Jump to content

Hesap verme sorumluluğu ve Özgür İrade'nin yok oluşu

Recommended Posts

Sana imtihan değil kader kavramı diyorum.

İlkokul çocuğu bile imtihanla kaderin anlamlarını ve arasındaki farkı biliyor, bir sen kaldın!

Ben o ayetleri kadere örnek olsun diye mi koydum da kaderi ortaya atıyorsun sen? Konu başlığı özgür irade, verdiğim ayetler de hem İslam'da varolduğu iddia edilen özgür irade kavramını hem de imtihan kavramını yerle bir ediyor. Ayrıca kader dediğin şey hem özgür irade hem de imtihanla taban tabana zıt kavramlar.

İnsanın kaderi Levh-i Mahfuz denen bir kitap da daha o kişi doğmadan belirlenmiş durumda.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 601
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben o ayetleri kadere örnek olsun diye mi koydum da kaderi ortaya atıyorsun sen? Konu başlığı özgür irade, verdiğim ayetler de hem İslam'da varolduğu iddia edilen özgür irade kavramını hem de imtihan kavramını yerle bir ediyor. Ayrıca kader dediğin şey hem özgür irade hem de imtihanla taban tabana zıt kavramlar.

İnsanın kaderi Levh-i Mahfuz denen bir kitap da daha o kişi doğmadan belirlenmiş durumda.

Biraz uzun olduğundan kopyala yapıştır yapmak istemiyorum, kaderle ilgili fikrim şuradadır, eğer vaktin olursa bakabilirsin.

Adresi tıklayınız:

http://kurtaricisizs...ader-nedir.html

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biraz uzun olduğundan kopyala yapıştır yapmak istemiyorum, kaderle ilgili fikrim şuradadır, eğer vaktin olursa bakabilirsin.

Adresi tıklayınız:

http://kurtaricisizs...ader-nedir.html

Elalemin yorumlarına ihtiyacım yok, Kuran'da ne yazıyorsa ona bakarım ben.

Kuran'da her şey Levh-i Mahfuz adlı bir deftere yazılmış mı, yazılmış.

Benim inanırlar gibi Kuran'da yazılı şeyleri akla ve mantığa uydurmak için bahaneler üretmek zorunda değilim ama siz zorundasınız.

Sitelerde Paylaş

bu taktiğe çok rastlanıyor...

hangi taktiğe...

şuna bak mesela...

efendim burda düdük yoktur...

aha işte bak burda düdük var bak ötüyor da...

yok öyle üfürerek öten düdüğe düdük denmez...

düdük dediğin kendi kendine ötebilmeli değil mi efenim...

ha öyle diyorsan gerçekten de düdük yoktur...

bu konuda bununbir örneği...

özür irade yoktur...

neden ...

özgür olabilmek için zorlama olmamalı demi...

tamam buna itirazım olamaz...

yapılan işin karşılığında ödül yada ceza da olmamalı...

hop bi dakka bu da nerden çıktı...

bir insan ne yaparsa yapsın mutlaka bu yaptığı şeyin bir sonucu olacaktır...

etki tepki prensibi...

suya tuzu atarsın tuzlu su olur...

efendim bak işte özgür irade yok gördünmü ...

hem suya tuz atmalıyım hemde su tuzlu olmayabilmeli...

ha öyle bakarsan gerçekten özgür irade yoktur...

etki yapınca mutlaka bir tepkiyle karşılaşırsın...

bundan kaçınış yok...

bu konu da özgür değilsin...

öyleyse düdükte yoktur...

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğim ayetler(Kehf64...82), imtihandan ziyade kader kavramı açıklar. Yani olan her bir olayın sebebi var ama sen sebebini bilemeyebilirsin.

Bizde kader dediğin şeyin sağlıklı bir imtihan sisteminde olmaması gerektiğini söylüyoruz ama buna cevap veremiyorsun.

Evet o ayetler o çoğunun neden öldürüldüğünü açıklıyor ve bu eylemin kötü görüldüğü halde anne baba için iyi olduğu da açık..

Ama özgür irade ve imtihan kavramlarını nasıl çürüttüğü de ortada, sen işine gelen tarafı almak istediğin için gerçekleri idrak edemiyorsun.

