Jump to content

gelecek bilinebilir mi...

Recommended Posts

Bence şöyle bir şey olabilir;

Eğer dünyadan biri ışık hızına yakın sabit bir hızla uzaya bir gezegene gidersen,

Bir arkadaşında Dünyadan aynı anda biri bir görüntüyü, ışık hızına yakın ama yolcudan daha hızlı, bir şekilde o gezegene ulaştırırsa,

Görüntüyü gördüğün anda o olay henüz olmamıştır ve geleceği görürsün. (ama sadece sen :))

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Geleceğin bilinebileceğine dair somut bir örnek verelim.

Aslında bu gerçekleşen bir örnektir.

Aya gitmek istiyorsunuz.

Füzeyi ateşlediniz ama bunu ayı hedef alarak yapmadınız.

Sizin ve ayın gelecekte buluşacağı bir noktaya doğru füzeyi ateşlediniz.

Ayın gelecekte o noktaya geleceğini biliyorsunuz. Ve siz o noktaya gidiyorsunuz.

Aya bu şekilde gidilmiştir.

Aslında gidilen ayın geleceğidir. Ayın geleceğine gidilmiştir. Bu gelecek bilindiği için aya gidilebilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Satrancta biliyorsunuz belki cok sayida ihtimaller vardir gecen bir yerde okumustum bu ihtimallerin hepsi cozuldugunde satranc artik cozulmus bir matematik problemi haline donusecek olabilirmis ki bana mantikli geldi.Hayata bu sekildede bakabiliriz sonucta fizik,kimya vs kanunlarina tabiyiz.Fakat butun ihtimalleri bilmis olmamiz ve hayat matematik problemini cozmus olsak bile onlem alamayiz diye dusunuyorum cunku cok fazla sayida aksilige cok fazla sayida onlem almak gerekir ki buda imkansizdir bana gore.Aslina bakarsaniz biz su andaki yasadigimiz seyleri bile duyularimiz yardimi ile anliyor ve biliyoruz diye dusunebiliriz fakat gercek oyle olmayabilir bunada yapacak birsey yok elimizde olan bu ona gore davranmaliyiz.ornek matrix :)

Sitelerde Paylaş

Geleceğin bilinebileceğine dair somut bir örnek verelim.

Aslında bu gerçekleşen bir örnektir.

Aya gitmek istiyorsunuz.

Füzeyi ateşlediniz ama bunu ayı hedef alarak yapmadınız.

Sizin ve ayın gelecekte buluşacağı bir noktaya doğru füzeyi ateşlediniz.

Ayın gelecekte o noktaya geleceğini biliyorsunuz. Ve siz o noktaya gidiyorsunuz.

Aya bu şekilde gidilmiştir.

Aslında gidilen ayın geleceğidir. Ayın geleceğine gidilmiştir. Bu gelecek bilindiği için aya gidilebilmiştir.

bahsettiğimiz geleceği bilme olayı bu değil. Zaten binlerce yıldır aynı yörüngede dönen ayın gelecek bir zamanda nerede olacağı bilinebilir. Ama gelecekte ay'ın parçalanaıp yok olacağını asla bilemeyiz. Yani olayları ayrıntılı olarak bilmeyi kastediyoruz.

Sitelerde Paylaş

bahsettiğimiz geleceği bilme olayı bu değil. Zaten binlerce yıldır aynı yörüngede dönen ayın gelecek bir zamanda nerede olacağı bilinebilir. Ama gelecekte ay'ın parçalanaıp yok olacağını asla bilemeyiz. Yani olayları ayrıntılı olarak bilmeyi kastediyoruz.

Bahsettiğiniz geleceği bilme olayı nedir o halde?.

Bilinebilir gelecek de vardır, bilinmesi mümkün olmayan gelecek de.

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğiniz geleceği bilme olayı nedir o halde?.

Bilinebilir gelecek de vardır, bilinmesi mümkün olmayan gelecek de.

söylediğinin geleceği bilmekle ilgisi yok. geleceği bilmekten kasıt henüz yaşanmamış olaylar hakkında falcıların, astrologların veya kahin ve medyum benzeri adamalrın bir takım doğa üstü güçlerle gelecekten haber verdiklerini iddia etmeleridir. Örneğin gelecekte yaşanacaklarla ilgili kesin bilgiler, ne zaman öleceğimiz, nerede deprem olacağı, kaç kişinin öleceği gibi kesin bilgiler verdiklerini iddia eden kahin ve falci benzeri kişileri kastediyorum. Zamanda yolculuk kavramı da bu anlamda dahildir bu geleceği bilme olayına. tüm bunlar dahilinde geleceği bilmek mümkün değildir. Kuantum fiziğinde sanırım adı geçen zaman yolculuğu da için de bulunduğumuz zamanın geleceğime değil alternatif bir geleceğe gidilebileceğini iddia eder. Yani aynı anda gerçekleşen sonsuz sayıda alternatif gelecek. İçiçe geçmiş boyutlar. Ancak içinde bulunduğumuz zamanda geleceği görmek mümkün değildir.Örneğin bize en yakın galaksi olan andromeda galaksisine baktığımızda ona değil onun mesela 2 milyon yıl önceki haline bakarız ve bir anlamda geçmişe bakarız. Benim kastettiğim bu anlamda geçmiş veya gelecek değil.

