Jump to content

Uri Geller

Recommended Posts

İsrailli Uri Geller, çatal ve kaşıkları bükmesiyle tüm dünyaca tanınmıştı. Ama onun asıl gücü, harita üzerinde sezgisiyle bulduğu maden ve petrol yatakları.

1970’li yıllarda, Uri Geller’ kelimenin tam anlamıyla medyatikti, popülaritesi o kadar yüksekti ki, haftalık programını düzenlemeye üç sekreter yetişemiyordu. Küresel medyada yükselişi gözkamaştırıcıydı. Ne mega film yıldızları, ne de süperstar popçular onun kadar çekici değildiler. Geçen yıllar Geller´i yavaş yavaş gündemden uzaklaştırırken, biraz da kendisinin daha içe dönük bir kişiliğe büründüğü görülüyordu. O yıllardan sonra yine de, Uri’nin inzivası pek gerçekleşebilmiş sayılmaz. “Henüz anlatmadığım pekçok şey yaptım” diyor. Şimdilerde özel yaşamıyla başbaşa, hatta yanlızlığı seçmiş, kendi kabuğuna çekilmiş gibi görünüyor. Peki, Geller kimdi? 60´lı yıllardan sonra dünyanın tanıdığı İsrailli Uri Geller, pşisik yetenekleriyle tanındı, metalleri büküyor, küçük objeleri düşünce gücüyle hareket ettirebiliyordu. Bir ara, Puharich adlı bir gizemci veya UFO´cuyla beraber olmuş ve dünyadışı bir zekayla ilişkisi olduğu sansasyonu yayılmıştı ama bu iddianın sonu gelmedi. Sonraki yıllarda Geller, başta Massachusetts Technology University olmak üzere birçok araştırma kurumunda bilimcilerin gözleri önünde, deneylere katıldı ve çoğu zaman da başarılı oldu. Ünlü Amerikalı illüzyonist James Randi´nin düşmanlığını kazandı, Randi, Geller´in yaptıklarının bir illüzyon olduğunu ve kendisinin de aynı şeyleri yapabildiğini iddia ediyordu. Randi´nin tüm karalama çabalarına rağmen, Geller bu saldırılardan etkilenmeyerek işine devam etti. Sonraki yıllarda Geller, toprakaltı kaynaklarını sezgiyle bulma olayına yöneldi ve bu alanda da oldkuça başarılı oldu.

http://www.golgedekiler.com/psisizm-ve-psisik-yetenekler/uri-geller-mucizesi-t1236.0.html

Sitelerde Paylaş

pisişik yeteneği, 1700 lü yıllardan beli bilim adamları , deneylerle bir kategoriye koymak istemişlerdir, lakin bu yetenekler fizik kuralı ile, açıklanamadığı , her durum herkeste aynı etkiyi yaratmadığı için, bilim tarafından kabul görmemiştir. bu bir deney değildir, yada formül, bu şekilde adı konamaz bir olgu, sınırlarının ötesi insanın düşünceleri kadardır, düşünce gücünü formülle nasıl izah edebilirsin.

bu yeteneklere yok demek onun yok olduğunu göstermez, bu gibi sayısız insanlar var, kaşık bükme metal eğme, gibi teknikler en kolay olanı hani alfabenin a sı b si gibidir.

her insanın içinde saklı olan bir enerji sistemi bu sistemin donanımına göre hayata geçirdiği fonksiyonel özellikleri bulunmaktadır,

insan kendisini tanımıyor diye, bu olguları yok sayması yok olmasını sağlamaz,

yeteneksizim diyebilir, tenbel insan yok sayar, azmeden çalışan kendi gözleriyle görür.

sanmayın sizler, et ve kemik yığınından ve damarlarınızdan akan kandan ibaretsiniz.

tarihinde müreh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zamaninda banada bir kung fu hocasi guya cinde egitim gormus iste iki uc hareketle seni hareketsiz hale getirebilirim demisti bende hadi ben sana inanmak istiyorum beni felc et iki uc ne hareket yapiyorsan dedim aldigim cevabi tahmin edersiniz simdi olmaz sonra belki eee uuuu yani bu tur seylere pek inanmamak lazim.

