Jump to content

Erkek ateistlerin kadın ateistlerden fazla olması

Recommended Posts

İslamda kadın erkek eşitliği yok diyen ateistlerin kendi durumlarını araştırınca ilginç bir tabloyla karşılaştım ve paylaşmak isterim.

http://www.atheistcensus.com/country

Bu siteden istediğiniz ülkeyi seçip ateizm oranlarını ve gender identity bölümünü özellikle incelemenizi istiyorum. Neden erkek ateistler kadın ateistlerden oldukça fazla? Neden Erkek hegemonyası sizde fazlasıyla baskın? Neden pozitif ayrımcılık var? Bunun sebepleri neler olabilir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kadınlar fiziksel zayıflıklarından dolay hep ikinci planda kalmışlar. Ateistlerin gözüyle bakarsak aslında bu kendi suçları milyonlarca yıl içinde demek ki sürekli zayıf işlerde çalışıp tembellik yapmışlar ve bu yüzden fiziksel güçleri iyi evrilememiş geri kalmış.

Mesela siyahi ırklarda yaşayabilmek için daha çok mücadele ettikleri için bizim familyamızda en güçlü ırk olarak ortaya çıkıyor. Zira olimpiyat oyunları tarzında şeyler bunu doğruluyor.Kadınların bu gidişle düzelmesi zor gibi gözüküyor çünkü hala onlar tembellik yaparken en ağır işleri erkekler yapıyor .

tarihinde areyougood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kadınlar fiziksel zayıflıklarından dolay hep ikinci planda kalmışlar. Ateistlerin gözüyle bakarsak aslında bu kendi suçları milyonlarca yıl içinde demek ki sürekli zayıf işlerde çalışıp tembellik yapmışlar ve bu yüzden fiziksel güçleri iyi evrilememiş geri kalmış.

Mesela siyahi ırklarda yaşayabilmek için daha çok mücadele ettikleri için bizim familyamızda en güçlü ırk olarak ortaya çıkıyor. Zira olimpiyat oyunları tarzında şeyler bunu doğruluyor.Kadınların bu gidişle düzelmesi zor gibi gözüküyor çünkü hala onlar tembellik yaparken en ağır işleri erkekler yapıyor .

Erkekler kadınlara göre bir derece üstündür , oda....
Sitelerde Paylaş

Erkekler kadınlara göre bir derece üstündür , oda....

Yok ya ben bir üstünlük görmüyorum ama fiziksel üstünlüğümüz genelde ne kadar çağdaş olsakta kadınların geri planda kalmasını sağlıyor.Dediğim gibi bu süreş evrim açısından bakarsak değişeceğede benzemiyor gibi gözüküyor yanlışım varsa düzeltisin darwinci arkadaşlar :p

Sitelerde Paylaş

Kadinlarin kendi secimleri, sosyal nedenleri vardir, arastirilabilir.

Acaba, simdi ateistler bu yüzden mirastan fazla pay almali mi?

Burda nerde positif ayrimcilik?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslamda kadın erkek eşitliği yok diyen ateistlerin kendi durumlarını araştırınca ilginç bir tabloyla karşılaştım ve paylaşmak isterim.

Bu siteden istediğiniz ülkeyi seçip ateizm oranlarını ve gender identity bölümünü özellikle incelemenizi istiyorum. Neden erkek ateistler kadın ateistlerden oldukça fazla? Neden Erkek hegemonyası sizde fazlasıyla baskın? Neden pozitif ayrımcılık var? Bunun sebepleri neler olabilir?

Ya gerçekten gerizekalısın ya da şark kurnazlığına soyunmuşsun.

Hala temel hak ve özgürlükler bakımından eşitlik kavramını öğrenememişsin. Bir insan nasıl bu kadar taşkafa olabilir, hayret doğrusu.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden erkek ateistler kadın ateistlerden oldukça fazla?

Neden Erkek hegemonyası sizde fazlasıyla baskın?

Neden pozitif ayrımcılık var?

Bunun sebepleri neler olabilir?

-------------------------------------------------------

Bu dört cümle arasında korelasyon yok ki... Acaba ne demek istedin?

Sitelerde Paylaş

Kadınlar müslüman oluyorlar da ondan..

İslam bu kadar kadın düşmanı bir dinken kadınlar müslüman oluyorlar.

Din değiştirenlerin çoğunluğu gene kadın.

Kadınlar nazara, fallara, kristal kürelere, burçlara vs inanıyorlar.

Ateist ya da dinsiz olmaları pek bir şey değiştirmiyor.

Zorda kalınca lütfen olmasın diye kendi içinden yalvaran bayanlar tanıyorum.

Bu kişi dine inanmayı bırakmış biri..

Kadınlar çok ilginç varlıklar..

