Jump to content

Dini Tartışmaların Gereksizliği

Recommended Posts

Bilim adamları ve bilimi savunan insanların dogma uydurma kaygıları olmadığı için dinciler bilim adamlarına sataşacak bir konu bulamıyorlar. Son çare evrimi dogma olarak varsayıp oradan saldırıyorlar. Ateizm veya evrim bir dindir yaygarası yapıp ağlıyorlar ama aslında bilimin de akılcılığın da umrunda değil bu sızlanmalar.

Eğer bilimin dogmaları olsaydı veya bilim bir din olduğunu iddia etseydi ve yahut her bilim dalı ayrı bir din olduğunu iddia etseydi, o zaman bilim ile din iletişim kurabilirdi. O zaman aynı tür düşünceler çatışabilirdi. İkisi arasında bir uyum veya tartışma eşitlenme veya dengeye kavuşma olamaz. Bir melek mi daha güzel yoksa bir kadın mı, sorusuna cevap aramaktan farksız oluyor dinin bilimsel konularda tartışma yapması ve kendini onunla kıyaslaması. Evrim yalandır, din gerçektir gibi tartışmaları sürekli duyuyoruz.

Din hiçbir konuda bilimle veya akılla tartışacak konuma veya konuya sahip değil. Din dogma ve önyargı demektir. Gerçi dinciler evrime, bilime ve aklı merkeze almayı da önyargı olarak görmek ve o kanaldan tartışma başlatmak istiyorlar çünkü din dışı düşünemiyorlar. Evrime önyargı demek ancak aklını keşfedememiş bir inançlı cahilin sözü olabilir. Halbuki önyargı demek ya da dogma demek düşünmeye ve sorgulamaya meydan vermeksizin bir düşünceyi kabul etmek demektir. Aslında kabul etmek yanlış bir sözcük.

Çünkü gerçekliğinden emin olamadığınız şeyleri kabul edemezsiniz. Yaptıkları şey o dogmatik bilgiyi onaylamak ve sindirmekten ibaret. Genel anlamıyla buna inanmak deniyor. Aslında kötü olan bu dogmalara inanmaları değil. Bunların gerçekten somut ve öz varlığı olduğunu iddia edip tartışmaya çalışmaları.

Sanki ellerinde bir argüman ve malzeme varmış gibi. Dini konuları tartışalım diye de programlar yapıyorlar ya iyice ayar oluyorum. Elinde ne var ki neyi tartışıyorsun? Bir felsefe programı düşünün. Bu tür programlarda tartışma olmaz. Düşünceler sunulur, konuşulur, paylaşılır ve en sonunda insanlar evlerine dağılırlar. Aklı başında insan bunu yapar. Çıkıp da benim felsefem seni yener diye komik olmazlar. Örneğin ahiret günü ne olacak diye soruluyor bu tür programlarda. Adam da uzun uzun anlatıyor. Hatta başka bir hoca çıkıp hayır öyle değil böyle olacak diyor. Osuruktan uçak yapıp uçurmaya çalışıyorlar anlayacağınız. Ancak efendi gibi kutsal saydığımız kitap ahiret gününü şöyle tanımlıyor demeleri yeterli olacaktır. Çünkü kutsal dedikleri kitapta inkişaf ve yenilik yaratacak şeyler yoktur. Direktiflerden ibaret bir kitaptır. Seni düşünmeyene ve somut olandan uzaklaştırmaya yarayan bir kitaptan ne gibi bir düşünce üretmeyi beklersin?

Örneğin varoluşçuluk felsefesi ile pragmatik felsefenin çatıştığını gördünüz mü? Her ikisi de bir yaşam görüşüdür. İnsan yaşamının bir döneminde pragmatik, bir döneminde de varoluşçu olabilir. Her ikisini birden yaşamına dahil edebilir. İhtiyaç duyduğunda her ikisinin yöntemleri ile de yaşama yaklaşıp sorunlarına o yoldan yorum getirip çözmek isteyebilir. Ama dinciler ne yapıyor?

Cennete gidemeyeceksiniz o yüzden benim dünya görüşümü kabul edin diyorlar. Bir an olsun ne kadar komik olduklarını anlasalar böyle davranmaktan vazgeçeceklerdir. Sonra da inanca saygısı olmayan insanlar diyorlar bizim için. Senin akla ve mantığa saygın olduğu kadar değerli imanlı arkadaşım, bizim de dine ve senin inancına saygımız vardır.

Sitelerde Paylaş

Din inanç üzerine kurulu. İnanırsın olur biter. Bilim ile Din'i karşı kutuplara koymak yanlış. Bunu yapan teist veya Ateist olsun, boşa zaman kaybediyor bence...

