Jump to content

Kuran meali dangalaklığı: Köle üfürmesi

Recommended Posts

Kuran meallerinde geçen kul, köle sözcüğünün kullanımı doğru mu?

Yoksa kul / köle denilen şey topluma hizmetçi/yardımcı/işçi olarak kazandırılmış maddi, geçim olarak bağımlı eski savaş esirleri mi?

Yoksa kul / köle denilen şey hizmetçi/yardımcı/işçi/çalışan yani maddi, geçim olarak başkasına bağımlı kişiler mi?

Kulluk yalnız Allah'a karşıdır ve bir insanın başka insana kulluk veya kölelik yapması haram veya yasaktır.

Kulun arapçası: abd (çoğul, ʿabid)

Kulluk yalnız Allah'adır.

Bir insan bir insana kul, köle olamaz, haram veya yasaktır; aksi taktirde bu; Allah'a şirk, ortak koşmaktır.

Zariyat 56: Ve Ben, insanları ve cinleri (başka bir şey için değil, sadece) Bana kul olsunlar diye yarattım.

Zariyat 56'da olduğu gibi kulluk yalnız Allah'adır. İnsan insana kul veya köle olamaz.

Elhamın 5. ayeti: (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.

Gördüğünüz gibi kulluk yalnız Allah'adır.

Sıkça kullanılan önemli bir meal yanlışını daha yazalım:

Yanlış meal: (arapçası)Memlûk : Köle

Doğru meal: (arapçası) Memluk: Maddi, geçim olarak başkasına bağımlı kişi (Hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan)

Hz. Muhammed zamanında; maddi, geçim olarak başkasına bağımlı kişiler (Hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan) 2 zümreden oluşuyordu:

1. Kendi kavminden maddi, geçim olarak başkasına bağımlı kişiler (Hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan)

2. Savaş esirlerinin topluma hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan olarak kazandırılması. Örneğin, bu esirler müslüman olmuşlar ve Hz. Muhammed'in kavminde ailelere veya toplum katmanlarında yardımcı, hizmetçi, işçi gibi vazifelerle onlarla beraber yaşamışlardır.

Sonuçta onlar da maddi geçim olarak bağımlı kişiler.

Yanlış meal örneği 1:

Nahl 75: Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. (diyanet)

Nahl 75'te başkasının malı olan köle ifadesi tamamen yanlış. Bu ayette ilgili yerde geçen sözcükler "abden memluken"

Biraz önce abd'ın kul, memlukenin de maddi, geçim olarak başkasına bağımlı hizmetçi/yardımcı/işçi/çalışan kişi(çalışan, eski savaş esiri de olabilir) olarak tanımlamıştık.

Diyanetin yanlış meali: Başkasının malı olan köle

Doğru meal: Geçim, maddi olarak bağımlı kişi (hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan)

Neden burada geçim, maddi olarak bağımlı kul demedik? Çünkü abd yani kul anlamıyla Allah, ayette bu kişiyi veya insanı da kendi kulu olarak gördüğü için burada böyle tanımlamış.

Yoksa insanın insana kulluk veya köleliği söz konusu değildir.

Kulluk yalnız Allah'adır.

Ayetin düzeltilmişi:

Nahl 75: Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve maddi ve geçim olarak başkasına bağımlı kişi ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler.

Allah Nahl 75'te toplum katmanından örnekler veriyor. İmtihanımız gereği herkes ne kadar verilirse ondan değerlendirilecek. Örneğin çok mal verilen kişi, eğer bu malından fakirlere dağıtmazsa ahirette cezasını çekecek, eğer paylaşırsa, dağıtırsa mükafatlandırılacak.

Yanlış meal örneği 2:

Beled 13: Köle azat etmek

Beled 13'te köle olarak meali kullanılan sözcüğün arapçası "rakabat"

Rakabat: Denetim, kontrol, gözetmek, dikkat etmek, gözünü ayırmamak

Burada meal olarak köle olarak çevrilmesi yanlış. Doğru meal tutsak, hapis olmalıydı.

Bu tutsak kişinin veya hapis kişinin detayı sure içinde verilmemiştir. Eğer gereksiz veya haksız yere tutulan tutsak veya hapis kişi varsa bunların salınmasının hayırlı olacağından bahsediyor. Doğrudan köle olarak meal yazılması uygun değil.