Sitelerde Paylaş

Halbuki kadınlar daha çok çalışırlar, bunu görmek istemeyen görmez ve sadece kas gücüyle ölçtükleri içindirki bu kas gücüyle gelmiş olan ata erkilliğin neden olduğu bir başlık daha, optik dini kamu alanı dışına itmiş toplumlarda yani dinin bir yönetim şekli olmadığı yerde ateist kadın derdine düşmen ne eziklik böyle. Sen islam toplumunda bırak ateisti başka dine geçen kadın var mı onu söyle. İşiniz gücünüz kadın be, rezil adam..

Sitelerde Paylaş

sayın ateist arkadaşlara merak ettiğim bir kaç sorudan birisini sormak istiyorum.

gerçekten elle tutulur gözle görülen yada ispat edilen harici hiçbirşeye inanmıyormusunuz.

mesela insanların dışında dünyada bizler gibi ama daha değişik formlarda yaşayan varlıkların olduğuna inanıyormusunuz.

cin, peri vs. gibi varlıklara.

birde ruh un olmadığına inanıyorsunuz, ruh un yani enrjinin adını ne koyarsanız artık, olduğuna inanıyormusunuz.

eğer cevabınız hepsine hayır ise ,

tşk ediyorum sizlere.

bazılarına evet bazılarında kararsız iseniz , birkaç hadise daha paylaşmak isteyeceğim.

teşekkür ediyorum

Sitelerde Paylaş

Neden mi? Cunku erkekler kadinlardan analitik olarak daha ustundurler de ondan.

Bu sonuc neden hosuna gitti tam bilmiyorum ancak insanin dinden kurtulabilmesi icin analitik anlamda ortalamadan daha ileri olmasi gerektigi sonucu cikiyor bu veriden. Yani ateist olabilmek icin once ortalamanin ustunde bir analitik dusunme kabiliyeti gosterebilmek gerekir, ki bu dindar kisilerde ve kadinlarin cogunda gorulen bir ozellik degildir. Yani sen bir teist olarak daha cok kadinlarin ortalamasina yakinsin demektir bu.

Kadinlar analitik anlamda erkeklerden neden daha geriler, onun detayli cevabini ilgili bir baslik olursa veririz. Fakat kadinlar ile dindarlarin ayni yonelimi gostermelerine bakarak, bunun sebebinin cinsiyet olmadigini az cok anlamissinizdir sanirim. Sebebi toplumlarin kadina bakisidir, yani kadini bir seks objesinden baska islevi olmadigina ikna eden dinler ve etraflarina olusturduklari dandik kulturlerdir. Erkek cocuklari sayisal dersler ile zorlarken, kiz cocuklari ev ekonomisi derslerinde hayattaki rollerine sartlayan egitim sistemleridir. Kadinlar tarih boyunca hicbir devirde adil muamele gormemis, evrimsel rollerine mahkum edilmislerdir.

Yani su haliyle, kadina olan bakis acisiyla, insanoglu maymunluktan 1 adim oteye gidememistir. Iste sonucuda, daha cok dindar egilim gosteren, analitik dusunceden uzak, matematige fizige akil erdiremeyen, anlayamayan, kavrayamayan, mantik yoksunu kadin kitleleridir.

Sitelerde Paylaş

Ailenin gelir durumu veya eğitim olanaklarına daha kısıtlı erişebilme gibi faktörlerle birlikte çocukluk döneminde kız çocukları için ön görülen geri planda kalmış bir yetiştirme ve sosyalleşme şekli, bu şartlara rağmen sesini yükseltip skeptik düşünce yapısına sahip olabilen kadınların bile Ateizmi hayatlarının bir parçası yapmaktan veya ateizmi yaşamlarının merkezine sokmaktan alı koyuyor olabilir.

Bunun yanında ateizm çoğu toplumlarda henüz yaygın bir durumda olmadığı gibi yaygın olan toplumlarda dahi kadın ateistlerin iyileşmeyen imaj probleminin temelinde şovenizm ve kadın düşmanlığı yatar. Nitekim bugün bile en aydınlanmış erkek ateistlerin ağzından kadınlar hakkında seksist ifadeler duymak mümkündür.

Diğer taraftan çağdaş ateizm yeniden ortaya çıkmaya başladığı ve kadın haklarının günümüzden daha geri olduğu 18. yy'daki başlangıçtaki grupla özdeşleşmiştir ve başlangıçtaki bu grup da erkeklerden oluşuyordu, bu nedenle kadın ateistlerin ana akım ateizm tarafından dışlanması, şöyle ya da böyle ret edilmesi ya da göz ardı edilmesi hala olsun tam olarak giderilmemiştir. Şüphesiz ki inançsızlığın felsefesinin erkek ateistlerle başlamasına ve günümüzde ateizm takipçileri arasında bu denli çeşitlilik olmasına rağmen bunu neden hala sürdürdüğümüz sorgulanabilir.

