Jump to content

Hristiyanlık Hakkında Merak Ettiklerimiz

Recommended Posts

He hristiyanlığı anlatır sende tatlı tatlı dinler gibi görünüp ben bunu nasıl dinime çekerim kurnazlığı düşünürsün bol bol..

Tesekkur ederim.ama derslerim basladi.msn benim cok zamanimi alir.ateisme tekrar empati yapmak ve tanriya eylemsizlik konulari zaten bana yeter.

Ortak yanlis bence herkes kendi gorusune cekmek istiyor.bence bu hezeyan.anlasilmak icin o gorusu benimsenmek gerekmez.herseyi empati ilede geceriz.bence herkes oldugu yerde kalsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 373
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tesekkur ederim.ama derslerim basladi.msn benim cok zamanimi alir.ateisme tekrar empati yapmak ve tanriya eylemsizlik konulari zaten bana yeter.

Ortak yanlis bence herkes kendi gorusune cekmek istiyor.bence bu hezeyan.anlasilmak icin o gorusu benimsenmek gerekmez.herseyi empati ilede geceriz.bence herkes oldugu yerde kalsin.

Kişisel gözlemim: Empati kurmayıp empati bekleyen tek din İslam. Kendisini her şeyin üzerinde gören kibirli bir din.

Sitelerde Paylaş

Tanri bizim gibi yedi icti

Tanri ne yapacagimizi bilmiyor (kardesine ne yaptin.kani topraktan bana sesleniyor)

Tanrinin duygulari var

Tanriya karsi eylemsizlik.Bunu ilk defa duydum.dusunecegim

Tanrinin hicbirseye ihtiyaci olmasaydi kendine srkadas olsun diye insani yaratmazdi

Oyleyse barisi ve sevgimizi istiyor

Tanri bir seye ihtiyac duyuyorsa mükemmel degildir!!!

Tanriyi affetmesen ne yapacaktinda????

Sitelerde Paylaş

Sorum tam olarak söyle olacakti?

Tanriyi affetmedigini tanriya nasil gösterirdin? Tanriya nasil bir EYLEM gösterirdin-gösterebilirdin?

Mükemmel olmayan bir kitapta, mükemmel olmayan bir tanri bulmussun!

Senin tanrin Afrikada bir bebegi acliktan öldürüyor, isayi ve dinini ögrenme firsati olamayan bu bebegi sonra cehennemde yakiyor.

Sen de bunu affediyorsun.

Hic düsünmeden, insana "bu ne kadar sevgi?" diye sorduracak bir cümle. Ama üzerinde 2 saniye düsününce insan da sormadan edemiyor.

Kim acliktan ölüyor? Afrikali bebek.

Kim yaniyor? Afrikali bebek.

Kim aci cekiyor? Bebegin anasi, babasi.

Kim affediyor? SEN!?!

Almanlarn, yahudileri gaz odalarinda öldüren Nazileri affetmeleri gibi bir sey olmus bu.

Absürd!

Bizimle dalga gecmeye gelmediysen,

ben, senin hristiyanligi tam bilmedigini, dini kendi kafana göre yorumladigini düsünüyorum.

Sen böyle mutlu oluyorsan ve baskalarina zarar vermiyorsan, neden olmasin? ;)

Ama dikkatli olmani tavsiye ederim.

"Din olsun ya da olmasın, iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yapacaktır" der Steven Weinberg ve devam eder: "ama iyi insanlara kötü şeyler yaptırmak için dine ihtiyacınız var." :excl:

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorum tam olarak söyle olacakti?

Tanriyi affetmedigini tanriya nasil gösterirdin? Tanriya nasil bir EYLEM gösterirdin-gösterebilirdin?

Mükemmel olmayan bir kitapta, mükemmel olmayan bir tanri bulmussun!

Senin tanrin Afrikada bir bebegi acliktan öldürüyor, isayi ve dinini ögrenme firsati olamayan bu bebegi sonra cehennemde yakiyor.

Hic düsünmeden, insana "bu ne kadar sevgi?" diye sorduracak bir cümle. Ama üzerinde 2 saniye düsününce insan da sormadan edemiyor.

Kim affediyor? SEN!?!

Almanlarn, yahudileri gaz odalarinda öldüren Nazileri affetmeleri gibi bir sey olmus bu.

Absürd!

Bizimle dalga gecmeye gelmediysen,

ben, senin hristiyanligi tam bilmedigini, dini kendi kafana göre yorumladigini düsünüyorum.

Sen böyle mutlu oluyorsan ve baskalarina zarar vermiyorsan, neden olmasin? ;)

Ama dikkatli olmani tavsiye ederim.

"Din olsun ya da olmasın, iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yapacaktır" der Steven Weinberg ve devam eder: "ama iyi insanlara kötü şeyler yaptırmak için dine ihtiyacınız var." :excl:

İşin gerçeği İsa'yı tanımayanlara ne olacağını bilmiyoruz.Yorumla rvar sadece.Cennet değil Babaya gidiş yolu İsa'dan geçer.

