Jump to content

Kimler cehenneme gidecek?

Recommended Posts

Çok güzel teşekkür kireç kardeş,

Bediüzzaman da;

Din bir imtihandır..

Akla kapı açılır..

İnsanının iradesi elinden alınmaz....

Kişi adım atarsa, Allah ta adım atar....

Kişi adım atmaz sa sorumluluktan kurtulamaz....

Zira aklına kapı açılmıştır....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanıma fırsatı yoksa, hesap ta yoktur...

Tanıma fırsatlarının derecesi nedir? Hangi dereceden sonra hala Müslüman olunmamışsa cehenneme gidilir.

Mesela:

1) İslamı internetten duymuş olmak.

2) Müslüman insanları görmüş olmak.

3) Müslüman bir arkadaşı olmak.

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir mantık bu? Ateistlere, kafirlere vadedilen cehennemi görecek ve inanmadığı için korkmayacak. Yahu artık inanıp inanmama devri kapanmış. Görme, yaşama, hissetme devri açılmış. Buradaki ateistler cehennemi görseler hala inkar ederler mi?

Adamlar görmediği için yok diyorlar zaten. Cehennemi gördüklerinde, şimdi hapı yuttuk diyecekler.

Çünkü onlar da biliyor başlarına ne geleceğini. Sen diyorsun ki bunlar inanmadıkları için korkmazlar :lol:

yaw kardeşim adam ahiret yok diyor zaten bu dünyadan bahsediyom ben burda güllük gülistanlık diyorum ona göreee niye anlamak istemiyorsunn cehennemin karşısında kim güllük gülistanlık olabilir.ataistler ahiret yok diyorr inanmıyor ondan öyle diyorumm.inanmayan adam korkarmı ahiretten cehennemden inanan korkarr anala beee yuhh

Sitelerde Paylaş

Tamam, buldum :)

Hadisler:

"... Cehennemin üzerine sırat köprüsü kurulacak. Ben ve ümmetim, oradan ilk geçenler olacağız. O gün sadece Peygamberler konuşacak onların o gün ki duaları da: "Ey Allahım esenlik ver, ey Allahım esenlik ver." olacaktır. Cehennemde Sa´dan dikeni gibi kancalar bulunmaktadır. Sizler Sa´dan dikenini gördünüz mü "Evet ya Resulallah" dediler. Resulullah buyurdu ki "İşte o kancalar Sa´dan dikeni gibidir. Ancak onların ne kadar büyük olduklarını sadece Allah bilir. İnsanlar amellerine göre o kancalarla çekilirler. İnsanlardan bazıları yaptıkları ameller yüzünden helak olurlar. Bazıları da hardal tanesi kadar parçalara ayrılırlar sonra kurtulurlar. Allah Teala, cehenneme girenlerden kime merhamet etmeyi dilerse meleklerine, kendisine kulluk edenleri cehennemden çıkarmalarını emreder. Melekler de onları çıkarırlar. Melekler onları secde izlerinden tanırlar. Allah, secde izlerini yemeyi cehenneme haram kılmıştır. [81]

"...Sonra cehennem üzerine köprü kurulur. Şefaat etme zamanı gelir. İnsanlar "Ey Allahım, esenlik ver, esenlik ver" derler. "Ey Allah´ın Resulü, köprü nedir " diye sorulunca Resululîah: "Pek kaygan bir yerdir. Orada çengeller, kancalar ve dikenler vardır. Bu dikenler, Necid bölesinde biten Sa´dan dikenleri gibidir. Müminler, amellerine göre sırat köprüsünün üzerinden göz açıp kapayıncaya kadar veya şimşek gibi yahut rüzgâr gibi veya kuş gibi yahut rahvan at ve develer gibi geçecekler. Bazıları sağ salim kurtulacak, bazıları çiviler yırtmış olarak kurtulacaklar, bazıları ise yaralı olarak cehenneme itileceklerdir. [82]

Düzeltiyorum!

Muhammed kopye cekmis!

