Jump to content

İslamın şartı 5 değil, İmanın şartı 6 değil !

Recommended Posts

• İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslamın şartını, imanın şartını 5 e 6 ya indirgeyenler niye yapmış bunu? Bir de bu açıdan bak..

5-6 tanesini yapmayla cennete gideceğini düşünen adam; zina yaparsa, sahtekarlık yaparsa, hritiyan ve yahudilerle ittifak yaparsa da cennete gideceğini düşünsün diye bir tezgah.

İslamın şartı, Kuran'daki tüm emir ve yasaklardır.

İslamın ve imanın şartları tanımlaması uygun değil.

Uygun olanı:

İslamın asgari mesuliyetleri (5 tane) + Kuran'daki tüm emir ve yasaklar (6. madde)

İmanın asgari mesuliyetleri (6 tane) + Kuran'daki tüm emir ve yasaklar (7. madde)

Sitelerde Paylaş

Matrix-1 filminden bir sahne:

Neo, darmadağın evinde bilgisayarının başında uyumaktadır.

Kafası bilgisayar masasının üstüne yan yatıp düşmüş, derin uykudadır.

Kulaklarında büyük kulaklıklar, müzik epey açıktır, uyurken...

Sonra tak ! tak! Birden uyanır ve bilgisayar ekranında uyarı yazısı çıkar:

Uyan NEO uyan !

İşte, müslüman ve ateist arkadaşlarım:

UYANIN ! UYANIN ! Hepimiz tezgaha geliyoruz, hepimiz aldatılıyoruz. Bu firavun sisteminden kurtulmaya hazır mısınız?

O halde, uyanın !!

Ben apaçık bir uyarıcıyım !

istemiyoruz uyarı falan biraz rahat bırakın

Sitelerde Paylaş

istemiyoruz uyarı falan biraz rahat bırakın

Bak buraya ne güzel başlık açtım; islamın ve imanın şartlarının rakamlara sıkıştırılmaması gerektiği ile ilgili. Katkın varsa yaz bu başlığa; eğer yok trolcülük yapacağım diyorsan, sen de bir başlık aç, orada ne yapıyorsan yap. Bu başlığı kirletme.

Sitelerde Paylaş

kitaplara iman olayı o eski değişmemiş orjinal kitaplara iman diye biliyorum. Bugün ki incil zebur tevrat değil.

Orjinali olmayan bir şeye iman edemezsin.

Sadece körpe beyinlerin biliç altına; tahrif edilmiş kitapların güya orjinal olduğuna dair derin üflemeler.

Sitelerde Paylaş

Bakara 75: Ey müminler, Yahûdilerin size inanacaklarını umar mısınız? Halbuki onlardan bir zümre vardı ki, Allah’ın kelâmını (Tevratı) dinlerler ve duyarlardı da, hakkı anladıktan sonra, onu bile bile değiştirirlerdi.

Bakara 193: Ve fitne kalmayıncaya ve dîn, Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın (onları öldürün). Bundan sonra eğer vazgeçerlerse o zaman zâlimlerden başkasına karşı düşmanlık yoktur.

Bakara 75: ferîkun : bir fırka, bir grup.

BAKARA - 62 Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve Sabiiler; bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve iyi bir amel işlerse, elbette bunların Rableri yanında mükafatları vardır. Bunlara bir korku yoktur ve bunlar mahzun da olmayacaklardır.

Hepsi degilmis diye anliyorum!

Bakara 193: Nasil bir savas olmasini düsünüyorsun?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakara 75: ferîkun : bir fırka, bir grup.

BAKARA - 62 Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve Sabiiler; bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve iyi bir amel işlerse, elbette bunların Rableri yanında mükafatları vardır. Bunlara bir korku yoktur ve bunlar mahzun da olmayacaklardır.

Hepsi degilmis diye anliyorum!

Poiuz,

Öncelikle yazdığın bakara 62'yi ele alıp açıklayalım.

