Jump to content

Kuran meali dangalaklığı: Köle üfürmesi

Recommended Posts

Cuvcuv,

Dikkat edersen, cevaplarım ayetler üzerine dayanıyor. Kuran'a yeni ayet eklemiyorum veya ayet çıkarmıyorum. Söylediklerim sadece Kuran; üfürme değil hurafe değil.

Zaten bu yüzden kıvırıyorsun diyorlar. Ateistlerin yeni korkusu Müslümanların kuranı okuması ve araştırması.Çünkü bu Ateizmin çöpe dönmesi demek, Tutundukları cahil müslüman dalının kesilmesi demek.

Bin küsür yıldır, müslümanların kuranı okuması engellenmeye çalışılmış.Yöneticiler tarafından, şimdi bu misyonu ateistler vazife edinmek istiyorlar, siz anlayamazsınız çarpılırsınız ,diyemiyorlarda, kıvırıyorsunuz diyorlar.

kolay gelsin onlara :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Laf salatası değil cevap bekliyorum, istediğiniz şekle sokun kabul edeceğim, cariyeyi sultan yapsanız da kabul edeceğim. Buyurun açıklayın aşağıdaki ayet ve tespitleri. Hangi tespite itirazınız var?

-------------------------------------------------------------

Nisa 25 - Sizden kim hür mü'min kadınlarla evlenmeye güç yetiremezse o zaman elinizin altındaki mü'min cariyelerinizden biriyle evlensin. Allah, imanlarınızı (sizden) daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Şu halde onları, iffetli olmaları, zina işlememeleri ve gizli dost edinmemeleri şartıyla sahiplerinin izinleriyle nikahlayın ve bu durumda mehirlerini de güzelce verin.Evlendiklerinde eğer bir fuhuş işlerlerse hür kadınlara uygulanan cezanın yarısı ile cezalandırılırlar. Bu izin, içinizden kötü yola sapma korkusu olanlar içindir. Ancak sabretmeniz sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayıcı çok merhamet edicidir.

Fidyesini ödemek için misafir tutulan cariye, Bekar, fakir ve bunalmış bir müslümanın evlilik teklifini kabul ederse, evlendirilir.Ama fidyesini henüz ödemediği için halen hür değildir.Köle hiç değildir. Kocasından aldığı mehride katarak, zekatlardan faydalanıp fidyesini öder. bu süreçte fuhuş yaparsa hür olmadığı için yarım ceza alır.
Sitelerde Paylaş

Zaten bu yüzden kıvırıyorsun diyorlar. Ateistlerin yeni korkusu Müslümanların kuranı okuması ve araştırması.Çünkü bu Ateizmin çöpe dönmesi demek, Tutundukları cahil müslüman dalının kesilmesi demek.

Bin küsür yıldır, müslümanların kuranı okuması engellenmeye çalışılmış.Yöneticiler tarafından, şimdi bu misyonu ateistler vazife edinmek istiyorlar, siz anlayamazsınız çarpılırsınız ,diyemiyorlarda, kıvırıyorsunuz diyorlar.

kolay gelsin onlara :)

sen bu kafayla uzaya çıkarsın dikkat et.

Sitelerde Paylaş

Fidyesini ödemek için misafir tutulan cariye, Bekar, fakir ve bunalmış bir müslümanın evlilik teklifini kabul ederse, evlendirilir.Ama fidyesini henüz ödemediği için halen hür değildir.Köle hiç değildir. Kocasından aldığı mehride katarak, zekatlardan faydalanıp fidyesini öder. bu süreçte fuhuş yaparsa hür olmadığı için yarım ceza alır.

Köle dosyasını açtık, dandik mealcilerin dandik meallerini döktük ortaya. Atılan da güzel katkılar yaptı, Allah razı olsun. Yakında cariye dosyasını da açmayı düşünüyorum Biiznillah.

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah kimseyi çaresiz bırakmasın

Sitelerde Paylaş

Köle dosyasını açtık, dandik mealcilerin dandik meallerini döktük ortaya. Atılan da güzel katkılar yaptı, Allah razı olsun. Yakında cariye dosyasını da açmayı düşünüyorum Biiznillah.

Daha önce bende açmıştım. Fakat sürekli güncellemekte fayda var. Müslümanların birçoğu dahil islam da kölelik var sanıyorlar. İnsanlara öğretmek gerek. Sendende Allah razı olsun tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha önce bende açmıştım. Fakat sürekli güncellemekte fayda var. Müslümanların birçoğu dahil islam da kölelik var sanıyorlar. İnsanlara öğretmek gerek. Sendende Allah razı olsun

Onlar, batılıların tüm dünyada ve bizlere yaptığı soykırımları görmezler.

Hatta daha dün ırakta 2 milyon fukara şehit edildi. Bunu da görmezler.

Sitelerde Paylaş

Mahkumlar,savaş esirleri hür müdür.

köleci zihniyet seni.

Muhatap almayayım diyorum ama kaşınıyorsan kaşımadan da olmaz :D

A) Mahkumlar veya savaş esirleri ne zamandır satılıyor,

B) Ne zamandır evlenmelerine sahipleri karar veriyor,

C) Araplarda o zamanlar kadınlar mı savaşıyormuş?

