Jump to content

Hesap verme sorumluluğu ve Özgür İrade'nin yok oluşu

Recommended Posts

Brutal bir cafeye gider ve özgür iradesiyle yer içer. Neyse sonunda adisyonu alır ve Hesabı ödemeye gider.

1- Cafeyi gitmeyi kendisi mi seçti?

2- Yiyecekleri kendisi mi seçti?

3- Hesabı ödemeye razı olarak mı gitti cafeye?

Sen gittin, sen seçtin, sen yedin ve hesabı ödemeden o cafeden çıkamazsın..

Saygılarımla

tarihinde optimum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 601
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

herşeyden kasıt nedir...

var olan herşey...

evrendeki küçük büyük her şey...

yaptıklarımız söylediklerimiz düşüncelerimiz ...

bunlar birer şeydir...

gelecekte olacak olan olaylar ise daha şimdi yok oldukları için- şey- değildirler...

şey aslında varlıktaki her şey için kullanılır...

Hadid/22. Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.

Yasin/12. Şüphesiz biz, ölüleri mutlaka diriltiriz. Onların yaptıklarını ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Biz, her şeyi apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) bir bir kaydetmişizdir.

fatır/11. Allah, sizi önce topraktan, sonra da az bir sudan (meniden) yarattı. Sonra sizi (erkekli dişili) eşler yaptı. Allah’ın ilmine dayanmadan hiçbir dişi ne hamile kalır, ne de doğurur. Herhangi bir kimseye uzun ömür verilmez, yahut ömrü kısaltılmaz ki bu bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a kolaydır.

Hud/6 Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emaneten konulacakları yeri de O bilir. Bunların hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı)dır.

Enam/59. Gaybın anahtarları yalnızca O’nun katındadır. Onları ancak O bilir. Karada ve denizde olanı da bilir. Hiçbir yaprak düşmez ki onu bilmesin. Yerin karanlıklarında da hiçbir tane, hiçbir yaş, hiçbir kuru şey yoktur ki apaçık bir kitapta (Allah’ın bilgisi dâhilinde, Levh-i Mahfuz’da) olmasın.

Ayetleri dikkatli oku, olaylar daha meydana gelmeden Levh-i Mahfuz'a yazılmış.

Kitabı okuyorsunuz ama düşünmeden okuyorsunuz. Bu kitap bir dediğini başka bir ayette yalanlayan bir kitap.

Bu kitaba güvenip de ortaya bir iddia atan birisinin ofsayta düşmemesi imkansız.

Sitelerde Paylaş

geleceği tüm ayrıntılarıyla bilen bir tanrı artık o bildiği geleceğe mahkum olur...

o sadece bildiği şeyleri yapmakla yükümlü bir robot gibi olur...

bilinen ve belirli olan şey hayatın üzerine kurulduğu kurallar ölçüler yani sistemin işleyişidir...

her şey bir kitapta yazılıdır dan anladığım her şey bu yazılıma göre çalışır...

yani evrende geçerli olan kurallar belirlidir ve kuralları tanrı koymuştur ve olacak olan her şeyde bu kurallar çerçevesinde oluşur...

ama kimin bu kurallara göre neler yapacağı baştan belli değildir...

mesela online oynanan bir oyunda yapabileceğin her şey oyunun yazılımının izin verdiği kadardır...

yapılabilecek şeyler belirlidir ama kimin oyunda hangi skora geleceği filan bunu kimse bilemez...

Sitelerde Paylaş

geleceği tüm ayrıntılarıyla bilen bir tanrı artık o bildiği geleceğe mahkum olur...

o sadece bildiği şeyleri yapmakla yükümlü bir robot gibi olur...

bilinen ve belirli olan şey hayatın üzerine kurulduğu kurallar ölçüler yani sistemin işleyişidir...

her şey bir kitapta yazılıdır dan anladığım her şey bu yazılıma göre çalışır...

yani evrende geçerli olan kurallar belirlidir ve kuralları tanrı koymuştur ve olacak olan her şeyde bu kurallar çerçevesinde oluşur...

ama kimin bu kurallara göre neler yapacağı baştan belli değildir...

mesela online oynanan bir oyunda yapabileceğin her şey oyunun yazılımının izin verdiği kadardır...

yapılabilecek şeyler belirlidir ama kimin oyunda hangi skora geleceği filan bunu kimse bilemez...

O oyuna katılan kişinin yazılımını başka bir tanrı mı yapmış?

Allah başka bir tanrının yarattığı canlıları mı oyuna alıyor ve onları mı test ediyor, bunun yazılımı düzgün çalıyor mu diye?

Sitelerde Paylaş

evet bilinen şey bellidir ve değişmez...

eğer değişme ihtimali varsa kesin bilgi yok demektir...

bilmiyor ve bilmek için imtihan ediyor....

