Jump to content

Hesap verme sorumluluğu ve Özgür İrade'nin yok oluşu

Recommended Posts

İrade irade diye zıplıyorsun; Biletçi Pitt, Biletix Pitt !!

Hala cevap veremeyip konuyu değiştirmeye çalışıyorsun..

Madem özgür irademizle bu imtihan dünyasında sınanıyoruz, neden büyüdüğünde anne babasını azdıracak olan birini çocukken öldürüp kayırıyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 601
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayrıca bu argümanla, her türlü inanç sahibinin kendi davasında haklı olduğunu da kabul etmen gerek..

Sen onun inancında mantıksız olan şeyleri ne kadar göstersen de, eğer o bunu dile getirmiyorsa davasında haklıdır demektir hahaha...

Cübbeli?? (:

Sitelerde Paylaş

Ateistler için allah falan yoktur zaten, onu bir masal kahramanını değerlendirir gibi analiz ederler ve hayatımızı bir kitapta yazmışsa bunun için endişe etmememiz gerektiğini, bir mantıksal çıkarım olarak dile getirirler..

Ateistleri degil muslumanlari konusuyoruz. Ben sonumun yazili oldugunu ve neyaparsam yapayim degismeyecegini biliyorum. Namazimi da kiliyorum, ustelik nafile namazlarimi da kiliyorum.

Sitelerde Paylaş

Madem özgür irademizle bu imtihan dünyasında sınanıyoruz, neden büyüdüğünde anne babasını azdıracak olan birini çocukken öldürüp kayırıyorsun?

Allah mulkunde diledigi gibi tasarruf eder, biz onun kuluyuz. Beni isterse direk cehenneme de atar, benim gikim cikmaz.

Sitelerde Paylaş

Tamam, soruna çok net cevap veriyorum:

İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar. (BAKARA/82)

Bakara 82'ye benzer birçok ayet bulabilirsiniz. Allah burada sebep sonuca bağlı mükafattan bahsediyor. Eğer iyi işler yaparsanız cennet var diyor. Madem ki günahkar bir kişinin kötülük yapacağı ve cehenneme atılacağı önceden belirli; Allah iyi işler yapın, bunun sonucu cennet var demezdi. Allah, zaten cehenneme atacağı ve kötülük yapmasını kaderle belirleyeceği kişiye iyi işler yapın, size cennet var demez!

Kaynak ve yazının devamı için tıklayınız: http://kurtaricisizsiniz.blogspot.com/2012/11/kader-gercek-midir-kader-nedir.html

Sitelerde Paylaş

Ateistleri degil muslumanlari konusuyoruz.

''Allah benim sonumun ne olacagini bilemez diyen ateisttir'' demedin mi?(:

Ben sonumun yazili oldugunu ve neyaparsam yapayim degismeyecegini biliyorum. Namazimi da kiliyorum, ustelik nafile namazlarimi da kiliyorum.

Senin nasıl davrandığın bu soruya bir cevap teşkil etmez dedik ya, bu mantıkla sen de hiçbir sapık inancı eleştiremezsin..

Sonunun ne olacağını biliyorsan hiçbir şey için endişe duyamazsın, cehennemden kaçınmak için mücadele etmene gerek yoktur, çünkü gidip gitmeyeceğin kaçınılmaz olarak bellidir.

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah mulkunde diledigi gibi tasarruf eder, biz onun kuluyuz. Beni isterse direk cehenneme de atar, benim gikim cikmaz.

İyide allah mülkünde nasıl tasarruf ettiğini bize söylemiyor mu?

Adil ve mutlak iyi olduğunu söyleyen allah, cehennemi hakeden birini cennete alıp kayırabiliyorsa, böyle yalancı ahlaksız bir tanrıya itaat etmek sana yakışır mı?

Sitelerde Paylaş

''Allah benim sonumun ne olacagini bilemez diyen ateisttir'' demedin mi?(:

Senin nasıl davrandığın bu soruya bir cevap teşkil etmez dedik ya, bu mantıkla sen de hiçbir sapık inancı eleştiremezsin..

Sonunun ne olacağını biliyorsan hiçbir şey için endişe duyamazsın, cehennemden kaçınmak için mücadele etmene gerek yoktur, çünkü gidip gitmeyeceğin kaçınılmaz olarak bellidir.

Ben bir mantikla sapiklari elestirmiyorum, Allah yap dedi diye yapiyorum. Kimseyi ikna edemiyorum diye de uzulmuyorum cunku hidayetin Allahtan oldugunu biliyorum. Ben bir robot gibi islam ne emrediyorsa yapiyorum, neyi yapma diyorsa onu yapmiyorum. Emirleri sorgulamiyorum. Seyhim ne derse yapiyorum.

Sitelerde Paylaş

İyide allah mülkünde nasıl tasarruf ettiğini bize söylemiyor mu?

Adil ve mutlak iyi olduğunu söyleyen allah, cehennemi hakeden birini cennete alıp kayırabiliyorsa, böyle yalancı ahlaksız bir tanrıya itaat etmek sana yakışır mı?

