Jump to content

Araf nedir? Araf'takiler cennetlik midir?

Recommended Posts

• İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Demekki arafta kalmak diye bir şey yok

her insan tartıya çıkacak tartıda gideceği yeri görecek

Gizli bilgi vermiştim. Araftakiler, Allah'ın askerleridir. Arafta epey kişi var. Vazife verildiğinde dünyanın ilgili yerine gidip vazifeyi yerine getirirler. Bunların çoğu insandır; çok az cin(müslüman olan) veya melek olanı da var ama bunlar hakkında çok fazla bilmiyorum.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mevcut iddialarını muhafaza edersen, Araftan doğru cehenneme olacak

Benden dimesi :)

:) buna gülmek hoşuma gidiyor

Siz ARAF taki adamlardanmısınız ?

peki bu adamlar kim?

Bana sormazsanız iyi olur benim yorumlarım kimsenin hoşuna gitmiyor :)

Sitelerde Paylaş

yani?

Genel olarak bilgisi Araf suresi 46.ayette verilmiş araf ricalinden olan 2kişiyi tanıyorum. Gizli bilgi olduğundan söyleyemem. Araf ricalinde çok kişi var. Ben sadece 2'sini biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Genel olarak bilgisi Araf suresi 46.ayette verilmiş araf ricalinden olan 2kişiyi tanıyorum. Gizli bilgi olduğundan söyleyemem. Araf ricalinde çok kişi var. Ben sadece 2'sini biliyorum.

Bu tanıdığım 2 kişiden biri hayatta biri değil(bedenen). Bedenen hayatta olmasa bile vazifeli kişiler; Allah'ın izniyle görev yaparlar; enerji beden(madde olmayan) ile.

Sitelerde Paylaş

.

Sitelerde Paylaş

Araf hakkındaki ayetleri okuyunca, kitabı yazanların kafa karışıklığını, gereksiz gizem yaratma arzularının sonraki islam alimlerini nasıl çaresiz bıraktığını net olarak görüyorum. Şimdi "Araf halkı kimlermiş" sorusuna islam alimlerinin cevaplarını görelim

-------------------------------------------------------

Hasılı A’râf hakkında iki görüş vardır: Birincisi Ebû Huzeyfe ve diğer bazı zevattan rivâyet edildiği üzere bunlar, amelde kusur etmiş ve mizanda iyilikleri ile kötülükleri eşit gelmiş, Allah’ı bir tanıyan kimselerdir ki cennet ile cehennem arasında bir süre kalırlar. Sonra Hak Teâla, haklarında bir hüküm verir. İkincisi: Bunlar peygamberler (a.s.), şehitler, hayırlılar, âlimler gibi yüksek dereceli zatlardır. Âyetin sonundaki lem yedhulûhâ (henüz cennete girmemiş olanlar) birinci görüşe göre, A’râf ehlini tavsif eder: Yani cennetlikler cennete girmiş, bunlar girmemişlerdir. Fakat arzu ve ümid ederler. Onlara özenirler de “Selam ve selamet size” derler. İkinciye göre ise, o sırada cennet ehlinin halidir. Yani henüz cennete girmemiş ve girmek ümidinde bulunmuş oldukları sıradadır ki A’râf ehli, onları selamete ereceklerine dair müjdelerler.

Kimisi de böyle demiş

Ayrıca, Âraf ehlinin bazı rivayetlerde insan olmayıp meleklerden bir sınıf olduğu da bildirilmektedir.Bütün bu izahlar ve açıklamalar, âyetlerin mefhum ve meâline uygundur.

Bazısı da böye

Âraf ehlini âyette geçtiği şekilde tefsir eden Hasan-ı Basrî Hazretleri ise şöyle demektedir:

“Ahirette Cennetliklerle Cehennemlikleri sîmala-rından tanıyan birtakım insanlar vardır” deyince, etrafında bulunanlar, “Bunlar sevap ve günahları eşit olan kimselerdir” derler. Ellerini dizlerine vuran Hasan-ı Basrî, “Bu kimseler, Allah’ın, Cennet ve Cehennem ehlini birbirinden ayırmak için tayin ettiği insanlardır. Vallahi, bilmem, ama bunlardan bazıları şimdi beraberimizdedir” cevabını verir.

Kimi de böyle demiş

Nitekim, Peygamberimize Âraf ehlinin kimler olduğu sorulduğunda şöyle buyurmuştur:

“Cenab-ı Hak kullarını ayırıp bitirdikten sonra en son kalan kullarına da, ‘Sevaplarınız sizi Cehennemden kurtardı, fakat Cenneti hak edemediniz. Sizi ben rahmetimle Cehennemden âzad ediyorum. İstediğiniz Cennete giriniz’ buyuracak.”

tarihinde Katır tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi yukarıda yaptığım alıntıdan bir örneği irdelemek istiyorum. Aşağıdaki iddia doğru olabilir mi? Bu iddiada bulunanlar Kuran'ı nasıl okuyorlar acaba?

Nitekim, Peygamberimize Âraf ehlinin kimler olduğu sorulduğunda şöyle buyurmuştur:

“Cenab-ı Hak kullarını ayırıp bitirdikten sonra en son kalan kullarına da, ‘Sevaplarınız sizi Cehennemden kurtardı, fakat Cenneti hak edemediniz. Sizi ben rahmetimle Cehennemden âzad ediyorum. İstediğiniz Cennete giriniz’ buyuracak.”

Sitelerde Paylaş

Pekii Araf halkı içinde kadın bulunacak mı? Bulunmayacak :) Araf halkı hep erkeklerden oluşuyor. Bu bilgiyi de bir önceki iletideki soruya cevap ararken dikkate alın yoksa mahçup olabilirsiniz :)

Araf 46 - İki taraf arasında bir engel ve burçlar (A'raf) üstünde hepsini yüzlerinden tanıyan adamlar vardır. Cennete gireceklere: 'Selam size' derler, ki bunlar, henüz girmeyen fakat (girmeyi) 'şiddetle arzu edip umanlardır.'

Sitelerde Paylaş

Şimdi yukarıda yaptığım alıntıdan bir örneği irdelemek istiyorum. Aşağıdaki iddia doğru olabilir mi? Bu iddiada bulunanlar Kuran'ı nasıl okuyorlar acaba?

Bu hadis sahih değil. Araftakilerin hepsi cennetlik(cennete gidecekleri kabul edilir-umulur-)

Araf ehli, Allah'ın askeridir. Bir bildiğimiz var, işkembeden atmıyorum. Bana güvenmiyorsun abidik gubidik yazarlara güveniyorsun.

Araf'tan 2 kişiyi tanıyorum diyorum, bana güvenmiyorsun abidik gubidik yazarlara güveniyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...