Jump to content

doğruyu yanlışı nasıl biliyoruz...

Recommended Posts

Konu bitti şimdide geyik mi yapacağız.

Şu an işim yok geyikte yapalım.

Hem tevhid ne oluyor ki. Bir açıklasana?

Evrende iki yaratıcı olsaydı ne olurdu sence?

Örnek sivrisineğin gözüyle güneşi yaratan birdir..

Çünkü şifreleri birdir..

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çünkü şifreleri birdir..

Sebep dairesi ile itikat dairesi ayrı ayrıdır ve sınuçlarıda ayrıdır demişsin..

Bende hem tevhide inanıyosun hemde bunu nasıl diyorsun diyorum..

Tevhid inancına göre sebepler sadece perdedir, etkisisiz elemandır.

Asıl olan sebeplerin arkasındaki gerçek müsebbin dilemesidir.

Diyorum..

Yani aslında bunları senin inancın söylüyor...

Ama sen kalkmışsın sebep dairesi, itikat dairesi ayrıdır, sonuçları da ayrıdır diyorsun..

Tevhide inanan biri olarak bunu nasıl diyorsun..

Yada ne demek istiyorsun bir açıklarmısın.

tarihinde mahmud571 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü şifreleri birdir..

Bildiğimi bilir, bilmediğimi de bilmem.

Bildiğim herşeyde tartışmaya, denenmeye, test edilmeye açıktır.

Bilmediğim halde uydurmak zorunda olduğumu hissetmiyorum.

Daha doğrusu bilmesemde herşeye bir bilgi uydurmayı istiyorum ama uydurmanın işe yaramadığını tecrübelerimle biliyorum.

Güneşle sivrisineğin gözü arasındaki ilşkiyi tam olarak bilmiyorum.

Ama bildiğim birşey varsa varlıklar arasında mekan itibariyle, hareket itibariyle, büyüklüğü itibariyle, zaman itibariyle, kuvvetleri ve enerjileri itibariyle bir ilşki olduğunu biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Bildiğimi bilir, bilmediğimi de bilmem.

Güneşle sivrisineğin gözü arasındaki ilşkiyi tam olarak bilmiyorum.

Mertçe olmak güzeldir....

Sivrisineği gözünü yaratan başka olsaydı

150 milyon km ötedeki güneşi yaratan başka olsaydı...

Birbirinden habersiz olacaklar ı için sivrisineği gözünü ışığı görme frekansıyla..

Güneşin ışık yayma frekansı uyuşmazdı...Ve s.sinek göremezdi..

Dolayısıyla yeryüzündeki bütün gözler güneşe bağlıdır...

Ve onun ışığıyla görür..

Yani gözü yaratan ve güneşi yaratan da birdir..Vahittir..Ehaddir...İşte sana tevhid...

Sitelerde Paylaş

Mertçe olmak güzeldir....

Sivrisineği gözünü yaratan başka olsaydı

150 milyon km ötedeki güneşi yaratan başka olsaydı...

Birbirinden habersiz olacaklar ı için sivrisineği gözünü ışığı görme frekansıyla..

Güneşin ışık yayma frekansı uyuşmazdı...Ve s.sinek göremezdi..

Dolayısıyla yeryüzündeki bütün gözler güneşe bağlıdır...

Ve onun ışığıyla görür..

Yani gözü yaratan ve güneşi yaratan da birdir..Vahittir..Ehaddir...İşte sana tevhid...

Göz nasıl görür bilmiyorum.

Ayrıca dediğin gibi ise yani güneş ışığının frekansı ile gözün görme frekansı aynı ise ve bunun aynı olması hiçbir doğal sebeple olamazsa o zaman doğa dışı bir müdahele düşünülebilir. Bu işler doğa içerisinde olabilecek şeylerse o zaman da doğa dışı bir yaratıcı uydurmaya da gerek yoktur.

Sitelerde Paylaş

Göz nasıl görür bilmiyorum.

Ayrıca dediğin gibi ise yani güneş ışığının frekansı ile gözün görme frekansı aynı ise ve bunun aynı olması hiçbir doğal sebeple olamazsa o zaman doğa dışı bir müdahele düşünülebilir. Bu işler doğa içerisinde olabilecek şeylerse o zaman da doğa dışı bir yaratıcı uydurmaya da gerek yoktur.

Kardeşim güneş 150 milyon km...ötede 3 ay çıkmasa ne olur....

İkinci tevhid delilim şu ki...

Şu an 7 milyar insan var yeryüzünde...

Yüzü farklı

Sesi farklı

Parmak izi farklı

Kokusu farklıdır..

Hepsinde de aynı organlar var...Sendekiler yani...

