Jump to content

Kimler cehenneme gidecek?

Recommended Posts

• İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayal ile hakikatı ayırmak çok zor değil...

Burada insanlar akıllarında ki hezeyanalar ı İslamiyete yamamaya çalışıyor...

Halbu ki O kalplerinin çirkinliğinden ibarettir..

Evren de bu çirkinliği teyit edecek tek bir kanun bulamazlar...

Dikkatli olanlar bunları anlarlar ancak....

Sitelerde Paylaş

Hayal ile hakikatı ayırmak çok zor değil...

Burada insanlar akıllarında ki hezeyanalar ı İslamiyete yamamaya çalışıyor...

Halbu ki O kalplerinin çirkinliğinden ibarettir..

Evren de bu çirkinliği teyit edecek tek bir kanun bulamazlar...

Dikkatli olanlar bunları anlarlar ancak....

Evrendeki bu çirkinliğin "teyiti" doğrudan sizin yerlere göklere sığdıramadığınız insandır. İnsan gibi her tarafta görebileceğin bir örnek yeterli değil midir?

Sitelerde Paylaş

Evrendeki bu çirkinliğin "teyiti" doğrudan sizin yerlere göklere sığdıramadığınız insandır. İnsan gibi her tarafta görebileceğin bir örnek yeterli değil midir?

Ben de kafama göre bu çirkindir derim, Ama o çirkin olmaz..O halde sözü ekseriyete bırakmak gerek değil mi?

Sitelerde Paylaş

Ben de kafama göre bu çirkindir derim, Ama o çirkin olmaz..O halde sözü ekseriyete bırakmak gerek değil mi?

Kafama göre değil, ispata göre konuşuyorum. En çok hangi canlı birbirini öldürüyor, hangi canlı en çok çevresini kirletiyor? hangi canlı sadece ama sadece kendi görüşüne sahip değil diye diğerini canlı canlı yakıyor? Cevap kedilerse dediğinizi kabul edeceğim. Ekseriyeti tanımlar mısınız?

Sitelerde Paylaş

Kafama göre değil, ispata göre konuşuyorum. En çok hangi canlı birbirini öldürüyor, hangi canlı en çok çevresini kirletiyor? hangi canlı sadece ama sadece kendi görüşüne sahip değil diye diğerini canlı canlı yakıyor? Cevap kedilerse dediğinizi kabul edeceğim. Ekseriyeti tanımlar mısınız?

Burada ispatı vardır efendim. Sorulara vereceğiniz cevap insan olacaktır. Zıt argümanınızı ve ispatımı çürütmenizi bekliyorum. Ayrıca başlık ve konu ile alakalarını da bizahmet kurarsanız sevineceğim.

Sitelerde Paylaş

Burada nerede çirkinlik var ispat et bakalım.

Her insanın şu umumi dünyadan hususi bir dünyası vardır. Ellerinde büyükçe birer ayna olan kişiler aynaları bir saraya karşı tutsalar, o saray her birinin aynasında bir görüntü olarak görülür. Aynalardaki bu görüntü, her bir aynanın şekline ve rengine göre değişir. Kırık aynada saray parça parça görülür… Eğri aynada eğri büğrü…

Sitelerde Paylaş

Her insanın şu umumi dünyadan hususi bir dünyası vardır. Ellerinde büyükçe birer ayna olan kişiler aynaları bir saraya karşı tutsalar, o saray her birinin aynasında bir görüntü olarak görülür. Aynalardaki bu görüntü, her bir aynanın şekline ve rengine göre değişir. Kırık aynada saray parça parça görülür… Eğri aynada eğri büğrü…

Bu sadece bakış açısını özetler. Ama yine de insanın çirkinliğin kaynağı olduğunu değiştirmez.

Konu başlığına geri dönecek olursak, konu kimin cehheneme gideceğindeki tutarsızlıklar üzerinedir. Yapacağım naçizane destek ise şudur:

Kuran'a göre hristiyan ve yahudilerden kimse kendini kurtaramayıp chenneme gidecektir:

98:6 -

Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir.

Ama bunla çelişkiye düşen ayeti de vermek istiyorum:

"Ehl-i kitabın hepsi bir değildir. Onların içinde öyle dosdoğru bir cemaat vardır ki, gece saatlerinde Allah’ın âyetlerini okuyarak secdelere kapanırlar. Bunlar Allah’ı ve âhireti tasdik eder, iyiliği yayar, kötülükleri önler ve hayırlı işlere yarışırcasına koşarlar. İşte onlar salihlerdendirler. Yaptıkları hayır ve iyiliklerden, mükâfatsız kalan bir tek iyilik bile bulunmayacaktır. Allah günahlardan korunan takvâ ehlini pek iyi bilir."

(Ali İmran, 3/113-115)

Bunun dışında müslümanların da yanacağı ile ilgili ayet bulamadım. Bulup asan olursa şahsım adına sevinirim.

