Jump to content

Kimler cehenneme gidecek?

Recommended Posts

Bu soru çokça soruluyor ve tuhaf tuhaf cevaplar veriliyor. Konu aslında çok basit. Sırasıyla yazacağım, itirazı olanları beklerim.

Başlığı açmama sebep olan ileti de aşağıdadır.

1) Herkes cehenneme gidecek

2) Tartılar cehennemde kurulacak (Mahşer yeri cehennem içindedir)

3) Tartıya sadece Müslümanlar çıkacak

4) Müslümanlar içinde takva sahibi olanlar cennete alınacak

5) Kalanlar ise sonsuza kadar yanacak, irin içecek vb olacak.

Allaha inanan her insan cennete gider mi?hristiyanlarda inanır lakin cehennemlikler hepsi,bunu tahmin ediyorum,

bizler ise inanıyoruz elbet,ama tabiki her müslümanda günahlarının cezasını Allah hepsini affetmedikçe cehennemde cezasını çektinden sonra cennete gidecektir..

Allah cehennemden uzak tutsun ,

Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konuyla alakalı bilinmesi gereken birkaç ayet de aşağıdadır.

Bakara 80- Dediler ki: 'Sayılı günlerin dışında, ateş asla bize değmeyecektir.' De ki: 'Allah katından bir ahid mi aldınız? -ki Allah asla ahdinden dönmez- Yoksa Allah'a karşı bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz?'

İslam'a göre cennet veya cehenneme gitmekteki en önemli kriter iyi bir insan yeterli midir, yoksa iman şart mıdır?

Enbiya/47: Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek. (Yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa, onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz.

Müminün:

102: Artık kimin tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

103: Kimlerin de tartıları hafif gelirse, işte onlar da kendilerini ziyana uğratanların ta kendileridir. Onlar cehennemde ebedi kalacaklardır.

Ayetlere göre, kıyamet günü teraziler kurulacakmış, hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecekmiş ve tartıları ağır gelenler kurtuluşa erecekmiş. Ya biz dinsizlerin tartısı da ağır gelirse, bizlerde cennete gidip, hurilerle alem yapacak mıyız?

Meryem 70- Sonra biz ona (cehenneme) girmeye kimlerin en çok uygun olduğunu daha iyi biliriz.

Meryem 71- Sizden ona girmeyecek hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin olarak üzerine aldığı bir karardır.

Meryem 72- Sonra, takva sahiplerini kurtarırız ve zulmedenleri diz üstü çökmüş olarak bırakıveririz.

Sitelerde Paylaş

Kabirden dirilince binlerce ahiret yılı Allah'ın huzuruna haşr yolculugu yapılacak.bu yolculuk insan tahammülünün üstünde zor geçecek.herkes bölük bölük fırka fırka yapacak bu yolculugu.kalabalik tahammülün üzerinde olacak.bir ayak bin ayağın üzerinde olacak.melekller insanların etrafını sarfı onları bölük bölük sevk edecek.allahin huzuruna gelince mizan terazisi kurulacak.once Allah meleklerine cehennemi getirmelerini söyleyecek. Cehennem 500 yıl öteden görülünce korku ve en dişe hat Safa'ya bürünecek . Sonra cennet getirilecek onunda guzel kokusu 500 yıl öteden duyulacak .kafirlere Allah hani bana es tuttuğunuz ortaklarınız hani ben yoktum diye hesap soracak.sonra azap meleklerine surun bunları ateşe diyecek.sonra tek tek herkese amel defterleri verilecek.amel defteri sag taraftan verilen cennet ehli olacak .sol taraftan verilenler cehenneme sevk olacak .cezasini çekinceye kadar.munafik ve kafirler sonsuza dek ebedi ateşte kalacak diyor Kuran'da birçok ayet.muslumanlar cennetlik olanların tümü cehennem Vadisi'nden geçecek bu Allah'ın vadi .onlara cehennemi gösterecek ve nasıl bı yerden kurtulduklarını bildirecek.cehennem vadisindeki bu yolculukta baya uzun sürecek.

Tartı Allah'ın huzurunda arsı alanın önünde kurulacak.

Öyle herkez pat sen cennete sende cehenneme git denilecek sanıyor cennete yolculuk bile binlerce yıl sürecek Baya zor bı sahne insan hayal edince bile ürküyor .gokler baska gök yerler baska yer.baska bı alem. Melekler çeşit çeşit etrafında zebanilerde kafirleri zincirlerde sürecek cehenneme ve zebanilerde Allah bakılmayacak kadar korkunç ve merhamet duygusu olmadan yaratmış sırf azap icin yaratmışsa...zor bii sahne olacak inanana tabii.. İnanmayana hersey güllük gülistanlık.

Sitelerde Paylaş

Bu soru çokça soruluyor ve tuhaf tuhaf cevaplar veriliyor. Konu aslında çok basit. Sırasıyla yazacağım, itirazı olanları beklerim.

Başlığı açmama sebep olan ileti de aşağıdadır.

1) Herkes cehenneme gidecek

2) Tartılar cehennemde kurulacak (Mahşer yeri cehennem içindedir)

3) Tartıya sadece Müslümanlar çıkacak

4) Müslümanlar içinde takva sahibi olanlar cennete alınacak

5) Kalanlar ise sonsuza kadar yanacak, irin içecek vb olacak.

benim yazımı almışsın lakin ben orada bir soru sormamıştım,

bir müslüman olarak bunu en iyi bilenlerdenim,

Sitelerde Paylaş

En iyi bilenlerden olsan cezasını çeken Müslüman cennete gidecek demezdin.

yazıya cevabımı okumanı tavsiye ederdim,

ben bilenim lakin sen sadece zanneden olma!

dilim kur'andır,ki anlattım sana,bunu anlaman gerekir,

sen birine aşık olursan ondan vazgeçemezsin..

sen bir kafir olarak benim dinimi bana öğretmeye çalışmamalısın,

sağ ve solumdaki iki melek engellemeye çalışyor belki ama önümde duran cin sana selam söylüyor,

bilgisizce bilgilendirmek bilinçsizliktir...

Sitelerde Paylaş

yazıya cevabımı okumanı tavsiye ederdim,

ben bilenim lakin sen sadece zanneden olma!

dilim kur'andır,ki anlattım sana,bunu anlaman gerekir,

sen birine aşık olursan ondan vazgeçemezsin..

sen bir kafir olarak benim dinimi bana öğretmeye çalışmamalısın,

sağ ve solumdaki iki melek engellemeye çalışyor belki ama önümde duran cin sana selam söylüyor,

bilgisizce bilgilendirmek bilinçsizliktir...

Şimdiye kadar eveleyip gevelemekten başka ne cevap verdin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...