Evet ben hristiyanlığı kendim yorumluyor ve bunu sunuyorum.Bu zamana kadar reddedilen görüşüm olmadı

Eleştirilere başladık,ortaçağ,bilim adamlarına eziyet,engiziyon,cadı avcılığı neden oldu dedik.İleri sürdüğüm öneride radikal sunu olduğu halde reddedilmedi.Bu düşünüşlere yol açar.Öyleyse hristiyanlığa katkı yapıyorum demektir.Buda hristiyanlıktan kaçmaktansa gelişmesine katkıda bulunmak herkesin yararınadır

Hitlere oralı olmadım,görüşlerine,kendisine,yaptıklarına acıdım.En azından destekleyen veya başka versiyon milliyetçiliğe,oralı olmadım.

Affetmediğimde,oralı olmam,varlığını yoksayarım.Bunu bir insana yapmıştım,gençken.Çok etkilenmişti.Yanlış yaptım deyip bi daha yoksaymayıda yapmadım.

Afrikada açlıktan ölüme izin veren tanrımı,kapitalizm,insan hırsı,bu dünya düzenimi.Öyleyse tanrı bu haksızlığı niye engellemiyor...bilmiyorum ama afrika açları,dünya haksızlıkları insanın komşusunu düşünmediğini gösterir.

Bizde komşunu kendin gibi sev denir.Benim sevmemle iş bitmiyor.Terörle(sevgisizlik,şiddet,nefret)le mucadele eden bir dünyadayız.

Benim siteye geliş amacım sizleri tanımak,ateistlere kötü söz söylendimi söylüyecek bir sözümün olmasıdır.Kötü söz sahibine aittir ve dil yürekten taşanı söyler.Kötü söyleyenin kalbide kötüdür.

Diğer amacım,sizleride hristiyanlığa karşı ılımlı olmanız mümkünmü diye incelemektir.

Mükemmellik rölatifdir.İkimiz diyoruzki tanrı kötüleri cezalandırsın.Kötü ne demek.%50 anlaşırız %50 farklılaşırız.Hangimizin kötüsünü cezalandıracak.Tanrı ben mükemmelim demeyerek zekalık göstermişdir.

E tanrı vicdan koymuş içimize,ben derimki ceza,suçun içindedir

Bana göre tanrı ve iyilik insanın içindedir.(tanrı suretinde ve arkadaş olalım diye yaratıldığımızdan bellidir)

Göklerin eğemenliği çocuklardadır da denir.Bu içindeki iyiliği kaybetmeyen kişi cennete gidecekdir

Farklı düşüncelerimi söylüyorum ve beğeniliyor yada reddedilmiyor

Tanrıyı bırakınca ben karmaşa ve kaosa düşüyorum.Düşmeyene de ne mutlu

Sitelerde Paylaş

Kadınlar niçin Papa, Patrik vb olamıyor?

Olur diyen mezhepler var.

Sorun kutsal ruhun yanlış yorumlanmasında.

İsa kadınların ezildiği,hayat kadınının aşağılandığı...devrede kadına önemini gösterdi.

İznik konsilinin tekrar değerlendirilmesi lazım

Pavlus'un bazı sözleri nedeni ile olamamaktadırlar.

Ama kutsal ruh kime ne zaman ineceğini ve gideceğini bilir.

İsa'nın yaptıkları ve sözleri esasdır.Kutsal ruh buna tezat olamaz.

Pavlus çok değerli biridir.Zindanlar,işkencekler..buna rağmen İsa'dan şaşmamışdır.Ancak oda günahlı idi ve iyi düşünemediği sırada kutsal ruh onda değildi.İznikte ise her sözünde kutsal ruh var dendi.Bu matta,yuhanna,markos,luka içinde geçerli.İznik,Yeniden değerlendirilmeli.

Sitelerde Paylaş

Olur diyen mezhepler var.

Sorun kutsal ruhun yanlış yorumlanmasında.

İsa kadınların ezildiği,hayat kadınının aşağılandığı...devrede kadına önemini gösterdi.

İznik konsilinin tekrar değerlendirilmesi lazım

Pavlus'un bazı sözleri nedeni ile olamamaktadırlar.

Ama kutsal ruh kime ne zaman ineceğini ve gideceğini bilir.

İsa'nın yaptıkları ve sözleri esasdır.Kutsal ruh buna tezat olamaz.

Pavlus çok değerli biridir.Zindanlar,işkencekler..buna rağmen İsa'dan şaşmamışdır.Ancak oda günahlı idi ve iyi düşünemediği sırada kutsal ruh onda değildi.İznikte ise her sözünde kutsal ruh var dendi.Bu matta,yuhanna,markos,luka içinde geçerli.İznik,Yeniden değerlendirilmeli.

