Jump to content

Recommended Posts

Savaş esirini de köle olarak tanımlayabilirsin. Dolayısıyla mevzuu edilen konuyla alakalı, köleyi ben esir yani savaş esiri olarak tanımlıyorum. Anlamadığın kısım burası.

Örnek:

Bakara 177'de geçen "ve fi er rikabi" sözü hem köle hem de esir olarak kullanılır.

Bakara 177: Yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz (hakiki îmânı yansıtan) BİRR (ebrar kılacak davranış biçimi) değildir. Lâkin birr, kişinin, Allah'a, yevm'il âhire (Allah'a ulaşılan sonraki güne, hidayet gününe, vuslat gününe) meleklere, Kitab'a ve peygamberlere îmân etmesi ve sevdiği maldan, akrabalara (yakınlık sahiplerine) yetimlere, miskinlere (çalışamaz durumda olan ihtiyarlara), yolda kalmış yolculara, isteyen (muhtaçlara), köle ve esirlere vermesi ve namazı kılması, zekâtı vermesidir. Ve (Allah'a ve insanlara) ahd verdikleri zaman ahdlerine vefa edenler (yerine getirenler), zorlukta ve darlıkta ve şiddetli savaş halinde sabredenler, işte onlar sadık olanlardır. İşte onlar muttekilerdir (takva sahibi olanlardır).

Bu meali de hiç değiştirmeden bir mealciden aldım ki(kopyala-yapıştır), sen değiştirmişsin deme diye.

Dolayısıyla Bakara 178 açıklamam halen geçerli ve doğrudur. Bu şekilde de tamamlayayım Allah'ın izniyle.

Sn Khf bey

Tevbe suresi 60'cı ayette "ve fî er rikâbi" ifadesi ile sadece "Köleler" işaret edilmiştir.Keza vermiş olduğunuz, Bakara suresi 177'ci ayetin meali, çeşitli çevirmenler tarafından sadece "Köle" olarak ta çevirilmiştir.

Tevbe suresi 60 ayetteki "ve fî er rikâbi" ifadesi ,tüm çevirmenler tarafından sadece "Köle" olarak çevirilmiştir.

Bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 358
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslami bakmıyorsunuz

Mekkeli müşriklerin kelimelerin anlamlarını değiştirdiklerini ve farklı uygulamalara gittiklerini unutuyormusunuz yoksa başka bir bildiğiniz mi var.

Sn Adams Bey

Şayet konuya İslami olarak yaklaşım gösterseydim, bir "inançsız" olmazdım değilmi?

Tarafsız ve ön yargısız olarak analiz yapıyorum ve paylaşıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sn Adams Bey

Şayet konuya İslami olarak yaklaşım gösterseydim, bir "inançsız" olmazdım değilmi?

Tarafsız ve ön yargısız olarak analiz yapıyorum ve paylaşıyorum.

Eleştiri getirdiğinizde adaletli olamıyorsanız sizi ne ile yargılamalıyız

Sizin kitabınız neyi gösterir adaletli davranmayana ne hüküm vardır.

Gerçi bu konuya islami yaklaşanlarda sizden farksız şeyler söylemiyorlar ama

İnsan kime abd olur. İnsanın ihtiyaçlarını kim karşılar insana bakan kimdir onun her ihtiyacını gideren kimdir.

Onun haklarını koruyan kimdir. İnsana doğruyu kim gösterir ?

Sitelerde Paylaş

Sn Khf bey

Tevbe suresi 60'cı ayette "ve fî er rikâbi" ifadesi ile sadece "Köleler" işaret edilmiştir.Keza vermiş olduğunuz, Bakara suresi 177'ci ayetin meali, çeşitli çevirmenler tarafından sadece "Köle" olarak ta çevirilmiştir.

Tevbe suresi 60 ayetteki "ve fî er rikâbi" ifadesi ,tüm çevirmenler tarafından sadece "Köle" olarak çevirilmiştir.

Bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Selamlar,

Genel bir yanlışı düzeltmek isterim.