Yalan işte yalan, dinin yaptırımları vardır, şartları vardır, inanan inanmayan ayrımı vardır :) Bir bakıma doğru diyorsun dinin tek beslendiği kaynak inanç ama bu saydıklarım dışında varolamaz işte, buda sadece inanç değil demektir..
Sitelerde Paylaş

Din inanç üzerine kurulu. İnanırsın olur biter. Bilim ile Din'i karşı kutuplara koymak yanlış. Bunu yapan teist veya Ateist olsun, boşa zaman kaybediyor bence...

Ben din bilim çatışmasını daha çok topluluğu sürü gibi idare etmek isteyenlerle bireylere özgür düşünce aşılayanların mücadelesinin bir parçası olarak görmüşümdür. Bireylere özgür düşünce öğretenler dine karışmasa bile din onlara karışacaktır. Bu her zaman böyle olmuştur. Eski yunan filozoflarından beri özgür düşünce yanlıları her zaman rahat bırakılmamış ve baskı altına alınmıştır. Öldürülmüş, işkencelere uğramıştır. Dolayısıyla böyle bir ayrım yapılamaz. Eğer özgür düşüncenin galip gelmesini istiyorsanız dine karşı gerektiği yerde karşılık vermek zorundasınız. Çünkü siz dine dokunmasanız da o size mutlaka gelip dokunacaktır.

Sitelerde Paylaş

Haklısın.Bu konuyu açan arkadaş bilim adamlarıyla imamları düşman sanıyor galiba.

Ben ateist de olsam da evrim TEORİSİNİ doğru kabul etmem diyorum anlamıyorlar.Sanki müslümanım her şeyi dine bağlamam gerekiyor...

Sitelerde Paylaş

Açıkçası müslümanlar forumun içine ediyor.

Hep aynı şeyleri söyleyip duruyorlar.

Konuları trollüyorlar. Herşeyi allaha bağlıyorlar.

Tartışmlar çok anlamsız gelimeye başladı bana sizin görüşünüz nedir.

Yobazların işin gücü Arab'ın çöplüğü. Dolayısıyla bu normal. Ancak bizim hitabımız yobazlara değildir; toplumun ezici çoğunluğu olan bu ülkede şeriat istemeyen (%80 +) ve dini bilmeyen kesimdir. Dolayısıyla birilerinin bu yobazlara inatla cevap vermesi gerekiyor ki herkes görsün.

Sitelerde Paylaş

Açıkçası müslümanlar forumun içine ediyor.

Hep aynı şeyleri söyleyip duruyorlar.

Konuları trollüyorlar. Herşeyi allaha bağlıyorlar.

Tartışmlar çok anlamsız gelimeye başladı bana sizin görüşünüz nedir.

Bu arada şunu da ekleyeyim: Aslında "sadece ateistler" bölümünde son derece anlamlı konular konuşabiliriz ve konuşacağız. Bunun da zamanı gelecek. Yani ne kadar anlamsız görünürse görünsün bu tarz platformlar çok önemli bir alt yapının oluşmasına yarıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu arada şunu da ekleyeyim: Aslında "sadece ateistler" bölümünde son derece anlamlı konular konuşabiliriz ve konuşacağız. Bunun da zamanı gelecek. Yani ne kadar anlamsız görünürse görünsün bu tarz platformlar çok önemli bir alt yapının oluşmasına yarıyor.

Ben felsefeden bahsederken müslümanın biri çıkıyor hiç alakasız şeyden bahsediyor.

Konunun içine ediyor. Bu sitedeki müslümanlar bence çok gereksiz adamlar. Bu dünyadaki varlığını sorgulayamayan insanlar.

Örnek olarak altaki yazı. Bu tip düşünceye sahip insanla tartışmak bence boştur.

Kendinize neden işkence yapıyorsunuz merak ediyorum. İslam kafanızdaki ve buradaki tüm soruların cevabını veriyor zaten. İnsan inançsız olunca böyle hiçliğe,boşluğa kapılabiliyor. Gerek yok bunlara,hayatı anlamlandırmak varken anlamsızlaştırmaz size hiçbir şey kazandırmaz.

Sitelerde Paylaş

malesef dindar insanlar( bende öyleydim)ateistlerin bilgisizliğinden ve dini kendilerine iyi öğretilmediği için ateist olduklarını ve din iyi anlatılırsa bu kadar basit bir gerçeği hemen kavrayarak dinle şerefleneceğini düşünüyorlar.o kadarda eminlerki hatta bunu bir görev olarak görüyorlar böylece ahirette harcıyacak bol bol bonus kazanacaklar ve allahın hidayetine erecekler.yani anlıyacağınız dindarlar hatayı ateistlerde arıyorlar acaba biz yanılıyormuyuz diye asla sormuyorlar.halbuki ateistler anlattıkları dini kendilerinden iyi biliyorlar zaten onun içinde ateist oluyorlar.ayrıca dindarlarla tartışmaya girmek zor çünkü sabit fikirliler düşünün kurande dünyanın altı günde yaratıldığını yazıyor. halbuki en gerizakalıları bile dünyanın yaşının 4.5 milyar olduğunu ve çok uzun bir zaman diliminde oluştuğunu iyi biliyor.bu çelişkiyi ise kuranda öyle yazıyor ama manası başka diyorlar.kuranda öyle yazıyor biz onu öyle değil böyle anlyıcaz diyorlar. siz söyleyin bu yavşakça tutuma karşı ne yapılabilirki.

