Jump to content

Neden inanmıyorum?

Recommended Posts

Benimle dost olmak isteyen Ateist var mı. Var mı ateist bir dost.

dost değil de arkadaş olabilirim

çünkü dostluk karşılıklı ilişkiler neticesinde ortaya çıkar

ve temeli de ilişkilerde eşitlik ilkesidir en temel özelliği ise

karşındaki insanı hiçbir ayrımcılık yapmadan sadece insan olarak görebilmeye dayanmasıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

dost değil de arkadaş olabilirim

çünkü dostluk karşılıklı ilişkiler neticesinde ortaya çıkar

ve temeli de ilişkilerde eşitlik ilkesidir en temel özelliği ise

karşındaki insanı hiçbir ayrımcılık yapmadan sadece insan olarak görebilmeye dayanmasıdır.

Tamam arkadaş olsun.Sen ateistmisin agnostikmi, tanıma açısından.
Sitelerde Paylaş

Tamam arkadaş olsun.Sen ateistmisin agnostikmi, tanıma açısından.

Ben dost olabilirim :)

Dostlukla arkadaşlık farklı şeyler. 2 insan birlikte vakit geçirebiliyorlarsa onlar arkadaş olur. Ben seninle arkadaş olabileceğimi çok zannetmiyorum. Ama dost olabilirim. Çünkü dostluk birlikte vakit geçirmeyi gerektirmiyor. Dostlukta birbirine güvenmek yeterli. Dost olup arkadaş olmayanlar da vardır, hem dost hem arkadaş olanlar da (bunlar tabi daha çoktur). Ben seni güvenilir buluyorum. Ve daha yakından tanısam dost olabilirim. Düşmanınla bile dostluk vardır. Ateşkes yapıldığında insanlar birbirlerine güvenirler. O an için dostluk doğar bazen savaştan sonra bu dostluk devam eder.

Sitelerde Paylaş

Ben dost olabilirim :)

Dostlukla arkadaşlık farklı şeyler. 2 insan birlikte vakit geçirebiliyorlarsa onlar arkadaş olur. Ben seninle arkadaş olabileceğimi çok zannetmiyorum. Ama dost olabilirim. Çünkü dostluk birlikte vakit geçirmeyi gerektirmiyor. Dostlukta birbirine güvenmek yeterli. Dost olup arkadaş olmayanlar da vardır, hem dost hem arkadaş olanlar da (bunlar tabi daha çoktur). Ben seni güvenilir buluyorum. Ve daha yakından tanısam dost olabilirim. Düşmanınla bile dostluk vardır. Ateşkes yapıldığında insanlar birbirlerine güvenirler. O an için dostluk doğar bazen savaştan sonra bu dostluk devam eder.

Farketmez dost veya arkadaş, sağduyuya günlerce teklif ettim kabul etmedi.Benim dinimde yasakmış.Benimle dost olanla bende dost veya arkadaş olurum.Tabi tartışırım o başka.
Sitelerde Paylaş

Sen kafirmisin önce onu tanımlayalım.

böyle düşüneceğini tahmin etmiştim

ben kafir değilim

ateist kavramına Kur'anda raslamadım

ama ortodoks islam alimlerine göre

(ki bunlardan biri de Said Nursi' dir)

atesit kafir i mutlaktır, diye biliyorum

yanılıyor da olabilirim

Sitelerde Paylaş

Farketmez dost veya arkadaş, sağduyuya günlerce teklif ettim kabul etmedi.Benim dinimde yasakmış.Benimle dost olanla bende dost veya arkadaş olurum.Tabi tartışırım o başka.

Sizin asıl Dostunuz Allah'tır, O'nun Resulüdür ve Namazlarını kılan zekatlarını veren ve rükû eden Müminlerdir. (Maide 55)

Sitelerde Paylaş

böyle düşüneceğini tahmin etmiştim

ben kafir değilim

ateist kavramına Kur'anda raslamadım

ama ortodoks islam alimlerine göre

(ki bunlardan biri de Said Nursi' dir)

atesit kafir i mutlaktır, diye biliyorum

yanılıyor da olabilirim

Mesela şeytan kafirdir.Kafirin en belirgin özelliği, Allahın var olduğunu kendi varlığı gibi bilir.Ama yokmuş gibi davranır, örter ve insanları Allahın yolundan çevirmeye çalışır.Kötülük yapar.Birisi kafir olsa bile sonrasında ne olacağı belli değildir.Bizim birisini kafir diye nitelendirme hakkımız olduğunu sanmıyorum.Allah kalpleride bildiği için kafir demiştir.

Ateistlerin durumu biraz karışık.Bir ateistin kafir olma ihtimali kadar müslümanında kafir olma ihtimali var.

Sitelerde Paylaş

Mesela şeytan kafirdir.Kafirin en belirgin özelliği, Allahın var olduğunu kendi varlığı gibi bilir.Ama yokmuş gibi davranır, örter ve insanları Allahın yolundan çevirmeye çalışır.Kötülük yapar.Birisi kafir olsa bile sonrasında ne olacağı belli değildir.Bizim birisini kafir diye nitelendirme hakkımız olduğunu sanmıyorum.Allah kalpleride bildiği için kafir demiştir.

Ateistlerin durumu biraz karışık.Bir ateistin kafir olma ihtimali kadar müslümanında kafir olma ihtimali var.

senin bu düşüncelerine katılıyorum

ateistlerin kafirliği geleneksel İslam anlayışına göre

Allah'ın varlığını bilerek değil de bilmeyerek inkar edenler gurubuna girer diye düşünüyorum

Tabii bilmeyerek inkar etmek de çelişkili, senin de söylediğin gibi inkar bilerek olur.

Sitelerde Paylaş

senin bu düşüncelerine katılıyorum

ateistlerin kafirliği geleneksel İslam anlayışına göre

Allah'ın varlığını bilerek değil de bilmeyerek inkar edenler gurubuna girer diye düşünüyorum

Tabii bilmeyerek inkar etmek de çelişkili, senin de söylediğin gibi inkar bilerek olur.

Mekkeliler kuranda kafir diye geçer.Çünkü mekkeliler, hem peygamber geleceği bilgisine sahipti hem Allaha inanıyorlardı.Hac yapıp oruç tutuyorlardı.Namazlarıda vardı sanırım.
Sitelerde Paylaş

Mekkeliler kuranda kafir diye geçer.Çünkü mekkeliler, hem peygamber geleceği bilgisine sahipti hem Allaha inanıyorlardı.Hac yapıp oruç tutuyorlardı.Namazlarıda vardı sanırım.

evet genel ifade şirk ağırlıklıdır

şirk büyük bir zulüm olarak değerlendirilr

ve insanların (mekke müşriklerinin) zaten Allah'ı bildikleri vurgulanır

Allah'ı bilmemeleri söz konusu değildir

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...