Ayetlerde bir çok yerde meal olarak köle tanımlaması yapılır ki, bu yanlıştır. Bu yerlerde Allah; savaş esiri demek istemiştir.

Ayetlerde bir çok yerde meal olarak, cariye de dişi köle olarak tanımlanır ki, bu yanlıştır. Bu yerlerde Allah; cariyeye bayan hizmetçi demek istemiştir.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Ayetlerde bir çok yerde meal olarak köle tanımlaması yapılır ki, bu yanlıştır. Bu yerlerde Allah; savaş esiri demek istemiştir.

Ayetlerde bir çok yerde meal olarak, cariye de dişi köle olarak tanımlanır ki, bu yanlıştır. Bu yerlerde Allah; cariyeye bayan hizmetçi demek istemiştir.

Â'la Sn Khf bey, katkınız için teşekkür ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Allah demek istemiştir lafınıda sen söyledin ilk defa, allah diyememiş ( meramını anlatamamış) sen açıklamasını mı yapıyorsun yani?
Sitelerde Paylaş

Â'la Sn Khf bey, katkınız için teşekkür ediyorum.

Allah'ın izni ve müslümanların katkısıyla Kuran'ın gerçeklerini ortaya koymak için mücadele etmeliyiz.

Klasik mealciler, genelde zahmete girmeyip eskilerinkini kopyala yapıştır yaptıklarından, beraberinde bir çok tartışma ve yanlış getirmiştir.

Örneğin ateistler bizimle şöyle dalga geçmektedir:

* Yanlış: Hz. Muhammedin köle kadınları. Gerçeği, Hz. Muhammedin bayan hizmetçileri ki hepsi evlerinde yardımcı olarak çalışmaktaydı.

* Yanlış: İslam kölelik dini, 21. yüzyılda kölelik mi olur. Gerçeği, onlar savaş esiriydi. Günümüzde de savaşlar halen devam etmektedir.

Sitelerde Paylaş

bu gazetenin yalan haberlerini buraya taşısam 3 gün sürer

Ölen kız çocuğunun resmi ve Huffington Gazetesinde yayınlanan haberin linki

http://www.huffingtonpost.com/2012/11/12/religious-scholar-torturing-daughter-death_n_2117953.html

Bu haber aynı zamanda Arap gazetelerinde de yayınlandı. Bunlardan biri Al Arabiya Gazetesi

http://english.alarabiya.net/articles/2012/11/11/249009.html

r-SAUDI-ARABIA-SCHOLAR-TORTURED-DAUGHTER-large570.jpg?4

Sitelerde Paylaş

İnsan kime abd olur. İnsanın ihtiyaçlarını kim karşılar insana bakan kimdir onun her ihtiyacını gideren kimdir.

Onun haklarını koruyan kimdir. İnsana doğruyu kim gösterir ?

Sn Adams bey

İnsan, insana abd (köle) olur! İnsanın ihtiyaçlarını yine, insan karşılar! İnsana bakan yine, insandır! İnsanın haklarını koruyan yine, İnsandır! insana doğruyu yine, insan öğretir! insanlık olarak bir kemalat sürecindeyiz. tüm yanlışlarımıza rağmen her geçen an gelişiyoruz ilerliyoruz bilinçleniyoruz.

100 yıl evvel yaşayan İnsan bilinci yok artık, 50 yıl evvel yaşayan İnsan bilinci yok artık,10 yıl evvel yaşayan İnsan bilinci yok artık.

Bu gün yaşayan ve bu günün ihtiyaçları nispetinde gelişen ve haklarını arayan İnsan bilinci var.

Yarın, daha bir gelişkin, daha bir bilinçli olarak var olacak insanların tohumlarını, bu gün bizler, bilinçlenerek, insanlığın evrensel değerlerinin farkına vararak ve sahip çıkarak atıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Yavrum ya, cübbeli yazıklar olsun bi tü demedin bu olaya, sadece dini savunmak için alaka dışı yazdın, dini boş ver hiç mi içinden geçmiyor bu çocuğa yapılan zulmun vicdanını sızlatması, yazık olmuş yavruya diyebilirdin ama nerdeeee..

