Jump to content

Bir yaraticinin olabilme ihtimaline inanmayan varmi?

Recommended Posts

Bırak allahını seversen! O kadar şey yazıp çizdik, senin cevap diye yazdıklarına bak, evet git tekrar bak! Bir çoğu laf kalabalığı, gereksiz tekrarlar... Hele bir yerden sonra kayış hepten koptu sende. Neyse...kolay gelsin sana.

Evet sizinde cevaplarınıza bakıyorum da,doğru düzgün bir yazınız bile yok,hep aşağılama,

güzelce tartışırken birden ne olduysa oldu size...birden agresifleştiniz her zamanki gibi.

ağzınız bozuldu falan..

Allahımı seven bir Müslüman olarakta,bıraktım tamam...

serbestsin....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 802
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet,sende şunu biliyorsun lakin yaşamak zorundasın..

üstüne bastığın toprakta,müslümanın sana bir hediyesidir...

Yok ya, arabın yozu bu topraklara zorla kılıçla bu dini soktu ve şu yazdığınla tam ebleksin, şapşal seni, islam bu kadar beyni pelte insan yetiştirir birde tecavüzcüsünü övdürür, gülerim ağlanacak haline, övündüğünle geber..
Sitelerde Paylaş

Yok ya, arabın yozu bu topraklara zorla kılıçla bu dini soktu ve şu yazdığınla tam ebleksin, şapşal seni, islam bu kadar beyni pelte insan yetiştirir birde tecavüzcüsünü övdürür, gülerim ağlanac ak haline, övündüğünle geber..

evet ,osmanda öyle diyordu..müslüman kafama kılıç dayadı diyordu en son gördüğümde.

sende geberde nasıl geberirsen geber benim için mühim değil.

aptallığın her halinden anlaşılıyor,

bende gülmemde ağlanacak haline ağlarım inan.

senide yetiştireni biliyoruz,

oda tam bir aptaldı,

size karşı edepsiz olmak lazımmış,bu mühim,

çünkü ben babamın oğlu isem sende öylesin.

ama babadır bu,saygısızlığını ona yansıtmamak gerekir,

ağzından küfür eksik olmayan bir adamdan daha fazla birşey beklenmez esasında,

bende senden beklemiyorum,

biyolojik bir incelemeye almaları gerek ki seni,

koca kafana yazık etme..

sizi doğuran analara,inan çok üzülüyorum.

Sitelerde Paylaş

evet ,osmanda öyle diyordu..müslüman kafama kılıç dayadı diyordu en son gördüğümde.

sende geberde nasıl geberirsen geber benim için mühim değil.

aptallığın her halinden anlaşılıyor,

bende gülmemde ağlanacak haline ağlarım inan.

senide yetiştireni biliyoruz,

oda tam bir aptaldı,

size karşı edepsiz olmak lazımmış,bu mühim,

çünkü ben babamın oğlu isem sende öylesin.

ama babadır bu,saygısızlığını ona yansıtmamak gerekir,

ağzından küfür eksik olmayan bir adamdan daha fazla birşey beklenmez esasında,

bende senden beklemiyorum,

biyolojik bir incelemeye almaları gerek ki seni,

koca kafana yazık etme..

sizi doğuran analara,inan çok üzülüyorum.

Hadi ordan papucumun ahlaklısı, yukarda din adına insanlara reva görüp birde övünmelerini dön oku..

Bu arada bu din ananı babanı bile yok say inanmazsalar eğer diyorken bana bu konuda terbiye verecek en son kişi bile olamazsın enbesil..

Sitelerde Paylaş

Hadi ordan papucumun ahlaklısı, yukarda din adına insanlara reva görüp birde övünmelerini dön oku..

Bu arada bu din ananı babanı bile yok say inanmazsalar eğer diyorken bana bu konuda terbiye verecek en son kişi bile olamazsın enbesil..

Hala bir edebe gelmekten acizsin,

yaşamın kaynağı İslam olunca,ona uymayan kim olursa olsun,elbette bu doğrudur.

