Jump to content

Kimler cehenneme gidecek?

Recommended Posts

Aradigimiz sorularin cevabini Kuranda bulamzsak/kararsizsak hadislere bakmamiz gerekiyor!

375-........... Peygamber’in zevcesi Ümmü Seleme’den (o şöyle demiştir): Rasûlullah (S) şöyle buyurdu: “Gümüş kaptan bir şey içen kişi var ya, muhakkak o kişi karnına ancak (curp curp diye) cehennem ateşini göndermektedir”. (Buhâri, Kitâbu’l-Eşribe H.57 C.12 S.5678 Bâb 27 Ötüken 1988. )

Bir dakka, daha devamida varmis:

376-.............. Enes ibn Mâlik®’ten: Peygamber (S)’in su bardağı kırıldı, akabinde kırık yerine gümüşten bir bardak edindi dediğini tahdis etti.

Râvi Âsım el-Ahvel: Ben bu kadehi gördüm ve (teberruken içine su koyup) ondan su içtim, demiştir. (Buhâri, Kitâbu’l-Humus H.18 C.6 S.2895 Bâb 5 Ötüken 1987.)

Hoppala ne oldu ya? Arap sacina döndü!

Bu forumda dinden cikan müslümanlar, genelde ateistlerin degil, müslümanlarin yazilarindan dolayi dinden cikiyorlar!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aynı avatarı kullanan nevertheless isimli kullanıcının provakatör olduğu ispat edilmişti. Muhtemelen sen de aynı kişisin. Müslüman gibi görünüp, ateistlerin ekmeğine yağ sürüyorsun. İnanmayana herşey güllük gülistanlık olacak diyorsun. Böylelikle bazı aklı karışmış saf müslümanlara inanmayın diyorsun. Ateistlere malzeme veriyorsun. ateistler senin yazılarından alıntılayıp müslümanlara gol atmaya çalışıyorlar.

ne saçmalıyon sen yaa söyle yöneticilerineee bunu ispatlasınlarrr beni forumdan atsınlarr kardeşş ben 5 vakit namazında bi adamımm hiçç yakıştımı sana şimdiiii bi müslüman olarak kurduğun bu cümleeee günahımı aldınn bütün yazılarımı oku nasıl bi adam olduğumuuu anlarsınnnn

Sitelerde Paylaş

aynı avatarı kullanan nevertheless isimli kullanıcının provakatör olduğu ispat edilmişti. Muhtemelen sen de aynı kişisin. Müslüman gibi görünüp, ateistlerin ekmeğine yağ sürüyorsun. İnanmayana herşey güllük gülistanlık olacak diyorsun. Böylelikle bazı aklı karışmış saf müslümanlara inanmayın diyorsun. Ateistlere malzeme veriyorsun. ateistler senin yazılarından alıntılayıp müslümanlara gol atmaya çalışıyorlar.

inanmayanlara herşey güllük gülistanlık olacak demiyorum onlar bu yazıma inanmadıkları için allaha inanmadıkları için onlar için cehennem korkusu yok o yüzden onlara güllük gülistanlık dedimm ben ataistlere dedimmm

Sitelerde Paylaş

Dünyada cenneti yaşayanlar

Ve cehennemi yaşayanlar varsa..

Ahiret için neden örnek olmasız...

Ahiret dünyadan yapılacaktır...

Sen de ne varsa, orada daha da inkişaf eder...

Öyle yoktur demekle yok olsaydı iş kolaydı..

Maalesef öyle olmuyor işte..

Sitelerde Paylaş

Birde deniyorki kimin cehenneme kimin cennete gidecegini allah bilir e tamam iste kurandada yazmis sunu sunu yaparsaniz cehenneme gidersiniz diye aksi zaten dusunulemez cunku muslumanlarin neyi yapip neyi yapmamasi gerektigini anlayacagi bir rehberi olmazdi.Sadece muslumanlarin tartiya cikacagi ve tartisi agir gelenin cehennemde sonsuz kalacagi ayetleri gordum bir ara ama simdi bulamadim isimlerini onlari asarsaniz sevinirim.Bu arada sunuda hatirliyorum iki ayet icerisindeki baglantidan cikiyordu sonuc yani sadece muslumanlarin tartiya cikacagi onuda hatirliyorum fakat ayetleri bulamadim.