Ayetin düzeltilmişi:

Beled 13: Tutsak, hapis(haksız, gereksiz yere tutulan) azat etmek.

Köle sözcüğünün yanlış kullanıldığı bunlara benzer çok sayıda ayet var. Ben sadece 2 örnek verdim.

Size önerim, köle sözcüğünün kullanıldığı ayetleri bulunuz. Köle sözcüğüne karşılık gelen Arapça sözcüğü belirleyiniz. Ve bu Arapça sözcüğün Türkçe karşılığına internetten bakınız. O zaman doğrusunu bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili görsel öğeler ve diğer konular için tıklayınız:

kurtaricisizsiniz.blogspot.com/2013/02/kuran-meali-yanls-kolelik-sozcugunun.html

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kuyruk acısı bu herhalde. Köle olayını aşamayınca kıvırmaya başlıyorsunuz.

Cuvcuv,

Gerçekleri, bir bir dökmüşüm, daha ne istiyorsun.

Gerçekleri saklayan bazı kafir(gizleyen, örten) mealcilere kız bana değil.

Allah izin verdiği müddetçe, gerçekleri söyleyip, insanları uyaracağım.

Sitelerde Paylaş

Bakara 178 mealini yazar mısın? Senin mealini kabul edeceğim.

Katırcığım,

Bakara 178'i diğer başlığında bütün detaylarıyla yazdım ve sana öğrettim.

Bu başlık, bakara 178 tartışması değil.

Ayrıca Bakara 178 başlığı aç; orada bol bol tartışalım.

Sitelerde Paylaş

Lütfen çok merak ettim Bakara 178'deki abd'ı ne yapacağını, heyecanla bekliyorum. Kul yapsan da olmaz köle yapsan da başlık gümler. Bekliyorum.

Katırcığım,

Bakara 178'e çok şey yazacağını biliyorum. Yani epey tartışma götürecek.

İşin içine ceza hukuğu da giriyor.

Bakara 178 diye cafe'de ayrı başlık aç, orada tartışalım.

Sitelerde Paylaş

Unutmayınız:

İnsanın insana köle veya kul olduğuna dair tüm ayetler yalandır, üfürmedir !

İnsan insana kul veya köle olamaz !

Kulluk yalnız Allah'a karşıdır:

Zariyat 56: Ve Ben, insanları ve cinleri (sadece) Bana kul olsunlar diye yarattım.

Sitelerde Paylaş

Elhamin 5. ayetini ornek vermissin ama orada konusanlar muslumanlar zaten muslumandanda kole olmuyor dolayisi ile yanlis savunma.Birde topluma isci,hizmetci,calisan savas esirleri kazandirmak kavrami nasil bir kavramdir bunuda aciklarsan cok sevinirim sonucta kimse kendi istegi ile calismaz diye dusunuyorum.Soyle dusun israil geliyor coluk cocuk kari kiz hepsini alip israile goturuyor bunlarida biz topluma kazandirdik diyor ve zorla her iste calistiriyor zoruna gitmezmi?

Sitelerde Paylaş

Elhamin 5. ayetini ornek vermissin ama orada konusanlar muslumanlar zaten muslumandanda kole olmuyor dolayisi ile yanlis savunma.Birde topluma isci,hizmetci,calisan savas esirleri kazandirmak kavrami nasil bir kavramdir bunuda aciklarsan cok sevinirim sonucta kimse kendi istegi ile calismaz diye dusunuyorum.Soyle dusun israil geliyor coluk cocuk kari kiz hepsini alip israile goturuyor bunlarida biz topluma kazandirdik diyor ve zorla her iste calistiriyor zoruna gitmezmi?

İsrail keşke dediğin gibi topluma kazandırsa. Anında infaz ediyorlar, işkence ederek öldürüyorlar.

Sitelerde Paylaş

Konuya baktim bir sey daha ogrenmis oldum demek mumindende kole oluyormus ilginc.Muminden kole olmasi icin hangi sartlar var yazabilirmisiniz?Allah hem sadece bana kulluk yapin dedikten (tavsiye diyelim cunku konusan orada allah olamaz)sonra obur ayeti nasil koymus bu konudada tezatlik var.Yoksa ikisi ayni kelime degilmi arapca bilgim olmadigi icin soruyorum.