Nasıl isa imiş bu bir türlü derdini doğru anlatamamış. Hocalarına çıkışmıyor musun niye kadınları küçümsüyorsunuz diye?

Sitelerde Paylaş

"hristiyan bakifani" :D

Kusura bakma @HristiyanGenc, bir arkadasi hatirlattinda .

Matta 5:39 Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.

Kim böyle yasiyor? hristiyn mi? Kilise mi? Isa mi böyle yasamis?

Luka 19:27 ‘Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!’

Sana iyi yüzmeler :)

Sitelerde Paylaş

Matta 5:39 Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.

Luka 19:27 ‘Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!’

Ilgili yeri okumadim ama zihin egzersizinde,isanin sozunde celiski anlamina gelir.Ya incile sozler sokuldu.ya 1 yanlis 99 dogruyu gotururmu oldu.

Burclara gore belli burclarda uclu birlik ortaya cikmis.horus.yahup.isa...bu zamanlarda insanlar niye ayni psikozu goruyor yada o zamanlarda tanri kendinimi hatirlatiyor.

Isaninsozleribde celiskili durumlar varsa 2.iznik konsul toplanmasi zorlasir.ama toplanmali

Sitelerde Paylaş

İlahi sende,

okudumda;bende zannettimki İsa kendisi için diyor.Bir adamı örnek vermiş.İyi bir örnek değil ama incilde korkmayın sözleri neyseki çok var

Sitelerde Paylaş

Kuzularina "Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin." diyen kilise hic bir zaman kendisi böyle davranmadi, hep tokat atan oldu.

Ne 2. Dünya savasinda yahudilere yapilan zulme ses cikradi, ne baska bir zulme. Ortacagda kendileri insanlara zulmetti. Bu günde, Güney Amerikadaki haksizliklara(G. Amerikada bazi kisilerin Konyanin il sinirlari kadar topraklari varken, bazilari " bir dönüm topragimiz olsada isleyip ac kalmasak" diye ugrasirken kilise bu insanlara duadan baska bir yardim yapmiyor!!!

Kilisenin kuzulari yanaklarini uzatirken, kilisenin kendi bir firma gibi isliyor. Milyarlarca dolari nere yatirsak diye düsünüyorlar! Hepsi göz boyama.

Ama dedigim gibi sen bos ver, yazilarimi tam anliyamiyrsun gibi geldi bana. Yoksa su soruma cevap verirdin:

"Senin tanrin Afrikada bir bebegi acliktan öldürüyor, isayi ve dinini ögrenme firsati olamayan bu bebegi sonra cehennemde yakiyor.

Kim affediyor? SEN!?!"

Neden sen affedebiliyorsun? Sana bir zarar gelmedigi halde senin neden affetme hakkin var?

Affetmemis olsan (söz gelisi)

Sitelerde Paylaş

Benim cevabım var ama yeterlimi

Bende bu haksızlıkları görüyor ve tanrı (varsa) ince adalet çizgisini belirlemek için bekliyor derdim

Tanrı sadece izliyor bu durumda,insanı insanla bırakıp bizi bize gösteriyor.

Yaklaşsa her halikarda sorumlu tutulacak çünkü.

Pavlus,yönetimler tanrıdandır diyor.Pavlusda günahlı idi ve iznik konsilinde her sözünde kutsal ruh vardır sözü ne kadar geçerlidir değerlendirilmeli yeniden.Yönetimlerin tanrıdan olduğu inancı hristiyanları pasivize ediyor.Ben hiç tutmamıştım bu sözü

Birde pavlus,günahları sıralamış ve bunları yargılamışdır.İsa ise günahlı olanların günahını kaldırmış,yargılamamışdır

Her Kilisenin doğru olduğu iddiasında olamam..Helede kutsal ruh incil yazarlarında her zaman bulunur iddiası çözülmeden daha çok hatalar yapılır.

apokritif incillerinde bu bağlamda yeniden değerlendirilmesi lazım

Çünki,Kutsal ruh kendisi kimde ne zaman olacağını ve olmıyacağını kendisi bilir

Tanrı insanı insana gösteriyorsa afrikadaki durumdan insanlar sorumludur.

Gelelim empatiye.Tanrı acımasız,duyarsız,bir tuhaf psikolojide bir yaradan olsun.Benim böyle bir yaradana ihtiyacım yok.

Ceza vermek tanrısallıkdır.Ben tanrı değilim.Tanrıya ceza vermezdim.

Diyelim ceza verecektim,varlığını yok sayardım.Bu çok etkili bir cezadır.Tabii tavşan dağa küsmüş dağdan bi haberde olabilir durum.

zaten bende bir etkilenim yarattınız.Deizm,agnostizm,ateizm ve hristiyanlık arasında gidip geliyorum.Bakalım denge nerede olacak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...