Jump to content

Babayiğit ateist arıyorum

Recommended Posts

zaten ne zaman işine gelmeyen birşeylerle karşılaşsan hemen canının sıkılası geliyor..

ne yapalım alıştık..

seni de böyle kabul edecez.. :P

Hem agnostik olduğunu iddia edip, hem de tanrı'nın varlığına emin olduğunu söyleyen biriyle ne tartışılır ki?

Kendi haline bırakmak lazım..

.

tarihinde Nitsuga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 196
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güzel bir yaklaşım ve harika bir sonuç

Cevabım arkadaşım zaten eliyor.

Teist ülkelerde yaşayan insanların ne kadar geri kaldığına bir bak. Nerede ise birbirlerini yiyecekler. taliban rejimi altıntadaki Afganistana bir de norveçe bak ve ikisini kıyasla.

Eleniyor mu elenmiyor mu göreceksin.

Bu sitenin kuruluş amacı da budur zaten. Bziler de elenen tarafta olmayalım diye uğraşıyoruz.

Sitelerde Paylaş
Güzel bir yaklaşım ve harika bir sonuç

Cevabım arkadaşım zaten eliyor.

Teist ülkelerde yaşayan insanların ne kadar geri kaldığına bir bak. Nerede ise birbirlerini yiyecekler. taliban rejimi altıntadaki Afganistana bir de norveçe bak ve ikisini kıyasla.

Eleniyor mu elenmiyor mu göreceksin.

Bu sitenin kuruluş amacı da budur zaten. Bziler de elenen tarafta olmayalım diye uğraşıyoruz.

ilk insanın oluştuğu güne gidelim..gerçi kesin çizgiler çizmek hoş değil ama bunu yapmazsak işin içinden çıkamayız..

kısaca şunları niddia edebilirim...

eğer ilk insan evrim yoluyla oluşmuşsa teist olamaz..

bu tanrıya inanan bir varlık olamaz..

bana göre ilk insan ateist karakterlidir...yani Adem Havva hikayeleri boş..

bunu da geçelim...

ilk insanlı yıllarda mutlaka ateist karakterli insanlar var olmuştur..yani her iki tip..ateist ve teist hemen hemen aynı dönemlerde var olmaya başlamışlardır...

bu ilginç...

sanki doğpa her ikisinin de yaşamasını istemektedir..

senin dediğin teorik olarak böylece geçersiz...

bir de sosyal yönüne bakalım..

böyle bir elemenin var olduğu eskilerde bilinçli olarak gündeme getirilmişltir...

I. dünya savaşı öncesinde bazı avrupa ülkeleri yaptıkları işgallere kılıf uydurmak için şöyle demişlerdir:

afrikadaki ülkeler evrimsel olarak geri..bizler oraya gidip onların evrimleşmesine yardım edeceğiz..

günümüzde ABD de benzer bir uygulama yapıyor..ama isim farklı: demokratikleştirme..

yine bu açıdan bakarsak...

güçlü bir ülkedeki insanların zayıf bir ülkedeki insanları öldürmesi tamamen doğaldır..dememiz gerekir..

yani ABD deki insanlar daha ileri düzeyde evrimleşmiştir..dolayısıyla bu ülkedeki insanların zayıf olanları elemesi..öldürmesi doğaldır..

zira ortama ayk uyduramayan ve geri kalan Irak elenmek zorunda kalacaktır..

hayır dostum hayır...

bunlar kabul edilemez..

bunlar bilimin nasıl yobazlaştırıldığına örnek..

zaten evrim teorisinin bu kadar gündemde kalmasının en önemli iki nedeni var...

biri bu siyası çıkar..diğeri ateizme destek..

bilim bu hallere düşürülmemeli..

ateist olmak kötü değildir..ama ateizm için bilimsel bir kuramı kullanmak sahtekarlığın en büyüğüdür.

Sitelerde Paylaş
Hem agnostik olduğunu iddia edip, hem de tanrı'nın varlığına emin olduğunu söyleyen biriyle ne tartışılır ki?

