diyorsunuz.

normal bir vatandaştan söz etmiyorum . eğer sorduğum soruya gerçekten mantıklı bir cevap verme düşüncesine sahip olsaydınız önce soruyu okuyup anlardınız, ne sorduğumu dahi bilmeden , aklınıza ilk gelen cümleyi yazmışssınız.

bu sözleriniz sizin objektifliğinize gölge düşürüyor.

şimdi sen objektifliğide kabul etmessin. direk red etmek dikkat et, karekteristik özelliğiniz olabilir. bu da hayatınıza ters etki yaratabilir.

gel geleim hırıstiyan arkadaşa soruma,

internetten kısa arama butonlarıyla tamamen orjinal lehçesinde konuşan hırıstiyan din adamlarının müslüman olduklarını görmek , nasıl bir etki yaratıyor.

sanırım net yazmışımdır.

mesela bir müslüman din adamı, bir imam yada müezzin v.s tv ye çıkıp müslümanlığı ve kendisine uymayan görüşleri bildirip, hırıstiyan olduğunu açıklarsa, türkiyede kaos olur , kaos insanların vicdanında olur.

bir yıkım yada arbede yaşanmaz..

bu durum bizim için gerçekten çok düşündürücü ve üzüntü verici olduğunu hissettiğimden acaba sizde nasıl bir etki bırakıyor.

bu kişilerin videolarını ve anlattıklarını izleyince sizinde bu konu hakkında aklınızda olan soru işaretlerini bizlerle paylaşmanı isteriz.

ayrıca hırıstiyan olan bir din adamının videosu felan varsa bende bu videoyu yayınlayan olursa izleyip, bu kişinin nedenlerini öğrenip, bende oluşan fikirleri sizlerle memnuniyetle paylaşacağımı bildiririm.

saygılarımla.

Beni düşündüğünüz için de güzel uyarı ve öneriniz için de teşekkürler. Fakat yanılmışsınız.

Papaz, haham, hoca, şeyh, alim.. farketmez. Bu statüler insanları daha kolay istismar edebilmek için vardır ve bu adamların din değiştirmesi sıradan insanın din değiştirmesinden daha tehlikelidir aslında.

Bir papaz İslam'a geçmişse, bu İslam'ın, kişinin çıkarlarına daha kolay hizmet ettiğini işaret eder. Bunun dışında o papaz olan kişinin bir anda dikkat çekmesi, İslamcılarca daha fazla sahiplenip el üstünde tutulması demek.. Önemli bir statüdür çünkü, öyle görünür.

Din adamları cemaatlerini, mensup oldukları grupları sömürmek için vardır kardeşim. Din değiştiren, yani İslam'a geçen papaz da bu işin sadece çıkarlarına çok daha fazla hizmet edeceğini bildiği için geçer. Kimseye öyle vahiy falan geldiği yok, o adamaların da dinle diyanetle işi yok.

Onun için siz siz olun, bu adamları ciddiye almayın, sıradan inanırların din değiştirmesinin din alimlerinin veya kendi çapında lider olanlarının değiştirmesinden daha ciddiye alınır bir şey olduğunu görün.

Al birini vur öbürüne. Aynı masalları azıcık değiştirip edilip hitabettiği toplumun geleneksel ve kültürel yapısına uyumlu hale getiriyorlar, adına da din diyorlar.

Hepinizinki de aynı işte. Bir dolu saçmalık...

İçinde çıkamadıktan, saçmalıklarda açıklama bulmaya çalışmaktan vazgeçemedikten sonra ha Müslüman olmuşsun ha Hristiyan. Hepsi de aynı.

Benim sıkıldığım, sinirlendiğim şey bu hristiyanların o rezil dini ille de sevgi, barış vs vs dini diye kakalamaya kalkması, gelip Müslümanlara saldırması ve aşağılaması.

Ben ateistim, hepinizi de istediğim gibi eleştiririm, hepinize de aynı mesafedeyim ve gerçeği görenim ama sizlerin birbirinize pislik atma hakkınız yok.

Kendi forumlarınızda yapabilirsiniz elbette ama ateistlerin arasında yapınca çok acınacak bir halde olduğunuz iyice ortaya çıkıyor.

Yoksa yiyin durun birbirinizi, bana ne, bize ne... Bu saçma salak kavgalarınız ve birbirinizi bu denli dışlayıp ötekileştirmeniz dünyaya binlerce yıldır zarar verdi, vermeye de devam ediyor.