Sitelerde Paylaş

Işık hızından hızlı gidebilseydik geleceği ve geçmişi görebilirdik. Örneğin bizden 2 milyon yıl uzaktaki bir galaksi düşünün. Biz ona bakarken geçmişe bakarız. Eğer o galaksiye yarım saat sürecek ışınlanma yapabilseydik oraya vardığımızda geçmişe yolculuk yapmış olurduk. Yani gelecekten geçmişe gitmiş olurduk. Ama içinde bulunduğumuz gezegen için geçmişe ve geleceğe nasıl gidilir bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

İslam peygamberinin bahsettiği olaylar var...

Örneğin iki içinde bilinmeyeni bildirmek gibi..

Beş altı sene içinde olacağı bildirmek gibi...

50 sene sonra şahsi bir olayı bildirmek gibi...

1000 sene sonra olacağı bildirmek gibi...

Halbuki aklı beşer geçmişe ve geleceği nufüs edemez, edememiş...

Ama bu olaylar hikaye değil gerçek....

Anlamak isteyene örnek çoğaltılabilir...

Sitelerde Paylaş

Albert Einstein'ın izafiyet teorisine göre "Eğer bir cisim ışık hızında gidiyorsa yanındaki zaman yavaşlar. Yani bir zamansızlık boyutuna girecektir. Böylece şimdiki zamanın ilerisine veya gerisine gitmek mümkün olur

Bu teori günümüzde mümkün değildir. Çünkü ışık hızını geçebilen herhangi bir cisim bulunamamıştır.

Ama ben bu teoride bir tuhaflık sezdim. Işık hızından hızlı gidersek hiçbir şey göremeyiz. Yorumlarınızı bekliyorum ...

tarihinde DüşünceliÇocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

söylediğinin geleceği bilmekle ilgisi yok. geleceği bilmekten kasıt henüz yaşanmamış olaylar hakkında falcıların, astrologların veya kahin ve medyum benzeri adamalrın bir takım doğa üstü güçlerle gelecekten haber verdiklerini iddia etmeleridir. Örneğin gelecekte yaşanacaklarla ilgili kesin bilgiler, ne zaman öleceğimiz, nerede deprem olacağı, kaç kişinin öleceği gibi kesin bilgiler verdiklerini iddia eden kahin ve falci benzeri kişileri kastediyorum. Zamanda yolculuk kavramı da bu anlamda dahildir bu geleceği bilme olayına. tüm bunlar dahilinde geleceği bilmek mümkün değildir. Kuantum fiziğinde sanırım adı geçen zaman yolculuğu da için de bulunduğumuz zamanın geleceğime değil alternatif bir geleceğe gidilebileceğini iddia eder. Yani aynı anda gerçekleşen sonsuz sayıda alternatif gelecek. İçiçe geçmiş boyutlar. Ancak içinde bulunduğumuz zamanda geleceği görmek mümkün değildir.Örneğin bize en yakın galaksi olan andromeda galaksisine baktığımızda ona değil onun mesela 2 milyon yıl önceki haline bakarız ve bir anlamda geçmişe bakarız. Benim kastettiğim bu anlamda geçmiş veya gelecek değil.

Falcılık da ayrı bir gelecek. Bilim forumunda biz elbette onlardan bahsetmiyoruz. Bu tartışmanın açıldığı forumun Bilim forumu olduğunu nasıl göz ardı yapabilirsin Cuvcuv..

Bilimsel verilerle gelecekle ilgili çok sayıda gerçekler ortaya konabilir. Geleceği elbette çok iyi biliyoruz.. Belki ayrıntılardan emin olmayabiliriz. Hepsi o kadar. Ay örneğini çoğaltabiliriz.

Burada falcılığı tartışamazsınız..

Sitelerde Paylaş

Albert Einstein'ın izafiyet teorisine göre "Eğer bir cisim ışık hızında gidiyorsa yanındaki zaman yavaşlar. Yani bir zamansızlık boyutuna girecektir. Böylece şimdiki zamanın ilerisine veya gerisine gitmek mümkün olur

Bu teori günümüzde mümkün değildir. Çünkü ışık hızını geçebilen herhangi bir cisim bulunamamıştır.

