Jump to content

Erkek ateistlerin kadın ateistlerden fazla olması

Recommended Posts

Erkek egemen ve dinin hayat üzerinde etkisi olan toplumlarda kadınlar dindar görünmek zorundadır. Bu görünümün doğru veya yanlış olması sonucu değiştirmez. Bir şüphe üzerine karısını dövme yetkisini elinde bulunduran erkekler karşısında kadının tek silahı erkeklerden daha dindar görünmektir.

İncil'e göre, bakire çıkmayan bir kadın baba evinin önünde taşlanarak öldürülür. Böyle bir toplumda kadınlar erkeklerden daha dindar görünmesinde ne yapsın?

Bende dinin etkin olduğu toplumlarda kadın ateist erkek ateistten azdır diye düşündüm ancak Norveç , İsveç gibi inançsızlığın inançlı olmaktan daha yaygın olduğu ülkelerdede erkek ateist sayısı kadın ateist sayısından fazla.

Norveç'e bakıyorum sadece %19'u kadınmış.Atheist Censusda.

İsveçe baktım %14 : (

İngiltereye baktım %22'si kadın sadece.

Dine inanma oranı %20'yi zor bulan Estonyada bile kadın ateist oranı %27 Atheist Census'da.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Acaba kayda değer bir mevzu mudur diye başlığa baktım, eşitliğin sadece sayısal eşitlik olduğunu sanan bir kazmanın açtığı bir başlık olduğunu gördüm...

Hüleyyyyyn, biz İslam'da erkeğin kadınlardan üstün sayıldığı, kadının değersiz bir mal olarak görüldüğünü, iki cins arasında bu nedenle eşitlik olmadığından söz ediyoruz.. Yoksa mevzu kadın sayısı azmış, erkek sayısı fazlaymış değil.. Did you understand?

Sitelerde Paylaş

Bende dinin etkin olduğu toplumlarda kadın ateist erkek ateistten azdır diye düşündüm ancak Norveç , İsveç gibi inançsızlığın inançlı olmaktan daha yaygın olduğu ülkelerdede erkek ateist sayısı kadın ateist sayısından fazla.

Dine inanma oranı %20'yi zor bulan Estonyada bile kadın ateist oranı %27 Atheist Census'da.

Kimbilir belki de IQ seviyesi ile ilgilidir. 2012'ye kadar yapılan IQ testlerinde erkeklerin IQ seviyeleri hep daha yüksek çıkıyordu:

http://www.ozpolitic.com/polanimal/viewtopic.php?f=8&t=10493

2012 den sonra yapılan IQ testleri kadınların erkekleri yakaladığını ve geçtiğini gösteriyor.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2173808/Women-overtake-men-IQ-tests-time-100-years-multitasking.html

Belki 20 sene sonra ateist dağılımıda benzer bir değişimi yansıtacaktır.

Her halikarda Türkiye'de kadınların daha dindar olduğunu/göründüğünü ve bu dindarlığın önemli oranda kabul edilmek ihtiyacından kaynaklandığını tahmin ediyorum (aslında çevremden biliyorum). Dindar kadınlar kafirleri (!) yakmıyor, palalarla parçalamıyor. Dinlerini zorla kabul ettirmeye çalışanlar her zaman erkekler. Burada dinin ne olduğu da önemli değil.

Madem kadınlar daha dindar neden dinleri için asla savaşmıyorlar? Barışçı olduklarından mı? Sanmıyorum. Terör örgütlerinde yer alan ve saldırı eylemleri yapan bir çok kadın var. İntihar bombacısı olan kadınlar var. Hiç biri dinleri için yapmıyor bu işleri.

Sitelerde Paylaş

Kadinlar tarih boyunca erkekleri manipule ederek istediklerini elde etmislerdir bundan dolayi bazi yetenekleride kisitli kalmis olabilir cunku ihtiyaclari yoktu o yeteneklere.Mrs missingin de kastettigi bu zaten istediklerini aliyorlar ama bedelini cok agir oduyorlar haberleri yok derken yanlis anlamissam duzeltsin lutfen.

Sitelerde Paylaş

erkek ateistler kadınlardan çokmuş...

bu da ayrımcılıkmış...

erkek ateistler! duydunuz zilin sesini, dağılın!...

artık ateist olmayın kardeşim siz de. araştırmayın, herşeyi sömürmeyin. bırakın biraz da kadınlar araştırsın. siz müslü müslü oturun yerinizde. pozitif ayrımcılık yapın. kadınlara öncelik tanıyın.

hadi daalın bakiim...

Sitelerde Paylaş

Galiba evrimsel olarak erkekten fiziksel olarak daha zayıf oldukları ve doğurganlık özelliklerinden yani dünyaya çocuk getirmelerinden dolayı daha duygusal olmaları buna sebep. Kadınlar dinsiz bile olsalar genelde bir takım şeylere inanma eğilimde oluyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Galiba evrimsel olarak erkekten fiziksel olarak daha zayıf oldukları ve doğurganlık özelliklerinden yani dünyaya çocuk getirmelerinden dolayı daha duygusal olmaları buna sebep. Kadınlar dinsiz bile olsalar genelde bir takım şeylere inanma eğilimde oluyorlar.

Mantıklı.

Sitelerde Paylaş

Kimbilir belki de IQ seviyesi ile ilgilidir. 2012'ye kadar yapılan IQ testlerinde erkeklerin IQ seviyeleri hep daha yüksek çıkıyordu:

http://www.ozpolitic...php?f=8&t=10493

2012 den sonra yapılan IQ testleri kadınların erkekleri yakaladığını ve geçtiğini gösteriyor.

http://www.dailymail...ltitasking.html

Belki 20 sene sonra ateist dağılımıda benzer bir değişimi yansıtacaktır.