Bak bu rezil hristiyanlar sizin rezil dininizi kullanıp yıllardır kadınlarınıza kızlarınıza tecavüz ediyor, üstünüze bombalar yağdırıyor, ülkelerinizi birbirine düşürüp düşman ediyor.

İçinde biz de varız işte. Benim ülkem, benim halkım, benim çevrem ve ailem de bu rezilliğin ceremesini çekiyor. Yoksa hakikaten yiyin birbirinizi, çıkıp boğazınızı sıkın isterseniz.. Kimin umurunda.. Hep beraber biter tükenirsiniz de kurtuluruz belki..

Şu konuştuğunuz saçmalıklara bir bak. İnsan şu devirde bunları konuşmaya, bunlar için kavga etmeye utanır yeminle. Yok kılıç var mıymış, yok dünyayı kaç günde yaratmışmış, yok ne demişmiş... Hakikaten utanır insan.

Sitelerde Paylaş

Şu konuştuğunuz saçmalıklara bir bak. İnsan şu devirde bunları konuşmaya, bunlar için kavga etmeye utanır yeminle. Yok kılıç var mıymış, yok dünyayı kaç günde yaratmışmış, yok ne demişmiş... Hakikaten utanır insan.

Konuyu güzel özetlemişsin :) Bu saçmalıkları konuşmadan insanlara gerçeği göstermek de zor. Hatta konuştumuz halde bile gösteremiyoruz.

Onun için sorulara devam :)

1) Kilise niçin Galileo Galilei'nin kellesini almaya çalışmıştır?

2) Kilise bunu yaparken dayanağı neydi?

3) İncil'e göre dünya düz ve sabit olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

4) Hristiyanlık kiliseye tıkılmasaydı, bilim nasıl ilerleyecekti?

Sitelerde Paylaş

"bu mabedi yıkar üç günde geri inşaa ederim."Öyleyse kiliselere ihtiyaç yok,bedenlerimiz kilisemi oluyor yoksa Yahudilerin ibadethanelerinemi gideceğiz,kafam karıştı.

Eski Ahide göre,Tanrı ile insan arası vahşet derecede bozulmuş.Irza geç,parçala,bebeği öldür..."aman tanrım neler duydum,tanrım bebeği senin kendi doğallığınla yarattın,üstelik verdiğin on emride sevdim,peki bu vahşet sana yakışmaz.Hep sen mi beni affedeceksin,İncilde İsa'nın sözlerini okudum işte bu sensin dedim.Sen busun bende seni affettim.İkinci antlaşma hiç bozulmasın" diye dua ettim.

Hristiyan kardeşler "tanrıyı affetmek" fikrine ılık bakacaklar (tanrıyla arkadaşlık da var serde diye) yada bana meczup gözüyle bakacaklar.Bakalım beni ne bekliyor?

Evet illada İsa'nın sözleri,önce ve önemlilikle İsa'nın sözleri çünkü onlar direk tanrının sözleridir.Kutsal ruhdan esinlenme tarihde yanlışlıklar yaptırdığına göre konu açılana kadar önce ve önemle illa İsa'nın sözleri

Protestan,katolik ve ortodoksların üçünüde tutarım.

Bir mormonla tanıştım benim hristiyan olduğumu öğrenince kendini bana anlatmadı.Anlatsaydı mormonlarıda tutabiliridm.Yehova şahitleride yanaşmıyor bana:(,onlarında haklı olduğu yerler vardır.

Müslümandin, hristiyan oldun?! dogrumu hatirliyorum?

Sen belli bir mezhepe bagli degilsin ve kendi dinini, kendi tanrini kendin belirliyorsun!?

Isanin sözlerini sen mi yorumluyorsun? yoksa mezheplerden hangisinin yorumu kafana yatarsa onu mu kabulleniyorsun?

Cevap verirsen sevinirim :)

Anlamaya calisiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sen belli bir mezhepe bagli degilsin ve kendi dinini, kendi tanrini kendin belirliyorsun!?

Isanin sözlerini sen mi yorumluyorsun? yoksa mezheplerden hangisinin yorumu kafana yatarsa onu mu kabulleniyorsun?

Anlamaya calisiyorum.

atesorular hosuma gidiyor.bende kendimi gormus oluyorum.biraz dusinim.gelim

Sitelerde Paylaş

Konuyu güzel özetlemişsin :) Bu saçmalıkları konuşmadan insanlara gerçeği göstermek de zor. Hatta konuştumuz halde bile gösteremiyoruz.

Onun için sorulara devam :)

1) Kilise niçin Galileo Galilei'nin kellesini almaya çalışmıştır?