Sitelerde Paylaş

Elalemin yorumlarına ihtiyacım yok, Kuran'da ne yazıyorsa ona bakarım ben.

Kuran'da her şey Levh-i Mahfuz adlı bir deftere yazılmış mı, yazılmış.

Benim inanırlar gibi Kuran'da yazılı şeyleri akla ve mantığa uydurmak için bahaneler üretmek zorunda değilim ama siz zorundasınız.

Senin hakkinda levhi mahfuzda ne yazilmis?

Sitelerde Paylaş

Degistirmez. Bilmeyenin mucadele etmesini saglar sadece. Eger bilseydik yazimizi o vakit sana hak verirdim.

Aksine mücadele etmenin gereksiz olduğunu gösterir, çünkü neyi yapıp yapmayacağı zaten bellidir, önünde değiştirilemeyecek bir yazgı varsa neden endişelenmesi gereksin ki?

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aksine mücadele etmenin gereksiz olduğunu gösterir, çünkü neyi yapıp yapmayacağı zaten bellidir, önünde değiştirilemeyecek bir yazgı varsa neden endişelenmesi gereksin ki?

Bu lafi bugune kadar muslumandan duymadigimiza gore ve hicbir muslumanin ibadetini bu sebeple terketmedigine gore sen yaniliyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bu lafi bugune kadar muslumandan duymadigimiza gore ve hicbir muslumanin ibadetini bu sebeple terketmedigine gore sen yaniliyorsun.

Duyamazsın, çünkü bu gerçeği dile getirebildiğin an ateistsindir zaten(:

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bu argümanla, her türlü inanç sahibinin kendi davasında haklı olduğunu da kabul etmen gerek..

Sen onun inancında mantıksız olan şeyleri ne kadar göstersen de, eğer o bunu dile getirmiyorsa davasında haklıdır demektir hahaha...

Sitelerde Paylaş

Birçok inkarcı burada, onlar özgür iradesiz mi inkar ediyorlar?

Kur'ana inanacak olursak, aynen öyle.

Allah'ınız bizim kalplerimizi mühürlemiş.

O isteseymiş herkesi hidayete erdirirmiş.

Ancak biz Kur'anı bir masal kitabından farksız gördüğümüz için, özgür irademizle şu andaki biz oluyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bizde kader dediğin şeyin sağlıklı bir imtihan sisteminde olmaması gerektiğini söylüyoruz ama buna cevap veremiyorsun.

Evet o ayetler o çoğunun neden öldürüldüğünü açıklıyor ve bu eylemin kötü görüldüğü halde anne baba için iyi olduğu da açık..

Ama özgür irade ve imtihan kavramlarını nasıl çürüttüğü de ortada, sen işine gelen tarafı almak istediğin için gerçekleri idrak edemiyorsun.

İrade irade diye zıplıyorsun; Biletçi Pitt, Biletix Pitt !!!

İrade, muhakeme etmektir ! Muhakeme etmeyen(iradesini kullanmayan) adamın üstüne ya şeytan biner ya melek. Eşek misali nereye çekerse oraya gider.

Tamam irade iyi güzel de, sen vicdan nedir bilir misin?

Vicdan kavramının bir tanımını yap hele !

İşte ahlak/etik denilen şey, Allah'ın kalbimize(ruhun kalbine, etten kalp değil) kodladığı vicdanın ürünü olan bir şey değil midir ??

Sen vicdanı tanımla, ondan sonra kader konusuna ineriz derin derin

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sallama, tersini soyleyen, Allah benim sonumun ne olacagini bilemez diyen ateisttir. Biz kadere iman ettik.

Ateistler için allah falan yoktur zaten, onu bir masal kahramanını değerlendirir gibi analiz ederler ve hayatımızı bir kitapta yazmışsa bunun için endişe etmememiz gerektiğini, bir mantıksal çıkarım olarak dile getirirler..

Sitelerde Paylaş

Kur'ana inanacak olursak, aynen öyle.

Allah'ınız bizim kalplerimizi mühürlemiş.

O isteseymiş herkesi hidayete erdirirmiş.

Ancak biz Kur'anı bir masal kitabından farksız gördüğümüz için, özgür irademizle şu andaki biz oluyoruz.

Mesele inanmama olunca ozgurlugunu ele almis oldun. Mahser gunu bahanen kalmafi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...