.

evrimsel sürecin kendisine çizdiği kaderi kabul eden biriyle nasıl tarışabilirim ki..

kaderimizde :lol: varmış ne yapalım :P

Sitelerde Paylaş

Dinlerin gelişim süreçlerini bilmeyen biri için yapılacak şey saçmalamak olur. Sanki ilk insan hemen bir tanrıya inandı. Ilkel inanışları bilmeden işkembeden sallamışsın.

bunun yanında evrimin tanrı inancını doğal seçilime tabii tuttuğunu iddia etmişsin. Ne alaka. Tanrıya inananlar varlıklarını sürdürdü inanmayanlar öldü mü? Bunu iddia ediyorsan kanıtın nerede. Doğal seçilime tabii olan insan aklıdır. Inanç genleri olduğundan bahsettiğini sanmıyorum.

Evrimi anlamamış bir insansın. O yüzden bu konuları kurcalama altında kalırsın. Bunun yanında kimsenin evrimi bahane ederek bir yerlere saldırdığı yok ve saldırıları örneğin abd nin irak a girmesinin ateizm ile uzaktan yakından alakası yok. Hiçbir saldırının ateizm ile alakası yok. Ama binlerce yıl yapılmış olan savaşların dinler ile alakası var. Bu konuda dinleri suçlamamışsın.

yarım yamalak bilgin ile bir soru sormuşsun ama sorunun içi boş. Önce içini doldur sonra gel.

Sitelerde Paylaş
E tamam işte, arkadaşta onu soruyor...

Madem dinler bu kadar zararlı ise neden Doğal seleksiyon insan zihninden teizmi silip atamadı?

İnsan dogdugunda din sahibi değildir, onu dindar yapan cevre faktorleridir.

S.arabistanda dogan 1 cocuk budist yada agnostik, ateist olma şansı nedir. Türkiyede kimlik cıkartılırken sana kafadan müslüman yazıyor memur.

Olay dayatmadır dikte etmektir. İlerleyen zamanlardada sana tüm dinler öğretilmiyor bulundugun cevre neye inanıyorsa sende topluma ayak uydurmak için o dine veya inanca sahip olmak durumunda kalıyorsun.

Bu yüzden insan özgür iradeye sahip olana kadar yaşamak için yanlışta olsa toplumun kurallarına ayak uydurmak zorunda kalıyor.

Sitelerde Paylaş
ateist olmak kötü değildir..ama ateizm için bilimsel bir kuramı kullanmak sahtekarlığın en büyüğüdür.

077 siz kendi yazılarınız dışında yazıları okumuyormusunuz, inancınızın sarsılacağındanmı korkuyorsunuz? Oğuz'un yazdığı pozitif ateizmi okuyun lütfen.

Bilimsel kuramı kullanma sahtekarlığı! sizce neyi kullanmalı ateizm, empati yapın.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Dinlerin gelişim süreçlerini bilmeyen biri için yapılacak şey saçmalamak olur. Sanki ilk insan hemen bir tanrıya inandı. Ilkel inanışları bilmeden işkembeden sallamışsın.

bunun yanında evrimin tanrı inancını doğal seçilime tabii tuttuğunu iddia etmişsin. Ne alaka. Tanrıya inananlar varlıklarını sürdürdü inanmayanlar öldü mü? Bunu iddia ediyorsan kanıtın nerede. Doğal seçilime tabii olan insan aklıdır. Inanç genleri olduğundan bahsettiğini sanmıyorum.

Evrimi anlamamış bir insansın. O yüzden bu konuları kurcalama altında kalırsın. Bunun yanında kimsenin evrimi bahane ederek bir yerlere saldırdığı yok ve saldırıları örneğin abd nin irak a girmesinin ateizm ile uzaktan yakından alakası yok. Hiçbir saldırının ateizm ile alakası yok. Ama binlerce yıl yapılmış olan savaşların dinler ile alakası var. Bu konuda dinleri suçlamamışsın.

yarım yamalak bilgin ile bir soru sormuşsun ama sorunun içi boş. Önce içini doldur sonra gel.

evet evrimi bilmiyorum..ama buna rağmen diplomama biyolog yazmışlar..

cahilliklerinden olacak herhalde..yoksa benim gibi bir hıyara nasıl verilir bu ünvan..

neyse üniversiteme kızarak bu işi çözemem..