Zerdüştlük, İran' ın İslam öncesi dinidir. Zerdüşt aslında bu dinin peygamberinin adıdır. Yaşadığı tarih hakkında tarihçiler arasında mutabakat yoksa da yaklaşık M.Ö. 7. yy olduğu tahmin ediliyor. Bu dinin tanrısının adı ise "Ahura Mazda". Bu nedenle bu dine Mazdaizm adını verenler de vardır. Arapların, Ahura Mazda' ya verdiği ad ise "Hürmüz" dür. Kutsal kitabı Avesta olan Zerdüştlüğe göre insanlar öldükten sonra dirilirler ve öteki dünyada iki safa ayrılırlar. Tüm insanlar cennete girebilmek için şinvat köprüsünden geçmek zorundadırlar. Kötüler için şinvat köprüsü kılıcın keskin tarafı gibi olur. İyiler için ise köprü genişler. Zerdüşt, geçişleri izler ve kendi ümmetinden kimselerin geçisi sırasında tanrı Ahura Mazda' dan şefaat diler.Islamiyatteki sirat koprusunun temeli zerdustlukten alinmistir.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

orjinalini buldum:

(Öte dünyaya giden Arda viraf ın yazdıkları)

Ruhun, Fravaşi (şairce, yolun ruhu denilen,

dünyaya ait olmayan ikinci kişilik) tarafından güzel karşılanışını gördükten sonra,

ziyaretci Arda Viraf,

iki meleğin/ llahi Itaat ve Düşüncenin Alevli Ateşinin, elinden tutmasıyla^ genişleyen

köprüye

götürüldü/

karşıya geçti/

öteki melekler de onu korudular.

Dahası, yaşayan karşılıklarını bekleyen Adalet Yolunun sayısız ruhu onu selamlayarak eğildiler.

Bir melek vardı,

Adalet,

elinde sarı altın bir terazi tutuyordu,

onunla dindar olanı

ve kötü olanı tartacaktı.

Iki koruyucusu Arda Virafa gel sana cennet ve cehennemi gösterelim,

dediler,

gerçeğin yeri ile yalanın verini, tanrının ve başmeleklerinin gerçeğini,

Angra Mainyu ve cinlerinin gerçek-olmayanını,

ölülerin dirilişlerini

ve gelecekteki gövdeyi.

....

Ziyaretçi ve kılavuzları ilk-adımda yıldızlann katına vardılar.

Burası iyi düşüncelerin ödüllerini aldığı yerdi.

Ruhlann ışınımı burada yıldızlann parlaması gibi iyice arttı.

Işmımm altmda taht ve koltukları ihtişamlıydı/ şaşaayla doluydu.

Gezgin burası neresi diye sordu/ bun-lar kim?

Ona/ bunlar dünyada

dua etmeyenlerdir,

Gatha'ları anmayanlardır

yakın akraba evliliği yapmayanlardır

ve egemenlik, yöne-tim/ başkanlık tanımayanlardır,

fakat

başka iyi işleri ile dindar olan-lardır/ denildi.

...

Sonra büyük ve kasvetli bir ırmağa geldim. Cehennem kadar korkunçtu, üstünde yolun ruhlarının birçok ruhu vardı ve bunlar karşıya geçiyorlardı. Bazıları zorlukla geçti, bazıları ise kolaylıkla..

...

Sitelerde Paylaş

Cehennemin hiç bir gerçekliği olmadığından verilen cevaplar da polemik olacaktır. Dinlerin yada inanışların ne söylediğinin de hç bi önemi yoktur.

Ortada inanılmaz gerzekçe bir hikaye var: Birey en fazla -ortalama- 50-60, olmadı 70 yıl yaşıyor. Birkaç on yıllık süre zarfında sayılı ömrü ve ve günahı göz önüne alındığında, tüm bu sınırlılığa karşılık, sınırsız bir işkenceye tabii tutulması. İnsani olan ve insani değerleri savunan ateistleri örnek alalım. Adamlar sadece inanmıyor ve kendi felsefelerine göre hareket ediyorlar diye SONSUZ CEZAnın anlamı nedir?

İşlenen sınırlı günahlara karşılık SINIRSIZ zulum ve işkenceli ceza mantığı adaletli midir?

Bunu uygulayacağını söyleyen ilah, adaletsizliğin dışında aynı zamanda korkunç bir canavardır.

Bu korkunç canavarı yaratan kimdir?

Sitelerde Paylaş

(Mahşer yeri cehennem içindedir) denilmiş ki bu tümüyle yanlıştır.Kıyamet dünyada gerçekleşecek bir olaydır.Ama öyle bir anda

olacak bir şey değil yılları alacak bir hadisedir.Benim cehennem inancım güçlüdür.Hayatımızdaki her ayrıntı ölümden sonra nereye gideceğimizi belirleyecektir.