Sitelerde Paylaş

Sn Adams bey

İnsan, insana abd (köle) olur! İnsanın ihtiyaçlarını yine, insan karşılar! İnsana bakan yine, insandır! İnsanın haklarını koruyan yine, İnsandır! insana doğruyu yine, insan öğretir! insanlık olarak bir kemalat sürecindeyiz. tüm yanlışlarımıza rağmen her geçen an gelişiyoruz ilerliyoruz bilinçleniyoruz.

100 yıl evvel yaşayan İnsan bilinci yok artık, 50 yıl evvel yaşayan İnsan bilinci yok artık,10 yıl evvel yaşayan İnsan bilinci yok artık.

Bu gün yaşayan ve bu günün ihtiyaçları nispetinde gelişen ve haklarını arayan İnsan bilinci var.

Yarın, daha bir gelişkin, daha bir bilinçli olarak var olacak insanların tohumlarını, bu gün bizler, bilinçlenerek, insanlığın evrensel değerlerinin farkına vararak ve sahip çıkarak atıyoruz.

Demek herşeyi insan yarattı buda yeni bir boyut oldu galiba

Allah'tan başkasına kulluk etmeyin. Ben size (gelecek olan) acı bir günün azabından korkarım' (dedi). hud 26

Bu gibi ayetler çoğaltılabilir. Mülk Allahındır İslam köleliği değil bakıma muhtaç olanlara bakmayı emreder mülk edinmeyi mülkü sahiplenmeyi

yasaklar ihtiyaçtan fazlasını dağıtır. Kimse kimseyi bilgisinden dolayı ezemez herkes eşit haklara sahiptir üstünlük sadece TAKVA iledir

Abd : Bakıma muhtaç erkek

Cariye : Bakıma muhtaç kadın

İslamdan uzaklaşmanızın sebeplerini şuan daha net anlayabiliyorum.

Sitelerde Paylaş

Allah'tan başkasına kulluk etmeyin. Ben size (gelecek olan) acı bir günün azabından korkarım' (dedi). hud 26

Bu gibi ayetler çoğaltılabilir. Mülk Allahındır İslam köleliği değil bakıma muhtaç olanlara bakmayı emreder mülk edinmeyi mülkü sahiplenmeyi

yasaklar ihtiyaçtan fazlasını dağıtır. Kimse kimseyi bilgisinden dolayı ezemez herkes eşit haklara sahiptir üstünlük sadece TAKVA iledir

Abd : Bakıma muhtaç erkek (Savaş esiri: bakıma muhtaç. Evde çalışan hizmetli erkek: Bakıma muhtaç yani maaşını biz veriyoruz. Sürekli evde kalıyorsa barınma ihtiyacını da karşılıyoruz.)

Cariye : Bakıma muhtaç kadın (Evde çalışan hizmetli bayan: Bakıma muhtaç yani maaşını biz veriyoruz. Sürekli evde kalıyorsa barınma ihtiyacını da karşılıyoruz.)

Güzel açıklama. adams77 de isabetli katkılar yapıyor bazen, maaşallah !

Hele ki Hud 26 hedefi tam 12'den vurmuş.

Kuran'a göre insanın insana kölelik / kulluk yapması Allah'a şirk koşmaktır. Yanlızca Allah'a kul/köle olunur ancak!

Ben de örneklerimi yazına ekledim.

Sitelerde Paylaş

Tabi canım, karınca 1400 yıllık putunuzu savunmak için onun yazılarını bizzat demek istemiştir diye ileten sen ve senin gibiler çok komiksiniz, putun put olduğunu tescilliyorsunuz resmen, bak siz bile içinize yediremeyip kurandaki ap açık belirtilenleri 180 derece değiştiriyorsunuz :)

Sitelerde Paylaş

Abd : Bakıma muhtaç erkek

Cariye : Bakıma muhtaç kadın

Farkli bir yaklasim bunlari ben daha once hic duymamistim!!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...