şu hale bak şu hale..

yazık yaw..

şu ifadeye bakır mısınız..

bilimle uğraşan birinin kullandığı şu ifadeye...

''evrimle uğraşma altında kalırsın''

bence senden harika bir molla çıkar...

başında sarığınla hutbe verdiğini hayal ediyorum

ey cemaatı müslimin.....

öhö öhö..

sizler kitapları fazla karıştırmayın..

Allah korusun dinden çıkıverirsiniz..

darwin amcanız herşeyi halletmiş..gidin ona sorun..

yoksa ezilirsiniz mazallah bu konuların altında... :lol:

evet dostum

nasıl beğendin mi şarkımı...

konuya gelirsek:

ilk insandan bugüne kadar ateist ve teist karakterli insanlar hep olmuştur..

yani sanki evrimsel süreçler her iki tipin de yaşamasını arzulamıştır..

ifadelerim gayet açık değil mi?

ilk tanrı inancının oluşmasından daha saniye bile geçmemişken ilk ateist oluşur...

yani ilk teist....bir saniye sonra ilk ateist..etki tepki yani..

her iki grup da elenmiş değildir..

evrimin sosyal yönünü fazla hafife alıyorsun..

ABD nin ırakı işgal etmesinde de I. ve II. dünya savaşında da evrim teorisi felsefi temel için kullanıldı..

sen adaşın Darwini bile tanımıyorsun..

türklerin de aralarında bulunduğu pek çok milletin avrupalılarca eleneceğini iddia eden büyük bilim adamını :lol: :P

evet dostum darwini bile tanımıyorsun..

tabiiii...

insan din düşmanlığı nile yozlaştı mı bikere...artık göremez hale gelir olayları..

muhammedin tanrısının kıçıyla uğraşa uğraşa bilimi bile anlayamaz hale gelmişsiniz..

Sitelerde Paylaş
077 siz kendi yazılarınız dışında yazıları okumuyormusunuz, inancınızın sarsılacağındanmı korkuyorsunuz? Oğuz'un yazdığı pozitif ateizmi okuyun lütfen.

Bilimsel kuramı kullanma sahtekarlığı! sizce neyi kullanmalı ateizm, empati yapın.

Selamlar.

okudum..okuyorum..okuyacağım...

sanki o yazıları yazanlarla sohbet etmiyormuşum gibi :angry:

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bildiğimiz gibi din gereksinimlerden doğar. ama bu gereksinim evrim sonucunda meydana gelmez yalnızca gereksinimlerin biçim verdiği inanış sistemleridir. yani aaa çok geliştik neden dindar olmayalım diye birşey söz konusu olamaz. birşeyler yaparız ve onu bir kılıfa sokup mantıklı hale getirmeye çalışırız. üç kadınla evlenmek istiyorum bir sor bakalım neden? bu sorulardan sayısız üretilir. neden? neden? neden? işte bunları kurup bir sistematiğe bağlayıp peygamber olabiliriz birden. neden olmasın? inanış sistemleri ne olursa olsun doğa şartlarından soyutlanamaz zaten sözde açıklamak ve uyum sağlamaya yardımcı olmaktır görevi. islamın altıncı şartı allah için 11 ay aç kalmak olsaydı 2. ay dolmadan islamiyet biterdi evrim neden mi islamı yok etmedi bunun için işte isterse soruyu soran kişi bir irdelesin islamda hayatta kalmaya aykırı ne vardır her dinde olduğu gibi o da doğa şartlarına uygun kurallar geliştirmiştir. ben evrime inanmam ama sorduğumuz şeyleri irdeleyelim çünkü bazı soruların sorulması anlamsızdır ve saçmadır aslında cevap vermeye bile değmez.