Allah burada diyor ki; kim ki önceden hristiyan, yahudi veya sabii olsun; bu işleri bırakıp da

1. Allah'a iman ederse

2. Aihirette ceza olduğuna inanırsa

3. İyi işler yapmaya başlarsa

Mükafat var. Yoksa yahudiliğini, hristiyanlığını, sabiiliğini devam ettiren bir kişi Allah'a iman edemez. O inançların temelini araştır biraz. Bunları bırakması gerekir.

Burada anahtar sözcük Allah'a iman etmek. Nedir Allah'a iman etmek?? Nedir imanın şartları?? Onun da cevabını düşün biraz. Yoksa maide 51'i unuttun galiba:

Maide 51: Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanlarla ittifak yapmayın. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onlarla ittifak yaparsa kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

Sitelerde Paylaş

Matrix-1 filminden bir sahne:

Neo, darmadağın evinde bilgisayarının başında uyumaktadır.

Kafası bilgisayar masasının üstüne yan yatıp düşmüş, derin uykudadır.

Kulaklarında büyük kulaklıklar, müzik epey açıktır, uyurken...

Sonra tak ! tak! Birden uyanır ve bilgisayar ekranında uyarı yazısı çıkar:

Uyan NEO uyan !

İşte, müslüman ve ateist arkadaşlarım:

UYANIN ! UYANIN ! Hepimiz tezgaha geliyoruz, hepimiz aldatılıyoruz. Bu firavun sisteminden kurtulmaya hazır mısınız?

O halde, uyanın !!

Ben apaçık bir uyarıcıyım !

sen sıyırmışsın birader, ciddi sen psikolojik destek al, yoksa bu şekilde yakında kendini mehdi ilan edip dolanırsın ortalıkta.

Sn Müreh, Sn Khf bey, kendisini seçilmiş bir uyarıcı olarak tanımlayıp, ilanını yukarıdaki iletisinde gerçekleştirmiştir.

Sn Khf bey, maalesef akli melekeleri noktasında ciddi sorunlar yaşayan, edindiği din bilgeleri ile reel dünya gerçekleri arasında kalarak, iki farklı dünya arasında gelgitler yaşayan bir arkadaşımızdır.

Kendisine acilen şifa diliyor, bir an evvel, psikolog eşliğinde terapilere başlamasını en samimi duygularım ile tavsiye ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Poiuz,

Öncelikle yazdığın bakara 62'yi ele alıp açıklayalım.

Allah burada diyor ki; kim ki önceden hristiyan, yahudi veya sabii olsun; bu işleri bırakıp da

1. Allah'a iman ederse

2. Aihirette ceza olduğuna inanırsa

3. İyi işler yapmaya başlarsa

Mükafat var. Yoksa yahudiliğini, hristiyanlığını, sabiiliğini devam ettiren bir kişi Allah'a iman edemez. O inançların temelini araştır biraz. Bunları bırakması gerekir.

Söyle bir tefsir buldum:

Bakara Suresinin 62. âyet-i kerimesinde ıslâh edici ameller işleyenler anlatılmaktadır. Islâh edici amelin işlenebilmesi için kişinin zaten takva sahibi olması gerekir.

Kim Allah'a inanıyorsa,

Kim Allah'a ulaşmayı dilerse,

Kim mürşidine ulaşıp, önünde diz çöküp, tövbe ederse,

Kim nefs tezkiyesini yaparsa, böylece kim ruhunu Allah'a ulaştırırsa, onlar Allah'ın ermiş (ruhu Allah'a ermiş) evliyası olur.

Dîn farklılığının hiç geçerli olmadığı, önemli olanın bütün dînlerde bu işlemlerin yapılması olduğu bu âyette açık ve kesin bir dille ifade edilmektedir. Sonuç da bellidir: Allahû Tealâ "Onlara korku yoktur." diyor. Bunun mânâsı cennettir.

Senin dedigin gibi olursa, bu ayet manasiz oluyor!