Allah bana ne vaad ettiyse ben onu bulacagimi biliyorum. Yaptigim iyiligi on katiyla karsilayan, gunahimi da tovbe edersem affeden bir Allaha tapmaktan gurur duyuyorum.

Sitelerde Paylaş

Tamam, soruna çok net cevap veriyorum:

İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar. (BAKARA/82)

Bakara 82'ye benzer birçok ayet bulabilirsiniz. Allah burada sebep sonuca bağlı mükafattan bahsediyor. Eğer iyi işler yaparsanız cennet var diyor. Madem ki günahkar bir kişinin kötülük yapacağı ve cehenneme atılacağı önceden belirli; Allah iyi işler yapın, bunun sonucu cennet var demezdi. Allah, zaten cehenneme atacağı ve kötülük yapmasını kaderle belirleyeceği kişiye iyi işler yapın, size cennet var demez!

Cübbelinin bile senden daha çok kafası çalışıyor, daha soruyu bile anlamadığın verdiğin cevaptan belli..

Ayetlerde geçen kişileri özgür iradeleriyle başbaşa bıraktığı zaman, cehennemlik olacaklarken kayıran bir allah var ve sen bana kalkmış ''allah böyle demezdi'' diyorsun..

Söylediği şeyler ve yaptıkları arasında çelişki var diyoruz anlamıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Ben bir mantikla sapiklari elestirmiyorum, Allah yap dedi diye yapiyorum. Kimseyi ikna edemiyorum diye de uzulmuyorum cunku hidayetin Allahtan oldugunu biliyorum. Ben bir robot gibi islam ne emrediyorsa yapiyorum, neyi yapma diyorsa onu yapmiyorum. Emirleri sorgulamiyorum. Seyhim ne derse yapiyorum.

şimdi hem bunu söyleyip hem de bizden cevap beklediğin zaman ''???'' diye yakınmaya çalışıyorsun, sana mantıklı ne söylersek söyleyelim ''ben bilmem şeyhim bilir'' modundasın

Sitelerde Paylaş

Allah bana ne vaad ettiyse ben onu bulacagimi biliyorum. Yaptigim iyiligi on katiyla karsilayan, gunahimi da tovbe edersem affeden bir Allaha tapmaktan gurur duyuyorum.

allah sana adalet vaad ediyor ama yukarıda kabul ettiğin gibi ''mülkünde istediği gibi tasarruf edebileceği için'' kayırmacılık yapabiliyorsa senin birşey bildiğin yok demektir

bizi cennete alıp seni cehenneme atarsa şaşırmazsın da sen, ne de olsa istediğini yapabilir, böyle olursa sen yanarken amma gülerim hahahhaa

Sitelerde Paylaş

Patronun senin cebine 10 bin dolar koysun..

Malzeme listesini versin...

Sen 10 bin doları tüket.....,

Sonra da kendini patrondan büyük zannet..

Ben den hesap soramaz de...

Ne akıl(!) ama değil mi?

İşte ateistlerin boğuldukları konu bu kadar kolay .....Yazık...

.

Patrona kıyak yapmışsınız kardes.bunlar patron kızmaz demiyor patronu alaya alıp dalga geçip hakaret ediyorlar simdi bu patron bunları yakmasında ne yapsın

Sitelerde Paylaş

Mesele inanmama olunca ozgurlugunu ele almis oldun. Mahser gunu bahanen kalmafi.

Mahşer günü?

O da güzel bir masal.

Okurken bayağı eğlenmiştim.

Ancak çocuklar için epey korkutucu, itiraf edeyim.

tarihinde asinar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır Cübbeli, Allahın bizi yaratması; O'na bizi "kul" "köle" yapma hakkı vermez. Kabul edemeyiz.

Bize eziyet edebilir, etlerimizi yakabilir, derilerimizi yüzebilir, bunu tekrar tekrar yapabilir. İşkenceye maruz kalanlar bağırıp ağlayıp feryat edebilir... Korkma! İnsan onurunu hiçbir ateş yakamaz!

Dininin adı İslam "Teslim olmak" demek. Teslim olma...

Sen insansın zalimliğe eziyete işkenceye karşı dur!

Ya da sat insanlığını cennet riyakarlığına...

"Mutlu bir yaşam sür. Eğer Tanrılar varsa ve adilseler, o zaman senin ne kadar inançlı olduğuna aldırmayacak ve uğrunda yaşadığın erdemlere göre seni değerlendirecektirler.

Tanrılar varsa ama adil değilseler, o zaman onlara tapmamalısın.

Eğer Tanrılar yoksa, ölmüş olacaksın ama, sevdiklerinin anılarında yaşamaya devam edecek onurlu bir yaşam sürdürmüş olacaksın."

Marcus Aurelius.

Sitelerde Paylaş

İlahî irade mutlaktır, her şeyi kuşatıcıdır. Onun iradesinin haricinde hiçbir şey yoktur. İnsanın yapıp ettikleri de dâhil kainatta olan biten her şey yüce Allah'ın iradesi dâhilindedir. Yüce Allah dilemedikçe hiçbirimiz hiçbir şey yapamayız. Bunun diğer bir ifadesi, iyilik olsun kötülük olsun yaptığımız her ne şey ise o Allah'ın iradesinden geçmiş demektir.