Sitelerde Paylaş

odundan bir ağacın yapraklarında oluşan bir portakal bir elma bir nar yada diğer tüm meyvalar bile herşeyin boşuna yaratılmadığının bir kanıtıdır.okadar muntazam yaratılmışlarki onlarda bile ibretler var. bu yediğin meyvalarda sana hiç bi zarar yoktur.tadı vardır hepsi vucuduna göre ayarlanmışş.güneşin ısısı yıldızlarla yön bulman gece ve gündüzün oluşumu .bunlar tesadüfen oluşacak hadiseler değildir.düzen çok muntazamm.bunca şey uzaydan gelen amino asitlerle oluştu mantığıı saçmadır.bunca düzeni açıklayan tek mantıkta kurandaki ayetlerdir.domino taşı gibi oturuyor herşey yerine ozaman.inanmayınca eline ne geçiyor neyi başarıyorsun akıllı olduğunumu sanıyorsun.kuran bir şahsın yada şahısların yazabileceği bir kitap değil.insanları uyaran ikaz eden bir kitap.iyiliği emreden kötülükten sakındıran bir kitap.buna uyan insanın hayatıda düzene girer zaten.zararlı hiç bir şeyy yokkk.

Sitelerde Paylaş

Tanıma fırsatlarının derecesi nedir? Hangi dereceden sonra hala Müslüman olunmamışsa cehenneme gidilir.

Mesela:

1) İslamı internetten duymuş olmak.

2) Müslüman insanları görmüş olmak.

3) Müslüman bir arkadaşı olmak.

Böyle müslüman olan çok..

Sitelerde Paylaş

Evet...

Burada kişinin mesul olması için aklına islamiyet düşüncesi gelmiş, O da ihtiyacı olduğunu bildiği halde araştırmamış bunu defalarca tekrar ettiyse, sorumluluktan kurtulamaz..

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

aslında varya, cennete gitmek çok kolay, cehenneme gitmek ise çok ama çok zordur.

yani insan allaha ve resulune iman ettikten sonra,

günahı denizlerden , dağlardan daha çok olsa, yinede cehenneme gitmesi çok zordur,

yeter ki biraz dürüst olsun, allah hep sebepler yaratır, o kulun azap çekmemesi için, birçok sebep yaratır,

bir kediye yemek verdin diye de cennete gidersin,

bir köpeği yapmurdan koruyp karnını doyurduğun için de,

yada bir yaşlıya güler yüz gösterip onu sevindirdiğin için bile, direk cenneti hak edebilirsin.

arşın sahibinin katında rahmet o kadar büyüktür ki,

cehhenneme gitmek zor, cennete gitmek aslında çok kolaydır

tarihinde müreh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet...

Burada kişinin mesul olması için aklına islamiyet düşüncesi gelmiş, O da ihtiyacı olduğunu bildiği halde araştırmamış bunu defalarca tekrar ettiyse, sorumluluktan kurtulamaz..

Diyelim ki bu Budist insan Hristiyanlık, İslam, Şamanizm ve Janizmi araştırıp duruyor ama bir türlü hangisinin doğru din olduğuna karar veremiyor. Yine de cehenneme gider mi?

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki bu Budist insan Hristiyanlık, İslam, Şamanizm ve Janizmi araştırıp duruyor ama bir türlü hangisinin doğru din olduğuna karar veremiyor. Yine de cehenneme gider mi?

Yanlış bilgiden doğruya varılmaz....

Gerçekten araştıran bulur...

Zaten Allah bulsun diye araştıttırıyor...

Yukarıda cevabı vermiştim dikkatiniz kaybolmuş yada başka kastınız var..

Sitelerde Paylaş

Yanlış bilgiden doğruya varılmaz....

Gerçekten araştıran bulur...

Zaten Allah bulsun diye araştıttırıyor...

Yukarıda cevabı vermiştim dikkatiniz kaybolmuş yada başka kastınız var..

Gerçekten araştırıp Şamanizmi bulursa ne olacak? Kastım ve varmak istediğim nokta şu: Vicdanı hür insanlar neden cehenneme gidiyor? Gerçekten araştırmak denen şey vicdanla ilgili bir şey. Neyin gerçek araştırma olduğuna birey kendisi karar verir. Başkası değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...