Dininden cikip müslüman olmak zorunlulugu varsa, bu dinleri tek tek neden sayiyor? Ve neden sadece bu dinleri?

Benim sahsi görüsüm,

Muhammed ilk baslardan taraftar/inanir ararken bunlarida saymis. Ayni Allahin kizlarinin adini anarak putpersleri de yanina cekmeye calistigi gibi :)

Muhammed önceleri diger dinlere (hristiyan, yahudilere de) hosgörülü davranir.

Sanki islam yeni geldiginde bu dinler degismemiste, sonralari gelecek yillarda degismis gibi, ileri yillarda siddeti emreder ;)

Bu soruyuda cevaplarmisin lütfen:

Sitelerde Paylaş

Sn Müreh, Sn Khf bey, kendisini seçilmiş bir uyarıcı olarak tanımlayıp, ilanını yukarıdaki iletisinde gerçekleştirmiştir.

Sn Khf bey, maalesef akli melekeleri noktasında ciddi sorunlar yaşayan, edindiği din bilgeleri ile reel dünya gerçekleri arasında kalarak, iki farklı dünya arasında gelgitler yaşayan bir arkadaşımızdır.

Kendisine acilen şifa diliyor, bir an evvel, psikolog eşliğinde terapilere başlamasını en samimi duygularım ile tavsiye ediyorum.

Uyuyan insanları uyarmak herkesin görevi.

Eğer sen diyorsan ki; ben gerçekleri söyleyip kimseyi uyarmam, o zaman kafirlerden olursun. Kafir ne demek? Kafir; gizleyen, örten demek. Eğer varsa bildiğin gerçek; burada herkese açıkla ve herkesi uyar ve bilgilendir.

Sitelerde Paylaş

Söyle bir tefsir buldum:

Bakara Suresinin 62. âyet-i kerimesinde ıslâh edici ameller işleyenler anlatılmaktadır. Islâh edici amelin işlenebilmesi için kişinin zaten takva sahibi olması gerekir.

Kim Allah'a inanıyorsa,

Kim Allah'a ulaşmayı dilerse,

Kim mürşidine ulaşıp, önünde diz çöküp, tövbe ederse,

Kim nefs tezkiyesini yaparsa, böylece kim ruhunu Allah'a ulaştırırsa, onlar Allah'ın ermiş (ruhu Allah'a ermiş) evliyası olur.

Dîn farklılığının hiç geçerli olmadığı, önemli olanın bütün dînlerde bu işlemlerin yapılması olduğu bu âyette açık ve kesin bir dille ifade edilmektedir. Sonuç da bellidir: Allahû Tealâ "Onlara korku yoktur." diyor. Bunun mânâsı cennettir.

Senin dedigin gibi olursa, bu ayet manasiz oluyor!

Dininden cikip müslüman olmak zorunlulugu varsa, bu dinleri tek tek neden sayiyor? Ve neden sadece bu dinleri?

Benim sahsi görüsüm,

Muhammed ilk baslardan taraftar/inanir ararken bunlarida saymis. Ayni Allahin kizlarinin adini anarak putpersleri de yanina cekmeye calistigi gibi :)

Muhammed önceleri diger dinlere (hristiyan, yahudilere de) hosgörülü davranir.

Sanki islam yeni geldiginde bu dinler degismemiste, sonralari gelecek yillarda degismis gibi, ileri yillarda siddeti emreder ;)

Bu soruyuda cevaplarmisin lütfen:

Poiuz,

İşin aslı, bulabilirsen hakkıyla Türkçe'leştirilmiş, doğru, gerçek açıklanmış meal. Tefsirler, destekleyici unsur. Yani mealin destekçisi. Yoksa ayetin tefsiri diye ortada bir sürü üfürme hurafe de var ki; hadislerin çakma olanından beter. Tefsir de okuyalım; ama işin ehli değilsek dandik tefsirle tongaya da düşebiliriz.

