Jump to content

gelecek bilinebilir mi...

Recommended Posts

• İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet bilmeme durumu değişip bilme durumuna geçilmiş olur...

ama durum karışıklaştı mı biz mi böyle gereksiz bir kulvara soktuk...

geleceğin bilinebilmesiyle değişikliğin olmasının alakasını kuramadım ...

Bildiğinde kesin değişiyorsa bilmen imkansızdır :)

Sitelerde Paylaş

Ama bu biraz kişisel bir olgu , mesela başka bir galaksinin bir gezegenin geleceğini bildiğimizde onu değiştirmeyebiliriz.

ben hala değişimle geleceği bilmenin ikansızlığını nasıl bağdaştırdığını anlamadım ...

neyse ...

geleceğin bilinemeyeceğini yani en üst düzey bilgisahibinin bile geleceği yine bilemeyceğini bende savunuyorum...

ama bunu değişimle değilde...

bilginin ancak var olan nesne yada şeylerle ilgili olduğunu öne sürerek isbatlamaya çalışıyorum...

gelecek hesaplanabilir tahmin edilebilir kestirilebilir ama bunların hiç birisi geçmişi bildiğimiz gibi bir kesinlik içermez yada bilgi kategorisine girmez...

birisi bu konuda faklı ve mantıklı bir çıkarım öne sürünceye kadar durum budur bence...

Sitelerde Paylaş

ben hala değişimle geleceği bilmenin ikansızlığını nasıl bağdaştırdığını anlamadım ...

neyse ...

geleceğin bilinemeyeceğini yani en üst düzey bilgisahibinin bile geleceği yine bilemeyceğini bende savunuyorum...

bilginin ancak var olan nesne yada şeylerle ilgili olduğunu öne sürerek isbatlamaya çalışıyorum...

gelecek hesaplanabilir tahmin edilebilir kestirilebilir ama bunların hiç birisi geçmişi bildiğimiz gibi bir kesinlik içermez yada bilgi kategorisine girmez...

birisi bu konuda faklı ve mantıklı bir çıkarım öne sürünceye kadar durum budur bence...

Eğer her atomu dahi hesaplayabiliyor ise geleceği bilebilir bence. Neden bilemesin?

Sitelerde Paylaş

neyse ...

Geleceğin bilinemeyeceğini nasıl savunduğunuzu anlamada zorluk çekiyorum.

Dün üzerimizde iki büyük fırtına bir araya gelerek dev bir fırtına oluşturdu. Bir metre kar yağdı. Hala da yağıyor.

Gel git olayının sahilde sellere neden olacağı uyarısı yapıldı.

Bu bilgilerin hepsi fırtınadan iki gün önce kazanıldı. Önlemler alındı. Tarihi bir tipinin yöreyi vuracağı uyarısı yapıldı.

Sahildeki evler boşaltıldı.

Hepsi gerçekleşti.. Bazı yerlere 3 feet kar yağacak dendi ve yağdı.

Fırtına merkezi şurada olacak dendi. Fırtına merkezi oradaydı..

Fırtına şöyle gelişecek dendi, öyle gelişti..

Bu şimdi falcılık mı?

Yoksa bilim ve teknoloji mi?

Bu adamlar geleceği nasıl bildiler? Tesadüfen mi?

Gelecek bilinir arkadaşlar. Ama yaşanamaz. Ayrıntılarda eksiklik olabilir.Çünkü bütün değişgenleri bilmek mümkün değildir.

Geleceğin hiç bilinemeyeceği iddiası külliyen yanlıştır.

Sitelerde Paylaş

Varlık ile elde edilen bilgiyi iyi yorumlarsan geleceği elde edersin.

varlığın şimdiki durumunu bilirsin...

bir zaman sonraki durumunu da hesaplarsın...

ama bildiğin şey sadece bu hesap olur ...

o zaman geldiğinde de aynı hesapladığın gibi gerçekleşebilir yada gerçekleşmez...

ama olay olduğunda artık bilgi kapsamına girer...

Sitelerde Paylaş

Geleceğin bilinemeyeceğini nasıl savunduğunuzu anlamada zorluk çekiyorum.