Hayır yanlış düşünüyorsunuz. Allah'ın bilmediği şey yoktur. Allah'ın bilgisi artmaz, eğer artacak olsa Allah'ın bilgisi azdı, çoğaldı manası hasıl olur ki Allah için bu düşünülemez. Çünkü Allah'ın sıfatları mutlak kemaldedir. Onun sıfatlarının niteliği mutlak kemalde olduğu için bu sıfatların gelişmesi, çoğalması, değişmesi mümkün değildir. Bunlar insan için geçerli olabilir.

Şimdi gelelim nerede yanlış yaptığınıza.

Zaman görecelidir. Bunu Einstein'da söylüyor. Bilimin kabul ettiği bir olgudur. Yani zaman, gözleyen kişiye göre değişir. Çok hızlı gidenlere göre zaman daha yavaş akmaktadır. Kütle çekiminin çok yüksek olduğu yerlerde de zaman yavaşlamaktadır. Hatta karadeliklerde zamanın durduğuyla ilgili bilimsel yazılar vardır.

Allah zamandan münezzehtir. Yani Allah için 100 milyar yıl önce de 100 milyar yıl sonrada yaşanmış ve hepsi elinin altındadır. Daha doğrusu O'nun için önce ve sonra diye bir kavramdan bahsedilemez. Bu kavram ancak bizim için geçerlidir.

Uzay-zaman bir çarşaf şeklinde düşünülmektedir. Zaman 4. boyuttur. Biz ve gördüğümüz herşey uzay-zaman çarşafının üzerindedir. Bizim bu çarşaftan bağımsız olma ihtimalimiz yoktur. Uzay-zaman düzleminin sağ tarafı gelecek zamanı sol tarafı geçmiş zamanı içermektedir. Bizim bu uzay-zaman düzleminde geriye ya da zamanın akışından bağımsız olarak ileriye gitmemiz söz konusu değil. Bu yüzden bizim için geçmiş geçmişte kalmıştır. Gelecek ise yaşanmamıştır.

Fakat Allah'ı uzay zamana tepeden bakıyor gibi düşünebiliriz. Allah için geçmiş ya da gelecek diye bir şey yoktur. Hepsi uzay-zaman düzleminde gözü önündedir. Herbirine müdahale edebilir. Kuran'da gelecekte yaşanacak kıyamet gününü tıpkı şu an oluyormuş gibi açıklanması da bu yüzdendir. Ya da geçmişte yaşanan hadiselerin şimdiki zamanda anlatılması da aynı kabildendir.

Sonuç: Allah sonumuzun ne olacağını biliyor, fakat biz bilmiyoruz. Bizim irademiz var. İrademizle verdiğimiz kararların neticesinde kafir mi olacağız, müslüman mı olacağız bu belli. Fakat bunu Allah'tan başkası ve O'nun bildirdiklerinden başkası bilmiyor.

Bir arkadaşım eline bir kalem aldı ve bana sordu. Allah bu kalemi kırıp kırmayacağımı biliyor mu? Ben de biliyor dedim. Dedi ki, tamam ben bu kalemi krmayacaktım fakat şimdi karar değiştirdim kırıyorum dedi. Ben de dedim ki, sen istersen 1000 defa kırmaya karar ver, sonra da kırmaktan vazgeç Allah senin en son ne yapacağını bilir. Hem de 1000 kere kırmaya karar verip vazgeçeceğini de bilir dedim.

Çünkü Allah için zaman mefhumu yoktur. Biz nasıl havaya muhtaçsak zamanın akmasına da muhtacız ve bundan kendimizi soyutlaymıyoruz. Fakat Allah için geçmiş ve gelecek birdir ve hepsi de yanı başındadır.

Sitelerde Paylaş

Sonuç: Allah sonumuzun ne olacağını biliyor, fakat biz bilmiyoruz. Bizim irademiz var. İrademizle verdiğimiz kararların neticesinde kafir mi olacağız, müslüman mı olacağız bu belli. Fakat bunu Allah'tan başkası ve O'nun bildirdiklerinden başkası bilmiyor.

Bir arkadaşım eline bir kalem aldı ve bana sordu. Allah bu kalemi kırıp kırmayacağımı biliyor mu? Ben de biliyor dedim. Dedi ki, tamam ben bu kalemi krmayacaktım fakat şimdi karar değiştirdim kırıyorum dedi. Ben de dedim ki, sen istersen 1000 defa kırmaya karar ver, sonra da kırmaktan vazgeç Allah senin en son ne yapacağını bilir. Hem de 1000 kere kırmaya karar verip vazgeçeceğini de bilir dedim.