İnsan,bir kız için ana ve babasını yok sayabilirken,bunun için neden sayamasın.

Zaten öyle imansız bir anne ve babada istemezdim.

Her gün 5 kere elini yüzünü ayağını yıkada bu kadar pis kokma artık...

Sitelerde Paylaş

Bir yaratıcının olabilme ihtimalini bizim neslin çözebilme ihtimali hemen hemen yoktur. Bilim ile ilgilenenler daha iyi anlayacaktır. Ama eski hikeyelerde anlatılan tanrılar , semavi dinlerdeki yaratıcı günümüz bilgisiyle ve mantığıyla yoktur. Hiç bilmediğimiz başka bir yaratıcı var ise de çok küçük ihtimal ve bizi de pek takmadığını tahmin ediyorum.

Müslümanları ve dinleri aşağılayıcı forum yzaıları ve cephe alınması bu forumun ve agnostik forumunun okuyucusu olarak beni rahatsız etti. Sonuçta müslümanlar (sayısı pek az olan fanatik ve ahlaksızlar dışında) iyi olmaya çalışan kişiler ve onları rencide etmeye gerek yok. Hepimiz insanız.

Sitelerde Paylaş

Hala bir edebe gelmekten acizsin,

yaşamın kaynağı İslam olunca,ona uymayan kim olursa olsun,elbette bu doğrudur.

İnsan,bir kız için ana ve babasını yok sayabilirken,bunun için neden sayamasın.

Zaten öyle imansız bir anne ve babada istemezdim.

Her gün 5 kere elini yüzünü ayağını yıkada bu kadar pis kokma artık...

Bende diyorumki al o ahlaksız islamını cehennem ol bağnaz yobaz, dinsiz imansız nice iyi insanlar var şu dünyada ve sen yine dinine göre ananı babanı dışlayabileceğin ön kabulünü yazabiliyorsan sen insan değil yaratık bile değilsin, Gözlüğünüde çıkar, bu yozluğunla bu dininle ne münasebet gavurun icadıyla poz atmak?
Sitelerde Paylaş

Bir yaratıcının olabilme ihtimalini bizim neslin çözebilme ihtimali hemen hemen yoktur. Bilim ile ilgilenenler daha iyi anlayacaktır. Ama eski hikeyelerde anlatılan tanrılar , semavi dinlerdeki yaratıcı günümüz bilgisiyle ve mantığıyla yoktur. Hiç bilmediğimiz başka bir yaratıcı var ise de çok küçük ihtimal ve bizi de pek takmadığını tahmin ediyorum.

lakin bunca insan için varolan doğasal şeylerede birazda o açıdan bakmak gerekir.Biryerlerden düşmedi bu dünya,gezegenler vb..kendi kendine oluşamaz,ve benim düşüncemdir bu,sizin okumuş olduğunuz bilim,uzun zaman sonra bunlarıda keşfedecektir.

ve bunada bir açıklama getirecektir.Durum ise şunu gösteriyor ki,yine benim düşüncem,böylesine geri kalmış bir bilime bu kadar kaptırmamak bence daha iyidir...bir gün sonuç oluşacak ise,o zaman bunu görmek daha mantıklıdır.

Müslümanları ve dinleri aşağılayıcı forum yzaıları ve cephe alınması bu forumun ve agnostik forumunun okuyucusu olarak beni rahatsız etti. Sonuçta müslümanlar (sayısı pek az olan fanatik ve ahlaksızlar dışında) iyi olmaya çalışan kişiler ve onları rencide etmeye gerek yok. Hepimiz insanız.

Bu,takdire şayandır.

Sitelerde Paylaş

Bende diyorumki al o ahlaksız islamını cehennem ol bağnaz yobaz, dinsiz imansız nice iyi insanlar var şu dünyada ve sen yine dinine göre ananı babanı dışlayabileceğin ön kabulünü yazabiliyorsan sen insan değil yaratık bile değilsin, Gözlüğünüde çıkar, bu yozluğunla bu dininle ne münasebet gavurun icadıyla poz atmak?

konuşulacak bir yanın yok,

son söz,

Adnan menderesde asıldı lakin iyiydi...bence

iyi insan olmak bu konu dışındadır.

biz yok demedik bunun için zaten.

senin ailenden biriside bence mutlaka müslümandır,

rica ediyorum onada bir bağnaz yobaz,embesil müslüman de,

onlarda hakediyor öyleyse...