Sitelerde Paylaş
arkadaşlar bildiğimiz gibi din gereksinimlerden doğar. ama bu gereksinim evrim sonucunda meydana gelmez yalnızca gereksinimlerin biçim verdiği inanış sistemleridir. yani aaa çok geliştik neden dindar olmayalım diye birşey söz konusu olamaz. birşeyler yaparız ve onu bir kılıfa sokup mantıklı hale getirmeye çalışırız. üç kadınla evlenmek istiyorum bir sor bakalım neden? bu sorulardan sayısız üretilir. neden? neden? neden? işte bunları kurup bir sistematiğe bağlayıp peygamber olabiliriz birden. neden olmasın? inanış sistemleri ne olursa olsun doğa şartlarından soyutlanamaz zaten sözde açıklamak ve uyum sağlamaya yardımcı olmaktır görevi. islamın altıncı şartı allah için 11 ay aç kalmak olsaydı 2. ay dolmadan islamiyet biterdi evrim neden mi islamı yok etmedi bunun için işte isterse soruyu soran kişi bir irdelesin islamda hayatta kalmaya aykırı ne vardır her dinde olduğu gibi o da doğa şartlarına uygun kurallar geliştirmiştir. ben evrime inanmam ama sorduğumuz şeyleri irdeleyelim çünkü bazı soruların sorulması anlamsızdır ve saçmadır aslında cevap vermeye bile değmez.

cevap vermeye değmeyen bir konuya 1852 harf kullanarak yanıt verdiğin için teşk. :lol:

burada sen ruhun varlığına inanan bir insan gibi davranıyorsun..eğer ruhun varlığına inanıyorsan konuya farklı açılardan bakabilirsin..

biz ruhun olmadığını düşünerek böyle bir çıkarım yapıyoruz..

din kavramı ve getirdikleri beyin tarafından oluşturulmuştur.

ve beyin de evrimsel süreçler sonucunda oluşmuştur...

ben, adam öldürme dürtüsünü içimize yereleştirdiğinden dolayı da evrimi sorumlu tutuyorum..

ve daha nice yapılan iyi ve kötü şeyleri...

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

.

"Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahibsiz olamaz. Bir harf kâtibsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntâzam şu memleket hâkimsiz olur? Ve bu kadar çok servet ki, her saatte bir şimendifer ( Seneye işarettir. Evet bahar, mahzen-i erzak bir vagondur. Gaibden gelir...)

gaibden gelir gibi kıymettar, Mûsanna' mallarla dolu gelir. Burada dökülüyor gidiyor. Nasıl sahibsiz olur?

Ve her yerde görünen ilânnameler ve Beyânnameler ve her mal üstünde görünen turra ve sikkeler, damgalar ve her köşesinde sallanan bayraklar nasıl mâliksiz olabilir?

Sen anlaşılıyor ki, bir parça firengî okumuşsun. Bu İslâm yazılarını okuyamıyorsun. Hem de bilenden sormuyorsun.

Sitelerde Paylaş
arkadaşlar bildiğimiz gibi din gereksinimlerden doğar. ama bu gereksinim evrim sonucunda meydana gelmez yalnızca gereksinimlerin biçim verdiği inanış sistemleridir

katılmıyorum. insanlar yarattıkları tanrılara aidiyat duygusuyla yaklasiyorlar. tanrıları onların "babaları" oluyor. boylece yalnızlık, guvensizlik gibi mental zayıflıklarını bastırmaya calısıyorlar. daha dogrusu urettikleri tanrı bilgisi, bu ihtiyaclarını gidermeye yonelik oluyor. tabi sonradan edinilmis veriler asla genetik ozelliklere donusmuyor. sonucta bu gereksinimler de bir yerde ortaya cıkan onemli evrimsel ozellikler uzerinde temellenmeli

ben, adam öldürme dürtüsünü içimize yereleştirdiğinden dolayı da evrimi sorumlu tutuyorum..