Zamanı adem (as), bu zamanı düşün milyarlarca insan iki avuç kadar yüz hepsininin orjinal olması, benzersiz yaratılması,

Dengi olmayan bir yaratıcının işidir....

Lütfen dikkatle aynada kendini yüzünüzü inceleyiniz..

Bütün insanlarla da kıyas ediniz..

Bu akşam müsait olursan 21 den sonra devam ederiz..

Görüşmek üzere İyi akşamlar diliyorum::çıkmam gerek te...

Sitelerde Paylaş

Kardeşim güneş 150 milyon km...ötede 3 ay çıkmasa ne olur....

İkinci tevhid delilim şu ki...

Şu an 7 milyar insan var yeryüzünde...

Yüzü farklı

Sesi farklı

Parmak izi farklı

Kokusu farklıdır..

Hepsinde de aynı organlar var...Sendekiler yani...

Zamanı adem (as), bu zamanı düşün milyarlarca insan iki avuç kadar yüz hepsininin orjinal olması, benzersiz yaratılması,

Dengi olmayan bir yaratıcının işidir....

Lütfen dikkatle aynada kendini yüzünüzü inceleyiniz..

Bütün insanlarla da kıyas ediniz..

Bu akşam müsait olursan 21 den sonra devam ederiz..

Görüşmek üzere İyi akşamlar diliyorum::çıkmam gerek te...

İnsanların aynı olması atalarının da aynı olduğunu düşündürür.

Peki ya farklılıkları.

Hele de ırklardaki farklılıklar.

Mesela bir Çin’li ile İngiliz arasında ki fark.

Bir kere iki ırkın yaşadıkları coğrafya birbirine uzak. Ortak tarihleri de bilindiği kadarıyla uzak. Ama sonuçta geçmişte bir zamanda ataları ortak olduğuna göre bu iki ırka mensup insanlarda ki farklılık neden?

Bunun en mantıklı cevabı değişim olabilir. Yani canlılar yavaş yavaş değişiyorlar.

Herhangi bir sebepten dolayı canlıların cinsel olarak genlerini karıştırma imkanları yoksa bu biriken değişim farklılığı doğuruyor. Tüm canlılar yavaş yavaş değişiyor ama fertler arasında bir engel yoksa , cinsel birlikteliliklerden dolayı genler karıştığından dolayı hep birlikte değişiyorlar. Fakat herhangi bir nedenle mesela yaşadıkları alanlar birbirine uzak olanlarda farklılık daha fazla.

Peki genlerin asla karıştıramayacakları keskin bir engel olsa ne olur. Mesela anakaradan ayrılan bir adadaki canlılar. Değişimler artar ve arada su engeli olduğu için uzun zaman sonunda anakarada yaşayanlarla adada yaşayan canlılar arasında büyük farklılıklar oluşmuş olmalı. Aynen de durum bu. Uzun süre önce anakaradan ayrılmış adalardaki canlılar anakarada yaşayanlara benzese de farklılıklarda çok fazlalaşmıştır.

Bu yazdıklarımı her şekilde her yerde gözlemleyebilirsin. Çok açık bir gerçek. Ben de zaten çok daha fazlasını bilmiyorum.

tarihinde mahmud571 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanların aynı olması atalarının da aynı olduğunu düşündürür.

Peki ya farklılıkları.

Hele de ırklardaki farklılıklar.

Mesela bir Çin’li ile İngiliz arasında ki fark.

Bir kere iki ırkın yaşadıkları coğrafya birbirine uzak. Ortak tarihleri de bilindiği kadarıyla uzak. Ama sonuçta geçmişte bir zamanda ataları ortak olduğuna göre bu iki ırka mensup insanlarda ki farklılık neden?

Bunun en mantıklı cevabı değişim olabilir. Yani canlılar yavaş yavaş değişiyorlar.

Herhangi bir sebepten dolayı canlıların cinsel olarak genlerini karıştırma imkanları yoksa bu biriken değişim farklılığı doğuruyor. Tüm canlılar yavaş yavaş değişiyor ama fertler arasında bir engel yoksa , cinsel birlikteliliklerden dolayı genler karıştığından dolayı hep birlikte değişiyorlar. Fakat herhangi bir nedenle mesela yaşadıkları alanlar birbirine uzak olanlarda farklılık daha fazla.

Peki genlerin asla karıştıramayacakları keskin bir engel olsa ne olur. Mesela anakaradan ayrılan bir adadaki canlılar. Değişimler artar ve arada su engeli olduğu için uzun zaman sonunda anakarada yaşayanlarla adada yaşayan canlılar arasında büyük farklılıklar oluşmuş olmalı. Aynen de durum bu. Uzun süre önce anakaradan ayrılmış adalardaki canlılar anakarada yaşayanlara benzese de farklılıklarda çok fazlalaşmıştır.