2) Kilise bunu yaparken dayanağı neydi?

3) İncil'e göre dünya düz ve sabit olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

4) Hristiyanlık kiliseye tıkılmasaydı, bilim nasıl ilerleyecekti?

1-2-3:İncil dünya düzdür,yuvarlakdır falan demez.

Kilise bir insana zarar verme hatta öldürme yada cadı avcılığına düşmüşse hastalanmış demektir.

Ortaçağı anlamak için ortaçağı tümden anlamak ve nasıl işin içinden çıkıldığını bilmek gerekir.Ortaçağ mitolojisinide bilmek gerekir.

Evet kiliseler hatalar yapmıştır acaba bu hatalara neden düşüldü,nasıl işin içinden çıkıldı.

Benim şu anki yorumum ki konu derinleştikçe yorumum farklılaşabilir: Bizim yumuşak karnımız "Kutsal Ruh"dur.Dolayısıyla "Papa'nın yanılmazlığı"na inanılmasıdır.Son Papa,haçlı seferleri için yanlış yaptık demişdir.Kutsal Ruh aynı anda iki zıt fikirde bulunmaz.Bu konuyu Hristiyan arkadaşlarla konuşacağım,bakalım nereye varacağız.

Ortaçağı tümden ele almak derken.Bir gemi batıyorsa,hangi köşesinde durduğumuzun önemi yoktur.Ateist,Hristiyan,müslüman... olmuş farketmez.Gemi batarsa herkes batar.

Hani sizin bilgileriniz varsa paylaşılmasını isterim.Ama mümkünse kimseye bedel ödetmeden çıkalım işin içinden.O zaman en gerçekçi çözümü bulmuş oluruz

Sitelerde Paylaş

Anlamaya calisiyorum.

Müslümandım,hiç yoktan öylesine ateist olacağım dedim.Bu sefer bir karmaşaya düştüm,dünya dinlerini araştırdım.Bana en uygun gelen hristiyanlıktı onu seçtim.Onun bilgilerini kendime kattım.

Mezheplerin ayrıldığı noktada ben yokum.Hepsine aynı mesafedenim.İsa'nın sözleri tekdir.Kendi yorumumu kendim yapıyorum sonra çogunu danışıyorum.Genellikle yorumlarım beğeniliyor yada en azından reddedilmiyor.En azından bu 5 yıllığına durum böyle.

Herkes İncili okur ve anlar.Anladığı şekildedir.Kafası karışırsa burda ne demek istedi diye danışılır fakat tek yorum yada genel geçer yorumun tek doğru olacağının garantisi yokdur.Aynı konu İncilde farklı yerlerde tekrar değinilmişdir.Yine bu farklı yerlerdekilerle birleştirince en iyi yoruma varılıyor.

Mezheplerin birleşmesini savunuyorum

Karşı çıktığım noktalar:Papa'da yanılır;aforoz etmeye hiçkimsenin hakkı yoktur,aforoz yanlışdır.

Tanrımız sevgi tanrısıdır,seven insan tanrıdandır der İncil.

Sitelerde Paylaş

Hristiyan olmak ile müslüman olmak arasından ne fark vardır ?

Hepimiz bu gemi içindeyiz.Batarsa hepimiz batarız.Öyleyse nerde duruluyorsa durulsun ama birbirimizi anlamamız gerek.Karşımızdakini samimi bir şekild eanlarsak onu ancak o zaman etkileyebiliriz.Kimiside derki ancak kendini değiştirebilirsin,gerisi kendiliğinden değişir der.Buda doğru

Benim anlıyamadığım tek yer,müslümanlık oldu.Burayıda anlarsam kimbilir ne kadar çok çözümüm,ortak çözüm olur o zaman.

Ben karşımızdakini kendimiz gibi düşünmesini sağlayarak çözümlere ulaşılacağına inanmıyorum.Toplu psikoza düşme riskide var olabilir.Bu nedenle farklı görüşler her zaman iyidir.Belkide fikrimizi tutku yapmamak,kemikleşmemek çözümleri kolaylaştırır belkide.

Sitelerde Paylaş

Matta 1- 12 Yehoyakin, Babil sürgününden sonra doğan Şealtiel’in babasıydı,

Şealtiel Zerubbabil’in babasıydı,

Luka 3- 27 Yohanan oğlu, Reşa oğlu, Zerubbabil oğlu, Şealtiel oğlu, Neri oğlu,

Şealtiel’in babasi kimdir?

Bunun gibi sana bir cok hata gösterbilirim!