Bakara 62'de bahsedilen iman etmenin ne demek olduğunu yine Kuran'dan sadece birkaç ayetle anlatacağım:

Cuma 9: Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. (KHF-232 notu: İman etmek demek, cumaya gitmek demek )

Bakara 153: Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.(KHF-232 notu: İman etmek demek, namazı sabırla sürekli kılmak demek)

Ahzab 41: Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin. (KHF-232 notu: İman etmek demek, gün içerisinde olabildiğince Allah'ın adını, adlarını anmak demek)

Bu ayetler devam eder... Birkaç örnek verdim. İşte senin bakara 62'de bahsettiğin şey bu oluyor. Yani yahudi vs. yaptığı işi bırakıp, yukarıdaki ayetlerde olduğu gibi iman edecek. Ne yapacak? Cumaya gidecek, namaz kılacak, Allah'ın adını anacak vs. İşte bunlardır iman etmek.

Son sorun:

Bu savaş şöyle olur; insanlığa en çok zararlı olan, zalimler, Allah düşmanı, Kuran düşmanı vb. insanlarla topyekün savaş. Birkaç örnek vereyim:

1. etnik ırkçı kafir PKK

2. Ülkemizdeki tüm Nato üsleri

3. Ülkemizdeki tüm amerikan üsleri

4. Ülkemizdeki tüm CIA, FBI, Mossad, MI6 ajanları

Liste uzar gider... Yoksa savaş, senin gibi sıradan ateiste karşı değil elbette.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim sahsi görüsüm,

Muhammed ilk baslardan taraftar/inanir ararken bunlarida saymis. Ayni Allahin kizlarinin adini anarak putpersleri de yanina cekmeye calistigi gibi !

Muhammed önceleri diger dinlere (hristiyan, yahudilere de) hosgörülü davranir!!

Sanki islam yeni geldiginde bu dinler degismemiste, sonralari gelecek yillarda degismis gibi, ileri yillarda siddeti emreder!!!

Insanliga en cok zarar verenlerin icinde, "islam/din adini (bilerek veya bilmeyerek) kullananlari" unutmussun

Sitelerde Paylaş

Benim sahsi görüsüm,

Muhammed ilk baslardan taraftar/inanir ararken bunlarida saymis. Ayni Allahin kizlarinin adini anarak putpersleri de yanina cekmeye calistigi gibi !

Muhammed önceleri diger dinlere (hristiyan, yahudilere de) hosgörülü davranir!!

Sanki islam yeni geldiginde bu dinler degismemiste, sonralari gelecek yillarda degismis gibi, ileri yillarda siddeti emreder!!!

Insanliga en cok zarar verenlerin icinde, "islam/din adini (bilerek veya bilmeyerek) kullananlari" unutmussun

Tahrif edilmiş din olarak özellikle yahudilik ve hristiyanlık sayılmış. Bunlara müşrikleri ve inkarcıları da ekle. Bir de geçmiş kavimleri çok sayar Kuran; ad kavmi, semud kavmi; eyke halkı vs. Ve bu kavimlere gönderilen peygamberler ve tebliğleri de.

Burada kritik olan ise Nuh kavminden sonrakiler üzerinde durulmuş. Çünkü Nuh kavmi zamanında küresel bir tokat inmiş.

İnsanlar Nuh tufanından önceki zamanı hakkıyla hatırlamıyor çünkü küresel yıkım gelmiş. Kuran, Nuh tufanı sonrasına özellikle değiniyor. Nuh tufanı sonrası da tevrat ve incil zamanı.

Kuran, Nuh öncesi helak edilen daha eski kavimleri de sayar ama özellikle çağımıza daha yakın olduğundan, ibretlik olarak insanlar tarafından daha çok hatırlandığından yahudilerin ve hristiyanların üzerinde durur.

Neden hristiyanlık ve yahudilik üzerinde durur? Çünkü 21. yüzyılın 2 baş belası yahudilik ve hristiyanlık var.