zaten metafizigi gozden cıkardıgın anda maddi iliskiler herseyin sorumlusu haline gelecektir

begenmeyen de gider herseyin sorumlusunu tanrı olarak dusunebilir

dogadaki rekabeti, canlılıgın devamlılıgını surdurme icin izledigi yol gibi dusunebilirsiniz. rekabet bir yandan turler arasından, bireyler arasına dogru genislerken, obur yandan evrim karsıtlarının iddia ettigi gibi asırı siddet kararlısı degildir. ornekle acıklayayım:

isa, musa, ve muhammed birbirine rakip 3 bireydir. hepsinin emelleri populasyona hukmetmek, rakipleri devirmek, daha cok ganimet, daha cok cariye seklindedir. simdi hic oyle hepsi birbiriyle olesiye dovusecek zannetmeyin; rekabetteki hedef, rakiplerinin yarar saglamayacagı sartlara kavusmaktır, ama isa ile musa aralarında kapıstıkları anda bu aslında muhammedin yararına olacak, dolayısıyla da kendilerinin elenmesini saglayacak sureci hızlandıracaktır

bu yuzden dogal hayatta pek populasyonuna korku sacan katil hayvan goremezsiniz. aksine evrim yakınlarına ozen gosteren, birbirini kaybettiklerinde streslenen, hatta intihar eden pek cok hayvanı secmistir

ya da bir tanrı bilerek ve isteyerek dogal hayatı bu vahsi rakabet uzerine kurmustur

..zzz

tarihinde ubermensch tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
"Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahibsiz olamaz. Bir harf kâtibsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntâzam şu memleket hâkimsiz olur? Ve bu kadar çok servet ki, her saatte bir şimendifer ( Seneye işarettir. Evet bahar, mahzen-i erzak bir vagondur. Gaibden gelir...)

gaibden gelir gibi kıymettar, Mûsanna' mallarla dolu gelir. Burada dökülüyor gidiyor. Nasıl sahibsiz olur?

Ve her yerde görünen ilânnameler ve Beyânnameler ve her mal üstünde görünen turra ve sikkeler, damgalar ve her köşesinde sallanan bayraklar nasıl mâliksiz olabilir?

Sen anlaşılıyor ki, bir parça firengî okumuşsun. Bu İslâm yazılarını okuyamıyorsun. Hem de bilenden sormuyorsun.

Sanırım "Agnostik" teriminin ne anlama geldiğinden haberin yok,

Gaza gelip "ustasız iğne olmaz" muhabbeti yapmışsın.

Gördüğün her konuya atlayıp kendini komik duruma düşürme..

Sitelerde Paylaş
Evrim din kavramını oluşturmamıştır. evrim akılı oluşturmuştur. Akıl da dini oluşturmuştur.

Yani bu neye benzer:

Seni yapan anan ve baban, ama doğuran anan ; baban değil...

evrim bir güneştir..üfleyerek onu söndüremezsiniz..(imzan)

bu seni anlatmaya yetiyor zaten..

bir ateistin bilimi ne hale getirdiğine tipik bir örnek..

söylesene bu bahsettiğin dine girmek için bir söz var mı?

kelimei şehadet gibi yani...

ben de seni ciddiye alıp iki kelime laf edeyim demiştim.. <_<

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
katılmıyorum. insanlar yarattıkları tanrılara aidiyat duygusuyla yaklasiyorlar. tanrıları onların "babaları" oluyor. boylece yalnızlık, guvensizlik gibi mental zayıflıklarını bastırmaya calısıyorlar. daha dogrusu urettikleri tanrı bilgisi, bu ihtiyaclarını gidermeye yonelik oluyor. tabi sonradan edinilmis veriler asla genetik ozelliklere donusmuyor. sonucta bu gereksinimler de bir yerde ortaya cıkan onemli evrimsel ozellikler uzerinde temellenmeli