----------------------------------------------------------------

Köle üfürmesi; üfürük üzerine kısa bir yazı.

---------------------------------------------------------------------

Nisa 25 - Sizden kim hür mü'min kadınlarla evlenmeye güç yetiremezse o zaman elinizin altındaki mü'min cariyelerinizden biriyle evlensin. Allah, imanlarınızı (sizden) daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Şu halde onları, iffetli olmaları, zina işlememeleri ve gizli dost edinmemeleri şartıyla sahiplerinin izinleriyle nikahlayın ve bu durumda mehirlerini de güzelce verin.Evlendiklerinde eğer bir fuhuş işlerlerse hür kadınlara uygulanan cezanın yarısı ile cezalandırılırlar. Bu izin, içinizden kötü yola sapma korkusu olanlar içindir. Ancak sabretmeniz sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayıcı çok merhamet edicidir.

Ayeti okuduğumuzda Kuran'ı yazanların cariyelere bakışını net şekilde görürüz. Ayetle ilgili tespitler aşağıdadır;

1) Müslümanların kadın köleleri vardır.

2) Müslümanların, kadın kölelerin bir kısmı Müslümandır.

3) Bazı müslümanlar hür kadınlarla evlenecek maddi güce sahip değildir.

4) Eğer bir Müslüman hür kadınlarla evlenecek maddi gücü yoksa kadın müslüman kölelerle evlenebilir.

5) Bir Müslümanın, müslüman bir kadın köle ile evlenmesi ancak çaresizlik (maddi imkansızlık) durumunda tercih edilmelidir. Mümkünse Müslüman bu yola tevessül etmeyip sabretmelidir.

6) Müslüman kölelin evliliği sahibin onayıyla olabilir. Sahibi izin vermezse evlenemez.

7) Kadın kölenin aşık olma, sevme hakkı yoktur.

8) Kadın kölenin ciddi bir iffet sorunu vardır. Bu yüzden zina yapması halinde en fazla 50 sopayı hak eder.Müslüman kadın köle ile evlenen Müslüman erkek de mezhebinin biraz geniş olduğunu, evliliğinin başında kabul etmiş olur.

KISACA : Ancak sabretmeniz sizin için daha hayırlıdır

Sitelerde Paylaş

Muhatap almayayım diyorum ama kaşınıyorsan kaşımadan da olmaz :D

A) Mahkumlar veya savaş esirleri ne zamandır satılıyor,

B) Ne zamandır evlenmelerine sahipleri karar veriyor,

C) Araplarda o zamanlar kadınlar mı savaşıyormuş?

Köleci zihniyete devam.

Savaş esirinin fidyeli salıverilmesi Kurana uygundur. esir fakir bir adamın payına düştüyse, fakir adam kendini zor beslerken birde esiri besleyemez.Maddi durumu daha iyi olan birisine esiri vermesi daha uygundur.Böylece ganimet sahibide , esirde daha iyi imkanlara kavuşur. Ganimet sahibi parasını alır, esir varlıklı kişinin yanında fidyesini ödeyene kadar yediğinden yer, giydiğinden giyer.Tabi bu işlem genelde esirin fidyesinin ödenerek serbest bırakılması ile sonuçlanır.Öyle sonuçlanmasa bile, esir zekat fonuna başvurarak fidyesini öder. bu süreç birkaç yıl veya daha kısa sürebilir, bu süreçte esirin islama ısındırılması amaç edinilir.

Sitelerde Paylaş

Atılan buyur cariye, cariyenin senin mahrem yerinle ne alaksı var ve niye kınanmıyorsun?

Muminun (5-6) Onlar, esleri ve cariyeleri disinda, mahrem yerlerini herkesten korurlar. Dogrusu bunlar kınanmazlar.

İlk önce ayetin doğru manasını verelim değilmi, amaç doğru öğrenmek nede olsa.

Muminun (5-6) Onlar, esleri ve cariyeleri disinda, mahrem yerlerini herkesten korurlar. Dogrusu bunlar kınanmazlar.

1. ve ellezîne : ve o kimseler, onlar

2. hum : onlar

3. li furûci-him : onların (kendi) iffetleri (ırzları)

4. hâfizûne : koruyanlar

1. illâ : hariç, den başka

2. alâ ezvâci-him : onların (kendi) zevcelerine

3. ev : veya

4. mâ meleket : sahip oldukları şeyler

5. eymânu-hum : onların elleri

6. fe inne-hum : o taktirde muhakkak onlar

7. gayru : değil

8. melûmîne : levmedilmiş, kınanmış

şimdi sorayım sana arapçadaki him, sahiplik zamiri erkek için mi kadın için mi kullanılır.

Tabi ayette cariye kelimesinin geçmediğine sonra geleceğiz.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanasın diye yazmıyorum, gerçekleri açıklamak için yazıyorum.İster ağla ister gül.

ya atılan kardeş sana bir teklifim var lütfen beni kırma gel şu kuran ayetlerini eksik yerler4ini düzelt sizde bizde kurtulalım bu beladan ne dersin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...