Senin sınırların çok düşük..

yetmiyor,daha fazla zorlama..

Sitelerde Paylaş

konuşulacak bir yanın yok,

son söz,

Adnan menderesde asıldı lakin iyiydi...bence

iyi insan olmak bu konu dışındadır.

biz yok demedik bunun için zaten.

senin ailenden biriside bence mutlaka müslümandır,

rica ediyorum onada bir bağnaz yobaz,embesil müslüman de,

onlarda hakediyor öyleyse...

Senin sınırların çok düşük..

yetmiyor,daha fazla zorlama..

Sen dön yazılarını oku, dön din adına kendine layık başkasına reva gördüğün yazılarını oku, Her müslümana enbesil demem diyemem, ne haddime, bu forumda sevdiğim bir çok müslğüman var bir çoğu belki sevdiğimi bilmez, ama senin karakterin islama tamamen entegre olmuş birde kendine layık başkasına reva gördüğünü ballandırarak yazarsan hiiiiççç gocunmam yüzüne kusarım..
Sitelerde Paylaş

Acıtıyor demi gerçekler :rolleyes: Sadece olanı yazıp gerçeğinizi yüzünüze vuruyorum ama siz somut olarak dayatırken birde mağdur ve mazlumsunuz 1400 yıldır, saygı ister kelle alırsınız, kelle alır saygı istersiniz :mad:

Sitelerde Paylaş

İslam hoşgörü dinidir deyip, inançsızsa anne-baba bile yok sayılabilir demek ne kadar tutarlı?

Neresi hoşgörü bunun?

Nası bu kadar vicdansız olabiliyorsunuz?

Bunu söylebiliyoruz çünkü bizim anne ve babalarımız bunu asla yapmaz....!

oldu ki yaptılar..

Bizim için yaratan Rab önemli ise elbetteki anne ve babada önemlidir.

Lakin bizim inancımız şeklinde yapabiliyorsan az bi düşün.

Seni yaratan bir Rab,Annen ve Baban Bana inanmıyorsa inanmayanlar ile olma diyorsa,bu gayet normal değil midir.

normal dir.

Anneyide yaratan,senide yaratan odur öyleyse,

Rab doğru olana iştirak etmeyeni sevmediği gibi,bizimde sevmememiz normal değil midir...

Rabba inanıyoruz,çünkü hiçbirşey sebepsiz değildir ve bu mükemmeliyeti ancak çok büyük bir güç sağlayabilir.

Bunuda tek mantıklı açıklaması Allahtır.

Resul için bir çok laf ediliyor lakin,Oda Allahın resuludur..

Allah onu seçti diye kıskanamayız..

Ancak Resulu severiz.

Kötüymüş gibi algıladığınız sözlerin yerine iyi gibi algıladığınız hiçbir sözü yok mudur size göre,

Geçmiş zaman bu,bilemeyiz gibi davranmak aslında bu yobazlık değilmidir.

mantıklı değilden giderek,asıl cevap verilemeyen mantığı çözülemeyen şeylere inanmak daha mantıksız değil midir...?

Nasıl yaratıldığını çözememişken ,yaratılmışların bir ip ucuna biraz eğilip düşünmek daha mı mantıksızdır.

Şu asırda dahi birçok mucizeleri gölgelemeden ve biraz düşünmek,haklılık payı aramak dahamı mantıksız peki.

bilimde birçok şeyi oluşturan elementlerin asıl kaynağını düşünmek çok mu zordur,

yada düşünmek lazım,inkar için çok mu delildir?