Buyrunuz açıklayınız çelişkiyi. Daha kimlerin yanacağı bile belli değildir. Ama şuna dikkat çekeceğinize eminim: "Kitap ehlinin içerisindeki salih olanlardan bahsediyor, bir öncekinde de kitap ehlinin içerisindeki kafirlerden bahsediyor, yani bir çelişki yok." O zaman şu sorumla muhattab ediyorum sizi: "Kitap ehli olupta müslüman olmayanlar cennette gidecek mi? Eğer öyleyse ne gerek var müslüman olmaya? "

Sitelerde Paylaş

Peygambere gelirler, soru sorarlar, cevap olarak ayet gelir.

Soruya ve sorana bakmadan sadece cevaplara bakmak insanları çelişkiye düşürür.

Bütün dinlerdeki çelişkili durumların açıklaması bu mudur? Bütün ayetler sorular sonucunda mı inmiştir? Furkan:53'ü kim sormuştur? Sorulduysa verilen cevaptaki çelişki nereden gelmektedir?

Sitelerde Paylaş

Tabi ki. Siz öğrenme maksadıyla sorduğunuz zaman ben sizin hizmetinizdeyim. Özel mesajla dilediğinizi sorabilirsiniz.

Şahsım adına foruma katılma sebebim öğrenmek, eleştirel bakış açısı getirmektir. Buna ek olarak bilim forumundaki değerli tartışmalardan faydalanmaktır. Aynı zamanda bilimsel konulardan bilmediklerimi öğrenmek, bildiğimi zannetiklerimin doğrusunu öğrenmek ve bildiklerimi hatırlamak bunun yanında da; bilmeyenlere öğretmek, bildiğini zannedenlere doğrusunu göstermek ve bilenlere hatırlatmaktan ötede bir amacım yoktur. Fakat forumu uzun zamandır takip ettiğim için, bu sorduklarımın forumdaki eleştirel düşünen kişilerin genel sorularından bir farkı olmadığını düşünmekteyim. Bu yüzden genelde cevaplarsanız memnun olacağım. Çünkü diğer insanlarda katkı yapacaklar, değerli fikir ve eleştirilerini yazabileceklerdir. Açıklamam budur.

Başlıktan kopmaz isek çelişkili "kimler cehenneme gidecek" ile ilgili yukarıda sunduğum argümanların cevabını istemekteyim.

Sitelerde Paylaş

Başlıktan kopmaz isek çelişkili "kimler cehenneme gidecek" ile ilgili yukarıda sunduğum argümanların cevabını istemekteyim.

Verilecek cevabın size faydadan çok zarar vereceğini biliyorum. Bu sebeple susmak bazen en güzel cevaptır. Niyetinizde bir düzelme görürsem bana özelden soru sorabilir ve cevaplar alabilirsiniz. Burda şov maksatlı bulunmuyorum.

Sitelerde Paylaş

Verilecek cevabın size faydadan çok zarar vereceğini biliyorum. Bu sebeple susmak bazen en güzel cevaptır. Niyetinizde bir düzelme görürsem bana özelden soru sorabilir ve cevaplar alabilirsiniz. Burda şov maksatlı bulunmuyorum.

Susma hakkınıza tüm benliğimle saygı duyuyorum. Şahsınıza bir hakaret anladıysanız özür diliyorum. Getirdiğim eleştiriler şahsınıza değil konu başlığı üzerinedir.

Tartışma yaptığım şahıs, en demokratik haklarından biri olan susmayı tercih ettiği için;

Sorularım geneledir buyrun:

Kuran'a göre hristiyan ve yahudilerden kimse kendini kurtaramayıp chenneme gidecektir:

98:6 -

Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir.

Ama bunla çelişkiye düşen ayeti de vermek istiyorum:

"Ehl-i kitabın hepsi bir değildir. Onların içinde öyle dosdoğru bir cemaat vardır ki, gece saatlerinde Allah’ın âyetlerini okuyarak secdelere kapanırlar. Bunlar Allah’ı ve âhireti tasdik eder, iyiliği yayar, kötülükleri önler ve hayırlı işlere yarışırcasına koşarlar. İşte onlar salihlerdendirler. Yaptıkları hayır ve iyiliklerden, mükâfatsız kalan bir tek iyilik bile bulunmayacaktır. Allah günahlardan korunan takvâ ehlini pek iyi bilir."

(Ali İmran, 3/113-115)

Bunun dışında müslümanların da yanacağı ile ilgili ayet bulamadım. Bulup asan olursa şahsım adına sevinirim.

Buyrunuz açıklayınız çelişkiyi. Daha kimlerin yanacağı bile belli değildir. Ama şuna dikkat çekeceğinize eminim: "Kitap ehlinin içerisindeki salih olanlardan bahsediyor, bir öncekinde de kitap ehlinin içerisindeki kafirlerden bahsediyor, yani bir çelişki yok." O zaman şu sorumla muhattab ediyorum sizi: "Kitap ehli olupta müslüman olmayanlar cennette gidecek mi? Eğer öyleyse ne gerek var müslüman olmaya? ".

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...