Yanlis oldugu bu kadar acik bir kitapta, gercek tanriyi bulabilecegini mi saniyorsun?

Sitelerde Paylaş

Hepimiz bu gemi içindeyiz.Batarsa hepimiz batarız.Öyleyse nerde duruluyorsa durulsun ama birbirimizi anlamamız gerek.Karşımızdakini samimi bir şekild eanlarsak onu ancak o zaman etkileyebiliriz.Kimiside derki ancak kendini değiştirebilirsin,gerisi kendiliğinden değişir der.Buda doğru

Benim anlıyamadığım tek yer,müslümanlık oldu.Burayıda anlarsam kimbilir ne kadar çok çözümüm,ortak çözüm olur o zaman.

Ben karşımızdakini kendimiz gibi düşünmesini sağlayarak çözümlere ulaşılacağına inanmıyorum.Toplu psikoza düşme riskide var olabilir.Bu nedenle farklı görüşler her zaman iyidir.Belkide fikrimizi tutku yapmamak,kemikleşmemek çözümleri kolaylaştırır belkide.

Hristiyanlığı anladıysan neden müslümanlığı anlayamıyorsun evet aynı gemideyiz batarsak beraber batacağız

Samimi bir şekilde dinleyen sayısı çok az zaten birini anlamanın her güzel yolu samimi olmak ve zaman vermektir.

Ne dediğini düşünmek ve analiz etmektir.

Yaratıcı tek ise bizden istekleride tektir. Her kavimden farklı şeyler istemez İnsanlık onu tanısaydı ne yapması

gerektiğini bilecekti ama malesef dinin ve ibadetlerin içini öyle boşaltmışlar ki anlaşılmasın ne kadar zorluk var ise

içine sokmuşlar bu yüzden müslümanlığı anlamamış olabilirsin önce içi boşaltılmış kavramları bir araştırsan

sanırım bunada bir çözüm bulursun müslüman olmak bir fayda sağlamaz tek başına önemli olan islam olmak dini yaşamaktır.

Sitelerde Paylaş

1-2-3:İncil dünya düzdür,yuvarlakdır falan demez.

Kilise bir insana zarar verme hatta öldürme yada cadı avcılığına düşmüşse hastalanmış demektir.

Ortaçağı anlamak için ortaçağı tümden anlamak ve nasıl işin içinden çıkıldığını bilmek gerekir.Ortaçağ mitolojisinide bilmek gerekir.

Evet kiliseler hatalar yapmıştır acaba bu hatalara neden düşüldü,nasıl işin içinden çıkıldı.

Benim şu anki yorumum ki konu derinleştikçe yorumum farklılaşabilir: Bizim yumuşak karnımız "Kutsal Ruh"dur.Dolayısıyla "Papa'nın yanılmazlığı"na inanılmasıdır.Son Papa,haçlı seferleri için yanlış yaptık demişdir.Kutsal Ruh aynı anda iki zıt fikirde bulunmaz.Bu konuyu Hristiyan arkadaşlarla konuşacağım,bakalım nereye varacağız.

Ortaçağı tümden ele almak derken.Bir gemi batıyorsa,hangi köşesinde durduğumuzun önemi yoktur.Ateist,Hristiyan,müslüman... olmuş farketmez.Gemi batarsa herkes batar.

Hani sizin bilgileriniz varsa paylaşılmasını isterim.Ama mümkünse kimseye bedel ödetmeden çıkalım işin içinden.O zaman en gerçekçi çözümü bulmuş oluruz

Sanırım İsa idi, yğksek bir yere çıkarılıyor ve dünyadaki tüm memleketler gösteriliyor. Bu yazıyorsa dünya döşek gibi düz demektir. Öyle yazmıyor olsa Galileo'yu niye aforoz etmeye kalksınlar?

Konu Hristiyanlık hakkında merak ettiklerimiz, o yüzden soru soruyoruz. Varsa merak ettiğin konular ve cevabı da varsa herkes yardımcı olur sanırım.

Bedel ödetme konusunda hem fikirim. Derdim bedel ödetmek değil yeni acıların yaşanmasını istememek. Bu da hurafelerle değil akıl ve adaletle olur.

İlla tanrıya ihtiyacın varsa hurafelerde değil aklında ara bence

Sitelerde Paylaş

Matta 1- 12 Yehoyakin, Babil sürgününden sonra doğan Şealtiel’in babasıydı,

Şealtiel Zerubbabil’in babasıydı,

Luka 3- 27 Yohanan oğlu, Reşa oğlu, Zerubbabil oğlu, Şealtiel oğlu, Neri oğlu,

Şealtiel’in babasi kimdir?