Sitelerde Paylaş

usta bir golcü bile her penaltıyı gole çeviremiyorsa, bence kaşığı bükmesi yada bükememesine takılı kalmamalıyız, var olan bir yeteneğin nasıl geliştiğini anlamaya çalışırsak, bunun her insanın doğasında olan ilahi bir güç olmadığını insana has özellikler olduğunu anlarız.

Sitelerde Paylaş

usta bir golcü bile her penaltıyı gole çeviremiyorsa, bence kaşığı bükmesi yada bükememesine takılı kalmamalıyız, var olan bir yeteneğin nasıl geliştiğini anlamaya çalışırsak, bunun her insanın doğasında olan ilahi bir güç olmadığını insana has özellikler olduğunu anlarız.

Burada 1. iletiniz ile alakasız bir savunma yapmışsınız. Bu tarz dolandırıcı adamlar hep çıktı ve büyük çoğunluğu da James Randi'den cevabını aldı. Uri Geller'in yanlış hatırlamıyorsam sizin "laik test" dediğiniz testlerden de geçtiğine ve başarılı olduğuna dair elinde bir kağıt var. Fakat bu şu soruyu doğuruyor "PhD. derecesi taşıyan her şahıs sihirbazlık konusunda da eğitimli midir?". Alakasız bir soru gibi görünse de James Randi tarafından her zaman sorulur. Aslında dikkat çekilmek istenen nokta bu insanların (PhD 'de olsalar profesyonel sihirbaz değiller) kandırılmış olduğudur. Kendisini http://www.randi.org/site/ buradan takip edebilirsiniz ki kendisinin işi gücü bu tarz adamlardır. Hatta psişik yeteneğini ispatlayana 1 milyon dolar ödül vadetmektedir.

Sitelerde Paylaş

uri geller bir örnek ti,

benim sizlere söylemek istediğim, et, kemik ve kan dan ibaret değiliz...

insanların birçok meziyetleri vardır, bir tasarım harikasının fiziksel ve manevi olarak nasıl mükemmel bir bütünü oluşturduğunu söylüyorum.

lakin, bunları gerçekleştirmek için sabır ve azim lazım, birçok insanın psişik yeteneği var, bunların hepsimi sihirbaz yada sahtekar,

şarlatan heryerde vardır, bu bir insan üstü özellik değildir.

herkesin tekelinde olan lakin gelişme yada bazı durumlarda ya istemdışı yada bilinçli farkına varılan, yetenekler.

isimlere şahıslara lütfen takılı kalmayın. bunlar bir örnek sadece.

Sitelerde Paylaş

Efendim, şahıs üzerinden başlık açtığınız ve onun üzerinden ilk iletiyi yazdığınız için cevaplar o yönde olacaktır. Şu sorumun cevabını rica edebilir miyim:"İspat var mı?". Tabii ki bu sorum diğer soruları doğuracaktır. Örneğin "İspat derken neyi kastediyorsunuz?" gibi. Onu da örnekleyeyim: herhangi bir video veya research article (araştırma makalesi). Varsa ve tekrar edilebilecek şekilde gözlemlenebiliyorsa ayrıca bu doğa üstü veya psişik (nasıl isimlendirmek isterseniz) olayların başka "maddi" açıklamaları yoksa savınızı kabul edebilirim.