İrade ile rıza ayrı ayrı şeylerdir. Allah'ın bir şeyi irade etmesi o şeyden razı olması demek değildir. Allah Teâlâ kâinatta olan biten her şeyi bilen ve tedbir edendir. Meseleye bu yönden bakacak olursak Allah'ın iradesi demek, meydana gelmek için izin bekleyen şeye Allah'ın meydana gelme izni vermesi demektir ve tamamen varoluşla alakalıdır.

Yanlış bilinen bir olay: "Allah'ın iradesi karşısında insan tıpkı rüzgâr karşısındaki yaprağa benzer. Yaprak nasıl rüzgâr karşısında edilgen durumdaysa insan da Allah'ın iradesi karşısında tamamen edilgendir, kendinden bir irade ve tercih hakkına sahip değildir. "

Doğrusu şudur: İnsan bir iş yapmak ister, bu isteğe Allah müdahale etmez. Etmez ama bu istek insanın içine nerden gelir? Eğer insanın yapmak istediği şey Allah'ın yap dediği şeylerden ise bu meleklerin fısıldamasındandır. Eğer Allah'ın yasaklarından olan birşey ise bu da şeytanın vesvesesindendir. İnsanın içinde hem kötülüğe çağıran şeytanlar hem de iyiliğe çağıran melekler vardır. Bunlar içimizde sürekli iktidar mücadelesi vermektedir. Bazı insanlar için melek gibi adam benzetmesi yapılır, işte bu o insanın iç dünyasında meleklerin galip geldiğini gösterir. Bazen de şeytana pabucunu ters giydirir deriz birisi için. İşte o adam da sürekli kötülük yapan biridir.

Peki burada sorulacak soru, şeytan veya melek senin birşey yapmanı zorlayabilir mi?

El cevap: Asla. Ne şeytanın ne de meleğin sana bir işi zorla yaptırma gücü yoktur. Onlar sadece seni gaza getirmekle görevlidir.

Sitelerde Paylaş

El cevap: Asla. Ne şeytanın ne de meleğin sana bir işi zorla yaptırma gücü yoktur. Onlar sadece seni gaza getirmekle görevlidir.

Güzel açıklama. Çok önemli ekleme:

İnsanda 3'lü yapı var:

1. Şeytani

2. Rahmani(Allah'ın tayin ettiği melekler)

3. İrade

Yazında ilk 2sinden bahsetmişsin; insanı yönlendirmeye çalışanlar şeytanlar veya melekler(Allah'ın izniyle). Bunlar senin bilinç üstüne yapmanı istediğin bilgiyi verir, sen sanırsın ki ben istedim, ben yapıyorum.

Eğer, 3cü olarak iradeni kullanırsan her ikisine de hükmedersin. Ve olayları yönlendirmende seçme şansın olur.

İradesini kullanan insana seçme şansı var aksi taktirde yok!

Örnek: Önüne bir bardak viski koydum. Eğer sende şeytan baskınsa yani şeytanın oyuncağıysan direk onu içersin. Sana içmeni tetikleyecek vesvası veya hissi hemen bilinç üstüne verir.

Eğer bir şeytanın baskınlığı yoksa Allah'ın tayin ettiği melek içmemeni, şeytan içmeni söyler, arada kalırsın. İşte burada iradeyi devreye sokarsan kararı sen vereceksindir. İşte kader denilen seçim zincirleri böyle oluşur.

İradeni kullanırsın, yumruğu masaya vurursun, gerekçesiyle birlikte(muhakeme ederek, aklını kullanarak) kesinlikle içmiyorum dersin.

İrade çok önemli !! İradeni kullanırsan seçme şansın var. İrade yoksa seni ya şeytan, ya da Allah'ın tayin ettiği melek nereye çekerse oraya gidersin.

Namaz kılmayan ve Kuran okumayan insanlarda; şeytanlar başına daha çok üşüşeceğinden baskın gelir ve seni hep kötüye yönlendirir.

Sitelerde Paylaş

İki seçenek var ise özgür irade kullanılabilir.

Ama tek bir seçenek var ise özgür irade devre dışı kalır.

Yaşantımızda devamlı iki seçenek mevcuttur buda Özgür iradenin

var olduğunu gösterir. Hesabımızı da seçtiğimiz seçenekler

karşısında verdiğimizi de unutmayalım.

tarihinde adams77 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İki seçenek var ise özgür irade kullanılabilir.

Ama tek bir seçenek var ise özgür irade devre dışı kalır.

.

.

Eğer tek bir şey var ise ona seçenek diyemezsin, seçme şansın yok.

Aklını(iradeni, muhakeme yeteneğini) kullanarak 2. seçenek; 3. seçeneği kendin oluşturmalısın.

Allah bu akılı(iradeyi) boşuna vermedi ki bize.

İradeyi(aklı) kullanırsan vezir olursun, kullanmazsan rezil olursun !

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...