Ama ben bu teoride bir tuhaflık sezdim. Işık hızından hızlı gidersek hiçbir şey göremeyiz. Yorumlarınızı bekliyorum ...

Görürüz.. Işığın hızı onu gözlemleyenin hızından bağımsızdır. Yani sen saniyede 300 bin km'den daha da hızlı gitsen ışığın hızını saniyede 300 bin km ölçersin.

Ve tabii karanlıkta gitmezsin. Işık seni aydınlatır. Bu hız mümkün değil elbette. İnsan sağduyusu ile bağdaşmayan kuramsal bir olasılık.

Sitelerde Paylaş

Falcılık da ayrı bir gelecek. Bilim forumunda biz elbette onlardan bahsetmiyoruz. Bu tartışmanın açıldığı forumun Bilim forumu olduğunu nasıl göz ardı yapabilirsin Cuvcuv..

Bilimsel verilerle gelecekle ilgili çok sayıda gerçekler ortaya konabilir. Geleceği elbette çok iyi biliyoruz.. Belki ayrıntılardan emin olmayabiliriz. Hepsi o kadar. Ay örneğini çoğaltabiliriz.

Burada falcılığı tartışamazsınız..

falcılığı örnek olsun diye verdim. senin dediğin geleceği bilmek değil. en başta açılan konu da bu anlamda tahmin yürütmek değil. Geleceği bir film gibi görebilmek. Bunun için de zamanda yolculuk etme gibi laflar konuşuluyor. Ben de diyorum ki bu boyutta henüz yaşanmamış bir geleceği gidip ordan bilgi getirmek mümkün değil. Çünkü yaşanmamış şeyi bilgisi olmaz. Yani aslında gelecek dediğimiz şey bizim hayal gücümüz ve senin dediğin tahmin etme olayından ibaret.

Sitelerde Paylaş

falcılığı örnek olsun diye verdim. senin dediğin geleceği bilmek değil. en başta açılan konu da bu anlamda tahmin yürütmek değil. Geleceği bir film gibi görebilmek. Bunun için de zamanda yolculuk etme gibi laflar konuşuluyor. Ben de diyorum ki bu boyutta henüz yaşanmamış bir geleceği gidip ordan bilgi getirmek mümkün değil. Çünkü yaşanmamış şeyi bilgisi olmaz. Yani aslında gelecek dediğimiz şey bizim hayal gücümüz ve senin dediğin tahmin etme olayından ibaret.

Böyle bir geleceği bilmek elbette mümkün değil.

Geleceği tahmin yürütmekten başka türlü bilmek de mümkün değil.

Geleceği bir film gibi göremeyiz.

Ama yine de geleceği kabaca (hatta bazen ince ayrıntılarına kadar) bilimsel olarak tahmin ederek bilmek mümkündür.

Bir yıldızın milyonlarca yıl sonra süpernova olup olmayacağını, iki galaksinin ilerde çarpışıp çarpışmayacaklarını ve benzeri olayları, hesaplayarak bilebiliriz. Tabii bu da tahminden başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

Işık hızında gidebilsek bile mesela bizden ışık yılı hesabı ile 500 bin yıl uzaklıktaki bir koordinata gitmemiz bu kadar sürecek demektir. Kaldı ki ışık hızında gitmeyi bırakın yaklaşmamız bile söz konusu değil. Acaba evren daime bizler için bir bilinmez olarak mı kalacak? Çünkü hızlı hareket edemediğimiz sürece evrenin genişliğine insanlığın toplam zamanı bile yetmez diye düşünüyorum. İnsanlığın toplam geçmişi yaklaşık 300 bin yıl. Bunun oldukça büyük bir bölümü ilkel ve toplayıcılıkla geçirilmiş zamanlar. Yani bırakın ışık hızını atalarımız daha dünyanın şeklini bilmiyordu. Evrenin genişliği bir tarafa ışığın hızı bile bu genişliği geçmekte zorlanıyor. DAha ışığı bize ulaşmamış yıldızlar, gezegenler ve galaksiler var. Işığı ulaşmış olanların ise şu an ne durumda olduklarını bilmemiz mümkün değil. Belki çoktan yok oldu ama biz sadece yok olmadan önce yola çıkmış ışıklarını görüyoruz. Belki çevremizdeki evren çoktan yok oldu ve bizim haberimiz bile yok. Bu acziyeti görüp de üzülmemek elde mi? Ağlamak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bilim 1987 yılında geleceği görmenin ilginç bir örneği ile karşılaştı.. Işık hızı geçildi.. Gerçekten..

Büyük Magellanic bulutun Tarantula nebulasının kıysında bir süpernova gözlemdi.