Bu yazdıklarımı her şekilde her yerde gözlemleyebilirsin. Çok açık bir gerçek. Ben de zaten çok daha fazlasını bilmiyorum.

Değerli Kardeşim zaten ben senin dediklerini kabul ediyorum..Bunlar sebepler dairesinde olan işler...

Lakin burada benim size fark ettirmeğe çalışdığım şey şudur..

Bir avuç kadar insan yüzünün milyarlarca olduğu halde birbirinin ne aynısı ne de gayrısı olduğuna dikkatini çekiyorum....

Esas azalar aynı ama teferruatları farklıdır...

Esas azalar hepsini yaratanın bir olduğunu gösteriyor...Çünkü birlik var...Tevhid var..

Bütün yüzlerin farklı olması ise yaratıcının, hepsini orjinal yaptığından iradesini göstermektedir...

İstediğini istediği gibi yaratmaktadır...

Az dikkatle bunu anlamak mümkündür...

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Değerli Kardeşim zaten ben senin dediklerini kabul ediyorum..Bunlar sebepler dairesinde olan işler...

Lakin burada benim size fark ettirmeğe çalışdığım şey şudur..

Bir avuç kadar insan yüzünün milyarlarca olduğu halde birbirinin ne aynısı ne de gayrısı olduğuna dikkatini çekiyorum....

Esas azalar aynı ama teferruatları farklıdır...

Esas azalar hepsini yaratanın bir olduğunu gösteriyor...Çünkü birlik var...Tevhid var..

Bütün yüzlerin farklı olması ise yaratıcının, hepsini orjinal yaptığından iradesini göstermektedir...

İstediğini istediği gibi yaratmaktadır...

Az dikkatle bunu anlamak mümkündür...

Canlılar ortak atadan uzaklaştıkca aralarındaki fark ertıyor ve benzerlik azalıyor. Mesela ikizler birbirlerine çok benzer. Kardeşelrde diğer insanlara göre bir birlerine daha çok benzer. Sonra akrabalarda diğer insanlara göre daha çok birbirlerine benzer....Birşekilde birbirinden ayrılmış uzak coğrafyalarda yaşamak zorunda olan insanlar arasında fark daha fazladır..

Bunlar neyi gösterir.

Canlıların genlerinin yavaş yavaş değiştiğini gösterir.

Birbirine benzer canlılar herhangi bir nedenden engelden dolayı genlerini karıştıramazlarsa aralarındaki farklılık yıllar içinde artarak gider.

İşte senin ayrılık gayrılık dediğin olayın nedeni bu.

Ortak ataya ne kadar yakınsan o kadar çok aynılık vardır.

Ortak ataya ne kadar uzaksanda o kadar gayrılık vardır.

Bu aynılığı gayrılığı allahla açıklamaya çalışsam. Şunu sorarım. Uzak ırklara göre yakın ırklar birbirine neden daha çok benziyorlar. Uzaklaştıkca bu fark neden artıyor.

Sitelerde Paylaş

Allah bir şey, murat ettiğinde sebepleriyle yaratır...Sen sebeplerin ötesindeki hikmetlere dikkat etmiyorsun...Halbuki senin sebeplerini biz zaten kabul ediyoruz...

Peki sen hikmetine neden bakamıyorsun?

Hikmet olsa bu evren ve dünya bu günkü haline 15 milyar yılda gelmez.

Şak diye aniden bu günkü haliyle yaratılırdı.

Milyonlarca yıldır sayısıs tür, canlı doğaya ayak uyduramadığı için öldü.

Ve halada genlerdeki tutmayan değişimler dolayısyla hastalıklardan canlılar ölüyor.

Ha bizler geçmişlerdeki canlılara göre daha şanslıyız bana göre.

Çünkü daha fazla denemeden geçmiş, birikmiş kalıtıma sahibiz.

Bence sonraki canlılar atalarından daha şanslı.

(Sonrakilerin öncekilerden daha şanslı ve daha güçlü olduğu genel anlamda doğrumu bilmiyorum, çünkü bu yeni aklıma geldi.)

Senin hikmet dediğin şey bu günkü durumu amaç olarak kabul etmek.

Sonrada bak herşey bu amaca uyuyor demek.

Sitelerde Paylaş

Senin hikmet dediğin şey bu günkü durumu amaç olarak kabul etmek.

Sonrada bak herşey bu amaca uyuyor demek.

Sebepler de kalmaklı daha isabetli

Sebepler + hikmeti değerlendirmek mi?

Daha isabetli olur....Hangisi daha çok bilgi bilir?