Çünkü Allah için zaman mefhumu yoktur. Biz nasıl havaya muhtaçsak zamanın akmasına da muhtacız ve bundan kendimizi soyutlaymıyoruz. Fakat Allah için geçmiş ve gelecek birdir ve hepsi de yanı başındadır.

Mesela şu anda senin cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğin belli, benim de belli. Madem sonuç belli, ne diye kendimizi kasıyoruz ki?

Sitelerde Paylaş

ben nereye gideceğimi bilmiyorum. Sen nereden öğrendin nereye gideceğini?

Senin nereye gideceğini bilmemen önemli değil ama daha sen doğmadan önce nereye gideceğin Levh-i Mahfuz'da yazılı değil mi?

Mesela senin Levh-i Mahfuz'da cehenneme gideceğin yazılı diyelim sen istediğin kadar yırtın, senin kalemin kırılmış bir kere Kuran'a göre.

Sitelerde Paylaş

- Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez. (Yusuf, 87)

- İnsanlara bir nimet, bir bolluk tattırdığımızda onunla sevinip şımarırlar. Şayet kendi yaptıkları sebebiyle başlarına bir fenalık gelirse, hemen ümitsizliğe düşerler. (Rum, 36)

Ümitsizlik kafirlerin bir hasletidir. Müminlere ümitsizlik yasaklanmıştır. Mümin her zaman ümitvar olur. Çünkü mümin Allah'ın rahmetinin ve merhametinin ne kadar geniş olduğunu bilir. Kendine de bu rahmet denizinden bir pay düşeceğini ümit eder ve Allah'ın emir ve yasaklarına uyar.

Çünkü bizim O'ndan başka sığınacak kapımız mı var da oralardan yardım dilenelim. Eğer ben cehennemlik isem yine O'na sığınmaktan başka bir çarem yok. Çünkü beni oradan kurtaracak başka bir varlık yok. Her şey onun elindedir. Tüm kapıların anahtarı ondadır. O birşeyin olmasını isterse tüm kainat istemezse ne yazar? Ya da tüm kainat istese O istemezse yine o iş gerçekleşmez.

Bir hadisi kutside Allah "Kulumun zannı üzereyim" buyuruyor. Yani kişi O'nu nasıl bilirse O da o şekilde davranacaktır. Ben Allah'ı merhametli biliyorum ve O'nun bana merhamet göstereceğine eminim.

tarihinde merakeden tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

- Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez. (Yusuf, 87)

- İnsanlara bir nimet, bir bolluk tattırdığımızda onunla sevinip şımarırlar. Şayet kendi yaptıkları sebebiyle başlarına bir fenalık gelirse, hemen ümitsizliğe düşerler. (Rum, 36)

Ümitsizlik kafirlerin bir hasletidir. Müminlere ümitsizlik yasaklanmıştır. Mümin her zaman ümitvar olur. Çünkü mümin Allah'ın rahmetinin ve merhametinin ne kadar geniş olduğunu bilir. Kendine de bu rahmet denizinden bir pay düşeceğini ümit eder ve Allah'ın emir ve yasaklarına uyar.

Çünkü bizim O'ndan başka sığınacak kapımız mı var da oralardan yardım dilenelim. Eğer ben cehennemlik isem yine O'na sığınmaktan başka bir çarem yok. Çünkü beni oradan kurtaracak başka bir varlık yok. Her şey onun elindedir. Tüm kapıların anahtarı ondadır. O birşeyin olmasını isterse tüm kainat istemezse ne yazar? Ya da tüm kainat istese O istemezse yine o iş gerçekleşmez.

Bir hadisi kutside Allah "Kulumun zannı üzereyim" buyuruyor. Yani kişi O'nu nasıl bilirse O da o şekilde davranacaktır. Ben Allah'ı merhametli biliyorum ve O'nun bana merhamet göstereceğine eminim.

Boş lafları geç. Aşağıdaki iddiaya cevap değil bunlar.

Senin nereye gideceğini bilmemen önemli değil ama daha sen doğmadan önce nereye gideceğin Levh-i Mahfuz'da yazılı değil mi?

Mesela senin Levh-i Mahfuz'da cehenneme gideceğin yazılı diyelim sen istediğin kadar yırtın, senin kalemin kırılmış bir kere Kuran'a göre.

Sitelerde Paylaş

O oyuna katılan kişinin yazılımını başka bir tanrı mı yapmış?

Allah başka bir tanrının yarattığı canlıları mı oyuna alıyor ve onları mı test ediyor, bunun yazılımı düzgün çalıyor mu diye?

tanrı insanı evrende belli bir özgürlüğe programlamış...

insanın ve tanrının özgür olabilmesi için de ne yapacaklarının tamamen belirlenmiş olmaması gerekiyor...

eğer her şey baştan belli olsaydı ne insanın ne de tanrının özgür iradesinden sözedilemezdi...

tanrı da yazılan ve belirli olan o geleceği yaşamaktan başka bir şey yapamazdı...

geleceğin tanrı tarafından bilinir ve belli olduğunun kabulu aslında tanrıyı yüceltmek filan değil bilakis tersini yapmaktır...

