Jump to content

Kuran, Namaz, Rekat Sayısı, Farz Rekatlar ve daha neler

Recommended Posts

1) Kuran'da her vakit namazı için farz olan rekat sayısı yazıyor mu?

2) Yazmıyorsa nasıl farz oluyor?

3) Yazıyorsa nerede yazıyor?

Merak içindeyiz :)

Not: Ben Kuran'da rekat sayısını göremedim ama en iyisini ve doğrusunu Müslüman arkadaşlar bilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 544
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Not: Ben Kuran'da rekat sayısını göremedim ama en iyisini ve doğrusunu Müslüman arkadaşlar bilir.

Yazmıyor.

O halde farz olamaz.

Sitelerde Paylaş

Niye farz diyorlar o zaman?

İslamın direği denen ve Kuran'da yüzlerce kez geçen Namaz konusunda niçin bir sürü boşluk var?

Boşluk yok.Özgürsün o konuda.İstediğin kadar rekat kılabilirsin.Ama topluca kılınan namazlara bir kural getirmek lazım.Bunu farz yaparsan olmaz ama.Aradaki farkı iyi çizeceksin.

NOT:Kur'an'a aykırı bir şey söylediysem,uyarın düzelteyim.

Sitelerde Paylaş

Tamam ben de zaten Kuran'ın hükmünü soruyorum. Pekii bu farz rekatları nereden bulmuşlar? Hadis desem o da olmaz. Bakalım karşı görüşte kimse olacak mı? Kaynakları ile bekleyelim.

Kur'an ortada.Karşıt delil olarak ne sunabilirler?Farz dediğin şey Kur'an'da olur.

Kur'an'da sabah namazını 10 rekat kılın deseydi ben itiraz edebilir miydim?

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güneşin doğmasından ve batmasından önce , gece saatlerinde ve gündüzün iki ucunda olmak üzere beş ayrı vakitte Allah’ı tesbih yani namaz kılmak emredilmiştir.Kur'anı Kerimdede geçmektedir.İyi araştırılmasını tavsiye ederim.

Bakara süresine bakın isterseniz."namazlara ve ayrıca orta namaza devam edin” bu ayetde “namazlar” anlamında olan “salâvat” kelimesi çoğul.Arapçada çoğul üçten başlamakta.“İki’ ‘ ye tesniye denmekte ve "iki namaz" sözü salateyn şeklinde söyleniryor. ayette salavat sözünden en az üç namaz anlaşılır. Ayrıca bir de orta namaz var.Çünkü matuf, matuf aleyhten yani üzerine atıf yapılandan ayrıdır. Bu sebeple “orta namaz namazlar ifadesine dahil olmaz ve her iki yanında eşit sayı bulunmadığı için, üç namazın arasında yer alacak bir namaza orta namaz denilmesi de mümkün değildir.sonuç olarak ayetteki “salavat” kelimesi, en az dört namazı ifade eder. Orta namaz buna eklendiğinde beş vakit namaz ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş

Güneşin doğmasından ve batmasından önce , gece saatlerinde ve gündüzün iki ucunda olmak üzere beş ayrı vakitte Allah’ı tesbih yani namaz kılmak emredilmiştir.Kur'anı Kerimdede geçmektedir.İyi araştırılmasını tavsiye ederim.

Bakara süresine bakın isterseniz."namazlara ve ayrıca orta namaza devam edin” bu ayetde “namazlar” anlamında olan “salâvat” kelimesi çoğul.Arapçada çoğul üçten başlamakta.“İki’ ‘ ye tesniye denmekte ve "iki namaz" sözü salateyn şeklinde söyleniryor. ayette salavat sözünden en az üç namaz anlaşılır. Ayrıca bir de orta namaz var.Çünkü matuf, matuf aleyhten yani üzerine atıf yapılandan ayrıdır. Bu sebeple “orta namaz namazlar ifadesine dahil olmaz ve her iki yanında eşit sayı bulunmadığı için, üç namazın arasında yer alacak bir namaza orta namaz denilmesi de mümkün değildir.sonuç olarak ayetteki “salavat” kelimesi, en az dört namazı ifade eder. Orta namaz buna eklendiğinde beş vakit namaz ortaya çıkar.

teşekkürler güzel bir açıklama olmuş.
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar başlık konusunu karıştırdınız sanırım :) İlk iletiyi size kopyalıyorum. Bu iyiliğimi de unutmayın :)

-------------------------------------------------------------

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar başlık konusunu karıştırdınız sanırım :) İlk iletiyi size kopyalıyorum. Bu iyiliğimi de unutmayın :)

-------------------------------------------------------------

Sünnet, Hz. Peygamber'in Rabb'inden aldığı elçilik görevini tebliğinden ibarettir

Kur'ân-ı Kerîm Hz. Peygamber in vahiyle konuştuğunu haber verir

Diğer yandan Kur'ân âyetleri, Peygamberimize iman edilmesini açıkça bildiriyor

sonuç:

Sünnetin Kur'an-ı Kerim karşısında üç fonksiyonu vardır. Sünnet Kur'an'ın müphem ve mücmel olan ayetlerini açıklar; umumi hükümlerini tahsis eder; nasih ve mensuhu bildirir; Kur'an'da asılları sabit olan nasslara tamamlayıcı hükümler getirir; Kur'an'da bulunmayan bir kısım hükümler koyar. Kur'an'daki namaz ve zekat emirlerinin eda şekli sünnetle açıklanır.

Sitelerde Paylaş

Boşluk yok.Özgürsün o konuda.İstediğin kadar rekat kılabilirsin.Ama topluca kılınan namazlara bir kural getirmek lazım.Bunu farz yaparsan olmaz ama.Aradaki farkı iyi çizeceksin.

NOT:Kur'an'a aykırı bir şey söylediysem,uyarın düzelteyim.

Seni düzeltmektense yıkıp yeniden yapmak daha kolay. :)

Sitelerde Paylaş

Bunlar temelden aldigimiz bilgiler ben kuranda sekil olarak varmi onu istiyorum madem kurana gore yargilanacagiz olmayan birseyi katmak dogrumu???

Sitelerde Paylaş

Sünnet, Hz. Peygamber'in Rabb'inden aldığı elçilik görevini tebliğinden ibarettir

Kur'ân-ı Kerîm Hz. Peygamber in vahiyle konuştuğunu haber verir

Diğer yandan Kur'ân âyetleri, Peygamberimize iman edilmesini açıkça bildiriyor

sonuç:

Sünnetin Kur'an-ı Kerim karşısında üç fonksiyonu vardır. Sünnet Kur'an'ın müphem ve mücmel olan ayetlerini açıklar; umumi hükümlerini tahsis eder; nasih ve mensuhu bildirir; Kur'an'da asılları sabit olan nasslara tamamlayıcı hükümler getirir; Kur'an'da bulunmayan bir kısım hükümler koyar. Kur'an'daki namaz ve zekat emirlerinin eda şekli sünnetle açıklanır.

Kırmızı kısmı iyi anlayalım.Hz.Muhammed Allah'ın eksiğini kapatma,yanlışını düzeltme kurumudur mu demek istiyorsunuz?

Kur'an'da Hz.Muhammed'in sadece ona vahyedilene uyduğuna dair ayetleri okumadınız mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...