Sitelerde Paylaş

Yoruldun heralde biraz geç oldu yatmamız gerek...

Yani müslümanlar bilimin ögördüğü sebepleri kabul ediyor reddetmiyorlar, birde sonuçlarını yani hikmetlerini de değerlendiriyorlar.....

Şimdi bilgisi çok olan mı?

Az olan mı?

İsabet eder mantık kurallarına göre?

Belki daha yazamam sen doğruları arayan bir arkadaşsın özelden de görüşmek isterim...

İyi geceler dilerim..

Sitelerde Paylaş

Yoruldun heralde biraz geç oldu yatmamız gerek...

Yani müslümanlar bilimin ögördüğü sebepleri kabul ediyor reddetmiyorlar, birde sonuçlarını yani hikmetlerini de değerlendiriyorlar.....

Şimdi bilgisi çok olan mı?

Az olan mı?

İsabet eder mantık kurallarına göre?

Belki daha yazamam sen doğruları arayan bir arkadaşsın özelden de görüşmek isterim...

İyi geceler dilerim..

Anladım..

Tabiki bilen isabet eder. Hemde bilen bir allahsa onikiden vurması gerekir.

Evren kutsal kitapların söylediği gibi gerçekten üçbeş günde hemen yaratılsaydı.

Ve tüm canlılarda tüm türleriyle ayrı ayrı bundan beş on bin yıl önce biranda ortaya çıksaydı..

Bu bilen bir allahın işidir denebilirdi.

Ama evren 15 bilyar yıl önce oluşmaya başlarsa.

Ve evrimleşerek değişirse.

Bu işin olması için bilen birine gerek yok.

Atomların özelliklerinide biliyoruz.

Karbon, hidrojen gibi moleküller çok sayıda kombinezyon oluşturabiliyorlar.

Bu birleşimler birbirini kopyalayacak moleküller oluşturabiliyorlar.

Ayrıca kalıtım da oluşturabiliyorlar. (gerçi bildiğim kadarıyla bu konuda bilmediğimiz şeyler var hala)

Sonsuz denemelerle ve sonsuz başarısız sonuçlarla nihayetinde başarılı olanların devam etmesi ile milyarlarca yılda gelişen bir yaşamı bilen birisi yapmaz.

Bu işler bilen birisinin işi olmaz.

Bizlerinde bu tür bir varoluşu açıklamak için tanrıya ihtiyacımız da yok zaten.

Neyse Serdarcım..

Nurcuların en sevdiğim yönü ne biliyormusun. Güvenilir ve temiz insanlar olmaları..

İyi geceler.

Sitelerde Paylaş

Doğru ve yanlışı evrendeki her varlık bilir. Zarar vermek yanlıştır. Bunun yanında yaşamını sürdürmek pahasına zarar vermek bundan hariçtir. Ne zaman ki gereklilik dışında vicdanlarımız iktidar ve mülkiyet hırsıyla karardı işte o zaman bu en temel hukuksal çıkarımı hepimiz unuttuk. Artık adaletin uydurma kurallarına dayanarak eylemlerimizin doğru mu yanlış mı olduğuna karar veriyoruz. Bu çok önemli bir noktayı artık unutmamıza yol açıyor. Adaletten bağımsız bir şekilde her insan doğru ve yanlışın ne olduğunu bilir.Adalet yapay ve çarpıtılmış doğru ve yanlışlarla dolu bir göz yanıltmadır.

Sitelerde Paylaş

insanlar arasındaki ilişkilerde, fikirlerde, yada düşüncelerde doğru herzaman görecilidir.

ben et yemek doğru değildir derim, diğeri yalnış der, hayattın hep acısıyla yoğrulmuş bir insan, dünya çok kötü bir yer der, diğer kişi dünya çok güzel bir yer der, bu gibi ikilemler, kişinin nefsi ölçüleriyle bağlantılıdır,

ortada bir fizik kuralı var ise, onu çüretecek yeni bir kural çıkana kadar, eskisi herzaman doğru olacaktır.

bu böyle sürüp gider.

Sitelerde Paylaş

Doğru ve yanlışı evrendeki her varlık bilir. Zarar vermek yanlıştır. Bunun yanında yaşamını sürdürmek pahasına zarar vermek bundan hariçtir.

bu kuralı nasıl belirlediniz...

doğru ve yanlışı evrendeki her varlık nasıl bilir...

zarar vermenin yanlış olduğunu nasıl çıkarabilir bütün varlıklar...

zarar vermek yanlış ama kendi hayatımı sürdürmek için zarar verebilirim...

bu da güzel ve enteresan bir çıkarım...

bunu nasıl belirliyeceğiz...

herkes kendi hayatının devamı için başkasına zarar veriyor zaten...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...