tarihinde maviyolculuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her fırsatta inançlarla değil bu anlamsız inatlaşmaya karşı olduğumuzu söylüyoruz ama sonuçta faydası dokunmuyor. Sonunda bizi dine davet ediyorlar. Sanki 7 ceddimizin sahip olduğu din islam değilmiş gibi. İslamın ruhunu biliyoruz. Afrika kabilelerini islama mı davet ettiklerini sanıyorlar. Biz zaten islamdık ve o dini çöpe attık zaten. Sonra da boşluğa düştüğümüzü söylüyorlar. Eğer kendimi boşlukta hissedersem çok daha yararlı felsefe akımları var. Onları takip ederim.

Sitelerde Paylaş

yanıt vermemek de bir yoldur.

bir de üye karakterini de bilmeli.

örn. cübbeli genelde tek sözcük veya cümlelik mesaj atar..uzun yazıları alıntılamaz..

ard arda mesaj atar..laf sokar..kovsan geri döner..yönetime saygılı görünür.

atılan2 uzun mesajları alıntılayıp çoğu zaman altına bir sözcük veya cümlelik yanıt koyar..

ard arda mesaj atar..forumu karalama defteri gibi kullanır..bilmediği konularda içi boş tartışmalara girer..

laf sokar..asla iflah olmaz..kovsan geri döner..

ateistforum tarihine kara bir leke olarak geçmiştir..

serdaar forum kullanımı bakımından kendini bir hayli geliştirdi.

uzun yazıları alıntılamaz ve normalde ard arda mesaj atmaz.

ayrıca iyi anlaşılmak için avatar,imza,satır başı -satır boşluğu,renkli yazılar ve hatta smiley kullanır..

bilmiyorsa bilmiyorum der..ve sık sık msn'e davet eder.

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizi İslam'a falan çağırmıyorum.Bir bahane bulup reddedecek bir şeyler buluyorsunuz çünkü.Doğru bildiklerimi yazıyorum sadece.Senin seçimin,zorlama yok.

Bahanelerimizin ne kadar somut ve güçlü olduğunu anlayamıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Bahanelerimizin ne kadar somut ve güçlü olduğunu anlayamıyor musun?

Sizin pencerenizden bakarsak evet,çok somut ve güçlü görünüyor.Bizim penceremizden ise tam tersi.Bu nedenle dini tartışmalar gereksiz.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünya oluşmadı hala oluşmakta 6 gün saçmalığının problemide burda zaten

Dinin tutunacak dalı yok ama bizi tek boynuzlu at yarattı deseydim ve bunu körü körüne savunsaydım kimse çürütemezdi bu sebeple dini tartışmalar gereksiz burda ki tek amaç daha öncede söylediğim gibi islamın mantıksızlığını ortaya koymak ve foruma giren bazı kafası karışık kimseleri araştırma yapmaya teşvik etmek olmalı bu sebeple özellikle ateistlerin argümanlarını tamamen mantık çerçevesinde vermesi lazım lazım ki islamın ve onu savunmaya kalkan insanların çarpık mantıkları, kaçak dövüşleri gözler önüne serilsin.

Sitelerde Paylaş

Sizin pencerenizden bakarsak evet,çok somut ve güçlü görünüyor.Bizim penceremizden ise tam tersi.Bu nedenle dini tartışmalar gereksiz.

Bence gayet de gerekli. Sen anlamazsın ama başkaları anlar. Zaten burada kimsenin senin gibileri ikna etme derdi olduğunu sanmıyorum, ortaya gerçekleri koyalım, gören görür elbette.

Sitelerde Paylaş

Bence gayet de gerekli. Sen anlamazsın ama başkaları anlar. Zaten burada kimsenin senin gibileri ikna etme derdi olduğunu sanmıyorum, ortaya gerçekleri koyalım, gören görür elbette.

Aynen.Ama kimse görmüyor.

Sitelerde Paylaş

Aynen.Ama kimse görmüyor.

Bir anda herkesin görmesini bekleyemezsin, daha doğarken beyni yıkanmaya başlamış insanların, kolay değil bir anda gerçekleri görmek, korkularından kurtulmak.

Dini fobi gibi düşün, normal bir insanın fobileri olan birisini anlaması zordur. Fobilerden kurtulmak olağanüstü bir çaba gerektirir, bazen de insanlar hiç kurtulamaz bu fobilerden.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...