Jump to content

Life Of Pi

Recommended Posts

Ne zamandır bu filme gitmek istiyordum ama yorumlara baktığımda, dindarların ''imanım arttı'' gibi söylemleriyle karşılaştıkça, filmin inanç tüccarlığı yaptığını düşünerek vazgeçiyordum. Sonunda o çok övülen 3d performansı için izledim ve tam tersine ateist propaganda yaptığını gördüm. Tanrı inancının nasıl ihtiyaçtan doğduğunu, acı gerçeklerden kaçabilmek için dinin masallarını nasıl tercih ettiğimizi, izleyicilerin adeta gözüne sokuyor. Ve hala dindarlar bunu izleyip imanlarının arttığını söylüyorlar, çok ilginç gerçekten(:

Sitelerde Paylaş

Belki filmi izleyen inançlı kişi insanlık tarihinde inancın ne kadar gerekli olduğuyla ilgili bir sonuç çıkarmıştır. Zaten dinin söylemlerinden biri de dini inancın doğuştan geldiği ve o yüzden her insanın bir inanca sahip olduğunu söylerler ama islamın neden hak din olduğuna açıklama getiremezler. Madem din bir sosyal ihtiyaçsa neden sadece islam olanlar cennete gidiyor. Aslında geniş açıdan bakıp her din mensubunun kendi dinine ve tanrısına inananların cennete gideceğine inandığını bilemezler.

Eğer inanç insanın yaratılışında varsa ve tarih boyunca yüzbinlerce inanç ve tanrıya inanılmışsa islamı da bunlardan biri kabul etmek yerine akılcı bir yaklaşım dışında islamı bir şekilde meşru göstermeye çalışıyor. Dini sohbetlerin havası hep şu şekilde olmuştur. Örneğin mısır firavunları çok tanrılı dinlere taparkene onlara sürekli bir peygamber uyarıyor ve allahın tek tanrı olduğunu söylüyor ama peygamber devri bittikten sonra firavunlar yine o tanrılara inanmaya devam edip kendilerini de tanrı ilan ediyorlar. Halbuki her inançta olduğu gibi bir iktidarı koruma çabasının ürünüdür inançlar. Bunu göremeyip gördükleri her olaya beyinleri yıkanmış gibi islama uydurma çabasına giriyorlar.

Ve gerçek şu inançlı insanlar gerçekten çok cahiller. İslam öğretileri dışında kendilerine tarihi yorumlayacak pek bir argüman verilmediği için bir filmi de o kafayla izliyorlar. Din, siyaset, tarih, arkeloji, mitolojiler tarihi gibi bilim dallarında hiçbir şey okumuyorlar. Dünyayı tanımıyorlar. Atalarını tanımıyorlar. İnsanın başlangıcını hz Adem sanıyorlar ama neden-sonuç ilişkisine dayalı olarak o günden bugüne bir çıkarımda bulunamıyorlar Birazcık arkeoloji ve din tarihi bilen kişi izlediği filmi de dünya tarihini de çook iyi yorumlayabilir ama ne yazık ki okuma ve araştırma oranımız çok düşük.

tarihinde Cuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

filmi bilmiyorum ama dindarların imanının artması normal olabilir hocam

çünki doğal olan ne varsa ona bakıp bakıp kanıtlamış hissedilir

güneş doğudan doğuyor, hadi yoksa batıdan doğsun bir kere der ve olay biter..

Sitelerde Paylaş

Filmde çocuk bütün dinlere mensup ama islama göre cehenneme gider bu çocuk, arap bölgesinde yaşamadığı için şanslı yoksa kim hoşgörüyle karşılar ki bu durumu.....Dinler Tanrı inancını tekeline almaya çalışıyor, pi ise buna karşı çıkıyor hepsine inanıyor, yani bir müslüman hristiyan filmini izlesede imanı artabilir ama o hristiyan bizden değildir cehenmemde yansın diyende kendileri...Yani başka biri Tanrı ile ilgili film yapınca imanımız arttı o zaman kafirsin sen imanın film ile artıp azalıyorsa öl daha iyi bak kitap var al oku...İsrailliler yaomış olsa o filmi ne olacaktı gene bizimkilerin imanı artacaktı, ama yahudiler cehenneme nasıl mantık anlamak zor..kendi teknolojileri yok Amerikan filmlerinin görsel şöleninden gaza geliyorlar, kendileri çekse dandik olurdu kendileride etkilenmezdi :) Bu iman artma azalma sorunu aslında birini gazlarsın ya hadi aslanım diye gaza getirirsin ya 1 gün sonra geçer işte aynen öyledir, benim imanım arttı, geçen gün imanım azaldı bu ne yahu :) Son olarak çocuk kendini şanslı olarak nitelendirdi ancak başkasına göre şansızdı bütün ailesi öldü tek kendisi kurtuldu diye avunmakta mantıklı değil bence, tabi eğlence filmi sonuçta..

Sitelerde Paylaş

Ne zamandır bu filme gitmek istiyordum ama yorumlara baktığımda, dindarların ''imanım arttı'' gibi söylemleriyle karşılaştıkça, filmin inanç tüccarlığı yaptığını düşünerek vazgeçiyordum. Sonunda o çok övülen 3d performansı için izledim ve tam tersine ateist propaganda yaptığını gördüm. Tanrı inancının nasıl ihtiyaçtan doğduğunu, acı gerçeklerden kaçabilmek için dinin masallarını nasıl tercih ettiğimizi, izleyicilerin adeta gözüne sokuyor. Ve hala dindarlar bunu izleyip imanlarının arttığını söylüyorlar, çok ilginç gerçekten(:

Dün gece izledim, filmde oskarlık hiçbir şey yok.

Yalnız eleştirine katılmıyorum nedenini ise sen zaten yazmışsın :)

Tanrı inancının nasıl ihtiyaçtan doğduğunu, acı gerçeklerden kaçabilmek için dinin masallarını nasıl tercih ettiğimizi, izleyicilerin adeta gözüne sokuyor.

Ee bunun sonucunda tabii ki:

''imanım arttı''

diyecekler.

Oh My God! izlesene bir de. Konu: ateist biri ''dincileri'' dava edip kazanıyor!, olayların gelişimi ile inançlı biri oluyor pis münafık.

Sitelerde Paylaş

Tanrı fikrinin ihtiyaçtan uydurulmuş olduğu gerçeği, nasıl iman arttırıcı oluyor, daha alıntıladığın cümleden birşey anlamıyorsun, filmden oskarlık bir şey görmemen şaşılacak birşey değil..

Eh bu forumdan bu kadarcık kafa çıkar elbette. Sen inanan insanların ne için inandığını sanıyordun? Hmm tabii ya elbette doğal süreçler o doğal ihtiyaç nedeni ile inandığını düşünmüyorsun, onlar tanrının varlığı büyüklüğü nedeniyle inanıyorlar ve bu film bundan bahsetmezken inanma ihtiyacının doğallığını anlatırken imanının artttığını düşünüyor birileri ne alakaysa..

Alakaya maydonoz işte..

Daha sen kendi yazdığın cümlenin gerçekliği üzerine bir kanaat geliştirememişsin; inancın tanrıdan ve onun indirdiği söylenen kitaplardan insana üfürüldüğünü düşünen bir yobaz kafasıyla alaka kuramıyorsun tepkilerle film arasında.

Filmde oskarlık bir şey görememekle ilgisi bulunmayan alakaya maydonoz dünyanda otlamaya devam et sen.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...