Sitelerde Paylaş

lakin bunca insan için varolan doğasal şeylerede birazda o açıdan bakmak gerekir.Biryerlerden düşmedi bu dünya,gezegenler vb..kendi kendine oluşamaz,ve benim düşüncemdir bu,sizin okumuş olduğunuz bilim,uzun zaman sonra bunlarıda keşfedecektir.

ve bunada bir açıklama getirecektir.Durum ise şunu gösteriyor ki,yine benim düşüncem,böylesine geri kalmış bir bilime bu kadar kaptırmamak bence daha iyidir...bir gün sonuç oluşacak ise,o zaman bunu görmek daha mantıklıdır.

Evet bilim herşeyi bilemez ama bilimden ve beynimizden başka kullanacağımız şey yok. Belki ilerde keşfedilir ama binlerce yıl önceki yazılar hikayeler ve efsaneler bunun cevabı değil.

Bende çok isterim ölümden sonra birşeyler olsa filan ama bunu bilemiyoruz. Eski insanlar binlerce yıl uçan yaratıklara ve kuşlara bakıp uçabilmeyi hayal etmişler belki çok istemişler ama hiç uçağa yada helikoptere binemeden bu dünyadan göçüp gitmişler. şimdi bizde ölümden sonrasını hayal ediyoruz belki torunlarımız bunu çözerler. İnsan biincini bir şekilde yaşatmayı başarırlar ama milyarlarca insan bunu görmeden ölecek malesef.

İşin kötü tarafı şimdiki müslümanlar eski puta tapan Zeusa , ateşe , güneşe tapanlar gibi saf ve naif görülecek büyük ihtimal ileriki nesiller tarafından.

Sitelerde Paylaş

sizleri rezil etmeyen cümleleride okuduk.

Ateist olmanız demek,bazı şeylere inanmamanız demek,bazılarının inandığı şeylere hakaret etmek olmadığınıda öğretmemiş size.

bizim böyle bir seçeneğimiz yok,sizin inandığınız elle tutulur bir şey göremiyoruz çünkü,

siz Rabba küfür edip Rasülü aşağılarken biz işte ateistleri rezil eden bir laf etmedik,

ben inancımda serbestim elbet,sizde öylesiniz.

ama kesinlikle sizin inancınıza saygısızlık göstermedim.

Hakarete ben de karşıyım. Gördüklerimizi uyarıyoruz. Sen de uyar.

Ama burada yazılanların çoğu kutsal kitapların ve dini kültürlerin zaten içinde olan şeylerin gösterilmesi. Farklı bir açıdan görmek ve bunu göstermek hakaret değildir. Örneğin: Öldürmeyi emreden kim olursa olsun sapıktır. Dolayısıyla Allah sapık demek hakaret olmaz. Ama böyle bir tanrıyı yüceltmek sapıklığa ortak olmaktır. Biz bunu söylüyoruz.

Sitelerde Paylaş

Soru herhangi bir din ile baglanti kurmadan bir yaraticinin var olabilme ihtimali ile ilgili.

Sadece var veya yok demekle kacilmiyor malesef :)

Var veya yok tercihiniz hangisi ise bunu mantikli bir sekilde aciklamanizi rica ediyorum!

Saygilar

Sn Pitaya

Öncelikle "yaratıcı" kavramı nedir? Agısal "yaratıcı" ne olmalıdır?

Sorunuza cevap verebilmemiz için, elimizde sağlam, kabul edilebilir ve mantıklı deliller olması gereklidir. Ortaya bir yaratıcı profil koyabilmemiz için, öncelikle o yaratıcıyı gözlemleyebilmelyiz değilmi?. An itibari ile bunu başaramayacağımız için, verilecek olan tüm "Var" iddiaları, inanç doğrultusunda oluşan tahminleri, yahut tahmin doğrultusunda oluşacak inanç temelli ifadeyi içerecektir.

Keza bu noktada kesin bir lisan ile "Hayır yok" demekte mümkün değildir!

Yok olmak nedir? Bir şeyin "Var" olması demek, sadece insanoğlunun 5 duyu organının sınırları dahilinde gerçekleşmesi mi demektir? Bu duyu organlarının birini veya hepsini kaybetmiş bir insanın olağan varlık algısı nasıl şekillenmektedir?