Dün üzerimizde iki büyük fırtına bir araya gelerek dev bir fırtına oluşturdu. Bir metre kar yağdı. Hala da yağıyor.

Gel git olayının sahilde sellere neden olacağı uyarısı yapıldı.

Bu bilgilerin hepsi fırtınadan iki gün önce kazanıldı. Önlemler alındı. Tarihi bir tipinin yöreyi vuracağı uyarısı yapıldı.

Sahildeki evler boşaltıldı.

Hepsi gerçekleşti.. Bazı yerlere 3 feet kar yağacak dendi ve yağdı.

Fırtına merkezi şurada olacak dendi. Fırtına merkezi oradaydı..

Fırtına şöyle gelişecek dendi, öyle gelişti..

Bu şimdi falcılık mı?

Yoksa bilim ve teknoloji mi?

Bu adamlar geleceği nasıl bildiler? Tesadüfen mi?

Gelecek bilinir arkadaşlar. Ama yaşanamaz. Ayrıntılarda eksiklik olabilir.Çünkü bütün değişgenleri bilmek mümkün değildir.

Geleceğin hiç bilinemeyeceği iddiası külliyen yanlıştır.

Peki bu bilgiyi alan elemanlar Yellowstone Yanardağ'ının patlayıp havayı yumuşatacağını bilebilir miydi ...

Gelecek bilinebilir ama neredeyse hiçbir zaman kesin değildir.

Sitelerde Paylaş

Peki bu bilgiyi alan elemanlar Yellowstone Yanardağ'ının patlayıp havayı yumuşatacağını bilebilir miydi ...

Gelecek bilinebilir ama neredeyse hiçbir zaman kesin değildir.

Bilinen gelecek de vardır, bilinmeyen gelecek de.

Yanardağların davranışları iyi bilinmiyor. Çünkü değişgenlerin çoğunu veya gerekli olanlarını bilmek çok zor..

Yellewstone bir caldera dır.. yerin altında 50-100 km çapında bir lava birikmesi vardır.

Geçmişte bu caldera patlamıştır. Gelecekde de patlayacaktır. Ama ne zaman patlayacağı konusunda bilgi elde etmek şimdilik mümkün değildir.

Caldera'ların davranışları iyi bilinmiyor. Çünkü sayıları çok az ve yakın zamanlarda gözlemlenmiş değiller.

Sitelerde Paylaş

Niyeyse gelecegin bilinebilecegi sözune katilamiyorum .Sizden anladigim kadariyla bilinebilen gelecek sadece belirli kurallara uyan olaylarin, verilerinden, ileriye giderek olacaklari tahmin etmekden ibaret.

ama methodun dogru olduguna inaniyorum gelecegin hesaplanabilecegini dusunuyorum ,bir gun ,bir gun elimizde yeterince hesap gucu olunca ..

Isaac Asimov adli bir bilgi kurgu yazarinin bir teorisi var, bu teoriye göre eger bir molekulun hareketini hesaplayabilsek,hatta bilinen butun molekullerin hesabini yapabilsek gelecegi hesaplayabiliriz.

Bu teorinin karsitlari 3 boyutlu bir algisi olan insanin evrendeki butun parametreleri yani etkenleri algilayip bilemediginden eldeki verilerle yapilan her turlu hesaplamanin hic bir zaman kesin sonuc getiren bir formule cevrilemiyecegi yönunde.

Yani sadece tahmin olur.Ama gelecek ne getirir algimizi bilimle gelecekde ne kadar genisletebiliriz "3 boyutlu biz bu gun 10. 11. boyutlardan konusuyor uzerine hesap yapiyoruz" bilinemez , ben umutluyum ve bir gun hesaplanabilecegine inaniyorum.

"imla hatalarimla yanlis cumlelerim af ola elimden gelen bu :-("

tarihinde Quasar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

mesela bir insanın yarın sabahtan akşama kadar neler yaşayacağı....

dakika dakika başına gelecek işler olaylar...

şu saat su dakkada ayağı sürçecek şu dakkada filan kişiyi görecek ....

şu anda gözüne toz kaçacak filan...

bnu her hangi bir olası en bilgili cihazla bile olsa bilmek mümkün mü...

eğer mümkün olsa bunu bilmek istermiydiniz...

