Jump to content

karekter genetiktir, sonradan kazanılmaz....

Recommended Posts

Şuna dayanıyor. Bana göre %1 bile değilde gen-karakter savunucularını kırmayayım dedim.

Hormonların genetikle alakası yok. Hormon bir kimyasal sonuçta. Hem çevresel etkilere göre de vucudumuz daki hormonları beynimiz dengelemiyor mu? Demek ki hormonal etkide aslında çevresel bir durum stress gibi.

Hangi bilim "%10- %90" gibi bir ayrıma gitmiş merak ettim..

Ve birde; sana verilecek hormon takviyesi ile; hırçın ya da uysal yada aşırı güvenen ya da çok güvensiz birisi yapabilmek mümkün iken "o işe yaramaz % 10 " diyebilmek hangi mantığa dayanıyor?

Sitelerde Paylaş

Şuna dayanıyor. Bana göre %1 bile değilde gen-karakter savunucularını kırmayayım dedim.

Hormonların genetikle alakası yok. Hormon bir kimyasal sonuçta. Hem çevresel etkilere göre de vucudumuz daki hormonları beynimiz dengelemiyor mu? Demek ki hormonal etkide aslında çevresel bir durum stress gibi.

Hormonların genler ile alakası olmaz olur mu? " Hormon kimyasal sonuçta" diyorsunuz da bu kimyasalların genlerin kontrolünde salgılandığını bilmiyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Genlerin kontrollerinde ne demek? Misal adam cüce tamam anlarım büyüme hormonu az salgılanmıştır. Ama cüce diye hırsız veya erdemli biri olabilir mi?

O adamın büyüme hormonunun az salgılanması genlerinde şifrelenmiş demek! Cüce diye hırsız olacağını kim söyledi?

Karakterden bahsediyorken duyguları işin içine katmamız gerekmez mi diye sormuştum; ayrıca duyguların hormonlarla ilgili, yani genlerin etkili olduğunu söylemiştim...

Testosteron hormonu fazla salgılanan erkekler daha hırçın olabilir mesela, hormonsa hormon..

Neyse bu konuyu daha iyi bilen birisi gelip yazarsa aydınlanırız bizde; uzmanı değilim fikir yürütüyoruz.

tarihinde shef tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

karekter< yanlis. karakter < dogru. önce yazmayi. sonra analiz etmeyi ögreneceksin. ögrenmenin sirasi var.

karakter genetiktir deme cehaletini gösteren birine bu konuda diyecegim yok. anlayamaz cünkü. önce bol bol psikololoji okusunda gelsin.

tarihinde kitapsiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karakter hem genetigin, hemde cevrenin ve sosyal yasamin bir sonucudur.

Insanlarda sizofreniye sebep oldugu tespit edilen bir gene sahip bireyler, yetistikleri ailelere gore sizofreniye yakalanabilir, yada bu geni tasimayan bircok insandan cok daha mutlu bir hayat yasayabilirler.

Sitelerde Paylaş

Uzmanı olmana gerek yok ki, Genetik faktörün karakter etkisi, çok önemli bir mesele. Ancak bilimsel olarak değil siyasal ve sosyolojik olarak önemli bir mesele.

Mesela sigara; insanlar da sigara içme geni vardır. Böyle haberleri sıkça duyarız, neden? Çünkü sigarayı satan şirket için bu kaftandır.

Mesela hırsızlık; Sen hiç bir yargıcın birinin hırsız olmasından dolayı bölgenin siyasetçisini yada ona iş vermemiş patronu suçlu bulduğunu duydun mu? Sonuçta çingene çocuk hırsızdır damgasını vuran bir halkımız var. Açlıktan ölen insan için belediye başkanı hakkında soruşturma açılır mı?

Yani genetik ve asalet; Sistemin her anlamda bir pislik örtme makinesi.

O adamın büyüme hormonunun az salgılanması genlerinde şifrelenmiş demek! Cüce diye hırsız olacağını kim söyledi?

Karakterden bahsediyorken duyguları işin içine katmamız gerekmez mi diye sormuştum; ayrıca duyguların hormonlarla ilgili, yani genlerin etkili olduğunu söylemiştim...

Testosteron hormonu fazla salgılanan erkekler daha hırçın olabilir mesela, hormonsa hormon..

Neyse bu konuyu daha iyi bilen birisi gelip yazarsa aydınlanırız bizde; uzmanı değilim fikir yürütüyoruz.

tarihinde Rhodium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Uzmanı olmana gerek yok ki, Genetik faktörün karakter etkisi, çok önemli bir mesele. Ancak bilimsel olarak değil siyasal ve sosyolojik olarak önemli bir mesele.

Mesela sigara; insanlar sigara içme geni vardır. Böyle haberleri sıkça duyarız neden? Çünkü sigarayı satan şirket için bu kaftandır.

Mesela hırsızlık; Sen hiç bir yargıcın hırsız olmasından dolayı bir siyasetçiyi yada ona iş vermemiş patronu suçlu bulduğunu duydun mu? Sonuçta çingene çocuk hırsızdır damgasını vuran bir halkımız var. Açlıktan ölen insan için belediye başkanı hakkında soruşturma açılır mı?

Yani genetik ve asalet; Sistemin her anlamda bir pislik örtme makinesi.

Arkadaşım ciddi misin? Yoksa benimle kafa mı buluyorsun?

Lütfen yazını gözden geçirir misin?

"Sigara içme" geni nedir? Genetik bilimsel olarak değilde "siyasal ve sosyolojik mesele" olarak nasıl önemli oluyor?

Hırsızlık örneklemeniz tam bir facia; üstüne üstlük "genetik ve asalet" ifadesi nereden çıktı?

Sizin kafanız karışık sanırsam!

Sitelerde Paylaş

Bir deney görmüstüm:

Iki maymun iki ayri kafeste ve her kafeste birer kutu.

A-kafesindeki kutu B-kafesindeki bir iple acilabiliyor ve B-kafesindeki kutu A-kafesindeki bir iple.

Kutulara birer muz konur ve maymunlar birbirlerinin kutularini acacaklar mi diye gözlemlenmeye baslanir.

Gercektende maymunlar birbirlerinin kutularini acarak ikiside muzlarini yiyebilirler..

Bir cok kez tekrarlanan deneyde maymunlar yardimlasarak gül gibi gecinirler.

Ne zaman ki kutunun birine 2 muz konulur, yardimlasma biter!!!

Artik tek muz alan maymun 2 muz alan maymuna yardim etmek istemiyordur!.

---

Genlellikle genlerden gelen göz rengi, sac rengi, boy gibi özellikler, "zeka", "caliskan olmak", "cesaret" gibi özellikler göre daha basit "programlanabilirler!"

Boyu uzun anne babanin, cocuklarida genelde uzun boylu olurlar.

Yapilan bir arastirmada ayni zaman diliminde, ayni yildan dogan Japonlarin bir kismi ABDye göcer, bir kismi Japonyada kalir.

ABDye göcen cocuklar daha uzun boylu olurlar. Nedeni? Degisik beslenme.

Boy gibi genlerden cok etkilenen bir özellik bile cevrenin etkisiyle degisebiliyor!

---

Hic bir genetik faktör cevresel etkilere bakmadan incelenemez,

Ve hiçbir çevresel faktör genomlardan bağımsız hareket edemez/islemez..

Karakter özellik, genetik ve çevresel etkilerin karşılıklı etkileşimile evrimleşir!!!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...