Sitelerde Paylaş

Birde miras hukumlerine uymayanlar demissiniz su anda turkiyede kimse uygulamiyor miras hukumlerini kizkardesi olan yandi demektir(mecazi degil gercek anlamda).Buna hukum veren ayetide asarsaniz sevinirim bu arada acelemde yok ben bakmaya devam ediyorum forumlardan belki bulurum.

Sitelerde Paylaş

MERYEM - 71 İçinizden hiçbiri istisna edilmemek üzere mutlaka herkes cehenneme varacaktır. Bu, Rabbinin katında kesinleşmiş bir hükümdür.

A'RÂF - 8 O gün tartı tam hakkiyle yapılacaktır. Artık kimin tartıları ağır basarsa, işte onlar, arzularına ereceklerdir.

Sitelerde Paylaş

inanmayanlara herşey güllük gülistanlık olacak demiyorum onlar bu yazıma inanmadıkları için allaha inanmadıkları için onlar için cehennem korkusu yok o yüzden onlara güllük gülistanlık dedimm ben ataistlere dedimmm

Hayır öyle demiyorsun. Yazını aynen alıntılıyorum. Hesap gününden bahsediyorsun. İnanana zor bir sahne olacak ama inanmayana herşey güllük gülistanlık olacak diyorsun. Hiç de yazıma inanmayana gibi bir şey söylemiyorsun.

Öyle herkez pat sen cennete sende cehenneme git denilecek sanıyor cennete yolculuk bile binlerce yıl sürecek Baya zor bı sahne insan hayal edince bile ürküyor .gokler baska gök yerler baska yer.baska bı alem. Melekler çeşit çeşit etrafında zebanilerde kafirleri zincirlerde sürecek cehenneme ve zebanilerde Allah bakılmayacak kadar korkunç ve merhamet duygusu olmadan yaratmış sırf azap icin yaratmışsa...zor bii sahne olacak inanana tabii.. İnanmayana hersey güllük gülistanlık.

Sitelerde Paylaş

Hayır öyle demiyorsun. Yazını aynen alıntılıyorum. Hesap gününden bahsediyorsun. İnanana zor bir sahne olacak ama inanmayana herşey güllük gülistanlık olacak diyorsun. Hiç de yazıma inanmayana gibi bir şey söylemiyorsun.

zor bii sahne olacak inanana tabii.. İnanmayana hersey güllük gülistanlık. yaw arkadaşım burda bıraktın ataistleride benlemi tartışıyon müslüman kardeşinlemii..aç oku ozaman hadisleri o gün evliyalar ermişler bile chennem yaklaştırılınca korkacaklar ve allahın rahmetine sarılacaklar ..zor bir sahne olacak ahirete inana için.. adam ataist adam ahirete inanmıyor zaten ona herşey güllük gülistanlık diyorum inanmıyoor zatennn ianamayan adam korkarmı o sahnedenn sen ben müslüman olan inanana kişi korkar zatenn

Sitelerde Paylaş

MERYEM - 71 İçinizden hiçbiri istisna edilmemek üzere mutlaka herkes cehenneme varacaktır. Bu, Rabbinin katında kesinleşmiş bir hükümdür.