Hala olsun eğer ateist erkeklerin kendi ağızlarından "kadınlar Allah korkusuna daha yatkındır veya toplumsal yapıya ve kurumlara karşı baş kaldırma cesareti gösteremezler, erkekler ise kadınlardan daha şüpheci ve daha rasyonel bir yapıya sahiptir, onlardan daha çok cesaret edip dine aldırış etmezler ve kendi yollarında giderler, Bu yüzden ateizmin safhasında yer almış tanınmış tüm isim ve düşünürler hep erkekler olmuştur" gibi ateist kadınları küçümseyen şövenist ve ön yargılı söylemler duydukça kadın, erkek, eşcinsel veya transseksüel , her türlü biyolojik veya toplumsal cinsiyetten ateist seslerin kendilerini duyurmaya olan ihtiyaç devam edecektir.

Saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

Neden mi? Cunku erkekler kadinlardan analitik olarak daha ustundurler de ondan.

Iste sonucuda, daha cok dindar egilim gosteren, analitik dusunceden uzak, matematige fizige akil erdiremeyen, anlayamayan, kavrayamayan, mantik yoksunu kadin kitleleridir.

Kadınlar analitik düşünemezler mi?

Kadınlar hakkında harika bir ön yargı... hatta kadın düşmanlığı içeren bir ön yargı..

Tipik egemen erkek düşüncesi..

Ve çok da üzücü..

Sitelerde Paylaş

Kadınlar analitik düşünemezler mi?

Kadınlar hakkında harika bir ön yargı... hatta kadın düşmanlığı içeren bir ön yargı..

Tipik egemen erkek düşüncesi..

Ve çok da üzücü..

Dusunebilirler tabiki. Ben dusunemezler demedim. Dusunmemeye programlaniyorlar dedim. Bunu yapanda kulturlerdir. Yemekten sonra kiz cocugunu annesine yardima gonderen, erkek cocugu ise daha analitik gorevlere tesvik eden aile kulturu sayesinde evet, bunu soylemekten zevk almasamda, kadinlar analitik ozurlu hale geliyorlar.

Sizin aile gecmisinizi bilmem ama eger Anadolu kulturunun dikte ettigi bir aile kulturunuz var idiyse, oradan bu noktaya gelmeniz icin sizin gostermeniz gereken caba, ayni ortamda yetismis bir erkegin gostermesi gereken cabadan daha fazladir.

Onyargili bir dusunce degil bu. Bircok arastirma var ve en carpicisi, kiz cocuklarin matematik dersindeki basarilarinin, yetistikleri toplumdaki cinsiyetcilik ile nasil dogru orantili oldugu seklinde bir sonuc koyuyor ortaya. Hatta bazi ulkelerde kiz cocuklar erkek cocuklari sollayabiliyorlar. Ama soz konusu Turkiye ise, erkek cocuklar kiz cocuklardan daha yuksek basari koyuyorlar ortaya. Bunun sebeplerinide yukarida anlatmaya calistim.

Egemen erkek olup olmadigim konusunda ise yorum yapmayacagim. Onun karari size kalmis.

Sitelerde Paylaş

Kozmopolit yahya'ı yanlış anlamışsın, yahya insan olarak beyin evriminin kadına bozuk yaklaşımını ve kemikleşmiş olan bu durumun kadınlarında yapısını ister istemez bozduğundan yine erkek egemen zihniyetten bahsetmiş, suçlu ilk başta erkekler ve hala bunun nedeni bariz biçimde erkek egemenliğin varolmasında arıyor..

Sitelerde Paylaş

Dusunebilirler tabiki. Ben dusunemezler demedim. Dusunmemeye programlaniyorlar dedim. Bunu yapanda kulturlerdir. Yemekten sonra kiz cocugunu annesine yardima gonderen, erkek cocugu ise daha analitik gorevlere tesvik eden aile kulturu sayesinde evet, bunu soylemekten zevk almasamda, kadinlar analitik ozurlu hale geliyorlar.

Sizin aile gecmisinizi bilmem ama eger Anadolu kulturunun dikte ettigi bir aile kulturunuz var idiyse, oradan bu noktaya gelmeniz icin sizin gostermeniz gereken caba, ayni ortamda yetismis bir erkegin gostermesi gereken cabadan daha fazladir.

Onyargili bir dusunce degil bu. Bircok arastirma var ve en carpicisi, kiz cocuklarin matematik dersindeki basarilarinin, yetistikleri toplumdaki cinsiyetcilik ile nasil dogru orantili oldugu seklinde bir sonuc koyuyor ortaya. Hatta bazi ulkelerde kiz cocuklar erkek cocuklari sollayabiliyorlar. Ama soz konusu Turkiye ise, erkek cocuklar kiz cocuklardan daha yuksek basari koyuyorlar ortaya. Bunun sebeplerinide yukarida anlatmaya calistim.

Egemen erkek olup olmadigim konusunda ise yorum yapmayacagim. Onun karari size kalmis.

Bu konuya açıklık getirdiğin için teşekkürler Yahya. Evet, seni yanlış anlamışım. Açıklaman mantıklı ve akla yatkın. Buna ben de katılıyorum..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...