Sitelerde Paylaş

Gelecegi bircok ihtimal ortaya atarak bilebilirsiniz ama o ihtimaller o kadar cok olurki hangisinin cikacagini bilemezsiniz ama bu tahmin ettiginiz gelecekteki olay sizin ihtimalleriniz icerisinde olacaktir orasi ayri.Son olarak ben bir tasi dunyada yere dogru biraksam herhalde yere dusmeme ihtimali (1/bugune kadar birakilipta yere dusen taslar)kadar olacaktir yani normal bilimdede kesinlik yok hic bir zaman.

Sitelerde Paylaş

Kusura bakmayin aklima simdi geldi tipki milli piyango bileti gibi bir tane rakama cikacagi kesin ama hangi rakamin cikacagini kesin olarak bilemeyiz.Nedeni ise o andaki toplarin atilis sirasi,piyangonun cekilirken toplarin icinde bulundugu isi,basinc bunlar cok fazla sayida kombinasyon olusturlarki bunlarin tam degerini bilmek piyangoyu bilmektende zordur.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Bu konuda çok dusundum. Sahsen bir çok defa gunler, bazen aylar önce ruyada gördugum seyler gerçeklesti. Oysa bu kuantum mekaniginin kör belirsizligine göre imkansiz. Yani gelecek belirsiz olmali.

Su sahsi tez bence bu tesadufleri teorik olarak açiklayabilir. Yakin zamanda, beynide kuantum dolasiklik belirtisi ölçuldu. Bu dogrulanirsa, beynimizin hesap gucu 100 milyar nöron ile bilinen evrenin parçaciklarinin etkilesiminin simule edilebilecek kapasitede demektir. Oysa, kuantum mekanigine göre, evrenin butun parçalari ayrilamaz. Bu durumda, belirli bilinç çesitlerinde bir zaman dilimindeki butun evrenin, butun parçaciklarini bir anda beynimizde bilinç-alti algilayip statistik olarak gelecegi bir simule edebiliriz demek olur.

Iste bu durumda, teorik olarak gelecek uzere, beynin hesap gucune orantili gelecekle ilgili olasi tahminler edebiliriz.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Örnegin Fransadaki aralik 1999 senesindeki tarihde esi görulmemis firtinayi 4 ay önce ruyamda görmustum. Bu beni o kadar etkilemisti ki sabah yikildigini gördugum bina ve katedrallere gidip bakmistim. Ancak bunlar 4 ay sonra aynen gerçeklesti.

32095_tempete99.jpg

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

soruyu başka türlü soralım...

yarın yaşacağımız şeyler kesinlikle belli midir...

dün yaşadığımız şeyler kesinlikle bellidir ve artık dünü değiştiremeyiz...

kimse değiştiremez en güçlü varlık bile...

ama ya yarın yapacaklarımız ve de olacak olan olaylar...

onlarda dünküler kadar kesin bir şekilde belli olup sadece bizim onları yaşamamızı mı bekliyorlar...

eğer yarın yaşanacak olaylar kesin belli olsaydı ve biz bir şekilde bunları öğrenmiş olsaydık...

acaba ne yapabilirdik...

Sitelerde Paylaş

yarın yaşacağımız şeyler kesinlikle belli midir...

Çoğu bellidir; planlarımızı değiştiren bir şeyler olabilir, önceden öngöremediğimiz ekstrem olaylar olabilir tabii...

Yarın yaşayacağımız şeylerin tamamı belli olsaydı, önceden bilseydik, yaşamın bir anlamı olmazdı, heyecan, sürpriz vs. hiçbir şey yok. Ot gibi yaşardık...

Aynı kurguyu Tanrı için de düşün; önceden her şeyi bildiğin bir oyunu tekrar izlemenin hiçbir anlamı yok...

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğiniz geleceği bilme olayı nedir o halde?.

Bilinebilir gelecek de vardır, bilinmesi mümkün olmayan gelecek de.

söylediğiniz şey tahmine dayalı elde edilen bulgular ve bilgilerle planlanmış gelecektir.

. yani tahmini gelecek.... kesin kanitli gelecekten bahsetmek imkansız buna en büyük sorun Kuantum dalgalanmalari....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...