A'RÂF - 8 O gün tartı tam hakkiyle yapılacaktır. Artık kimin tartıları ağır basarsa, işte onlar, arzularına ereceklerdir.

evet ianan ve cennetlik olan tüm müslümanlar cehenneme varacak cehennem vadisinden geçecektir.bu allahın kesin yazdığı bir hükmüdür.cennetlik olanlara cehhennem gösterilecek ve imanları sebebi ile allahın onları nasıl bir azaptan kurtardığı onlara gösterilecektir.orada herkes rabbine hamd ile şükredecektir.allah cenletlikler kuranda anlattığı ve insanları onunlla tehtit ettiği cehennemi gösterecektir.ama cehennneme girmeyeceklerdir sadece cehennemi göreceklerdir nasıl bir azaptan kurtulduklarını göreceklerdir

Sitelerde Paylaş

zor bii sahne olacak inanana tabii.. İnanmayana hersey güllük gülistanlık. yaw arkadaşım burda bıraktın ataistleride benlemi tartışıyon müslüman kardeşinlemii..aç oku ozaman hadisleri o gün evliyalar ermişler bile chennem yaklaştırılınca korkacaklar ve allahın rahmetine sarılacaklar ..zor bir sahne olacak ahirete inana için.. adam ataist adam ahirete inanmıyor zaten ona herşey güllük gülistanlık diyorum inanmıyoor zatennn ianamayan adam korkarmı o sahnedenn sen ben müslüman olan inanana kişi korkar zatenn

Nasıl bir mantık bu? Ateistlere, kafirlere vadedilen cehennemi görecek ve inanmadığı için korkmayacak. Yahu artık inanıp inanmama devri kapanmış. Görme, yaşama, hissetme devri açılmış. Buradaki ateistler cehennemi görseler hala inkar ederler mi?

Adamlar görmediği için yok diyorlar zaten. Cehennemi gördüklerinde, şimdi hapı yuttuk diyecekler.

Çünkü onlar da biliyor başlarına ne geleceğini. Sen diyorsun ki bunlar inanmadıkları için korkmazlar :lol:

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir mantık bu? Ateistlere, kafirlere vadedilen cehennemi görecek ve inanmadığı için korkmayacak. Yahu artık inanıp inanmama devri kapanmış. Görme, yaşama, hissetme devri açılmış. Buradaki ateistler cehennemi görseler hala inkar ederler mi?

Adamlar görmediği için yok diyorlar zaten. Cehennemi gördüklerinde, şimdi hapı yuttuk diyecekler.

Çünkü onlar da biliyor başlarına ne geleceğini. Sen diyorsun ki bunlar inanmadıkları için korkmazlar :lol:

Bu dünyadayken korkmazlar demek istemiş galiba.

Sitelerde Paylaş

O kadar da zor değil, artık bilgisayar teknolojiyle bu sahneler çocuk oyuncağı.

Sitelerde Paylaş

evet ianan ve cennetlik olan tüm müslümanlar cehenneme varacak cehennem vadisinden geçecektir.bu allahın kesin yazdığı bir hükmüdür.cennetlik olanlara cehhennem gösterilecek ve imanları sebebi ile allahın onları nasıl bir azaptan kurtardığı onlara gösterilecektir.orada herkes rabbine hamd ile şükredecektir.allah cenletlikler kuranda anlattığı ve insanları onunlla tehtit ettiği cehennemi gösterecektir.ama cehennneme girmeyeceklerdir sadece cehennemi göreceklerdir nasıl bir azaptan kurtulduklarını göreceklerdir

Tamam, buldum :)

Hadisler:

"... Cehennemin üzerine sırat köprüsü kurulacak. Ben ve ümmetim, oradan ilk geçenler olacağız. O gün sadece Peygamberler konuşacak onların o gün ki duaları da: "Ey Allahım esenlik ver, ey Allahım esenlik ver." olacaktır. Cehennemde Sa´dan dikeni gibi kancalar bulunmaktadır. Sizler Sa´dan dikenini gördünüz mü "Evet ya Resulallah" dediler. Resulullah buyurdu ki "İşte o kancalar Sa´dan dikeni gibidir. Ancak onların ne kadar büyük olduklarını sadece Allah bilir. İnsanlar amellerine göre o kancalarla çekilirler. İnsanlardan bazıları yaptıkları ameller yüzünden helak olurlar. Bazıları da hardal tanesi kadar parçalara ayrılırlar sonra kurtulurlar. Allah Teala, cehenneme girenlerden kime merhamet etmeyi dilerse meleklerine, kendisine kulluk edenleri cehennemden çıkarmalarını emreder. Melekler de onları çıkarırlar. Melekler onları secde izlerinden tanırlar. Allah, secde izlerini yemeyi cehenneme haram kılmıştır. [81]