Kuran, Nuh öncesi kavimlerden bile bahseder. Hz. Muhammed'in bunları bilmesi imkansız. Çünkü bu kavimler M.Ö 4000 yıl ve üzerine tekabül eder.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu başlıkla alakası yok ama yeni konu açma hakkım olmadığı için yorum şeklinde sormak durumundayım. Ben hayatımı kuracağım ili size danışmak istiyorum ben agnostiğim etrafımda sürekli her lafın başında sonunda inşallah,maşallah diyen tiplerin olmayacağı,cumaya gitmediğim için uzaylı görmüş gibi bakmayacakları,ramazanda sokak ortasında su içtim diye linç etmeyecekleri adım başı şakirtle karşılaşmayacağım bir ilde yaşamak istiyorum. Hukuk öğrencisiyim kafamda izmir,antalya,eskişehir,tekirdağ,bursa var sizce hangi ilde yaşasam huzurlu bir hayat yaşarım,şu an çok yobaz bir ilde öğrenciyim ve gerçekten bunaldım...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu başlıkla alakası yok ama yeni konu açma hakkım olmadığı için yorum şeklinde sormak durumundayım. Ben hayatımı kuracağım ili size danışmak istiyorum ben agnostiğim etrafımda sürekli her lafın başında sonunda inşallah,maşallah diyen tiplerin olmayacağı,cumaya gitmediğim için uzaylı görmüş gibi bakmayacakları,ramazanda sokak ortasında su içtim diye linç etmeyecekleri adım başı şakirtle karşılaşmayacağım bir ilde yaşamak istiyorum. Hukuk öğrencisiyim kafamda izmir,antalya,eskişehir,tekirdağ,bursa var sizce hangi ilde yaşasam huzurlu bir hayat yaşarım,şu an çok yobaz bir ilde öğrenciyim ve gerçekten bunaldım...

Bu sorun için uygun başlık değil burası.

Trollük yapıp başlığı kirletme.

Bu sorunu git belediyeye sor.

Sitelerde Paylaş

Tahrif edilmiş din olarak özellikle yahudilik ve hristiyanlık sayılmış. Bunlara müşrikleri ve inkarcıları da ekle. Bir de geçmiş kavimleri çok sayar Kuran; ad kavmi, semud kavmi; eyke halkı vs. Ve bu kavimlere gönderilen peygamberler ve tebliğleri de.

Burada kritik olan ise Nuh kavminden sonrakiler üzerinde durulmuş. Çünkü Nuh kavmi zamanında küresel bir tokat inmiş.

İnsanlar Nuh tufanından önceki zamanı hakkıyla hatırlamıyor çünkü küresel yıkım gelmiş. Kuran, Nuh tufanı sonrasına özellikle değiniyor. Nuh tufanı sonrası da tevrat ve incil zamanı.

Kuran, Nuh öncesi helak edilen daha eski kavimleri de sayar ama özellikle çağımıza daha yakın olduğundan, ibretlik olarak insanlar tarafından daha çok hatırlandığından yahudilerin ve hristiyanların üzerinde durur.

Neden hristiyanlık ve yahudilik üzerinde durur? Çünkü 21. yüzyılın 2 baş belası yahudilik ve hristiyanlık var.

Kuran, Nuh öncesi kavimlerden bile bahseder. Hz. Muhammed'in bunları bilmesi imkansız. Çünkü bu kavimler M.Ö 4000 yıl ve üzerine tekabül eder.

5 sart, 10 sart. Aslinda beni peki lgilendirmiyor

Ama

Düsünceler,

Yorumlar degisik degisik oluyor!

Sen

müslümanlarin hepsinin Kurani bilmelerini mi bekliyorsun?

Bilen de, bilmeyen de zaten ayetleri degisik degisik yorumluyor. kimin yorumuna "bu dogru yorum" diyecek?

O kadar "kes", "öldür" emrini ne yapacaksin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...