zaten metafizigi gozden cıkardıgın anda maddi iliskiler herseyin sorumlusu haline gelecektir

begenmeyen de gider herseyin sorumlusunu tanrı olarak dusunebilir

dogadaki rekabeti, canlılıgın devamlılıgını surdurme icin izledigi yol gibi dusunebilirsiniz. rekabet bir yandan turler arasından, bireyler arasına dogru genislerken, obur yandan evrim karsıtlarının iddia ettigi gibi asırı siddet kararlısı degildir. ornekle acıklayayım:

isa, musa, ve muhammed birbirine rakip 3 bireydir. hepsinin emelleri populasyona hukmetmek, rakipleri devirmek, daha cok ganimet, daha cok cariye seklindedir. simdi hic oyle hepsi birbiriyle olesiye dovusecek zannetmeyin; rekabetteki hedef, rakiplerinin yarar saglamayacagı sartlara kavusmaktır, ama isa ile musa aralarında kapıstıkları anda bu aslında muhammedin yararına olacak, dolayısıyla da kendilerinin elenmesini saglayacak sureci hızlandıracaktır

bu yuzden dogal hayatta pek populasyonuna korku sacan katil hayvan goremezsiniz. aksine evrim yakınlarına ozen gosteren, birbirini kaybettiklerinde streslenen, hatta intihar eden pek cok hayvanı secmistir

ya da bir tanrı bilerek ve isteyerek dogal hayatı bu vahsi rakabet uzerine kurmustur

..zzz

yani sonuç ne sence..

tanrı mı yoksa maddenin kendi devinimimi oluşturuyor herşeyi

Sitelerde Paylaş
evrimsel süreçler insanlığı bu kladar etkileyen bir yan etkiyi neden hala görmezden geliyor.

İnsanların teist veya ateist olmasını belirleyen bir gen yok. Bu seçimde etkili olan birçok yan faktör var. Eğer belli bir gene bağlı olsa ve o gene sahip olanlar veya o geni aktif olanlar çok büyük oranda (mesela %90 ve üzeri) teist oluyor olsaydı dediğin gibi bir doğal seçilim olması ihtimali olabilirdi. Ama böyle birşey yok. Bir ara haberi çıkan "tanrı geni" falan çok uydurma şeyler. Bahsettiğim türde birşeyle hiçbir ilgisi yok. Hal böyle olunca doğal seçilimin genetik temelde işleyen mekanizması işlemez hale geliyor.

Sitelerde Paylaş
İnsanların teist veya ateist olmasını belirleyen bir gen yok. Bu seçimde etkili olan birçok yan faktör var. Eğer belli bir gene bağlı olsa ve o gene sahip olanlar veya o geni aktif olanlar çok büyük oranda (mesela %90 ve üzeri) teist oluyor olsaydı dediğin gibi bir doğal seçilim olması ihtimali olabilirdi. Ama böyle birşey yok. Bir ara haberi çıkan "tanrı geni" falan çok uydurma şeyler. Bahsettiğim türde birşeyle hiçbir ilgisi yok. Hal böyle olunca doğal seçilimin genetik temelde işleyen mekanizması işlemez hale geliyor.

ruh yoktur..bu konuda anlaşmalıyız önce..

ve beyini oluşturan da evrimsel süreçlerdir..

ve dini kavramları oluşturan da beyindir..

tekrar söylüyorum..ben sadece din kavramı ile ilgili değil çoğu konuda evrimsel süreçlerin irdelenmesi gerektiğini söylüyorum..

gen olması şart değildir..ilk canlı oluşunca elde edilen gen ile şimdiki gen arasında dağlar kadar fark olmalıdır..

yani bugün gen olmayabilir..ama gelecekte böyle bir genin oluşturulup oluşturulmayacağını garanti edemeyiz..

ben insan öldürme dürtüsünün de evrimsel süreçlerle başlamtılı olduğunu düşünüyorum..

bunun için gen olması gerekmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...