Sitelerde Paylaş

İsrail keşke dediğin gibi topluma kazandırsa. Anında infaz ediyorlar, işkence ederek öldürüyorlar demissin iyi guzelde muslumanlarinda onlardan asagi kalir bir yani yok.Degisik sitelerde tonla bogaz kesme videosu yayinlamislar bu konuda ne diyeceksin? Iki ucu boklu degnek ya kesilecen ya kesecen adamlar ne yapsin gelin bizimde bogazimizi kesin sitelere koyunmu desin adamlarin gucu var kullaniyorlar.

Sitelerde Paylaş

1. Kendi kavminden maddi, geçim olarak başkasına bağımlı kişiler (Hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan)

2. Savaş esirlerinin topluma hizmetçi, yardımcı, işçi, çalışan olarak kazandırılması. Örneğin, bu esirler müslüman olmuşlar ve Hz. Muhammed'in kavminde ailelere veya toplum katmanlarında yardımcı, hizmetçi, işçi gibi vazifelerle onlarla beraber yaşamışlardır.

Sonuçta onlar da maddi geçim olarak bağımlı kişiler.

Nasıl kıvırtacağınızı şaşırdınız... Bende bile artık söz kalmadı...

Sitelerde Paylaş

Konuya baktim bir sey daha ogrenmis oldum demek mumindende kole oluyormus ilginc.Muminden kole olmasi icin hangi sartlar var yazabilirmisiniz?Allah hem sadece bana kulluk yapin dedikten (tavsiye diyelim cunku konusan orada allah olamaz)sonra obur ayeti nasil koymus bu konudada tezatlik var.Yoksa ikisi ayni kelime degilmi arapca bilgim olmadigi icin soruyorum.

Kuran doğru, bozulmamış %100 günümüze kadar korunmuş. (Allah kelamı)

Arapçası doğru, sorun yok.

Mealciler sadece köle sözcüğünde hata yapmışlar.

İnsan insana kulluk, kölelik yapamaz; aksi taktirde Allah'a şirk yani ortak koşulmuş olur. Köle sözcüğünde, benim dediğim şekilde yol alırsan şaşırmazsın.

Tek eksiğimiz, arapçaya hakim olamamak, Kuran'ın hikmetini tam anlayamamak.

Hepinize içtenlikle söylerim ki; Kuran'ın %100'ü Allah kelamıdır ve bozulmamıştır.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nasıl kıvırtacağınızı şaşırdınız... Bende bile artık söz kalmadı...

Mealle ilgili:

Gerçekleri söyleyince Kuran'da hata olmadığı bir bir ortaya çıkıyor !

Biz Kuran'a ayet eklemiyoruz ki ! Kuran'dan ayet eksiltmiyoruz ki !

Tek yaptığımız, zaten mevcut olan ayetin gerçeğini ortaya dökmek.

Arapçası 1400 yıldır aynen duruyor. 1 harfi bile değişmemiş.

Sitelerde Paylaş

İsrail keşke dediğin gibi topluma kazandırsa. Anında infaz ediyorlar, işkence ederek öldürüyorlar demissin iyi guzelde muslumanlarinda onlardan asagi kalir bir yani yok.Degisik sitelerde tonla bogaz kesme videosu yayinlamislar bu konuda ne diyeceksin? Iki ucu boklu degnek ya kesilecen ya kesecen adamlar ne yapsin gelin bizimde bogazimizi kesin sitelere koyunmu desin adamlarin gucu var kullaniyorlar.

Soru: O boğaz kesenler kimin boğazını kesiyor ??

Cevap: Ali'nin, Muhammed'in, Mahmut'un yani müslümanların, yani garibanların, fukaraların; evine ekmek götürmeye çalışan zavallıların.

Soru: Madem bunlar müslümanların boğazını kesip duruyor; bunlar müslüman mı?

Cevap: Adamlar Williams'ı Charles'ı değil de Aliyi Muhammedi kesiyorlar. Müslümanı doğrayanlar müslüman değil. Bunlar israil, ingilterenin, amerikanın kurmuş oldukları müslüman kardeşler tipi masonik yapılar. Ve görevleri; küresel güçlere direnç gösteren fukara müslümanları katletmek !! Ve bunların hepsi cehenneme gidecek.

Konuyla ilgili detay için şu web bağlantısına tıkla:

http://kurtaricisizsiniz.blogspot.com/2013/01/musluman-kardesler-mason-kardeslerin.html

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...