"...Sonra cehennem üzerine köprü kurulur. Şefaat etme zamanı gelir. İnsanlar "Ey Allahım, esenlik ver, esenlik ver" derler. "Ey Allah´ın Resulü, köprü nedir " diye sorulunca Resululîah: "Pek kaygan bir yerdir. Orada çengeller, kancalar ve dikenler vardır. Bu dikenler, Necid bölesinde biten Sa´dan dikenleri gibidir. Müminler, amellerine göre sırat köprüsünün üzerinden göz açıp kapayıncaya kadar veya şimşek gibi yahut rüzgâr gibi veya kuş gibi yahut rahvan at ve develer gibi geçecekler. Bazıları sağ salim kurtulacak, bazıları çiviler yırtmış olarak kurtulacaklar, bazıları ise yaralı olarak cehenneme itileceklerdir. [82]

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu konuda ilginç bir anekdota rastladım...

Câhız’ın bilgi felsefesini kelami açıdan önemli kılan husus; onun bilgi ile inanç

arasında kurduğu ilişkidir. Câhız’ın, kendilerine davetin ulaşmadığı kişiler ve

topluluklarla ilgili yaptığı değerlendirme dikkat çekicidir. Ona göre kendilerine dini

davet ulaşmayanlar, inanmadıklarından dolayı cezalandırılmayacaklardır. Aynı

şekilde kendilerine dini davet ulaşıp da iman etmek için yeterli delil ve nazara sahip

olmayanlar da sorumlu olmayacaklardır. Sadece kendilerine davet ulaştıktan sonra,

yeterli bir delile sahip olduğu halde bilinçli olarak inadı dolayısıyla inanmayanlar

cezaya müstahak olurlar.

İnanç açısından insanların sınıflaması ve sahip oldukları

inanç ile ahirette tabi tutulacakları netice sürekli tartışma konusu olmuştur. Kabul edilen

genel anlayışa göre Müslümanların dışındaki herkes ahirette cehennem azabıyla

cezalandırılacaktır. Bu cezalandırmanın yanı sıra ay rıca Müslüman olmayanların

ebediyen cehennemde kalacakları ile ilgili de bir kabul söz konusudur.

Sürekli tartışılan bu konuya Câhız, farklı bir yaklaşımda bulunmaktadır. O,

yukarıda kısaca ifade edildiği gibi bilgi ile iman arasında kurduğu irtibatla inad ve

bilinçli inkarın dışında kalanların cezaya tabi tutulmayacakları ve ayrıca ebediyen

cehennemde kalmanın da söz konusu olmadığı kanaatindedir. Ona göre cehennemdeki

cezalandırma belli bir süre sonrasında ateş tabiatına bürünmek suretiyle adeta kişiyi

kendisine cezp etmekte ve kendisine çekmektedir. Bu durum adeta orada bulunanlar için

bir tabiat halini almaktadır.

Câhız, bu düşüncesini, “Allah, kuluna gücünün

yetmediğini yüklemez.Ayetine dayandırmaktadır.

Câhız, bilgininin ve dolaysıyla da sorumluluğun gerçekleşebilmesi için kişinin,

her şeyden önce o konuyu anlayabilecek bir altyapıya, fiziksel ve düşünsel bir

olgunluğa, leh ve aleyhinde olan şeylerin bilgisine sahip olması gerektiğini

söylemektedir. Bunlar olmaksızın kişinin hakikate ulaşma imkanı olmadığı gibi mükafat

ve mücazat noktasında da sorumlu tutulamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...