Sitelerde Paylaş

aslında ispat ve materyal fazlasıyla var, lakin bir video görüntüsüyle, yapılan bir psişik olayı, banada gösterseler, ve ben buna yabancı isem, aldatmaca olduğunu söylerim, günümüzde internet ortamına güven kalmadığı için kimin gerçek kimin yalan olduğunu anlamak çok zor.

bu yeteneğin var olduğunu siz kendinizde test edeceksiniz, başkasının yaptığıyla değil,

çünkü her insanda olan bir potansiyel bu. üstün özellik vasfı değil,

kim bilir sizde hangi meziyetler var bilebilirmiyim ben.

bunlara vakıf olacak kişi sizsiniz. başkasının değilde kendinizin neler başardığını öğrenmek isterseniz, var olduğunu inanın anlayabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

aslında ispat ve materyal fazlasıyla var, lakin bir video görüntüsüyle, yapılan bir psişik olayı, banada gösterseler, ve ben buna yabancı isem, aldatmaca olduğunu söylerim, günümüzde internet ortamına güven kalmadığı için kimin gerçek kimin yalan olduğunu anlamak çok zor.

bu yeteneğin var olduğunu siz kendinizde test edeceksiniz, başkasının yaptığıyla değil,

çünkü her insanda olan bir potansiyel bu. üstün özellik vasfı değil,

kim bilir sizde hangi meziyetler var bilebilirmiyim ben.

bunlara vakıf olacak kişi sizsiniz. başkasının değilde kendinizin neler başardığını öğrenmek isterseniz, var olduğunu inanın anlayabilirsiniz.

Bu özellikler nelerdir? Siz bu bahsettiğiniz özelliklere sahip olupta mı paylaştınız bu konuyu (Eğer öyleyse sizin sahip olup olmadığınızın ispatını rica edeceğim)? Nasıl test edebilirim? Bahsettiğiniz bu özellikler başka canlılarda da (gözlemleyebildiklerimiz) mevcut mudur?

Demokratik haklarınıza karışmak istemem fakat sırayla cevaplarsanız tartışmanın gidişatının, dışarıdan rahat gözlenmesi açısından olumlu olacağını düşünmekteyim.

Sitelerde Paylaş

evet gerçekten bazı özelliklere sahibim, lakin affınıza sığınarak bunları bu forumda açıklamayı uygun görmüyorum.

çünkü sizin tamamen yabancısı olduğunuz terimler içereceğinden size anlamsız ve saçma gelecektir.

bahsi geçen materyallere hükm etme gibi özelliklerin oluşmasını soruyorsanız henüz ben o konularda yeterli derecede değilim, çok kücük çaplı etkileri olusturdum, bunlarda yeterli kanıt olmayacaktır ama , birkaç örnek verirsek mum alevine yön verme, tas içerisindeki suya hareketlilik kazandırma gibi çalışmalarım olmustur.

Sitelerde Paylaş

evet gerçekten bazı özelliklere sahibim, lakin affınıza sığınarak bunları bu forumda açıklamayı uygun görmüyorum.

çünkü sizin tamamen yabancısı olduğunuz terimler içereceğinden size anlamsız ve saçma gelecektir.

bahsi geçen materyallere hükm etme gibi özelliklerin oluşmasını soruyorsanız henüz ben o konularda yeterli derecede değilim, çok kücük çaplı etkileri olusturdum, bunlarda yeterli kanıt olmayacaktır ama , birkaç örnek verirsek mum alevine yön verme, tas içerisindeki suya hareketlilik kazandırma gibi çalışmalarım olmustur.

Ön kabul yapma nedeninizi anlıyorum. Fakat bu forumdaki insanların genel olarak ispat isteyeceklerini hesap etmiş olmanız gerekiyor. Bu "tamamen yabancısı olduğumuz" terimleri biz de kullandığımızda bir etki yapabilir miyiz? Cevap evetse ya da hayırsa neden?

Sitelerde Paylaş

etkisi size kalmış, evet yada hayır diyebilmek zor, eğer beyin vücut ve manen bir bütün bunların varlığını kabul edip, o yönde ilerlerseniz sonucu siz evet olarak kendinizde test etmiş ve kabul etmiş olursunuz.

ama beyin red ettiği zaman reaksiyon asla olmaz.

herşey bir bütün gibidir eksik parça oldumu gerçekleşmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...