Oysa! Gerek "Evet var" gerekse "Hayır yok" diyecek üyelerin ellerinde "Var"larını veya "Yok"larını destekleyecek "Somut delil" maalesef bulunmamaktadır. Bu noktada, seçenekler içerisinde Agnostsizm şık'kını daha tutarlı bir şık olarak benimsiyor, algı boyutumuzun dışında olabilecek tüm kavramların var olabileceği ihtimalini ıskalamıyor, ancak henüz bunu algılayacak ve somut bir delil ile ortaya koyacak imkan ve alanın bulunmadığını ifade ederek, "Henüz bilmiyoruz" diyebiliyorum.

Sitelerde Paylaş

oldu ki yaptılar..

Seni yaratan bir Rab,Annen ve Baban Bana inanmıyorsa inanmayanlar ile olma diyorsa,bu gayet normal değil midir.

normal dir.

Rab doğru olana iştirak etmeyeni sevmediği gibi,bizimde sevmememiz normal değil midir...

Sn Yinhame

Maalesef siz Sn "Rab" ile hiç tanışmadınız. Yaşadığınız toplum size "Rab" isimli bir kavramdan bahsederek sizi, "Rab"bin varlığına ve kitapta buyurduğuna inandığı emirlerine kayıtsız, şartsız inandırdı.

Üzülerek ifade ediyorum ki siz, delillendirilebilecek somut bir varlığın değil, Pagan Arap insanının 1400 yıl evvel kaleme aldığı felsefi, siyasi, ve hukuki bilgiler neticesinde yukarıdaki ifadeleri zikrettiniz.

Yine üzülerek ifade ediyorum ki siz, görmediğiniz, duymadığınız, varlığını asla somut delille ile kanıtlayamadığınız bir "Tanrı!"nın kendisine ait olup olmadığı dahi bilinmeyen, delillendirilemeyen emirleri doğrultusunda, iman dairesinden çıkmaları durumunda, Sn Anne ve Sn Babanız ile ilişkinizi kesip onları "Kafir" damgası ile damgalayabiliyor, gördüğünüz, tattığınız, dokunduğunuz kendilerinden var olduğunuz, varlıklarını somut deliller ile kanıtlayabildiğiniz Sn Anne ve Sn Babanızı red edebiliyorsunuz.

Görmediğine inanarak, gördüğünü reddetmek, sosyal bir trajedidir Sn Yinhame, bu asla kabul edilemeyecek sosyal bir felakettir .

tarihinde Mesudi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

oldu ki yaptılar..

normal dir.

Rabba inanıyoruz,çünkü hiçbirşey sebepsiz değildir ve bu mükemmeliyeti ancak çok büyük bir güç sağlayabilir.

Bunuda tek mantıklı açıklaması Allahtır.

Resul için bir çok laf ediliyor lakin,Oda Allahın resuludur..

Allah onu seçti diye kıskanamayız..

Ancak Resulu severiz.

Kötüymüş gibi algıladığınız sözlerin yerine iyi gibi algıladığınız hiçbir sözü yok mudur size göre,

Geçmiş zaman bu,bilemeyiz gibi davranmak aslında bu yobazlık değilmidir.

mantıklı değilden giderek,asıl cevap verilemeyen mantığı çözülemeyen şeylere inanmak daha mantıksız değil midir...?

Nasıl yaratıldığını çözememişken ,yaratılmışların bir ip ucuna biraz eğilip düşünmek daha mı mantıksızdır.

Şu asırda dahi birçok mucizeleri gölgelemeden ve biraz düşünmek,haklılık payı aramak dahamı mantıksız peki.

bilimde birçok şeyi oluşturan elementlerin asıl kaynağını düşünmek çok mu zordur,

yada düşünmek lazım,inkar için çok mu delildir?

Hayır normal değil.

Hoşgörü, özgür irade, sevgi gibi kavramları sil gitsin lügatından o zaman ne gerek var.

Ayrıca konumuz bilim mi yoksa inanç mı mantıklı değil, vicdan.

Senin inancın vicdanını gölgelicekse ne kıymeti var?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...