Jump to content

gelecek bilinebilir mi...

Recommended Posts

evet konuyu özellikle burada açtım ki tamamen bilimsel yada felsefi olarak tartışlabilsin...

ben siftah yapıyorum...

gelecek bilinemez...

bilgi varlıklara ilişkindir...

gelecek şu anda yoktur...

yok olan bir şey bilinemez...

bilgi var olan bir şeyle bilen arasındaki ilişkidir...

bilginin söz konusu olabilmesi için bir bilen kimse bir de bilinen nesne olması gerekir...

bu ikisinden biri olmaz sa bilgi olmaz...

gelecek şu anda var olan bir şey değildir...

var olduğu anda bilinebilme özelliğine kavuşur...

var olana kadar bilginin konusu değildir...

geleceği bilmek deyimi aslında yanlış bir ifadedir...

deliksiz boru gibi güneşin gölgesi gibi üç kenarlı dörtgen gibi....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Gelecek veya geçmiş olguları insan hayalinin yansımalarıdır. Geçmiş deriz çünkü yaşadıklarımızı hatırlarız, gelecek deriz çünkü yaşanacaklarla ilgili hayallerimiz vardır ve geleceğin nasıl olması ile ilgili hayal kurarız. Tek gerçek şu andır. Başka bir gerçeklik tasarlayıp onun üzerine plan yapmak akıl dışıdır. Geleceğe yatırım dediğimiz şey de aslında bir ilizyondur. Geleceğe yatırım bugünü yaşamaktır. Ancak genelde yatırımdan parasal anlamda bir birikim yaratma kastedilir. bu da yanlıştır. bugün kendini para için mahvedersen senin için gelecek falan da olmaz.

O yüzden gelecek, geleceğe dönüş, zaman yolculuğu, geçmişe gitme , gelecekten haber alma gibi şeyler gerçek değildir. Kuantum fiziği bağlamında farklı boyutlar aracılığı ile geçmiş ve geleceğe gitme gibi şeyler konuşuluyor bilim çevrelerinde ama o kadar. Fazlası için elimizde bir şey yok. Hele falcılık ve burç yorumculuğu konusuna hiç girmiyorum Onlar tam anlamıyla sahtekarlık.

Sitelerde Paylaş

Tabii sen konuya daha degisik yaklasmissin einsteininda dedigi gibi bilmek demek deneyimlemek demektir olmayan birseyide deneyimleyemeyecegimize gore dogrudur.Sanirim einstein bu sozu tamamiyla kavradim ben bu olayi dedigimiz anlarda bile doganin bize olmayacak yerden baska birsey cikarip anladigimiz seyi bozmasindan ve dusuncemizi degistirmesinden dolayi demis.

Sitelerde Paylaş

Bundan yıllar sonrasını görmeyebilirsin belki ama olup biten herşeyi bilirsen belki çok kısıtlı bir zamanda ne olabileceğini yüksek ihtimalle tahmin edebilirsin.

bakınız tahmin etmekten bahsetmiyorum...

bilmekten bahsediyorum...

gelecekle alakalı tahiminlerimiz planlarımız düşüncelerimiz olabilir elbette...

hatta tahminlerinizin aynen gerçekleştiğine de şahit olabilirsiniz...

ama bilmek tahmin etmekten daha farklı bir şey ...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bakınız tahmin etmekten bahsetmiyorum...

bilmekten bahsediyorum...

gelecekle alakalı tahiminlerimiz planlarımız düşüncelerimiz olabilir elbette...

hatta tahminlerinizin aynen gerçekleştiğine de şahit olabilirsiniz...

ama bilmek tahmin etmekten daha farklı bir şey ...

Gelecek bilinemez.

Sitelerde Paylaş

Gelecek bilinemez kavramı bile saçmadır. Yani bir ihtimal bilinebilir mi diye sorup sonra bilinemez cevabını alma durumu bir gereksizdir. Hiç konuşmaya değmez. Çünkü gelecek diye bir mekan yok ki içinde neler olduğu da bilinebilsin. Bilmek için şimdi dışında bir mekan aramayın. Yok öyle bir mekan veya yer.

Sitelerde Paylaş

Gelecek bilinemez kavramı bile saçmadır. Yani bir ihtimal bilinebilir mi diye sorup sonra bilinemez cevabını alma durumu bir gereksizdir. Hiç konuşmaya değmez. Çünkü gelecek diye bir mekan yok ki içinde neler olduğu da bilinebilsin. Bilmek için şimdi dışında bir mekan aramayın. Yok öyle bir mekan veya yer.

Öyle mekan ve yer yoksa bilinemez işte. Neden ''gelecek bilinemez'' kavramına saçma dediniz o zaman. Bilinemiyor işte?

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Onuda bilemessin. Sadece tahmin edebilirsin. Sabaha karşı güneşin doğacağından kimse %100 emin olamaz. Bakarsın birden patlayıverir?

Burada imkan akli

Ve imkanı zihni diye...

İki yol vardır..

İmkani zihni(hayal), dairesinde herşey mümkünüdür düşünebilirsiniz..

Ama imkani akli, kanunlar ve bilgiler dairesinde ise düşünebilirisiniz...

Birisi size dese karadeniz pekmez olmuştur....

Siz delil istersiniz, delil yoksa, karadeniz hakkında şüphe gerek yoktur...

Evet akıl delil ve ispat üzerinde sağlıklı çalışabilir...

Sitelerde Paylaş

Size göre kavramları tartışmak saçma yani. Olmayan birşeyi neden tartışıyoruz ki misali?

Saçmalama ya. Sürekli bir muhalefet havasındasın. Yapma bunu. Kavramları birbirine karıştırma. Kavramları tartışmakla benim dediğim aynı şey mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...