SN 1987A adı verilen bu süpernova dünyadan 168 bin ışık yılı uzakta vuku bulmuştu.

Bu süpernovadan dünyaya ilk fotonlar Şubat 23, 1987 de ulaşmıştı.

Bu kadarı çok ilginç değil.

Şubat 23, 1987'de yer altında saklı nötrino detektörlerinden biri 8-10 nötrinonun uzaydan dünyaya ulaştığını haber veriyordu.

Bu son derece olağanüstü bir durumdu. Çünkü nötrinoları saptamanın son derece zor olduğu biliniyor. Her an üzerimizden geçen trilyonlarca nötrinonun hiçbirini nötrino detektörleri ile göstermenin mümkün olmadığı biliniyor. Saptanabilmeleri için dünyaya ulaşan nötrinoların bu sayıdan çok daha fazla olması gerekiyor. O da ancak bir süpernova patlaması sırasında mümkün olabiliyor.

Nötrinoların dünyaya ulaşması demek, evrende bir yerde olağanüstü sayıda nötrino üreten bir astronomik fenomenin vuku bulması demek.. O da ancak süpernova olabilir.

Teleskoplar nötrinoların çıktığı yer olan Magellanic buluta doğru çevrildi ve ne olup bittiğine bakıldı.

Önceleri hiçbir şey görülmedi. 6 saat kadar sonra Magellanic bulutun Tarantula nebulasının kıyılarında bir yerde, aniden parlak bir yıldız ortaya çıktı. Orada daha önce nisbeten sönük bir yıldız yer alıyordu.

O yıldız süpernova olmuştu. Yani yakıtını tüketmiş ve kendi üzerine çökmüştü. Bu çökme sırasında aniden patlayarak süpernova olmuştu.

Burada ilginç bir sorun var. Nötrinolar nasıl oluyor da fotonlardan 6 saat kadar önce dünyaya ulaşabiliyor.

Nötrinolar fotonlardan hızlı mı?

Bu konu daha sonra da gündeme geldi ve nötrinoların fotonlardan daha hızlı olmadığı anlaşıldı.

Ama bu süpernovada nötrinolar kesin olarak dünyaya fotonlardan daha önce ulaştılar.

Bunun mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

Bilim bu ilginç fenomeni şöyle açıklıyor:

Nötrinolar etraflarındaki cisimlerden ve elektrik ve manyetik alanlardan etkilenmeyen, son derece küçük bir maddeye sahip, nötral parçacıklar..

Bu parçacıklar binlerce km kalınlığında kurşun levhalardan bile, kurşun atomları ile tepkileşmeden, kolaylıkla geçebilmektedirler.

Fotonlar ise bunu yapamadıkları gibi, çekim kuvvetine tabi oldukları için, büyük cisimler tarafından çekime maruz kalmakta ve yolları uzamaktadır.

Nötrinolardan biraz daha hızlı hareket etmelerine rağmen fotonlar, yolları uzadığı için, dünyaya ancak nötrinolardan birkaç saat sonra ulaşmışlardır.

Bu ilginç gözlem geleceğin bilinebileceğini göstermektedir. Bu bilgi tahminden daha ötededir.

Sitelerde Paylaş

bir olayı olduğu andan sonra ancak bilmek mümkündür...

olmadan önce değildir...

bir olaydan bize ulaşan nötrinolar o olaydan sonra ortaya çıkıp bize ulaşmış...

fotonlardan önce ulaşmış olması geleceği bimeyi göstermez...

bir olayı dumanla haberleşen kişiye göre televizyondan izleyen daha önce haberdar olur...

dumanla haber alana göre geleceği bilmiş olmaz...

Sitelerde Paylaş

Burada bizim algıladığımız gelecek kavramından bahsediyorum. Yoksa süpernova 168 bin ışık yılı önce vuku bulmuş zaten.

Asıl üzerinde durulması gereken konu ışık hızının geçilmesi.. ve nedeni..

Fotonlar bilgi taşırlar. Nötrinolar bilgi taşımazlar.

Ama bu konuda bilim adamlarını uyarıyorlar.

Bilgi taşıyan fotonlar 6 saat sonra dünyaya ulaşıyorlar.

İlk ulaşan nötrinolar bize gelecekte vuku bulacak bir olayın haberini veriyorlar. Ama onun ne olduğunu belirtmiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Gelecek olasılıklar ile şekillenir, bu yüzden gidişata bakarak tahmin edebilirsin ama kesin şu gelecek'tir diyemezsin. Kesinlik için yaşanmış ,olmuş bitmiş olması gereklidir. Kesin olarak tüm o an'a ait bilgilere de bilmelisin ki, kesin öyle diyebilesin. Bilgi eksikliğin ile kesinlik ters bir orantı gösterir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...