Bunun gibi sana bir cok hata gösterbilirim!

Yanlis oldugu bu kadar acik bir kitapta, gercek tanriyi bulabilecegini mi saniyorsun?

Ne deyim ben Tevrat Uzmanı değilim.

İsa'nın sözlerinin destekçisi ve takipçisiyim.

Ben yoksaymaya değil,anlamaya gittim

Anlamıyorsamda yoksaymaya hükümlü değilim.

Bir papazımız osaydı keşke.Ona danışırdık

Ben Tevratda bana destek olan,aynı yere vardığım sözleri olduğu gibi kaptım sadece

Sitelerde Paylaş

Sanırım İsa idi, yğksek bir yere çıkarılıyor ve dünyadaki tüm memleketler gösteriliyor. Bu yazıyorsa dünya döşek gibi düz demektir. Öyle yazmıyor olsa Galileo'yu niye aforoz etmeye kalksınlar?

Konu Hristiyanlık hakkında merak ettiklerimiz, o yüzden soru soruyoruz. Varsa merak ettiğin konular ve cevabı da varsa herkes yardımcı olur sanırım.

Bedel ödetme konusunda hem fikirim. Derdim bedel ödetmek değil yeni acıların yaşanmasını istememek. Bu da hurafelerle değil akıl ve adaletle olur.

İlla tanrıya ihtiyacın varsa hurafelerde değil aklında ara bence

Galileo'yu yargılamadan önce akıllarına hiç gelmemiş.İsa'ya tüm ülkeler hayal dünyasında gösterildi diye.Ama beyin koşullanmışsa bu cevap onlara yetersiz gelir.Hoş tek düze bakınca gerçekten benimkisi yetersiz bir cevap.Ama bana yeterli.

İncil'i anlamak için belkide benim gibi yıllarcada karmaşa-kaosa düşmek lazım.Işık o zaman parlıyor.

Hristiyan olmanın bir güzelliğide akıl ve adaleti kaybetmiyorsun.Ben kaybetmediğimi düşünüyorum.Kaybeden varsa ona akıl ve adaleti niye kaybettiği,nasıl geri kazandırabileceği araştırılmalıdır.

Ben bir yere katkım varsa ben varımdır,katkım yoksa ben hiçimdir.(Şimdi hiçsemde tanrıylayımdır diyorum :) )

Sitelerde Paylaş

Ne deyim ben Tevrat Uzmanı değilim.

İsa'nın sözlerinin destekçisi ve takipçisiyim.

Ben yoksaymaya değil,anlamaya gittim

Anlamıyorsamda yoksaymaya hükümlü değilim.

Bir papazımız osaydı keşke.Ona danışırdık

Ben Tevratda bana destek olan,aynı yere vardığım sözleri olduğu gibi kaptım sadece

Sana Isadan bir söz:

Yuhanna 14:14 Benim adımla benden ne dilerseniz yapacağım.

Isa burda bir nevi "garanti" verdigi halde, her gün milyonlarca dua kabul görmüyor!

Üzerinde düsünmek gerek!!!

"bana bir tanri lazim, tanrisiz yapamiyorum" dersen, hristiyanlik müslümanliktan biraz daha iyi.

En azindan diger dinlere, kitaplarinda aksini yazsada, daha hosgörülü

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlığı anladıysan neden müslümanlığı anlayamıyorsun evet aynı gemideyiz batarsak beraber batacağız

Samimi bir şekilde dinleyen sayısı çok az zaten birini anlamanın her güzel yolu samimi olmak ve zaman vermektir.

Ne dediğini düşünmek ve analiz etmektir.

Yaratıcı tek ise bizden istekleride tektir. Her kavimden farklı şeyler istemez İnsanlık onu tanısaydı ne yapması

gerektiğini bilecekti ama malesef dinin ve ibadetlerin içini öyle boşaltmışlar ki anlaşılmasın ne kadar zorluk var ise

içine sokmuşlar bu yüzden müslümanlığı anlamamış olabilirsin önce içi boşaltılmış kavramları bir araştırsan

sanırım bunada bir çözüm bulursun müslüman olmak bir fayda sağlamaz tek başına önemli olan islam olmak dini yaşamaktır.

Farklı şeyler söylüyorsunuz.

İncil'i kabul eden bir islam.

İncil değiştirilmişdir diye okumaz,düşünmezlerdi benim karşılaştıklarım.

Farklısınız.Siz İncil'ide kabul ediyorsunuz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...