Sitelerde Paylaş

Boş lafları geç. Aşağıdaki iddiaya cevap değil bunlar.

Diyelimlerle hareket edemeyiz. Ne renk gömlek alacağımıza karar vermiyoruz. Sonsuz bir hayatı kazanmak ya da kaybetmek davası başımıza açılmış. Bu iş öyle farzetmeyle, tahmin etmeyle olacak iş değil ama varsayalım cehennemlik yazılmış (Allah korusun). Bana ne tavsiye edersiniz? Ne yapmam gerek? Gerçi sorduğum kişinin merhemi olsa başına sürerdi ama neyse sormuş bulunduk.

Önümde duran ölümü iptal edebiliyor musunuz? Bana sonsuz yaşam vaadedebiliyor musunuz? Bu sonsuz yaşamda başıma hiç bir felaket, kaza, sakatlık gelmesini istemiyorum. Bunu sağlayabilir misiniz? Bunlar da yetmez. Sevdiklerimin de sonsuza kadar benimle birlikte olmasını istiyorum. Onların da başlarına kötü bir şey gelmesin. Ayrıca çok rahat bir yaşam istiyorum. Kimsenin ağız kokusunu çekmek istemiyorum, kimseye minnet duymak istemiyorum. Dilediğim herşeye çok kolay bir şekilde hem de şu an sahip olmak istiyorum.

Eğer yukarıdaki saydıklarımı yapabiliyorsan, buyur yap da görelim. O zaman senin dediklerini kabul edeceğim. Eğer yapamıyorsan lütfen sus. Çünkü bunu yapabilecek Allah konuşuyor. Onu dinlemek istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Mavi renkli gömlegi alacagin bastan belliyse, istersen g*tünü yirt yine mavi renkli gömlegi alacaksin demektir.

Mavi renkli gömlegi alacagini bilen(karari veren kendisi) ve bunu kitabina yazan tanrinin sana

"git kendine bir gömlek begen" demesi sacmaliktir!!!!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mavi renkli gömlegi alacagin bastan belliyse, istersen g*tünü yirt yine mavi renkli gömlegi alacaksin demektir.

Mavi renkli gömlegi alacagini bilen(karari veren kendisi), bunu kitabina yazan tanrinin sana

"git kendine bir gömlek begen" demesi sacmaliktir!!!!

Asıl saçmalık benim ne renk gömlek alacağımı bilmeyen Tanrıdır. Bilmeyen Tanrıyı ben napıyım?

Sitelerde Paylaş

Asıl saçmalık benim ne renk gömlek alacağımı bilmeyen Tanrıdır. Bilmeyen Tanrıyı ben napıyım?

Tanri bilirse...

Sonuc bilinirse, imtahan güme gider!

Tanri yok, istedigin gömlegi alabilirsin :)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

BRUTAL sen bu özgür iradeye niye bu kadar takıntılısın? Bunun ardında civciv çıkacağını mı sanıyorsun? :)

Sen anlamiyorsun :)

mal yularsiz saliniverse kaybolur. Bu ocaaaa dünyada kaybolmamak icin, sahibinin cektigi yulari takip etmeli. Yularsiz dolasanlarin mal olmadigini anlayamiyor yazik.

Sitelerde Paylaş

Sen anca kendini avutuyorsun. Allahın bilmesi zorlama değildir.

Allah şöyle şöyle olacaktır diye yazmıştır. Böyle böyle olmalıdır diye yazmadı.

Mavi gömlegi sececegime karar veren ve bilen tanri neden bana "kendine gömlek sec" diyor?

HÛD - 119

Ancak Rabbinin rahmeti ile bağışladığı kimseler başka. Zaten onları bunun için yarattı ve bunlar cennete

Rabbinin: «Andolsun ki, cehennemi tamamen cinlerden ve insanlardan dolduracağım!» sözü tamamen yerine geldi. gerisi cehenneme

Sitelerde Paylaş

Mavi gömleği ben seçtim. Rabbim yazdı.

Ayeti okumadin galiba:

HÛD - 119

Ancak Rabbinin rahmeti ile bağışladığı kimseler başka. Zaten onları bunun için yarattı ve Rabbinin: «Andolsun ki, cehennemi tamamen cinlerden ve insanlardan dolduracağım!» sözü tamamen yerine geldi.

Allahin rahmet ettigi ve bagisladigi kimseler cehenneme girmeyecekler ve bu kisiler zaten bunun icin yaratilmislar!!!!

Bastan belli, yaratilistan belli!!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...