Her halikarda Türkiye'de kadınların daha dindar olduğunu/göründüğünü ve bu dindarlığın önemli oranda kabul edilmek ihtiyacından kaynaklandığını tahmin ediyorum (aslında çevremden biliyorum). Dindar kadınlar kafirleri (!) yakmıyor, palalarla parçalamıyor. Dinlerini zorla kabul ettirmeye çalışanlar her zaman erkekler. Burada dinin ne olduğu da önemli değil.

Madem kadınlar daha dindar neden dinleri için asla savaşmıyorlar? Barışçı olduklarından mı? Sanmıyorum. Terör örgütlerinde yer alan ve saldırı eylemleri yapan bir çok kadın var. İntihar bombacısı olan kadınlar var. Hiç biri dinleri için yapmıyor bu işleri.

hqdefault.jpg

Female-Terrorists.jpg

65108.jpg

2_24502.JPG

Sitelerde Paylaş

İslamda kadın erkek eşitliği yok diyen ateistlerin kendi durumlarını araştırınca ilginç bir tabloyla karşılaştım ve paylaşmak isterim.

http://www.atheistcensus.com/country

Bu siteden istediğiniz ülkeyi seçip ateizm oranlarını ve gender identity bölümünü özellikle incelemenizi istiyorum. Neden erkek ateistler kadın ateistlerden oldukça fazla? Neden Erkek hegemonyası sizde fazlasıyla baskın? Neden pozitif ayrımcılık var? Bunun sebepleri neler olabilir?

Kadın müslümanların sayısı fazla olduğu için sanırım.Bu tür zeka seviyesi düşük başlıklar ciddi olarak forumun da zeka seviyesini düşürüyor :D

Sitelerde Paylaş

Kadın yazarların, bilim adamlarının sayısı da daha azdır. Erkek hegemonyasından henüz çıkıyor kadınlar. Haklarına geçtiğimiz yüzyılda kavuşmaya başladılar. Zaman geçtikçe her anlamda erkekleri yakalayacaklardır. Hatta geçeceklerdir. İslam coğrafyasında yaşayan kadınların ise maalesef bu konuda bir şansı yok.

Sitelerde Paylaş

Batılı kadınlar çok iyi eğitimli olduğu halde batı dünyasında yapılan araştırmalara göre hristiyan kadın sayısı erkek sayısın iki katı hatta bazı ülkelerde bu oran dahada artıyor.

Bazı ülkelerde kiliseye giden erkek bulmak nerdeyse zor.

Kadınlar olmasaydı hristiyanlık çoktan iflas etmişti batıda. Hristiyanlığı ayakta tutan kadınlar.

Batılı sosyolog bir kadının bir yazısını okumuştum hristiyanlık kadın dinimi diye. Mantıklı açıklamaları vardı. Kadınların batıda neden daha fazla dine yöneldiğinden bahsetmişti. Şimdi bundan bahsetmiyecem.

Batı dünyası ile İslam dünyası kültürel olarak çok farklı.

Asıl sorulması gerek soru islam ülkelerinde kadınlar neden islamı seçer?

Dünyanın en ataerkil dini olan islam dinidir.Acaba müslüman ülkelerde kadınlar avrupalı kadınlar gibi iyi eğitim alsalar islama inanmaya devam ederler mi ?

Sitelerde Paylaş

İslam kadinlara cinsel obje muamelesi yaptikca kadinlar kendilerini daha dişil hissediyor galiba. Bu da tuhafça hoşlarına gidiyor olabilir.

Sitelerde Paylaş

Herhangi bir şekilde ailelerinden kopmayı başarabilen Türk kadınlarıyla sıkça tanışıyorum.

Çoğunluğunun ortak bir özelliği var: "Arap'ın dîni" kavramını kullanıyorlar.

Yani en azından dinden koptuklarını gözlemliyorum.

Müslüman olduğunu sanan tek-tük kadınla tanıştım. Onlar da bazı "samimi" tavırlarıyla, aslâ Müslüman olamayacağını gösterdiler. Burada yazamayacağım bazı "özel" tavırlar sergiliyrlar.

Belki de kendi dünya görüşümden dolayı aynı tip kadınlara yaklaşıyor olabilirm. Kim bilir?

Sonuç: Sizin samimiyetiniz, kadınların da aynı yönde eğitilmelerini sağlar

Sitelerde Paylaş

Aslında sorun kadının ateist veya teist olması değil. Kadının islamın tüm aşağılanmasını kabul etmiş olması.

Kadın aşağılanmaktan hoşlanıyor. Kadın köle olmaktan hoşlanıyor. Kadınlar bence erkekleri suçlamayı bırakmalı

Aslında burda sorgulanması gereken kadın.

Bazı feminist kadınlar hep söylüyor erkekler kadınları köleleştiriyor bilmem ne.

Kadınların çoğu hakını bile savunmuyor kadının hakkını bile erkek savunuyor.

Bazı feminist kadınlar bla bala erkek şöyle erkek böyle yok dinler böyle.

Kadınlar toplumun %50 sini oluşturuyor.

Kadınlar islama karşı olsaydı islam ayakta duramazdı. En çok islamı savunanlarda kadınlar.

Hatta islamı ayakta tutanlar bile kadınlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...